12,8V nominaal314 Ah (300Ah-klasse)4019,2 Wh1280W continu400A puls 1 s6000 cycliIP6526 kg

GSIKE 100Ah vs 300Ah vs 25,6V 100Ah — capaciteitsgids voor LiFePO4

Deze capaciteitsgids helpt u kiezen tussen 100Ah (1280Wh), 300Ah (4019,2Wh) en 25,6V 100Ah (2560Wh) aan de hand van dagverbruik, looptijd, gewicht en kost per kWh — geen spanning verhogen waar dat niet nodig is.

Bekijk de GSIKE 12.8V 300Ah — 369.99 EUR

De keuze begint bij uw dagverbruik

Tel het gemiddelde Wh per dag van koelkast, licht, pomp en laders: bij 400-800Wh per dag is 100Ah vaak genoeg voor een weekend; bij 800-1600Wh per dag over meerdere dagen kiest u 300Ah; een 25,6V 100Ah past bij een 24V-klassiek systeem met een 24V-omvormer of zonne-regelaar. De spanning verhogen lost een capaciteitsprobleem niet op.

On a clean concrete garage floor, on the left a very large heavy matte-black LiFePO4 battery box about 54 cm long with a smooth completely blank dark-orange fro
A large heavy matte-black LiFePO4 battery box about 54 cm long with smooth completely blank dark-orange front plate and silver M8 terminals sitting on a plain g
Interior of a small off-grid Nordic cabin living space at warm dusk, a large heavy matte-black LiFePO4 battery box about 54 cm long on a low wooden shelf with s
On a wooden workbench, a large heavy matte-black LiFePO4 battery box about 54 cm long with smooth completely blank dark-orange front plate and silver M8 termina

Als u een LiFePO4-accu kiest, komen u drie maten tegen die makkelijk te verwarren zijn: 12V 100Ah, 12V 300Ah en 25,6V 100Ah. Het verschil zit niet alleen in hoeveel Ah u ziet — het gaat om zowel energie (Wh) als vermogen (W). Laten we het in één keer oplossen, zodat u geen verkeerde maat koopt en of te weinig capaciteit overhoudt of te veel betaalt voor vermogen dat u niet nodig heeft.

Energie vs vermogen — het belangrijkste onderscheid

Energie meet u in Wh en zegt hoelang u stroom kunt gebruiken. Vermogen meet u in W en zegt hoeveel u tegelijk kunt gebruiken. Een grote accu heeft veel energie, maar niet noodzakelijk hoger vermogen. Alle 12V-modules van GSIKE delen dezelfde 100A BMS, dus de continue vermogensgrens is gelijk — alleen de looptijd verandert. Dit is de sleutel tot het goed begrijpen van de drie maten.

Vergelijking in één tabel

Model Spanning Capaciteit Energie Continu vermogen
GSIKE 12,8V 300Ah 12,8V 314Ah 4019.2Wh 1280W
GSIKE 25,6V 100Ah 25,6V 100Ah ~2560Wh 2560W

Let op het kleine detail: 12V 100Ah en 12V 300Ah hebben hetzelfde vermogen (1280W), maar heel verschillende energie. 25,6V 100Ah heeft daarentegen meer dan het dubbele vermogen, maar minder energie dan de 300Ah. Dat verschil bepaalt wat u het beste kiest.

12V 100Ah — het instappunt

Perfect voor kleinere campers, eenvoudige zonne-installatie of als start van een groter systeem. 1280Wh dekt de basislast door de nacht. Heeft u later meer nodig, dan kunt u er parallel bijplaatsen. Dit is de keuze voor wie goedkoop en eenvoudig wil starten, en weet dat hij later kan uitbreiden.

