méretezés16kWh az egész házhozWh a nap folyamánpárhuzamos10,2kW

GSIKE 16 kWh: otthoni energiatároló méretezése egy dán házhoz

Ez az útmutató bemutatja egy 16 kWh-s, teljes házat ellátó akkumulátor méretezését: hogyan mérd az alapterhelést egy teljes napon és héten át, és mikor elég egy szekrény, vagy mikor oldja meg a párhuzamos kapcsolás az igényeket.

Tekintsd meg a GSIKE 51,2V 300Ah 16kWh modellt 1569.99 EUR-ért

Összefoglalás: egy 16,08 kWh-s GSIKE-szekrény egy tipikus, négyfős dán családi házat éjszaka ellát árammal, ha napelemekkel és hőszivattyúval rendelkezik; két párhuzamosan kapcsolt szekrény az elektromos autóhoz és a hosszabb áramszünetek áthidalásához is elegendő.

Ez az útmutató lépésről lépésre bemutatja, hogyan méretezz egy 16 kWh-s LiFePO4-tárolót egy dán házhoz. A tipikus dán áramfogyasztással számolunk, bemutatjuk a különböző terhelések melletti üzemidőt, és elmagyarázzuk, mikor elegendő egy szekrény, illetve mikor érdemes kettőt vagy többet választani. Minden adat a GSK-51.2V-300AH modellre vonatkozik, amelynek névleges kapacitása 16.076,8 Wh, BMS-e pedig 200 A-es.

Kezdd a napi fogyasztásoddal

Az első adat, amit meg kell keresned, a háztartásod átlagos napi áramfogyasztása. Keresd meg a villanyszámládon vagy az áramszolgáltatód online felületén. Egy tipikus, 130 m²-es, négyfős dán családi ház egész évben átlagosan napi 12–20 kWh-t fogyaszt. Télen nagyobb a fogyasztás (20–30 kWh), nyáron kisebb (8–12 kWh). A téli fogyasztás alapján méretezzük a rendszert, mert ilyenkor hozza a tároló a legnagyobb különbséget.

Háztípus Napi fogyasztás Éjszakai fogyasztás 19–7 Ajánlott tárolókapacitás
Családi ház, 3–4 fő, hőszivattyú nélkül 10–15 kWh 2–4 kWh 16 kWh (1 szekrény)
Családi ház hőszivattyúval 15–25 kWh 4–7 kWh 16–32 kWh (1–2 szekrény)
Családi ház hőszivattyúval + elektromos autóval 25–40 kWh 5–10 kWh (autó nélkül) 32 kWh (2 szekrény)
Mezőgazdaság/kisvállalkozás 40+ kWh 10+ kWh 64–257 kWh (4–16 szekrény)

Hasznos energia, nem csak névleges kapacitás

Amikor egy adatlap „16 kWh”-t ír, az a névleges kapacitás. A hasznos energia három okból alacsonyabb: először is a LiFePO4-gyártók 80%-os kisütési mélységet javasolnak a 6000 ciklus eléréséhez, ezért az utolsó 20%-ot nem érdemes felhasználni. Másodszor a hibrid inverter hatásfoka körülbelül 95%, így 5% elvész a DC→AC átalakítás során. Harmadszor a vezetékeken és a biztosítékokon is keletkezik némi veszteség. Egy GSIKE-szekrényből tehát gyakorlatban kinyerhető AC-energia: 16,08 kWh × 0,8 × 0,95 = körülbelül 12,2 kWh.

