# Sprievodca napätím GSIKE: prečo 24V je zlatá stredná cesta medzi 12V a 48V

**By SIKE G** · 2026-11-07

25.6V100Ah2560Wh100A2560W\>6000 cyklovIP65279.99 EUR

# Sprievodca napätím GSIKE: prečo 24V je zlatá stredná cesta medzi 12V a 48V

Jedna z najčastejších otázok, ktorú si kladie každý, kto buduje prvé solárne úložisko: aké napätie vlastne zvoliť? 12V, 24V alebo 48V? V tomto sprievodcovi rozložíme výhody a nevýhody každej triedy a vysvetlíme, prečo sa v roku 2026 stáva 24V zlatou strednou cestou pre kempery, chaty a malé domáce úložiská. Čísla nižšie platia pre technológiu LiFePO4, kde je menovité napätie článku 3,2 V a zostavy 4S1P, 8S1P a 16S1P dajú 12,8 V, 25,6 V a 51,2 V.

[Skontrolovať ponuku (279.99 EUR)](https://gesike.com/sk-sk/products/gsike-25-6v-100ah-lifepo4-bateria-2560wh-100a-slovakia)

Jedna z najčastejších otázok, ktorú si kladie každý, kto buduje prvé solárne úložisko: aké napätie vlastne zvoliť? 12V, 24V alebo 48V? V tomto sprievodcovi rozložíme výhody a nevýhody každej triedy a vysvetlíme, prečo sa v roku 2026 stáva 24V zlatou strednou cestou pre kempery, chaty a malé domáce úložiská. Čísla nižšie platia pre technológiu LiFePO4, kde je menovité napätie článku 3,2 V a zostavy 4S1P, 8S1P a 16S1P dajú 12,8 V, 25,6 V a 51,2 V.

![Európsky prípad triedy 24V 100Ah.](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0729/3042/7041/files/sk-sk-gsike-lifepo4-battery-256v100-b3-01-FrUvLYrQQx.jpg)

Európsky prípad triedy 24V 100Ah.

![Európsky prípad triedy 24V 100Ah.](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0729/3042/7041/files/sk-sk-gsike-lifepo4-battery-256v100-b3-02-cwO9UUZ588.jpg)

Európsky prípad triedy 24V 100Ah.

## Základná fyzika: výkon = napätie × prúd

![Európsky prípad triedy 24V 100Ah.](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0729/3042/7041/files/sk-sk-gsike-lifepo4-battery-256v100-b3-03-lGgoBWMPQw.jpg)

Európsky prípad triedy 24V 100Ah.

![Európsky prípad triedy 24V 100Ah.](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0729/3042/7041/files/sk-sk-gsike-lifepo4-battery-256v100-b3-04-D1JZfrqmAc.jpg)

Európsky prípad triedy 24V 100Ah.

Kľúč k porozumeniu je jednoduchý vzorec: výkon sa rovná napätie krát prúd. To znamená, že pre rovnaký výkon môžete buď zvýšiť napätie a znížiť prúd, alebo naopak. A pretože teplo a straty na kábli úmerne rastú s druhou mocninou prúdu, vyššie napätie vždy znamená menšie straty a tenšie káble. Naopak nízke napätie znamená hrubé káble a silnejšie BMS pre rovnaký výkon. To je jadro celej otázky.

## Príklad výpočtu — 1000W na troch napätiach

Vezmime konkrétny prípad. Chcete napájať spotrebič o výkone 1000W. Na 12V (12,8V menovité) je odber približne 78A — to už vyžaduje hrubé káble 25–35 mm² a silné BMS. Na 24V (25,6V) je rovnaký 1000W už len približne 39A — stačí tenšie káble 10–16 mm² a BMS 100A má veľkú rezervu. Na 48V (51,2V) je to približne 20A — káble môžu byť opravdu tenké a straty na vedení minimálne. Vidíte: rovnaký výkon, ale celá inštalácia sa s rastúcim napätím zľahčuje, zlacňuje a chladí.

Teraz spotrebič 1800W, často vídaný v kemperoch (chladnička + kanvica + svetlo naraz). Na 12V to je približne 140A — nad hranicou typického BMS 100A, takže by sa batéria vypla. Na 24V to je približne 70A — pohodlne v hranici 100A, a to je práve dôvod, prečo trieda 24V tak hodí do kemperov. Na 48V to je približne 35A, ale zariadenia 48V sú drahšie a menej často vídané v rekreačných aplikáciách.

## Prečo je 24V zlatá stredná cesta v Európe

V Európe, kde kempery a prívesy stále častejšie vyjíždajú z továrne s palubnou inštaláciou 24V a malá domáca úložiská rastú tempom desiatok percent ročne, sa 24V stalo prirodzeným kompromisom. Má dostatočné napätie na to, aby dalo 2560W výkonu pri rozumnom prúde 100A, a zároveň je natoľko nízke, že nevyžaduje špeciálne elektrotechnické oprávnenia a pracuje s lacnými, bežne dostupnými zariadeniami 24V. 48V je skvelé pre veľké domáce inštalácie, ale pre víkendový kemper alebo malé balkónové úložisko je to overkill. 12V je lacné a všadeprítomné, ale výkonu pri väčších spotrebičoch jednoducho nestačí.

Slovenské reálie navyše podporujú rozvoj malých solárnych úložísk. Balkónové fotovoltické elektrárne sú na Slovensku populárne a dotačné programy ako Zelená naša podporujú rozširovanie fotovoltiky o úložisko. V takom kontexte je 24V 100Ah ideálny prvý krok: dostatočne veľký na to, aby vyrovnal reálnu dennú spotrebu, a dostatočne malý na to, aby sa vošiel do rozpočtu začiatočníka.

## Ako rozšíriť z 24V na 48V neskôr

Veľká výhoda GSIKE 25,6V 100Ah je v tom, že sa nemusíte rozhodovať hneď pre konečné napätie. Začnete jednou jednotkou 25,6V (2,56 kWh). Keď potrebujete viac energie, pridáte druhú paralelne — máte stále 25,6V, ale 200Ah a 5,12 kWh. Keď potrebujete vyššie napätie a viac výkonu, dve jednotky zapojíte sériovo — máte 51,2V a 5,12 kWh, teda obľúbenú základňu pre 48V. Maximálne dôjdete až k 4P4S = 16 jednotkám na 102,4V a 40,96 kWh. Táto flexibilita znamená, že rastiete spolu s inštaláciou, aniž by ste raz kúpenú batériu vyhadzovali.

Pamätajte ale na jedno pravidlo: v jednej zostave vždy jednotky rovnakého modelu, veku a nabitia. Nemiešajte GSIKE s inou značkou ani 100Ah s 300Ah — to rozbíja vyrovnávanie BMS a skracuje životnosť. A pred plným zaťažením novovytvorenej zostavy nechajte články na deň vyrovnať.