12V 300Ah — de grote energiebank

Met 4019.2Wh krijgt u maar liefst drie keer de energie, maar nog steeds dezelfde 1280W-grens. Dit is de keuze voor wie lange looptijd wil zonder een hoop accu's te stapelen. Eén 300Ah vervangt ongeveer zes 12V 100Ah loodaccu's. Voor campings en campers die dagenlang onafhankelijk willen zijn, is 300Ah de meest praktische maat.

25,6V 100Ah — dubbel vermogen, halve stroom

Kiest u 25,6V in plaats van 12V, dan krijgt u bij dezelfde 100A dubbel vermogen (2560W) — dunnere kabels en minder warmteverlies. De capaciteit is lager dan bij 300Ah, maar het vermogen hoger. Past bij wie tegelijk meer vermogen trekt, bijvoorbeeld een grotere omvormer of meerdere apparaten tegelijk.

Welke maat moet u kiezen?

  1. Wilt u hoog vermogen tegelijk? Denk dan aan 25,6V.
  2. Wilt u de langst mogelijke looptijd op 12V? Kies 300Ah.
  3. Heeft u een kleiner budget en een eenvoudige last? 100Ah is voldoende.
  4. Twijfelt u? Begin met 100Ah en bouw uit — 12V is makkelijk te schalen.

Uitbreiding over tijd

Het mooie van de 12V-familie is dat u kunt starten met één 100Ah en later meer bijplaatst. 300Ah kunt u cascaderen tot 4P4S = 64,3 kWh. Denk na over uw vermogensbehoefte vóór u de spanning kiest — dat is lastiger te veranderen dan capaciteit toevoegen.

Energieberekeningen met veilige marge

Als u uitrekent hoeveel capaciteit u nodig heeft, is het verstandig om een buffer in te bouwen. Het werkelijke verbruik is bijna altijd iets hoger dan het spreadsheet suggereert, omdat vergeten apparaten en periodieke pieken opduiken. Een buffer van 20–30 % zorgt ervoor dat u zelden onverwacht leeg komt. Liever iets te veel dan op een avond zonder stroom te zitten.

Hoe de spanning de rest van het systeem beïnvloedt

Kiest u 12V, dan kunt u bijna al het gewone 12V-spul direct uit de doos gebruiken. Kiest u 25,6V, dan moet u componenten kiezen die bij die spanning passen. Dat maakt 12V flexibeler voor de beginner, terwijl 25,6V past bij wie precies weet wat hij doet en veel vermogen trekt.

Optimale ontlaaddiepte voor een langere levensduur

LiFePO4 verdraagt diepe ontlading veel beter dan lood, maar gaat toch langer mee als u hem niet elke keer tot op de bodem drijft. Houd u zo rond de 80 % diepte in het gemiddelde, dan haalt u de meeste cycli. In de praktijk betekent het dat een iets grotere accu niet alleen meer looptijd geeft, maar ook langer meegaat, omdat u hem vlakker ontlaadt.

Duurzame energie en opbouw over jaren

Velen bescheiden beginnen en breiden gaandeweg uit. Met het 12V-platform kunt u zonnepanelen, extra accu's en een grotere omvormer toevoegen in uw eigen tempo. Dat is een van de grote voordelen ten opzichte van een systeem dat u niet kunt aanpassen. Zie de eerste aankoop als een basis, niet als een kant-en-klaar systeem.

Fouten die makkelijk te vermijden zijn

De meest gemaakte fouten zijn het kabeldoorsnede onderschatten, vergeten zekeringen, en denken dat meer Ah meer vermogen geeft. Alle drie zijn te voorkomen met wat voorbereiding vooraf. Meet op, reken uit, en dubbelcheck dat BMS en spanning overeenkomen met het spul dat u aansluit.

Samenvatting van de keuzes die u maakt

Kort samengevat: kies 100Ah als u nieuw bent en een klein budget heeft. Kies 300Ah als u dagenlang onafhankelijk wilt zijn op 12V. Kies 25,6V als u tegelijk hoog vermogen nodig heeft. Ongeacht welke u kiest, de GSIKE-modules zijn gebouwd om samen te werken, zodat u onderweg kunt bijsturen.

