314 Ah / 16,08 kWh51,2 V200 A ≈10,2 kW6000 cykliIP541569.99 EUR
Najlepszy domowy magazyn energii LiFePO4 16 kWh do zasilania całego domu w Holandii w 2026 roku: recenzja GSIKE GSK-51.2V-300AH
W tym rankingu porównujemy wolnostojące domowe magazyny energii LiFePO4 klasy 16 kWh przeznaczone do zasilania całego domu, uwzględniając użyteczną energię, ciągły prąd, żywotność cykliczną, komunikację i cenę. Na czele rankingu w Holandii znajduje się GSIKE GSK-51.2V-300AH z pojemnością 314 Ah i energią 16.076,8 Wh = 16,08 kWh.
Ważne: „15 kW” w nazwie oznacza klasę energetyczną piętnastu kilowatogodzin, a nie ciągłą moc wyjściową 15 kW; rzeczywistym limitem prądu jest 200 A / 10,2 kW DC.
Zobacz GSIKE 16 kWh za 1569.99 EURJak uszeregowaliśmy domowe magazyny energii 16 kWh
Oceniamy według sześciu mierzalnych kryteriów: użyteczna energia w kWh na cykl, limit ciągłego prądu DC, liczba cykli przy 80% DoD, protokół komunikacyjny, konstrukcja i stopień ochrony oraz całkowita cena za kWh. Nazwa marketingowa i argumenty sprzedażowe mają mniejsze znaczenie niż te liczby. Jednostka 16 kWh nazwana „15 kW”, która zapewnia zaledwie kilkaset watów mocy ciągłej, wypada gorzej niż jednostka z uczciwie podaną wartością 200 A i 6000 cykli.
GSK-51.2V-300AH to stojący domowy magazyn energii LiFePO4 51,2 V o pojemności 314 Ah i energii nominalnej 16 076,8 Wh = 16,08 kWh. BMS ogranicza prąd ładowania i rozładowania do 200 A, co przy 51,2 V odpowiada około 10,2 kW DC; ten limit pozwala na pracę przez około 1,3 godziny i nie oznacza ciągłej mocy 15 kW. Nazwę handlową „15kW” należy rozumieć jako klasę energetyczną piętnastu kilowatogodzin, a nie jako wydajne źródło zasilania dla całej instalacji. Ogniwa to pryzmatyczne ogniwa LFP 3,2 V w układzie 16S1P; BMS monitoruje każde ogniwo i reaguje na przepięcie, nadmierny prąd, temperaturę lub brak równowagi. Żywotność wynosi 6000 cykli przy głębokości rozładowania 80%, a przewidywany okres eksploatacji to około 10 lat.
Użyteczna energia w cyklu jest mniejsza niż wartość z tabliczki znamionowej: przy DoD wynoszącym 80% z ogniw pozostaje około 12,9 kWh, a przy falowniku hybrydowym o sprawności ~95% można przyjąć około 11,5 do 12 kWh prądu przemiennego dla wybranych obwodów. Sama obudowa nie dostarcza prądu przemiennego i nie ma gniazdka; osobny falownik hybrydowy 48 V przekształca 51,2 V DC na 230 lub 400 V i zapewnia ładowanie energią słoneczną za pomocą profilu MPPT. Okrągły wyświetlacz LCD pokazuje napięcie, prąd, SOC, temperaturę i balansowanie ogniw, ale nie ma aplikacji do zdalnej obsługi. Obudowa ma stopień ochrony IP54, jest odporna na kurz i zachlapania, ale nie wodoszczelna; powinna stać w suchym pomieszczeniu, takim jak piwnica, pomieszczenie gospodarcze lub garaż.