Szekrények száma Névleges energia Hasznos AC-energia Folyamatos DC-teljesítmény
2 párhuzamosan 32,16 kWh ~24,4 kWh 400 A / 20,5 kW
4 párhuzamosan 64,32 kWh ~48,8 kWh 800 A / 41 kW
8 párhuzamosan 128,6 kWh ~97,6 kWh 1600 A / 82 kW
16 párhuzamosan (max.) 257,3 kWh ~195 kWh 3200 A / 164 kW

Napelemes rendszerhez méretezés: önellátás

A tároló elsődleges célja általában a napelemes önellátás növelése. Tároló nélkül a felesleges napelemes termelést alacsony áron táplálja vissza a hálózatba (nyáron körülbelül 0,10–0,15 kr/kWh), esténként pedig drágán vásárolja vissza az áramot (körülbelül 3–5 kr/kWh). Egy 16 kWh-s tárolóval a napközbeni többlettermelést estére helyezheti át, így az önellátás arányát 30–40%-ról 70–85%-ra növelheti.

Ökölszabály szerint 1 kW napelemteljesítményhez 1 kWh tárolókapacitás szükséges. Tehát egy 6 kW-os napelemes rendszerhez 6 kWh-s tároló illik, de egy 16 kWh-s tároló nagyobb értéket ad, mert a tartalék áramellátási igényt is fedezi. Ha elsődleges célja a gazdaságosság, a tárolókapacitást igazítsa a napi napelemes többlettermeléshez; ha áramszünet esetén tartalék áramellátásra is szüksége van, válasszon nagyobbat.

Hőszivattyúhoz méretezés

Egy levegő-víz hőszivattyú működés közben folyamatosan 1–3 kW-ot fogyaszt. A legtöbbet a téli hónapokban üzemel, amikor a napelemek termelése minimális, így önmagában a napenergiával nem lehet fedezni a hőszivattyú fogyasztását. Egy 16 kWh-s tároló éjszakára képes ellátni a hőszivattyú keringetőszivattyúját (50–100 W) és a szabályozószelepeket, de egy hideg héten a kompresszor teljes energiaigényét nem fedezi. A hőszivattyú teljes működtetéséhez 32 kWh vagy nagyobb tároló, valamint hálózati csatlakozás szükséges.

A hőszivattyú vezérlése és keringetőszivattyúja folyamatos alapfogyasztást jelent, és a nap 24 órájában működik. Elsősorban ezeket a fogyasztókat kell kiszolgálnia a tárolónak áramszünet esetén. Maga az 1–3 kW-os kompresszor továbbra is hálózati csatlakozást vagy jóval nagyobb tárolót igényel.

Elektromos autóhoz méretezés

Egy elektromos autó 100 km-enként 15–20 kWh-t fogyaszt. Egy átlagos, napi 40 km-es út 6–8 kWh-t igényel. Egy 16 kWh-s tároló tehát délután, napenergiával körülbelül egy napi útra elegendő energiával töltheti fel az elektromos autót, de teljesen lemerült állapotból nem tölti fel teljesen (ehhez körülbelül 60 kWh szükséges). Ha az elektromos autó fontos része a stratégiájának, tervezzen két szekrénnyel (32 kWh), vagy éjszaka, alacsony spotáron töltse az autót a hálózatról.

Tartalék áramellátás vagy önellátás: két különböző cél

Fontos különbséget tenni a két cél között: Az önellátás azt jelenti, hogy a napközben megtermelt napenergiát estére tartalékoljuk, és pénzt takarítunk meg. A tartalék áramellátás célja, hogy áramszünet esetén is legyen áram. Egy 16 kWh-s tároló mindkét célt szolgálja, de eltérő mértékben. Az önellátáshoz egy szekrény elegendő. A hosszabb (többnapos) áramszünetek áthidalásához két vagy több szekrény szükséges, napelemekkel kombinálva, amelyek napközben feltöltik őket.

Cél Ajánlott kapacitás Példa
Önellátás + vészhelyzeti tartalék áramellátás 12–20 kWh 1 GSIKE-szekrény (16 kWh)
Önellátás + 1–2 nap tartalék áramellátás 25–35 kWh 2 GSIKE-szekrény párhuzamosan (32 kWh)
Kisvállalkozás / gazdaság 64–257 kWh 4–16 GSIKE-szekrény

Mit mond az Energistyrelsen a támogatásokról?