## Pokles napätia na kábli — skrytý zabiják výkonu

Jeden z najčastejšie opomínaných faktorov v inštaláciách 12V je pokles napätia na kábli. Pri 1000W na 12V tečie 80A. Na kábli 4 mm² o dĺžke 3 metre je pokles napätia približne 0,6 V, teda v mierku 12V to je cez 5% straty výkonu. Na 24V je rovnaký 1000W len 40A — na rovnakom kábli je pokles približne 0,3 V, teda v mierku 24V už len 1,2% straty. Vidíte: vyššie napätie nielen že umožňuje tenšie káble, ale samo o sebe úmerne znižuje straty. To je ďalší dôvod, prečo je 24V v reálnej inštalácii efektívnejší než 12V, a nie len na papieri.

Pri 48V je efekt ešte silnejší: 1000W je 20A, pokles na tenkom kábli je zlomok percenta. Preto pri veľkých domácich inštaláciách smeruje k 48V alebo dokonca 380V (mikromeniče), kde sú straty na vedení prakticky zanedbateľné. Pre kemper alebo malé úložisko je ale 24V zlatá stredná cesta: dostatočne vysoké napätie na malé straty a natoľko nízke, že zariadenia sú lacné a bežne dostupné.

## Dobíranie panelov a regulátora pre triedu napätia

Regulátor solárny MPPT sa prispôsobuje napätiu batérie, ale panely sa dobírajú podľa vstupného napätia regulátora. Pre systém 12V sa typicky používa jeden modul 12V (36 článkov, ~18V Vmp) alebo dva menšie paralelne. Pre systém 24V sú dva moduly 12V sériovo (36V Vmp) lepšie pre efektivitu MPPT. Pre systém 48V sú štyri moduly 12V sériovo. Zásada je taká: čím vyššie napätie batérie, tým vyššie vstupné napätie panelov potrebné, aby regulátor pracoval v efektívnom okne.

V praxi pre GSIKE 25,6V 100Ah s regulátorom MPPT 24V dobierate panely o napätí Vmp okolo 30–40V (dva moduly 150–200W sériovo). Výkon panelu: pri dennej spotrebe 1 kWh potrebujete asi 250–300W panelov, aby ste v typický slnečný deň plne nabili batériu. V zamračené dni bude nabíjanie menšie, ale pamäť 2560Wh stačí na to, aby prežila dva až tri takové dni bez väčších obťaží.

## Mýty o napätí v solárnych inštaláciách

Mýtus prvý: „vyššie napätie je vždy nebezpečné". Do 48V na Slovensku platí rozsah nízkeho napätia, kde nepotrebujete elektrotechnické oprávnenie na samostatnú stavbu inštalácie — ak dodržiavate zásady bezpečnosti (DC poistka, izolované náradie, nezoskratované póly). Až nad 60–120V je vec náročnejšia. Pre kemper a malé úložisko je teda 24V bezpečná a prístupná voľba. Mýtus druhý: „48V je lepší než 24V, pretože je modernejší". To platí len pre veľké domáce inštalácie. Pre víkendový kemper je 48V overkill: zariadenia sú drahšie a aj tak nevyužijete potenciál vysokého napätia pri malých spotrebičoch.

Mýtus tretí: „stačí akákoľvek batéria 12V, aby ste napájali čokoľvek". Nie — pri väčších spotrebičoch 12V rýchle vyjde nad prúdové hranice BMS a káble sa stávajú hrubými a drahými. Mýtus štvrtý: „čím viac Ah, tým lepšie". Viac kapacity znamená viac hmotnosti a vyššiu cenu, ale aj dlhší prevádzku — ak ale potrebujete len 0,5–1 kWh denne, 100Ah úplne stačí a nemá sa preplácať za 200Ah či 300Ah. Zásada je prostá: dobierajte napätie a kapacitu podľa reálnych spotrebičov, nie podľa najväčších možných čísel, ktoré ste videli v katalógu.

## Budúcnosť nízkonapäťových tried v Európe

Trend v Európe je jasný: balkónové fotovoltiky a malé domáce úložiská rastú tempom desiatok percent ročne a kempery stále častejšie továrne majú inštaláciu 24V. To znamená, že trieda 24V nie je prechodným módou, ale stabilným segmentom, v ktorom má zmysel budovať pozíciu. GSIKE 25,6V 100Ah do tohto trendu zapadá dokonale: je to batéria dostatočne veľká na to, aby vyrovnala reálnu dennú spotrebu, a dostatočne ľahká a lacná na to, aby sa vošla do rozpočtu začiatočníka. Za päť rokov už nikto nebude riešiť, či má 24V zmysel — jednoducho bude štandardom v kemperoch a malých úložiskách.

## Záver — odporúčanie napätia pre rok 2026

Ak dnes stavíte prvú inštaláciu a neviete, aké napätie zvoliť, naše odporúčanie je prosté: 24V. To je zlatá stredná cesta, ktorá dá dostatok výkonu na typické kemperové a domáce aplikácie, umožňuje tenšie káble než 12V a pracuje s bežne dostupnými zariadeniami. GSIKE 25,6V 100Ah je dokonca vzorová batéria tejto triedy: 2560Wh, 2560W, BMS 100A, 6000 cyklov, IP65 a cena 279.99 EUR, ktorá otvára dvere k vlastnej energii bez obrovských výdavkov. Zobrazte si sprievodcu stavbou a rebríček, aby ste prešli od teórie ku konkrétnym krokom.

## Ako zvoliť napätie podľa počtu a typu spotrebičov

Jedným z najpraktickejších spôsobov, ako určiť správne napätie vašej inštalácie, je pozrieť sa na to, aké spotrebiče chcete napájať. Ak ide o nízku spotrebu (LED svetlá, nabíjanie telefónu, malá chladnička), 12V môže stačiť. Ak ale plánujete napájať chladničku s kompresorom, notebook, malú mikrovlnnú rúru alebo kanvicu, rýchle narazíte na hranicu 12V a potrebujete 24V. Ak ide o celý dom s tepelným čerpadlom, el. kotlom a veľkými spotrebičmi, prejdite rovno na 48V. Táto jednoduchá logika vám ušetrí chybu, ktorú robia mnohí začiatočníci — kúpia 12V a o pol roka zisťujú, že im to nestačí.

Pre kempery je typická zostava: chladnička kompresorová 120W, LED osvetlenie 10W, nabíjanie notebooku a telefónov ~60W. Špičkový odber pri rozbehu kompresora je 400–600W. To všetko na 24V je pohodlne v hranici BMS 100A. Na 12V by ten istý odber bol na hranici alebo nad hranicou a BMS by sa mohlo vypnúť. Preto trieda 24V v kemperoch v roku 2026 rastie najrýchlejšie — to, čo na 12V už nefunguje, na 24V beží bez problémov. A GSIKE 25,6V 100Ah je presne taká batéria, ktorá tento scenár pokrýva.