Hoe capaciteit samenhangt met zonnepanelen

Grotere accu betekent dat u meer van de energie die uw zonnepaneel produceert, kunt opslaan en 's avonds kunt gebruiken. Heeft u een klein paneel en een grote accu, dan zult u hem zelden helemaal vullen. Heeft u daarentegen een kleine accu en een groot paneel, dan moet u overtollige stroom weggooien. De beste praktijk is accu en paneel op elkaar afstemmen, zodat u zonne-energie niet over- of onderbenut.

Groeien in stappen en mentale zekerheid

Als u begint met een bescheiden installatie, is het makkelijk om onzeker te zijn of u de juiste maat koos. Dat is helemaal niet erg. Het punt van een 12V-platform is dat u gaandeweg kunt bijsturen. Voelt u dat de capaciteit te klein is, dan zet u er een eenheid bij. Wordt het vermogen u te laag, dan overweegt u een hogere spanning. U staat niet vast aan de eerste keuze.

De specificaties die u ziet, echt begrijpen

Als een merk 300Ah opgeeft, betekent dat niet altijd dat de cellen ook echt 300Ah zijn. Sommige merken gebruiken klassenamen, anderen geven de echte celgrootte. GSIKE is open over het feit dat de cellen 314Ah zijn, en dat 4019.2Wh is wat u echt kunt rekenen. Die openheid maakt het makkelijker om op de lange termijn te vergelijken, welk merk u uiteindelijk ook kiest.

Hoe u uw eigen verbruik meet

Er bestaan eenvoudige stroommeters die u tussen een apparaat en de accu zet om te zien hoeveel hij echt trekt. Gebruik ze een week, en u heeft een realistisch getal in plaats van een gok. Velen zijn verrast over hoe weinig sommige apparaten eigenlijk gebruiken, of juist hoeveel anderen van uw energie weghappen. Die meting is de beste basis voor uw maatkeuze.

De psychologie van beginnen met iets groters

Het is menselijk om te kiezen voor wat in het begin het minst kost. Toch is een accu waar u later tegenaan loopt dat hij te klein is, duurder in de totale rekensom dan een iets grotere van het begin af. Vraag uzelf af: verwacht u over een jaar meer apparaten, een grotere koelkast of meer zonnepanelen? Zo ja, begin dan meteen op een maat die dat kan opvangen. Dat scheelt later gedoe.

Wanneer u serieus naar 48V moet kijken

Wie echt veel vermogen wil — denk aan een hele woning met een grote omvormer — komt uiteindelijk uit bij 48V-systemen. Daar is dit artikel niet op gericht; wij richten ons op de populaire 12V- en 25,6V-klassen voor recreatie en kleinere installaties. We willen wel benoemen dat de grotere systemen bestaan, zodat u niet per ongeluk blijft hangen in een klasse die voor uw doel te klein is.

Hoe temperatuur de capaciteit beïnvloedt

LiFePO4 verliest een beetje effectieve capaciteit bij hele koude temperaturen, maar veel minder dan lood. In de Nederlandse winter is dat effect beperkt, zolang u de accu vorstvrij bewaart. In de zomer presteert hij weer op volle kracht. Een stabiele temperatuur is beter voor de levensduur dan grote schommelingen.

Samenvatting van de drie maten in één zin

Kort samengevat: 100Ah is de lichtste en goedkoopste start, 300Ah geeft de meeste onafhankelijkheid op 12V, en 25,6V 100Ah geeft u meer vermogen in plaats van meer looptijd. Met dat ene zinnetje kunt u meestal al de goede kant op. Meet verder uw eigen verbruik, en u weet precies welke van de drie voor ú de juiste is.