A háztartási akkumulátorokra vonatkozó dán támogatási programok évről évre változnak. Korábban voltak olyan támogatási keretek, amelyek a napelemes rendszerhez csatlakoztatott akkumulátorokat támogatták, különösen az elektromos hálózat túlterheltségével érintett területeken. Az aktuális összegekért és jelentkezési határidőkért nézd meg a Dán Energiaügynökség weboldalát. A GSIKE CE-jelöléssel ellátott adattáblát mellékel, amely a pályázathoz szükséges dokumentációként használható, a tároló pedig megfelel a műszaki követelményeknek (Pylontech-protokoll, 6000 ciklus, IP54). A támogatástól függetlenül egy energiatároló általában 6–10 év alatt térül meg az alacsonyabb villanyszámlának köszönhetően.

Összegzés

Egy tipikus, napelemes rendszerrel és hőszivattyúval felszerelt, négytagú dán családi ház számára a GSIKE egy 16,08 kWh-s szekrénye a megfelelő kezdő választás: fedezi az éjszakai fogyasztást, 70–85%-ra növeli az önellátás arányát, és rövidebb áramszünetek esetén tartalék áramellátást biztosít. Ha elektromos autód is van, vagy hosszabb kimaradásokra szeretnél tartalék áramellátást, hat hónap után, amikor már látod, hogyan használod az elsőt, párhuzamosan csatlakoztathatsz egy második szekrényt. Soha ne sorosan bővítsd; a GSIKE-szekrények kizárólag párhuzamosan csatlakoztathatók az 51,2 V-os buszhoz, legfeljebb 16 darabig.

Műszaki részletek: miért energiaosztály a 15kW?

A szekrényen feltüntetett „15kW” jelölés marketingcélú megnevezés, amely a tárolt energiára, nem pedig a folyamatos teljesítményre utal. Számold ki: a 314 Ah névleges kapacitást megszorozva az 51,2 V névleges feszültséggel 16 076,8 Wh, vagyis körülbelül 16,08 kWh tárolt energia adódik. Ez az az osztály, amelyet a márkák marketingje „15 kW-os tárolónak” nevez, mivel a vásárlók a kerek számok alapján tájékozódnak. A tényleges folyamatos DC-teljesítmény a névleges feszültség és a folyamatos áramerősség szorzata: 51,2 V szorozva 200 A-rel 10,24 kW-ot ad. A BMS 200 A-re korlátozza a töltő- és kisütőáramot is; a csúcsterhelés lehet ennél nagyobb, de csak rövid ideig tarthat, hogy a cellák hőmérséklete ne lépje túl a biztonságos határértéket.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy szekrény gond nélkül ellát egy 5 kW-os hibrid invertert, egy 10 kW-os hibrid invertert a határon, egy 12 kW-os hibrid invertert pedig csak akkor, ha a terhelés 10,2 kW DC alatt marad. Két párhuzamosan kapcsolt szekrény megduplázza a folyamatos DC-teljesítményt, körülbelül 20 kW-ra, a hasznos energiát pedig körülbelül 32 kWh-ra. Nyolc párhuzamosan kapcsolt szekrény körülbelül 80 kW folyamatos DC-teljesítményt és 128 kWh hasznos energiát biztosít, ami egy kisebb üzlet vagy gazdaság ellátására is elegendő. Tizenhat párhuzamosan kapcsolt szekrény jelenti a felső határt; ezen túl már nagyfeszültségű rendszerre van szükség, nem pedig egy 51,2 V-os akkumulátorsorra.

Kommunikációs protokoll: miért a Pylontech a szabvány?