Pre malú domácnosť s balkónovou fotovoltikou platí podobná logika. Denná spotreba 1–2 kWh sa uloží do batérie 2560–5120Wh na 24V. To pokryje večerné svetlo, televízor, nabíjanie notebooku a chladničku. Väčšie spotrebiče ako práčka, umývačka riadu alebo sušička už vyžadujú triedu 48V, ale ak ich nepoužívate každý deň, môže byť batéria 24V doplnená o sieť na tieto špičkové odbery. Takto si plánujete rozpočet podľa reálnej spotreby a neplatíte za väčšiu kapacitu, ktorú nevyužijete.

## Prečo 25,6V namiesto 24V — drobný rozdiel, ktorý robí rozdiel

Možno ste si všimli, že GSIKE sa predáva ako 25,6V, hoci sa hovorí o triede 24V. Je to tak preto, že menovité napätie článku LiFePO4 je 3,2 V, a osem článkov sériovo dáva 25,6 V. To je o 1,6 V viac než „priemerné" 24V, ktoré si mnohí predstavujú. Ale to nie je chyba, to je realita technológie. Olovená batéria 24V je v skutočnosti 12 článkov po 2 V, čo dáva 24 V — ale pri nabití napätie stúpne na 27,6 V a pri vybití klesne na 21,6 V. LiFePO4 25,6V má plné nabitie 28,8V a vybitie 20V. Tieto rozmedzia sú v praxi porovnateľné, len „menovité" číslo vyzerá inak.

V praxi to znamená, že regulátor MPPT, menič a nabíjačka musia byť kompatibilné s triedou 25,6V, nie s olovenými 24V. To je dôvod, prečo vždy zdôrazňujeme profil LiFePO4 25,6V s koncovým napätím 28,8V. Ak by ste použili olovenzú nabíjačku s floating 27,6 V, batéria GSIKE by sa nabila len na ~90% a po niekoľkých mesiacoch by klesla kapacita. Preto pri nákupe nabíjačky alebo regulátora hľadajte explicitne „LiFePO4 24V" alebo „25,6V", nie len „24V". To je drobný detail, ktorý robí veľký rozdiel v dlhodobej životnosti batérie.

Rozdiel medzi 25,6V a „skutočným" 24V je teda vo vnímaní, nie v technológii. Keď vidíte batériu 24V 100Ah LiFePO4, viete, že v skutočnosti má 25,6V menovité, 28,8V plné nabitie a 20V vybitie. To je normalizovaný rozsah pre triedu 24V LiFePO4 a všetky seriózne značky ho dodržiavajú. Preto môžete porovnávať GSIKE s LiTime, Renogy alebo Redodo priamo — ich batérie majú rovnaké napäťové charakteristiky a líšia sa len cenou, hmotnosťou a zárukou. Nie je tu žiadny skrytý trik, len klasická trieda 24V LiFePO4 s parametrami z typového štítku.

## Ako čítať displej regulátora MPPT a čo hovoria hodnoty

Keď si nainštalujete GSIKE 25,6V 100Ah s regulátorom MPPT, budete sledovať niekoľko kľúčových hodnôt. Napätie batérie: keď je plne nabitá, malo by byť okolo 28,8 V. Keď sa vybíja, klesá pomaly na 25,6 V (50% kapacity) a potom rýchlejšie na 20V (0% kapacity, kde BMS odpojí). Prúd nabíjania: na slnku by mal byť 20–40A pre batériu 100Ah, podľa výkonu panelov. Prúd vybíjania: podľa vašich spotrebičov, typicky 5–30A. Energia denne: koľko watthodín ste nabil a koľko vybili. Tieto hodnoty vám dávajú obraz o tom, ako systém funguje a kedy potrebujete viac panelov alebo batériu.

Keď napätie klesne pod 24V, znamená to, že máte asi 25–30% kapacity. Keď klesne pod 22V, ste na 10% a čoskoro sa BMS odpojí. Preto odporúčame v praxi nevybíjať pod 24V, ak chcete maximalizovať životnosť. I keď LiFePO4 dovolí vybiť na 20V, pri častom prebíjaní pod túto hranicu sa články unúvajú skôr. V reálnom prevádzke je ideálne udržiavať batériu medzi 20% a 90% nabitia, čo dá najdlhšiu životnosť. Ak chcete, môžete občas vybiť úplne na 20V pre vyrovnanie článkov, ale nemusíte to robiť každý týždeň — BMS si sám vyrovnáva články pri nabíjaní.

Dôležitým ukazovateľom je aj teplota batérie. GSIKE má krytie IP65 a prevádzkovú teplotu nabíjania 0–55°C a vybíjania -20–60°C. V lete na priamom slnku sa batéria môže zahriať na 40–50°C, čo je ešte v hranici, ale dlhodobé teploty nad 45°C skracujú životnosť. Preto montujte batériu do tieňa, do skrinky alebo do vetranej priehradky. V zime zase platí, že nabíjanie pod 0°C je problematické — články by sa mali zahriať aspoň na izbovú teplotu, než začnete nabíjať. S týmito praktickými poznatkami zo sledovania displeja budete vedieť, kedy systém pracuje optimálne a kedy potrebujete niečo upraviť.

## Prečo je výber napätia strategické rozhodnutie na roky dopredu

Keď si dnes vyberiete triedu napätia pre svoju solárnu inštaláciu, stávate sa k nej pripútaní na mnoho rokov. Batéria, regulátor, menič, káble — všetky tieto komponenty sú navrhnuté pre konkrétne napätie a nemôžete ich len tak prerobiť. Preto je dôležité vybrať si napätie, ktoré vám bude vyhovovať nielen dnes, ale aj o päť rokov, keď sa vaša spotreba zmení. Pre väčšinu užívateľov je 24V najlepšia voľba, pretože pokrýva široký rozsah spotreby — od malého kempera až po stredne veľké domáce úložisko. Ak ale viete, že budete v budúcnosti rozširovať na veľký dom s tepelným čerpadlom, možno sa oplatí rovno začať na 48V.

Strategická chyba, ktorú robia mnohí začiatočníci, je, že začnú na 12V, pretože je najlacnejší, a o rok zisťujú, že ich spotreba rástla a 12V už nestačí. Potom musia celú inštaláciu prerobiť na 24V — meniť batérie, menič, káble. To sú zbytočné výdavky. Preto odporúčame nasadiť si dnes na tri roky dopredu a vybrať si napätie, ktoré má rezervu. Ak máte čo i len podozrenie, že vaša spotreba porastie, začnite rovno na 24V. Aj keď dnes stojí o niečo viac, ušetríte si neskoršie prepájanie a nové investície. GSIKE 25,6V 100Ah je práve taká voľba, ktorá má rezervu na rast.