Hoe u een realistisch beeld van uw eigen gebruik krijgt

De grootste fout bij maatkeuze is gokken. Pak een notitieblok en noteer een week lang alles wat u van stroom voorziet: lampen, koelkast, tv, laptop, waterpomp, opladers. Tel het vermogen keer de uren bij elkaar op. Dat getal is uw echte basislast. Pas daarna kijkt u naar of 300Ah, 100Ah of 25,6V de juiste maat is. Mensen die dit niet doen, kiezen bijna altijd te klein.

Waarom 12V nog steeds de meest gebruikelijke maat is

12V is de standaard in auto's, campers en boten. U vindt overal 12V-lampen, 12V-koelkasten, 12V-compressor, noem maar op. Dat maakt 12V de meest voor de hand liggende keuze voor wie nieuw begint: u hoeft niet eerst een hele nieuwe ecosystem op te zetten, want al het spul dat u al heeft past er direct op. 25,6V en 48V zijn efficiënter, maar vragen meer toewijding.

Wanneer het verstandig is om te veel te kopen

Soms is het slimmer om iets groter te kopen dan de huidige berekening zegt. Wie verwacht dat hij over een jaar een extra koelkast of een grotere omvormer koopt, kan beter nu meteen op 300Ah plannen. Een eenheid bijkopen later betekent opnieuw installeren, opnieuw wegen, opnieuw balanceren. Als u aan die groei denkt, is het vaak efficiënter om meteen de grotere maat te nemen.

Hoeveel ruimte de doos echt nodig heeft

Een 300Ah-doos past ongeveer in de ruimte van een kleine reiskoffer, met afmetingen van 540 bij 283 bij 275 millimeter. Dat betekent dat hij in de meeste camperkasten past, maar niet overal zonder te meten. Meet van tevoren de kast waar u hem kwijt wilt, en houd een beetje speling over voor kabels en ventilatie. Zo voorkomt u dat de doos thuis niet past, en u nog iets moet verzinnen.

Wat er gebeurt als u te vaak laadt en ontlaadt

Elke laad- en ontlaadcyclus slijt de cellen een klein beetje. LiFePO4 is daar bestand tegen, daarom geeft 6000 cycli op. Maar als u de accu elke dag helemaal tot op de bodem ontlaadt en weer vol laadt, gaat hij sneller achteruit dan wanneer u hem tussen de 20 en 80 % houdt. De meeste recreanten zitten gelukkig in die comfortabele middenzone, dus de levensduur valt vaak hoger uit dan de specificatie suggereert.

Hoe de prijsprijs per maat zich verhoudt

Over het algemeen is de prijs per watt-uur lager naarmate de accu groter wordt. Daarom is een 300Ah-doos per kWh goedkoper dan een 100Ah-doos, en is 25,6V 100Ah weer een ander optimum. Als u de rekensom maakt over meerdere jaren, kan het aantrekkelijker zijn om een beetje meer neer te tellen voor een grotere doos. Dat is iets om mee te wegen in plaats van blind de kleinste goedkoopste te kiezen.

Wanneer u beter twee kleinere dan één grote kunt nemen

Soms is het handiger om twee 100Ah in plaats van één 300Ah te nemen. Bijvoorbeeld als uw installatie uit twee aparte hoeken moet worden gevoed, of als u de mogelijkheid wilt houden om een doos te verwijderen voor onderhoud. Voor de meeste mensen die in één ruimte installeren, weegt het gemak van één grote doos echter zwaarder. Maar houd er rekening mee dat er een keuze is.

Samenvatting: welke maat past bij uw verhaal

Kijk nog eens naar uw eigen situatie. Woont u in een camper die alleen 's nachts op de paalkast staat? Dan is 100Ah vaak genoeg. Wilt u meerdere dagen onafhankelijk staan? Dan is 300Ah de betere keus. Trekt u veel vermogen tegelijk? Overweeg dan 25,6V. Het antwoord is altijd hetzelfde: meet eerst, kies daarna. Dan maakt u de juiste maatkeuze voor úw project.