A Pylontech egy tajvani gyártó, amely 2013 óta épít LiFePO4-es otthoni energiatárolókat, RS485-protokollja pedig de facto szabvánnyá vált Európában. A Growatt, a Sungrow, a Deye, a Sofar, az EG4 és a Sol-Ark mind rendelkezik „Pylontech” profillal az akkumulátormenüjében. A GSIKE szekrénye ugyanezt a protokollt használja, így a felsorolt inverterek bármelyikével összekapcsolhatod saját gyártású átjáró megvásárlása nélkül. A CAN-BUS az újabb és gyorsabb megoldás; a szekrény RS485-öt és CAN-t is kínál, így kiválaszthatod azt, amelyiket az invertered előnyben részesíti. Az RS232 közvetlen számítógépes kapcsolatra szolgál diagnosztika céljából.

Ha Sol- vagy Tesla-invertered van, a ház nem kommunikál vele – ezek a gyártók saját fejlesztésű protokollokat használnak, és a 48 V-os ház nem része a rendszerüknek. Ha viszont nyílt 48 V-os rendszert építesz, ez a ház a teljes csomópont: 16,08 kWh energia, 200 A-es BMS, Pylontech-protokoll, akár 16 egység párhuzamosan kapcsolható, mindez egy 109,3 kg-os házban, 1 569,99 EUR-ért.

Ciklusok és élettartam dániai üzemben

A 80%-os kisütési mélység mellett elérhető 6000 ciklus laboratóriumi érték. Egy dániai háztartásban, ahol a házat naponta egyszer 20% és 90% között töltik és sütik ki, a gyakorlatban körülbelül 8000–10 000 részleges ciklus érhető el, mert a ház nem merül le teljesen minden alkalommal. Napi két ciklussal ez 8–10 év gyakorlati üzemeltetésnek felel meg. A kapacitáscsökkenés évente körülbelül 2%, így 5 év után a ház kapacitása még mindig a névleges érték 90%-a, 10 év után pedig 80%-a. Ez összevethető a Pylontech, az LG és a BYD termékeivel, amelyek ugyanazt az első és második generációs LiFePO4-cellát használják.

A BMS 56 V fölötti töltéskor automatikusan kiegyenlíti a cellákat. A házat nem kell kézzel kiegyenlítened. Ha az LCD kijelzőn 0,2 V-nál nagyobb cellafeszültség-különbséget látsz, fordulj az ügyfélszolgálathoz; ez ritka eset, és általában hosszú, töltés nélküli tárolás után fordul elő. Egy tipikus házban már az első naptól 0,05 V alatti a cellák közötti feszültségkülönbség.

Mi a GSK-51.2V-300AH?

A GSK-51.2V-300AH egy 15 kilowattórás kategóriájú LiFePO4 otthoni energiatároló a dán és az európai piacra. Egy 51,2 V-os, 314 Ah-s cellát egyesít 16 076,8 Wh tárolt energiával, amelyről egy 200 A-es BMS gondoskodik, és amely 51,2 V mellett akár 200 A folyamatos töltési és kisütési áramerősséget is kezel. A házat padlóra helyezhető modulnak tervezték; magassága 825 mm, szélessége 650 mm, mélysége pedig 450 mm. Nettó tömege 109,3 kg, a raklapon mért bruttó tömege 126,2 kg. Az IP54-es védettség azt jelenti, hogy a ház por ellen védett és fröccsenő víznek ellenáll, de kültéri használatra vagy fürdőszobába nem alkalmas. Az üzemi hőmérséklet -10 °C és 50 °C között, a tárolási hőmérséklet pedig 0 °C és 35 °C között van.