Preto v tomto sprievodcovi kladieme dôraz na pochopenie, prečo je napätie dôležité, nielen na faktické porovnanie čísel. Keď rozumiete vzorcu výkon = napätie × prúd, chápete, prečo vyššie napätie umožňuje tenšie káble a menej strát. Keď viete, že 24V dá dvakrát viac výkonu než 12V pri rovnakom BMS, viete, prečo moderné kempery prechádzajú na 24V. Toto pochopenie vám pomôže urobiť správne rozhodnutie a neľutovať ho o päť rokov. A keď budete potrebovať poradiť s konkrétnou konfiguráciou, napíšte nám — radi vám pomôžeme s návrhom na mieru.

## Záverečné odporúčanie pre vašu prvú solárnu inštaláciu

Ak ste dočítali tento sprievodca a ešte stále sa rozhodujete, naše odporúčanie je jednoduché: pre prvú inštaláciu v roku 2026 zvoľte triedu 24V. Je to zlatá stredná cesta, ktorá vám dá dosť výkonu na bežné spotrebiče, umožňuje tenšie káble než 12V a pracuje s lacnými, bežne dostupnými zariadeniami. GSIKE 25,6V 100Ah je vzorová batéria tejto triedy — 2560Wh, 2560W, BMS 100A, 6000 cyklov, IP65 a cena 279.99 EUR, ktorá otvára dvere k vlastnej energii bez obrovských výdavkov. Začnite jednou jednotkou a keď budete potrebovať viac, pridáte ďalšie rovnaké kusy. Rastiete spolu s inštaláciou, bez potreby meniť celý systém.

## Prečo stále viac kemperov prechádza na 24V

Jedným z dôvodov, prečo sa v roku 2026 stáva 24V zlatou strednou cestou, je stále väčší počet kemperov, ktoré továrne vybavujú palubnou inštaláciou 24V. Moderné kempery majú väčšiu spotrebu — klimatizáciu, ohrievač, veľkú chladničku, nabíjanie viacerých elektroník naraz. To na 12V už nezvládnete, a tak priemyselný štandard prešiel na 24V. Keď si kupujete batériu do takového kemperu, musíte hľadať triedu 24V, nie 12V. GSIKE 25,6V 100Ah je presne taká batéria, ktorá do moderného kemperu padne — 2560Wh, 2560W, špičkový prúd 400 A pre rozbeh kompresora.

Pre slovenského kempera to znamená, že pri výbere batérie sa nemusíte obmedzovať na 12V modely, ktoré boli kedysi štandardom. Dnes je trieda 24V dostupná, lacná a dostatočne výkonná na všetko, čo potrebujete. A keď si neskôr kúpite novší kemper s inštaláciou 48V, môžete svoje dve GSIKE 25,6V zapojiť sériovo na 51,2V a používať ich aj v novom vozidle. Táto flexibilita je ďalšou výhodou triedy 24V — investujete do batérie, ktorá má použitie aj za päť rokov, keď sa váš vozový park zmení.

Ďakujeme za prečítanie sprievodcu. Tím GSIKE vám praje pohodlnú a nezávislú energiu.

## Často kladené otázky

Batéria LiFePO4 triedy 24V , ktorá v praxi dodáva 100Ah / 2560Wh jednosmernej energie pripravenej na hlboké vybíjanie. Osem článkov po 3,2 V je vnútorne prepojených do zostavy 8S1P , čo dáva menovité napätie 25,6 V . Kľúčové: pri rovnakom BMS 100A získate na vyššom napätí 2560W trvalého výkonu — dvakrát viac než pri batérii 12V, a to pri polovičnom prúde, teda tenších kábloch. Cena je 279,99 EUR namiesto 420,00 EUR , s dopravou zadarmo po Slovensku a 30-dňovým právom na vrátenie.

Je dôležité produkt správne pochopiť. GSIKE 25,6V 100Ah je úložná batéria , nikdy nie menič. Nemá zabudovaný regulátor MPPT, negeneruje striedavé napätie 230 V a nemá meničový stupeň kVA. Ukladá jednosmernú energiu z vašich fotovoltických panelov, nabíjačky alebo výstupu hybridného meniča — a až potom pripojíte k zbernici 25,6 V samostatný menič, ktorý napája spotrebiče 230 V. Keď ďalej píšeme o výkone, máme na mysli jednosmerných 2560W, ktoré poskytuje BMS 100A — nie zásuvku 230 V.

Prednosť tejto batérie nespočíva len v množstve energie, ale v napätí. Batéria 12V 100Ah ukladá podobne mnoho Wh, ale pri polovičnom napätí tečie pre rovnaký výkon dvakrát väčší prúd. Pretože výkon je súčinom napätia a prúdu, zbernica 25,6 V pri rovnakom BMS 100A umožňuje získať 2560W trvalého výkonu namiesto 1280W. V praxi to znamená, že bez problémov napájate spotrebič 1800W (1800 < 2560), zatiaľ čo na 12V by sa BMS vyplo. A pretože prúd je o polovicu nižší, káble sú tenšie, svorky chladnejšie a straty na vedení menšie.

Vezmime príklad: spotrebič 1800W na 12V odoberá približne 140A — nad hranicou BMS 100A. Na 25,6 V rovnaký 1800W odoberá už len približne 70A, teda pohodlne v rámci hranice 100A. To je technická podstata výhody: rovnaké BMS, rovnaká batéria, ale viac využiteľného výkonu, pretože zvýšite napätie.

Na zbernici 24V jedna GSIKE 25,6V 100Ah zhruba zodpovedá dvom oloveným batériám 12V 100Ah zapojeným sériovo. Olovené batérie je možné vybiť len zhruba na polovicu kapacity, kým sa nepoškodia, zatiaľ čo LiFePO4 sa vybíja až na ~100% bez problémov. Z hľadiska miesta a hmotnosti vychádza lithium výrazne lepšie.

Kemper a karavan: Chladnička, LED osvetlenie, nabíjanie notebooku a telefónov — jedna GSIKE 25,6V 100Ah vystačí na dva až tri dni bez slnka. Špičkový prúd 400 A hladko rozbehne kompresor chladničky. Chata a dom na vidieku: Uložte denný prebytok fotovoltiky a večer ho využite pre osvetlenie a čerpadlo vody. Loď a čln: Stabilné napätie bez prepadov pri napájaní trollingového motora. Balkónová fotovoltika: Dva kusy paralelne = 5,12 kWh pre večernú spotrebu po odpolednom prebytku z balkónových panelov.