Hoe u een gewoonte maakt van bewust energie gebruiken

Eenmaal een paar weken met uw bank in bedrijf, merkt u dat u automatisch bewuster met energie omgaat. U ziet welk apparaat hoeveel trekt, en u gaat vanzelf onnodige verbruikers uitzetten. Dat is een prettige bijkomstigheid van een eigen installatie: u krijgt controle over uw eigen energierekening, in plaats van overgeleverd te zijn aan het net en de tarieven.

Waarom we niet te veel focussen op vierkante centimeters

Sommige kopers maken zich zorgen over de grootte van de doos, maar in de praktijk past een 300Ah overal waar een 100Ah ook past, zij het in een grotere kast. Het gewicht is veel relevanter: 26 kg moet u wel kunnen tillen. Als u een plek heeft waar de doos droog en veilig staat, dan is de grootte zelden het probleem. Meet het even voor de zekerheid, maar ga er niet over twintig minuten piekeren.

De middenweg tussen te klein en te groot

Er is een prettige middenweg in maatkeuze. Te klein betekent dat u om de haverklap bijlaadt en nooit ontspanning heeft. Te groot betekent dat u veel geld neerlegt voor capaciteit die u nooit gebruikt. De middenweg is: kies de maat die uw gemiddelde dagverbruik met marge dekt, en u zult zien dat u het meest tevreden bent. Die marge geeft gemoedsrust.

Wanneer een 12V-systeem overgaat in 24V of 48V

Wie uiteindelijk een hele woning van stroom wil voorzien, komt er vroeg of laat achter dat 12V de efficiëntiegrens bereikt. Bij hoog vermogen worden de stromen zo groot dat de kabels onhandig dik worden. Dan is het tijd om na te denken over 24V of zelfs 48V. Maar voor de recreatie- en kleinere installaties waar dit artikel over gaat, is 12V nog steeds de meest praktische keuze.

Conclusie van de capaciteitsgids

We concluderen dat 100Ah, 300Ah en 25,6V 100Ah elk hun eigen plaats hebben. Wie klein begint, begint met 100Ah. Wie lang onafhankelijk wil zijn op 12V, kiest 300Ah. Wie meer vermogen wil, gaat naar 25,6V. Door uw eigen verbruik te meten, maakt u de keuze eenvoudig. Onthoud dat u niet voor altijd vastzit aan uw eerste maat — u kunt altijd verder bouwen.

Hoe een zonnige week uw maatkeuze bevestigt

Een paar zonnige weken zijn de beste test voor uw installatie. U ziet dan precies hoeveel energie uw panelen opleveren, hoeveel de accu daarvan opneemt, en hoeveel er nog over is voor de avond. Die informatie helpt u om te beslissen of u de huidige maat genoeg vindt, of dat u later moet uitbreiden. Neem dus de tijd om het systeem een maand of twee te gebruiken voordat u grote aankopen doet.

Bedankt voor het lezen van de capaciteitsgids

We hopen dat het verschil tussen 100Ah, 300Ah en 25,6V nu duidelijker is. De sleutel is dat u meet wat u nodig heeft, en dat u niet bang bent om later bij te kopen. Met een goed uitgangspunt bouwt u een installatie die écht bij uw leven past.

Denk eraan dat u niet alleen bent. Duizenden anderen hebben u al voorgedaan hoe zo'n 12V-bank te bouwen. Met wat geduld en een goede handleiding lukt het u ook. Onthoud dat de eerste stap de moeilijkste is, maar dat het daarna steeds makkelijker wordt.

Neem gerust de tijd om de gids opnieuw door te nemen voordat u begint met boren en kabels trekken. Een goed voorbereide bouwer heeft later minder spijt, en eindigt met een nettere installatie waar hij jaren plezier van heeft.

Deel deze gids gerust met iemand die ook staat te springen om aan een eigen installatie te beginnen. Hoe meer mensen zelfvoorzienend worden, hoe beter voor iedereen, en hoe meer ervaring er wordt uitgewisseld.