A tárolót 48 V-os kategóriájú, Pylontech RS485/CAN-protokollt használó hibrid inverterrel való üzemeltetésre tervezték. Ez azt jelenti, hogy a tárolót Growatt, Sungrow, Deye, Sofar, EG4 vagy Sol-Ark inverterekkel is kombinálhatod anélkül, hogy egy saját fejlesztésű protokollt kellene megtanulnod. A töltési görbe 58,4 V-os CC/CV értékre van beállítva, a lebegőtöltési feszültség pedig 53,5 és 54,0 V között van. A BMS a sorba kapcsolt 16 cella mindegyikét felügyeli, és 56 V fölötti töltéskor automatikusan kiegyenlíti őket. A kerek LCD kijelzőn a töltöttségi szint, a feszültség, az áramerősség, a hőmérséklet és a cellák közötti feszültségkülönbség látható. Nincs alkalmazás, nincs felhőkapcsolat és nincs távfelügyelet – ez tudatos döntés, hogy a készülék internetkimaradás esetén is önállóan működjön.

A kabinetek csak párhuzamosan köthetők össze: legfeljebb 16 azonos kabinet köthető ugyanarra az 51,2 V-os buszra. Minden kabinet egyedi címet kap (1-től 16-ig), amelyet az LCD-kijelzőn lehet beállítani. Az inverter automatikusan felismeri az összkapacitást. 16 kabinet 16 × 16,08 kWh = körülbelül 257 kWh tárolt energiát jelent, ami elegendő egy kis üzlethez, gazdasághoz vagy könnyűipari létesítményhez. A folyamatos DC-teljesítmény a párhuzamos ágak számával lineárisan nő: egy kabinet = 200 A / 10,2 kW, 16 kabinet = 3200 A / 163 kW. A gyakorlati korlátot az inverter teljesítménye jelenti. Soha ne köss össze különböző márkájú vagy kapacitású kabineteket ugyanazon a buszon.

Szállítás, visszaküldési határidő és értékesítés utáni ügyintézés Dániában

A kabinetet ingyenesen szállítjuk EU-s raktárból Dániába. A feldolgozás 1-3 nap, a kézbesítés 3-7 nap. A kabinet fa raklapon, habbetétekkel érkezik, angol nyelvű használati útmutatóval, garancialevéllel és tesztigazolással. CE-jelöléssel van ellátva, és rajta van a dán típuscímke, amely az Energistyrelsennél igényelhető otthoni akkumulátor-támogatásokhoz használható. Szállítási sérülés esetén fényképezd le a raklapot, és 72 órán belül vedd fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal; a kabinetet a biztosítás terhére kicseréljük.

A visszaküldési határidő az átvételtől számított 30 nap. Ha a kabinet nem kompatibilis az invertereddel, küldd vissza, és a visszaküldés szállítási költségét levonva visszatérítjük a teljes vételárat. A BMS-re és a cellákra 3 év garancia vonatkozik. Meghibásodás esetén e-mailben vedd fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal, írd le, milyen riasztást mutat az LCD-kijelző, mi pedig csere-BMS-t vagy cserekabinetet küldünk. Nincs az LG vagy a BYD által kínálthoz hasonló, forgalmazó által támogatott garancia; ez az az engedmény, amit a félárért cserébe teszel.

Miért nem ez a kabinet való mindenkinek

A 109,3 kg-os kabinet nem való lift nélküli, harmadik emeleti lakásba. Alkalmazás nélküli kabinet nem való annak a háztulajdonosnak, aki minden nap egy alkalmazásban szeretné követni a tároló működését. Forgalmazó által támogatott garancia nélküli kabinet nem való annak, aki még több mint 10 évig a házban marad, és technikusi szervizt szeretne. A 48 V-os kabinet nem való annak, akinek már van nagyfeszültségű invertere. Ha ezek közül bármelyik igaz rád, a GSIKE-kabinet nem a megfelelő választás; helyette válassz lakásba való fali energiatárolót, alkalmazással és felhőkapcsolattal rendelkező rendszert, 10 év garanciás márkás kabinetet vagy nagyfeszültségű rendszert.