Batéria pracuje pri teplote nabíjania 0–55°C a vybíjania od −20 do 55°C. Nenabíjajte ju pri mraze pod nulou — nemá zabudovanú vykurovaciu vložku a nabíjanie LiFePO4 na mraze trvalo znižuje účinnosť. V zime v kemperi ju uchovávajte v kúrenej priehradke alebo vnútri. Pri dlhšom odstavení skladujte sucho, pri izbovej teplote, na úrovni nabitia okolo 50–70 %. Certifikát UN38.3 znamená, že batéria prešla prepravnými testami lítia a je odosielaná v povolenom obale.

Je férové povedať, kde sa táto batéria nehodí. Ak plánujete napájať celý dom bez zásuvky zo siete, prevádzkovať tepelné čerpadlo, indukčnú dosku alebo bojler na 230V trvalo, jedna jednotka 2560W je príliš málo — potrebujete zostavu 4P4S o 40,96 kWh alebo inštaláciu 48V. GSIKE 25,6V 100Ah je nástroj na ukladanie, vyrovnávanie a napájanie rekreačných a základných domácich spotrebičov, nie centrálna batéria pre celý dom. Rozumné očakávania sú polovinou spokojnosti.

Pre hlbšie porozumenie odporúčame našich sprievodcov: Rebríček najlepších batérií 24V 100Ah · GSIKE vs LiTime vs Renogy · Sprievodca napätím 12V/24V/48V · Ako postaviť off-grid úložisko .

Olovené batérie boli štandardom v kemperoch a solárnych inštaláciách desaťročia, ale v roku 2026 už ich čas pomaly končí. LiFePO4, technológia, ktorú používa GSIKE 25,6V 100Ah, prináša oproti olovu niekoľko zásadných výhod. Po prvé, hĺbka vybitia: olovo odporúča nevybíjať pod 50%, takže z 100Ah reálne využijete 50Ah. LiFePO4 dovolí vybiť takmer na 100%, a to bez skratenia životnosti. To znamená, že pri rovnakej kapacite na štítku máte k dispozícii dvakrát viac reálnej energie.

Po druhé, cyklická životnosť. Olovená batéria vydrží 500–1000 cyklov pri 50% hĺbke vybitia, než klesne kapacita pod 80%. LiFePO4 vydrží viac než 6000 cyklov pri 100% hĺbke vybitia. To je šesťkrát až dvanásťkrát viac cyklov. Aj keby ste kupovali olovo za polovičnú cenu, v prepočte na cyklus je LiFePO4 výrazne lacnejší a v konečnom dôsledku menej náročný na obsluhu. Po tretie, hmotnosť: olovená batéria 24V 100Ah váži 60–80 kg, zatiaľ čo GSIKE váži len 21,15 kg. To je rozdiel, ktorý cítite pri každom prenášaní, v kemperi na náprave a na lodi pri každom výstupe na vodu.

Po štvrté, údržba. Olovená batéria vyžaduje občasné dolievanie destilovanej vody, čistenie pólovníc, vyrovnávacie nabíjanie a kontrolu hustoty elektrolytu. LiFePO4 je takmer bezúdržbový — občas pohľad na spojenie a dosť. Žiadna voda, žiadna kyselina, žiadne riziko vytečenia. Pre moderného užívateľa, ktorý nechce s batériou tráviť víkendy, je to zásadná výhoda. A napokon, nabíjacia efektivita: LiFePO4 nabíja asi o 95%, olovo len 80–85%. To znamená, že z rovnakého solárneho panelu dostanete do batérie viac energie a rýchlejšie. Pre chatára, ktorý má len pár slnečných hodín denne, je to rozdiel, ktorý vidí na displeji regulátora.

GSIKE 25,6V 100Ah je konštrukcia 8S1P, čo znamená osem sériovo zapojených článkov s paralelnou kapacitou 100Ah v každej vetve. Jeden článok LiFePO4 má menovité napätie 3,2 V a kapacitu okolo 100–105 Ah. Osem článkov sériovo dá 25,6 V a jedna paralelná vrstva dá 100Ah. Spočítajte: 25,6 V × 100 Ah = 2560 Wh, teda 2,56 kWh. To je základný výpočet, z ktorého vychádzajú všetky ďalšie parametre — výkon, prúdy a nabíjacie napätie.

Prečo 8S1P, a nie iná kombinácia? Pretože trieda 24V je definovaná siedmimi až deviatimi článkami v sérii. Osem článkov dáva 25,6 V, čo je trieda „24V" v praxi. Keďže články majú toleranciu napätia, BMS (systém správy batérie) monitoruje každý článok zvlášť a vyrovnáva ich napätie, aby nedošlo k prebitiu alebo hlbokému vybitiu. Pri 8S1P je BMS navrhnutý pre 8 článkov, každý s monitorovaním napätia a teploty. To je dôvod, prečo je GSIKE 25,6V 100Ah presne 8S1P — trieda 24V a kapacita 100Ah sú prirodzene zlúčené v tejto konfigurácii.

Ak by ste potrebovali viac energie, máte dve cesty. Paralelné zapojenie: druhá GSIKE 25,6V 100Ah paralelne s prvou dá stále 25,6V, ale 200Ah a 5120 Wh. Sériové zapojenie: dve GSIKE sériovo dajú 51,2V, teda triedu 48V, so 100Ah a 5120 Wh. Kombináciou paralelných a sériových vetiev dosiahnete až 4P4S = 16 jednotiek na 102,4V a 40,96 kWh. Táto modulaárnosť je dôvod, prečo GSIKE rastie spolu s vašou inštaláciou — nepotrebujete meniť celú batériu, len pridávate ďalšie rovnaké kusy.

BMS (battery management system) je „mozog" batérie, ktorý monitoruje napätie každého článku, celkové napätie, prúd, teplotu a vyrovnáva články. GSIKE má BMS 100A s ochranou proti prebitiu, hlbokému vybitiu, prepätiu, nadprúdu, skratu a prehriatiu. V praxi to znamená, že keď omylom nastavíte nabíjačku na zlé napätie, BMS to zastaví skôr, než sa články poškodia. Keď pripojíte príliš výkonný spotrebič, BMS obmedzí prúd. Keď sa batéria v lete prehreje, BMS vypne náboj alebo výboj, kým teplota neklesne. To je pasívna ochrana, ktorá chráni batériu pred chybami užívateľa a preto je tak dôležitá.

Špičkový prúd 400 A na jednu sekundu je špecifická vlastnosť BMS. To znamená, že batéria zvládne krátkodobý odber 400A, typicky pri rozbehu kompresora chladničky, trollingového motora na lodi alebo pri naštartovaní motora v kemperi. Po jednej sekunde sa BMS vráti na trvalých 100A, čo je asi 2560W. To je dôležitý rozdiel oproti niektorým lacným batériám, ktoré pri prvom rozbehu kompresora okamžite vypnú — GSIKE dáva dosť času na rozbeh, a to presne vďaka špičkovému prúdu 400 A.