Denk eraan dat er altijd iemand is die uw vraag kan beantwoorden. Wees niet verlegen, want iedereen begint eens als beginner.

Bedankt voor het lezen van deze gids. We hopen dat hij u een stuk zelfverzekerder maakt in uw zoektocht naar de juiste maat accu voor uw project.

Veel succes met uw project!

We hopen dat deze gids u heeft geholpen om de juiste maat voor uw installatie te kiezen. Neem gerust de tijd om alles rustig door te lezen voordat u een definitieve beslissing neemt.

Eindoordeel

Kies 100Ah voor weekendgebruik, 300Ah voor meerdaagse autonomie, en 25,6V 100Ah alleen als uw systeem op 24V draait. Begin met één eenheid en breid parallel uit in plaats direct het grootst mogelijke pak te kopen.

Kort: capaciteit in Ah, niet spanning, lost uw verbruiksprobleem op; pas 24V toe waar de apparatuur dat vereist.

Veelgestelde vragen

Wat is eigenlijk het verschil tussen de eenheden Ah en Wh?

Ah is capaciteit; Wh is de werkelijke energie (spanning maal Ah). 12,8V × 314Ah = 4019.2Wh.

Geeft een 300Ah-pakket meer vermogen dan een 100Ah?

Nee. Beide hebben een 100A BMS en 1280W continu. 300Ah geeft langere looptijd, geen hoger vermogen.

Wanneer is 25,6V verstandiger dan 12V?

Als u tegelijk hoog vermogen trekt. 25,6V geeft 2560W bij dezelfde 100A en dunnere kabels.

Hoeveel 100Ah komt overeen met één 300Ah?

Ongeveer drie stuks in energie. Als loodvervanger komt één 300Ah overeen met ongeveer zes 100Ah lood.

Mag ik 12V en 25,6V in dezelfde installatie mengen?

Nee. Niet in dezelfde bank. Kies één spanning en houd daaraan vast.

Hoeveel energie heeft een weekendcamping nodig?

Een weekend met licht en pomp ligt rond de 2–4 kWh, dus 4019.2Wh dekt dat.

Wat betekent het getal 1280W in de praktijk?

Dat is de continue grens. Blijvende belasting daarboven moet u vermijden.

Kan ik later van 100Ah naar 300Ah uitgroeien?

U kunt meerdere 12V-eenheden parallel zetten, maar meng geen heel verschillende capaciteiten zonder na te denken.

Heeft de hele 12V-familie 6000 cycli opgegeven?

Ja, de hele 12V-familie is beoordeeld op 6000 cycli bij 80 % DoD.

Welke maat past het beste in een camper op 12V?

300Ah geeft de meeste onafhankelijkheid; 100Ah is lichter en goedkoper om in te stappen.

Bronnen en gegevens

  1. LiFePO4-chemie en cyclusgedrag (IEEE/opslagliteratuur) — https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery
  2. UN38.3 transportcertificering voor lithiumaccu's — https://untrustedrisk.org/wp-content/uploads/2019/07/UN38.3-Test-Summary.pdf
  3. CE-markering en RoHS-richtlijn — https://ec.europa.eu/environment/topics/waste-and-recycling/rohs-directive_en
  4. MPPT-laadregelaar werking (zonne-energie) — https://en.wikipedia.org/wiki/Maximum_power_point_tracking
  5. Diepte van ontlading en cycluslevensduur (opslag) — https://en.wikipedia.org/wiki/Deep-cycle_battery

Meer gidsen en vergelijkingen

Direct naar het model: GSIKE 12.8V 300Ah productpagina.

GSIKE 12.8V 300Ah LiFePO4 voor 369.99 EUR (adviesprijs 470.00 EUR) — gratis verzending in Nederland, 30 dagen retourrecht en 3 jaar fabricagegarantie.