Ha egyik sem igaz rád - földszintes ház, beállítod és elfelejted típusú megoldás, árérzékeny háztulajdonos, nyitott 48 V-os inverter -, akkor az 1.569,99 EUR-s GSIKE-kabinet a legjobb ár-érték arányú választás a 16 kWh-s kategóriában 2026-ban. Ez az őszinte vélemény, és minden marketinges szöveget felülír.

Mi van a dobozban?

Egy GSK-51.2V-300AH szekrény, egy angol nyelvű használati útmutató, egy garancialevél, egy tesztbizonyítvány, egy CAN-kommunikációs kábel és egy RS485-kommunikációs kábel. Önnek kell biztosítania: 50 mm²-es réz DC-kábeleket, DC-biztosítékokat, egy kompatibilis 48 V-os hibrid invertert, az inverter falra szereléséhez szükséges rögzítőelemeket, valamint a szekrény számára egy betonpadlót vagy acélállványt. Ha villanyszerelőt fogad, ezeket az alkatrészeket mind vigye magával; a villanyszerelő csak a szerszámait és a mérőműszerét hozza.

A szekrény mérete 825 mm magas, 650 mm széles és 450 mm mély. A légáramlás biztosításához mindkét oldalon hagyjon 30 cm szabad helyet. A szekrény padlón álló kivitelű, nincs szüksége fali tartóra. Nettó tömege 109,3 kg, raklapon szállítva pedig a bruttó tömege 126,2 kg. Két ember és egy emelő szükséges ahhoz, hogy a szekrényt a raklapról a végleges helyére mozgassák. Ha keskeny folyosója vagy lépcsője van, tervezzen előre a szállítással; a szekrény 825 mm magas és 650 mm széles, így a legtöbb szabványos ajtón átfér, de a keskeny csigalépcsőkön nem.

Mi történik, ha a szekrény nem kompatibilis?

Ha a szekrény nem kompatibilis az inverterével, 30 napon belül visszaküldheti, és visszakapja a teljes vételárat, a visszaszállítás költségeinek levonásával. Ha a szekrény sérülten érkezik, fényképezze le a raklapot, és 72 órán belül vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal; biztosítás terhére kicseréljük a szekrényt. Ha a szekrény 30 nap elteltével hibásodik meg, a 3 éves garancia érvényes; saját költségünkre megjavítjuk vagy kicseréljük.

Kinek készült ez a szekrény?

Ezt a szekrényt olyan dán háztulajdonosoknak tervezték, akiknek már van napelemes rendszerük, 48 V-os hibrid invertert szeretnének vásárolni, a lehető legtöbb kWh-t szeretnék kapni a pénzükért, és hajlandók villanyszerelőt fogadni a kábelezéshez. Nem azoknak való, akik minden egyben hordozható áramforrást szeretnének; nem azoknak, akik felhőhöz csatlakozó, alkalmazással vezérelhető rendszert szeretnének; és nem azoknak, akik 10 évig tartó, forgalmazó által támogatott garanciát szeretnének. Ezeknek a vásárlóknak más termékek felelnek meg. A költségtudatos, műszaki ismeretekkel rendelkező háztulajdonosok számára azonban ez a szekrény a legjobb ár-érték arányú választás a 16 kWh-s kategóriában.

Részletes specifikációk: feszültség, áram, hőmérséklet

A szekrény névleges feszültsége 51,2 V (48 V-os osztály). Az üzemi feszültség 43,2 V (lemerült) és 58,4 V (teljesen feltöltött) között van. A töltési karakterisztika állandó feszültségű, 58,4 V-on, 200 A-es áramkorlátozással. A fenntartó feszültség 53,5–54,0 V. A BMS 43,2 V-nál lekapcsol, hogy megakadályozza a cellák mélykisülését; 58,4 V-nál pedig a túltöltés megelőzése érdekében kapcsol le. A kisütési feszültség 43,2 V; a kisütési áram korlátja 200 A. A töltési és kisütési hőmérséklet-tartomány 0 °C és 50 °C között van; a tárolási hőmérséklet-tartomány 0 °C és 35 °C között. 0 °C alatti hőmérsékleten a BMS letiltja a töltést, hogy megakadályozza a cellák károsodását.