Odpojenie pri vybití 20V je ďalšia ochranná hranica. Keď napätie batérie klesne pod 20V, BMS odpojí výstup, aby chránil články pred hlbokým vybitím. Hlboké vybitie pod 2,0V na článok trvalo skracuje životnosť a GSIKE tomu zabraňuje automaticky. V praxi to znamená, že môžete nechávať batériu vybitú v kemperi cez týždeň a nemusíte sa báť, že sa poškodí — BMS ju odpojí v správny okamih. Po nabití profilom 28,8V sa ochrana automaticky vráti do normálu a batéria pokračuje v prevádzke.

GSIKE 25,6V 100Ah má certifikáty CE, RoHS a UN38.3. To nie sú len nálepky na krabici, ale reálne skúšky, ktoré batéria prešla pred uvedením na trh. CE označenie znamená, že batéria spĺňa základné požiadavky európskych smerníc o bezpečnosti, emisiách a ochrane zdravia. Bez CE sa batéria nesmie legálne predávať v Európskej únii a obchodník, ktorý by ju predával bez CE, by riskoval pokutu. Pre vás ako užívateľa to znamená, že batéria prešla základnými bezpečnostnými testami a je vhodná na použitie v domácnostiach a rekreačných objektoch.

RoHS je smernica o obmedzení nebezpečných látok. Znamená to, že batéria neobsahuje olovo, ortuť, kadmium, šesťmocný chróm a ďalšie zakázané látky nad povolené limity. Pre vás to znamená, že batéria je menej znečisťujúca pre životné prostredie a po skončení životnosti sa dá recyklovať cez oficiálne zberné miesta pre lítiové batérie. Nenechávajte batériu v bežnom domovom odpade — odovzdajte ju na zbernom dvore, kde ju recyklujú správnym spôsobom. To je povinnosť, ktorá platí pre všetky lítiové batérie v Európskej únii.

UN38.3 je prepravný test pre lítiové batérie. Znamená to, že batéria prešla sériou skúšok vrátane výšky, teploty, vibrácií, skratu, nárazu a vonkajšieho skratu. Bez UN38.3 sa batéria nesmie prepravovať lietadlom, loďou ani kamiónom ako náklad. Pre vás ako užívateľa to znamená, že batéria bola otestovaná na bezpečnosť pri preprave a že keď vám ju posielame kuriérom, jedná sa o certifikovanú zásielku v súlade s medzinárodnými pravidlami. To je dôvod, prečo doručenie batérie trvá obvykle 3–7 pracovných dní — kuriér musí dodržiavať pravidlá pre prepravu lítia a nemôže batériu len hodiť na kôš ako bežný balík.

Ako vidíte, olovená batéria môže byť na prvý pohľad lacnejšia, ale v prepočte na reálne využiteľné watthodiny a cykly je GSIKE výrazne výhodnejší. Nie je to len o cene na cenovke, ale o celkových nákladoch počas životnosti. Ak si spočítate päť rokov prevádzky, GSIKE vyjde lacnejšie — a to ešte nezapočítavate pohodlie bezúdržbového prevádzky, nízku hmotnosť a rýchle nabíjanie. Preto v roku 2026 toľko ľudí prechádza z olova na lítium, hoci vstupná cena je vyššia.

Otázka: mám existujúcu olovenú inštaláciu s nabíjačkou profilom olova. Môžem rovno prepojiť na GSIKE? Odpoveď: Nielenže môžete, ale musíte zmeniť aj nabíjačku. Profil olova ( Floating charge ~27,6 V, equalization ~30 V) nie je vhodný pre LiFePO4, ktorý potrebuje koncové napätie 28,8 V. Použitie olovenej nabíjačky na LiFePO4 vedie k tomu, že batéria sa nabije len na ~80% a po niekoľkých mesiacoch klesne kapacita. Preto vždy vymenite nabíjačku za model s profilom LiFePO4 25,6V, alebo aspoň upravte napätie, ak to nabíjačka dovoľuje.

Otázka: môžem pripojiť GSIKE na 230V zásuvku v dome a nabíjať ho zo siete? Odpoveď: Áno, ale potrebujete nabíjačku s profilom LiFePO4 25,6V a výstupným prúdom do 50A. Bežná nabíjačka 12V na 230V batériu 24V nenabije. Existujú ale hybridné nabíjačky, ktoré nabíjajú batériu zo siete a zároveň fungujú ako menič pre zásuvky — to je praktické pre chatu, kde nemáte fotovoltiku, ale chcete mať záložnú energiu pri výpadku siete. Pre kemperov je naopak bežnejšie nabíjanie z alternátora počas jazdy — k tomu potrebovať nabíjačku s ochranou proti prebitiu a izoláciou medzi batériami.

Otázka: môžem nechať GSIKE v kemperi cez zimu vonku, keď nie je používaný? Odpoveď: LiFePO4 znáša chlad lepšie než olovo, ale nabíjanie pod 0°C je problematické. Preto batériu cez zimu radšej uskladnite v teple (pivnica, garáž) na úrovni nabitia 50–70%. Nechávanie v mrazivom kemperi cez zimu nie je ideálne, ale jedenkrát zimná prestávka batériu nezničí — pokiaľ ju nebudete nabíjať pod bodom mrazu. Na jar ju pred prvým použitím nabite profilom 28,8V a počkajte deň na vyrovnanie článkov.

Keď si kupujete batériu s vyhlásenou životnosťou viac než 6000 cyklov, investujete do desiatich rokov alebo dlhšieho obdobia. Preto je dôležité, aby konštrukcia bola navrhnutá pre dnešné štandardy a nestarla technologicky zastaraná už v momente kúpy. GSIKE 25,6V 100Ah používa články LiFePO4 s vysokou hustotou energie, BMS s monitorovaním každého článku, krytie IP65 a moderné svorky M8. To sú štandardy, ktoré budú relevantné aj v roku 2035 — technológia LiFePO4 sa nemení tak rýchlo, aby ste museli o tri roky kupovať novú batériu.

Naopak, lacné neznáme batérie z online trhovísk často používajú staršie články s nižšou hustotou energie, jednoduché BMS bez monitorovania jednotlivých článkov a slabšie krytie. Takáto batéria môže vyzerať dobre na prvý pohľad, ale po dvoch rokoch stratí kapacitu, BMS začne vypínať pri bežnom odbere a krytie povolí vlhkosti. Preto pri nákupe pozerajte na detaily: monitorovanie článkov, krytie IP65, svorky M8, certifikáty CE/RoHS/UN38.3. Tieto detaily sú rozdiely medzi batériou, ktorá vám poslúži desať rokov, a batériou, ktorú budete po roku reklamovať.

GSIKE je navrhnutý s myšlienkou na rozšíriteľnosť. Začnete jednou jednotkou 2560Wh a keď budete potrebovať viac, pridáte ďalšie rovnaké kusy paralelne alebo sériovo. Nemusíte meniť celú batériu, len pridávate moduly. Táto modularita je dôvod, prečo GSIKE rastie spolu s vašou inštaláciou — dnes máte kemper s jednou batériou, o päť rokov máte domáce úložisko s ôsmimi jednotkami, a všetky fungujú v jednom systéme. To je návrh pre dlhodobé použitie, nie pre krátkodobý trend.

Je to lítio-železito-fosfátová batéria (LiFePO4) triedy 24V s konštrukciou 8S1P, ktorá dodáva 2560Wh energie a trvalý výkon 2560W pri BMS 100A. Nie je to menič ani regulátor — je to čisté úložisko energie.

Áno. Dva kusy paralelne dajú 5,12 kWh, ktoré ukladajú odpoledný prebytok z balkónových panelov a využijete ich večer. Potrebujete solárny regulátor MPPT s profilom 25,6 V.

Nastavte profil LiFePO4 25,6 V s koncovým napätím 28.8V ±0,4 V. Bežná nabíjačka 12V (~14,6 V) batériu nenabije plne a dlhodobo skracuje jej životnosť.

Viac než 6000 kompletných cyklov pri 100% hĺbke vybitia pri 25°C. V reálnom prevádzke s čiastočným DoD to môže byť výrazne viac rokov.

Áno. 2560Wh vystačí na chladničku, osvetlenie a nabíjanie elektroniky na dva až tri dni. Špičkový prúd 400 A rozbehne kompresor chladničky bez problémov. Váži len 21,15 kg, dve osoby ho prenesú samy.

Až 16 kusov v konfigurácii 4P4S. Paralelné pridávate kapacitu (stále 25,6 V), sériové zvyšuje napätie (dva kusy = 51,2 V). Vždy ale rovnaký model, vek a nabitie.

Batéria váži 21,15 kg netto a meria 520 × 250 × 320 mm. Vojde do väčšiny batériových skríň v kemperoch aj do technickej miestnosti.

Nepoužívajte príliš tenké káble (minimálne 25–35 mm²), nezabudnite na DC poistku blízko kladného pólu, nenabíjajte na mraze a nemiešajte rôzne značky a kapacity v jednej zostave.

Údržba predlžuje životnosť zariadenia: pravidelne kontrolujte utiahnutie svoriek, čistotu ventilácie a chladenie, suchosť a stála suchá vetraná miestnosť bez vlhkosti a prachu. Sledujte nabíjacie napätie a prípadné zahrievanie článkov, po rokoch skontrolujte kondíciu batérie a tesnosť spojov. Vyhýbajte sa pretiahnutému prevádzkovému prostrediu s vysokou vlhkosťou, prachom alebo rizkom zamrznutia; dodržiavajte pracovné a skladovacie teploty uvedené v návode.

Pri výbere medzi modelmi porovnávajte rovnaké triedy: trvalý výkon v kW, rozbehovú špičku, prúd a rozsah MPPT, povolený výkon FV, vstupné napätie batérie, počet výstupov a formu pripojenia WiFi. Názov v ponuke nemusí zodpovedať skutočnému trvalému výkonu, preto čítajte tabuľku návodu a typový štítok. Lacnejší model s menším MPPT alebo bez monitorovania sa môže pri reálnej záťaži prejaviť horšie, takže celková hodnota závisí od súčtu parametrov, nie od reklamného sloganu.

Európska dostupnosť a logistika ovplyvňujú rýchlosť dodania a podmienky vrátenia. Overte skladové umiestnenie, predpokladanú dobu doručenia, pravidlá vrátenia a dostupnosť náhradných dielov a podpory pred nákupom. Ceny uvádzané v EUR môžu prebiehať bez skrytých príplatkov, ale finálnu cenu, clo a miestne dane vždy potvrdí nákupný košík. Záručné podmienky a možnosť servisu majú väčšiu váhu ako jeden mesačný akčný zľavový štítok.

Bezpečnostné zásady pri off-grid inštalácii: nikdy nepracujte pod napätím, zabezpečte jednotlivé vetvy proti skratu a iskreniu, chráňte batériu pred prebitím a hlbokým vybitím a nepreťažujte výstup nad trvalú hranicu. Čistá sínusová vlna chráni citlivú elektroniku, ale nenahradí správnu dimenziu káblov a poistiek. Ak si nie ste istí zapojením alebo profilom batérie, obráťte sa na kvalifikovaného inštalatéra; chybná inštalácia ohrozuje zariadenie aj zdravie.

Pri návrhu off-grid systému je rozhodujúce začať od skutočnej dennej spotreby: spíšte všetky trvalé aj rozbehovité spotrebiče, ich menovitý príkaz a dobu chodu a na základe toho zostavte denný energetický rozpočet v Wh. Až potom volte menič, solárne pole a akumulátor; opačný postup, kedy sa najprv kúpi zariadenie a až po ňom sa hľadá záťaž, vedie k poddimenzovaniu alebo k zbytočne vysokým nákladom. Domácnosti v karavanoch, chatách a dielňach majú rôzny profil zaťaženia, preto je univerzálna odpora k chladničke, čerpadlu alebo klimatizácii vždy individuálne.

MPPT regulátor je srdcom solárneho nabíjania: sleduje maximálny výkonový bod panelov a mení napätie tak, aby sa do batérie dostalo čo najviac energie. Dôležité je porovnať nielen celkový prúd regulátora, ale aj rozsah napätia FV a povolený výkon panelov; poddimenzovaný MPPT neškodí, ale obmedzí využitie poľa. Pre efektívnu prevádzku zapájajte panely do správnej konfigurácie sériovo alebo paralelne tak, aby pracovné napätie spadlo do rozsahu regulátora, a dodržujte izoláciu a poistky na FV strane.

Batéria tvorí rezervu na zamračené dni a nočnú prevádzku. Jej kapacitu volíte podľa dennej spotreby a požadovaného počtu autonómnych dní, pričom rešpektujte hĺbku vybitia daného chemického systému. Olovené batérie vyžadujú menšiu hĺbku a častejšie dobitie, LiFePO4 zvládajú hlbšie cykly. Bez ohľadu na chemizmus dávajte pozor na rovnomerné napätie článkov, správny nabíjací profil a dimenzovanie prúdu, pretože nekompatibilný profil skracuje životnosť viac ako samotné cykly.

Káble a poistky sú často podceňovanou, ale rozhodujúcou súčasťou bezpečnej inštalácie. Pri nízkom napätí batérie je prúd vysoký, preto musia byť vodiče krátke, hrubé a dimenzované podľa prúdu a dĺžky, aby straty napätia a zahrievanie zostali v norme. Na každej bezpečnostnej hranici (batéria, FV, výstup) použite správne dimenzovanú poistku a izolačné spínače; slabo dimenzovaný vodič sa môže zahriať a poistka chráni pred skratom a požiarom.