A BMS a sorba kapcsolt 16 cella mindegyikét felügyeli. Normál működés közben a cellafeszültség 2,7 V (lemerült) és 3,65 V (teljesen feltöltött) között van. A BMS automatikusan kiegyenlíti a cellákat töltés közben, cellánként 3,5 V felett. A kiegyenlítő áramerőssége cellánként körülbelül 100 mA. A BMS védelmi funkciói: túltöltés elleni védelem, túlzott kisütés elleni védelem, túláramvédelem, rövidzárlatvédelem, túlmelegedés elleni védelem, alacsony hőmérséklet elleni védelem. Ha ezek közül bármelyik működésbe lép, a BMS leválasztja a szekrényt, amíg a kiváltó okot meg nem szüntetik.

A protokollok részletesen: RS485, CAN, RS232

Az RS485 az akkumulátor és az inverter közötti kommunikáció szabványa. Ez egy párosított, 2 eres (A és B) kábel, amely akár 100 m távolságon át is működik. Az adatátviteli sebesség 9600 baud. A GSIKE-szekrény a Growatt, a Sungrow, a Deye, a Sofar, az EG4 és a Sol-Ark által támogatott Pylontech RS485 protokollt használja. A CAN-BUS az újabb, gyorsabb megoldás: ez egy 3 eres (CAN-H, CAN-L, GND) kábel, amely akár 50 m távolságon át is működik. A GSIKE-szekrény a Pylontech CAN protokollt is használja. Az RS232 a diagnosztikai csatlakozófelület; a szekrény közvetlen számítógéphez csatlakoztatására szolgál, hogy le lehessen kérni a naplófájlokat.

Amikor a szekrényt inverterhez csatlakoztatod, válaszd ki az inverter által előnyben részesített protokollt. A legtöbb európai hibrid inverter RS485-öt használ; néhány újabb modell CAN-t. Ha bizonytalan vagy, kérdezd meg a villanyszerelődet, vagy nézd meg az inverter kézikönyvét. A kommunikáció kétirányú: az inverter lekérdezi a szekrénytől a töltöttségi állapotot, a feszültséget és az áramerősséget, a szekrény pedig válaszol az aktuális értékekkel. Az inverter töltési parancsokat is küld a szekrénynek a töltéshez vagy a kisütéshez.

Műszaki megjegyzés angolul: ez az akkumulátor névleges feszültsége 51,2 V, folyamatos áramerőssége legfeljebb 200 A, és 80%-os kisütési mélység mellett 6000 ciklusra van méretezve.

Gyakran ismételt kérdések

További bejegyzések: Ranglista · Összehasonlítás · Méretezés · Telepítés · Termékoldal

Végső ítélet

Ez az útmutató bemutatja egy 16 kWh-s, teljes házat ellátó akkumulátor méretezését: hogyan mérd az alapterhelést egy teljes napon és héten át, és mikor elég egy szekrény, vagy mikor oldja meg a párhuzamos kapcsolás az igényeket.

Szakértői értékelés: egy teljes héten át mérd az alapterhelést, 8–14 kWh/nap fogyasztásnál válassz egy szekrényt, a többihez pedig kapcsolj párhuzamosan továbbiakat; a 10,2 kW a DC-felső határ, az AC-teljesítményt az inverter adja.

Gyakran ismételt kérdések

Hány kWh-t fogyaszt naponta egy átlagos dán ház?

Egy 130 m²-es családi ház, ahol négyen élnek, átlagosan napi 12–20 kWh-t fogyaszt. Télen 20–30 kWh-t, nyáron 8–12 kWh-t. A téli fogyasztás alapján méretezd.

Elegendő egy 16 kWh-s szekrény egy egész családi ház ellátására?