Prepojenie meniča so sieťou a generátorom má svoj presný postup a poradie zapojenia. Vždy najprv vypnite a zaistite vstupné vetvy, potom zapájajte batériu, FV a AC okruh a nakoniec nastavte nabíjací profil a parametre. Pri výpadku siete a záložnej prevádzke overte čistotu výstupného sínusu a dobu prepnutia; citlivá elektronika, počítače a sieťové zariadenie vyžadujú stabilný bez výkyvov. Všetky práce nechajte overené kvalifikovaným elektrikárom, ak nie sú súčasťou vašej odbornej spôsobilosti.

WiFi a monitorovanie umožňujú sledovať napätie, výkon, nabíjací prúd a stav batérie priamo v telefóne alebo počítači. Aplikácia ukazuje denný zisk, spotrebu a históriu, vďaka čomu odhalíte preťaženie alebo chybný článok skôr, než dôjde k poruche. Prevádzka bez batérie cez deň je praktická pri jasnom slnku, ale v noci a pri trvalej zálohe je potrebná akumulátorová zásoba; monitorovanie vám pomôže rozpoznať, kedy systém pracuje len z FV a kedy z batérie.

## Konečný verdikt

V sprievodcovi 12V/24V/48V je 24V trieda stredom: polovičný prúd oproti 12V, menšie káble, ale vyžaduje profil 28,8V.

GSIKE 25.6V 100Ah = 2560Wh, 100A/2560W, >6000 cyklov, IP65, 279.99 EUR, doprava zdarma v rámci Slovenska.

## Často kladené otázky

Aké napätie mám zvoliť pre solárne úložisko?

Pre kemper a malé domáce úložisko je zlatá stredná cesta 24V. Dáva 2560W pri rozumnom prúde 100A, umožňuje tenšie káble než 12V a pracuje s bežnými zariadeniami. 48V je vhodnejšie pre veľké domáce inštalácie.

Prečo je 24V lepší než 12V?

Pri rovnakom BMS 100A získate na 24V dvakrát viac výkonu (2560W miesto 1280W) a polovičný prúd. Káble sú tenšie, svorky chladnejšie a straty na vedení menšie. Spotrebič 1800W na 12V BMS vypne, na 24V beží.

Kedy zvoliť 48V miesto 24V?

48V sa hodí, ak napájate celý dom s tepelným čerpadlom a veľkými spotrebičmi, kde sú straty na vedení kritické. Pre víkendový kemper alebo balkónové úložisko je 48V overkill a zariadenia sú drahšie.

Aké nabíjacie napätie mám nastaviť pre 24V LiFePO4?

Nastavte profil LiFePO4 25,6 V s koncovým napätím 28.8V ±0,4 V. Bežná nabíjačka 12V (~14,6 V) batériu 24V nenabije plne a dlhodobo skracuje jej životnosť.

Môžem začať na 24V a neskôr prejsť na 48V?

Áno. Dve GSIKE 25,6V zapojené sériovo dajú 51,2V, teda základňu pre 48V. Paralelné pridáva kapacitu (stále 25,6V), sériové zvyšuje napätie. Maximálne 16 jednotiek v 4P4S na 40,96 kWh.

Aké silné káble potrebujem pre 24V 100Ah?

Pre trvalý prúd 100A používajte káble 25–35 mm². Tenšie káble (10–16 mm²) stačia pre menšie odbery do 40A. Vždy pridajte DC poistku blízko kladného pólu.

Akú výhodu má 2560W oproti 1280W?

2560W na 24V umožňuje napájať spotrebiče do 1800W bez vypnutia BMS. Na 12V by rovnaké BMS 100A dalo len 1280W a spotrebič 1800W by ho preťažil. 24V teda umožňuje odoberať viac reálneho výkonu.

Je 24V bezpečné pre samostatnú montáž?

Áno. Do 48V platí rozsah nízkeho napätia, kde nepotrebujete špeciálne oprávnenie. Dodržujte základné zásady: DC poistka, izolované náradie, nezoskratované póly, suchá a vetraná montáž.

Koľko panelov potrebujem pre 24V 100Ah?

Pre dennú spotrebu 1 kWh potrebujete asi 250–300W panelov (dva moduly 150–200W sériovo pre MPPT 24V). V zamračené dni pamäť 2560Wh vystačí na dva až tri dni.

Aké je menovité napätie článku LiFePO4?

Jeden článok LiFePO4 má menovité napätie 3,2 V. Zostava 4S1P dá 12,8V (12V trieda), 8S1P dá 25,6V (24V trieda), 16S1P dá 51,2V (48V trieda). GSIKE 25,6V 100Ah je konštrukcia 8S1P.

## Zdroje a podklady

1.  GSIKE – produktový list 25.6V 100Ah — [https://gesike.com/products/gsike-25.6v-100ah-lifepo4-battery](https://gesike.com/products/gsike-25.6v-100ah-lifepo4-battery)
2.  LiTime – referencia 24V 100Ah — [https://www.litime.com](https://www.litime.com)
3.  Renogy – referencia 24V 100Ah — [https://www.renogy.com](https://www.renogy.com)
4.  Battery University – LiFePO4 — [https://batteryuniversity.com](https://batteryuniversity.com)
5.  LiFePO4 – prehľad — [https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium\_iron\_phosphate\_battery](https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery)
6.  US DOE – solárne ukladanie — [https://www.energy.gov/energysaver](https://www.energy.gov/energysaver)

## Ďalšie návody a porovnania

[Rebríček: najlepšia 24V-100Ah LiFePO4 Európa 2026](https://gesike.com/sk-sk/blogs/news/blog-1-nejlepsi-24v-100ah-lifepo4-evropa-2026.html)

[GSIKE vs LiTime, Renogy 24V 100Ah](https://gesike.com/sk-sk/blogs/news/blog-2-18-gsike-vs-litime-renogy-24v-100ah-lifepo4.html)

[Úložisko 24V 100Ah off-grid: ako postaviť](https://gesike.com/sk-sk/blogs/news/blog-4-uloziste-24v-100ah-off-grid-ako-postavit.html)

Priamo k modelu: [Produktová stránka GSIKE 25.6V 100Ah LiFePO4](https://gesike.com/sk-sk/products/gsike-25-6v-100ah-lifepo4-bateria-2560wh-100a-slovakia).

GSIKE 25.6V 100Ah za 279.99 EUR (namiesto 420.00 EUR) – doprava zdarma v rámci Slovenska, 30-dňové vrátenie, 3 roky záruky.

---

> Source: [Gsike](https://gesike.com/blogs/news/blog-3-12v-24v-48v-lifepo4-sprievodca-napetim)