Igen, az éjszaka folyamán ellátja a legfontosabb fogyasztókat (hűtőszekrény, világítás, router, hőszivattyú-keringetés). Ha egyszerre szeretne mosógépet, mosogatógépet és elektromos autót tölteni, két párhuzamosan kapcsolt szekrény ajánlott.

Mennyi hasznos energiát nyerhetek ki 16 kWh-ból?

Körülbelül 12,2 kWh hasznos váltakozó áramú energia nyerhető ki 80%-os kisütési mélységgel és 95%-os hibridinverter-hatásfokkal. Ezzel a reális értékkel érdemes számolnia a méretezéskor.

Egy nagy szekrényt vagy több kisebbet válasszak?

A 16 kWh-s kategóriában egy GSIKE-szekrény olcsóbb kWh-nként, és kevesebb alapterületet foglal, mint négy kisebb modul. Ha idővel rugalmasan szeretné bővíteni a rendszert, a moduláris felépítés előnyös.

Hány töltési ciklusra számíthatok a gyakorlatban?

A 80%-os kisütési mélység mellett elérhető 6000 ciklus a LiFePO4-akkumulátorok iparági átlaga. A dániai használati körülmények között, 20% és 90% közötti részleges töltési ciklusokkal 8–10 év üzemidővel számolunk.

Méretezhetek hőszivattyúhoz?

Igen, de reális elvárásokkal: a tároló a hőszivattyú keringetőszivattyúját és vezérlését látja el, nem a teljes kompresszort egy hideg héten keresztül. A hőszivattyú teljes körű működtetéséhez hálózati csatlakozás vagy legalább 32 kWh-s tároló szükséges.

Mekkora napelemes rendszer illik egy 16 kWh-s tárolóhoz?

Az ökölszabály szerint 1 kW napelem-teljesítményhez 1 kWh tárolókapacitás szükséges. Egy 6 kW-os napelemes rendszerhez jól illik a 16 kWh-s tároló, amely további tartalékkapacitást biztosít.

Megéri napelemek nélkül tárolót vásárolni?

Igen, ha olyan területen él, ahol nagy a nappali és éjszakai áramár közötti különbség, vagy nagyon ingadozik a tőzsdei ár. A tároló olcsó árammal töltődik fel, és drága áram esetén merül le.

Hány órán át elegendő a tároló különböző terhelések mellett?

150 W-os alapterhelésnél (LED, Wi-Fi, hűtőszekrény) a 16 kWh körülbelül 80 órára elegendő. 400 W-nál (hűtőszekrény, világítás, router, tévé) körülbelül 30 órán át tart. 2000 W-nál körülbelül 6 órán át.

16 kWh-t válasszak, vagy várjak az árcsökkenésre?

A LiFePO4 ára öt év alatt 80%-kal csökkent, és várhatóan további 10–20%-kal esik, de az egy év várakozással elérhető megtakarítás kisebb, mint az egy év alatt megspórolt villanyszámla. Akkor vásároljon, amikor szüksége van rá.

Források és adatok

  1. LiFePO4-kémia — https://wikipedia.org
  2. A BMS áttekintése — https://wikipedia.org
  3. Otthoni akkumulátor / hálózati mérő — https://wikipedia.org
  4. CAN-BUS / RS485 — https://wikipedia.org
  5. Hibrid inverter — https://wikipedia.org
  6. UN38.3 szerinti szállítás — https://wikipedia.org

Útmutatók és összehasonlítások

Ugorjon közvetlenül a modellhez: GSIKE 51,2 V-os, 300 Ah-s, 16 kWh-s szekrény.

Hasonlítsa össze a 16 076,8 Wh-t, a 200 A ≈ 10,2 kW-os teljesítményt, a Pylontech RS485/CAN-t, a 6000 ciklust és az IP54-es védettséget, mielőtt egy 16 kWh-s, teljes házhoz elegendő szekrényt választ.