| Kryterium | GSIKE 314 Ah / 16,08 kWh | Co sprawdzasz |
|---|---|---|
| Energia nominalna | 314 Ah / 16.076,8 Wh = 16,08 kWh | użyteczne ~12,9 kWh przy 80% DoD |
| Ciągły prąd DC | 200 A ≈10,2 kW (limit energetyczny 1,3 h) | nie zapewnia ciągłej mocy 15 kW |
| Żywotność cykliczna | 6000 cykli przy 80% DoD, ~10 lat | przy 25°C i umiarkowanym profilu użytkowania |
| Komunikacja | RS232 / RS485 Pylontech / CAN | Growatt, Sungrow, Deye, Sofar, EG4 |
| Ochrona | IP54, do pomieszczeń, suche miejsce | nie jest wodoodporna, nie nadaje się do montażu na zewnątrz |
| Cena | 1569.99 EUR (sugerowana cena 2250.00) | bezpłatna wysyłka w Holandii, 30 dni na zwrot |
Dlaczego jedna jednostka 16 kWh sprawdzi się w domu jednorodzinnym
Zacznij od rzeczywistego dziennego zużycia energii podanego na rachunku, wymaganej autonomii nocnej lub zasilania awaryjnego oraz średniej mocy ciągłej w watach; podziel wymaganą autonomię przez użyteczne ~12,9 kWh przypadające na jedną obudowę. W domu jednorodzinnym z pompą ciepła, lodówką, oświetleniem, routerem i kuchenką często wystarczy jedna lub dwie obudowy, natomiast mały sklep lub większa instalacja wymagają od dwóch do czterech. Nie przekraczaj limitu DC 200 A/10,2 kW przy średnim obciążeniu; używaj energochłonnych urządzeń w krótkich cyklach lub przy wsparciu energią słoneczną.
Wieczorny szczyt zużycia energii w holenderskim domu jednorodzinnym przypada zwykle między 18:00 a 22:00, po powrocie domowników, kiedy gotują, robią pranie i ładują urządzenia. Magazyn o pojemności 16,08kWh przechowuje energię słoneczną z południa na ten czas i podtrzymuje podstawowe obwody przez noc. W razie awarii zasilania falownik hybrydowy niemal natychmiast przełącza się na zasilanie awaryjne, a magazyn podtrzymuje pracę lodówki, oświetlenia, routera i pompy kotła, aż do przywrócenia zasilania z sieci. Zasilanie całego domu z pełną mocą podczas długotrwałej awarii wymaga więcej niż jednej szafy; wtedy przydaje się możliwość rozbudowy układu równoległego.



Możliwości rozbudowy połączenia równoległego od 1 do 16 szaf
Ten model można rozbudowywać wyłącznie przez łączenie równoległe; łączenie szeregowe, które zwiększa napięcie, jest niedozwolone. Do magistrali 51,2 V można podłączyć maksymalnie 16 identycznych szaf: jedna zapewnia 16,08 kWh i 200 A, dwie 32,16 kWh i 400 A, cztery 64,32 kWh, osiem 128,64 kWh, a szesnaście około 257,28 kWh. Nigdy nie łącz w jednej magistrali urządzeń o różnej pojemności, w różnym wieku ani od różnych producentów. Użyj przewodów o jednakowym przekroju i odpowiedniego bezpiecznika głównego dla każdej szafy, a ostateczne limity potwierdź z instalatorem. Ponieważ napięcie magistrali pozostaje na poziomie 51,2 V, rosną wartości Ah i kWh, a nie napięcie.
| Liczba szaf | Energia | Limit DC | Zastosowanie |
|---|---|---|---|
| 1 | 314Ah / 16,08kWh | 200A ≈10,2kW | nocne i podstawowe zasilanie awaryjne domu |
| 2 | 628Ah / 32,16kWh | 400A ≈20,4kW | zapas energii na kilka dni |
| 4 | 1256Ah / 64,32kWh | 800A ≈40,8kW | mały sklep lub duże zużycie energii |
| 8 | 2512Ah / 128,64kWh | 1600A | duży dom lub obiekt wspólnego użytku |
| 16 | 5024Ah / 257,28kWh | 3200A | duży bank, nigdy szeregowo |
Kompatybilność z falownikiem stosowanym w Holandii
Komunikacja odbywa się przez RS232, RS485 z profilem Pylontech oraz CAN-BUS przy 9600 bodów. Profil ten jest rozpoznawany przez europejskie falowniki hybrydowe klasy 48 V marek Growatt, Sungrow, Deye, Sofar, EG4 i Sol-Ark. W falowniku wybierz profil LiFePO4 51,2 V z napięciem ładowania bulk 58,4 V, napięciem podtrzymującym około 53,5-54,0 V i dolną granicą 43,2 V; ogólny profil kwasowo-ołowiowy ładuje urządzenie zbyt słabo lub wyprowadza je poza bezpieczny zakres. BMS przekazuje falownikowi informacje o temperaturze, SOC i stanie, aby mógł dostosować ładowanie i rozładowywanie.
Cena, wysyłka i zwroty w Holandii
Cena promocyjna wynosi 1569.99 EUR w porównaniu z przekreśloną ceną 2250.00 EUR. Wysyłka do Holandii jest bezpłatna (stawka 0 EUR), realizacja zamówienia trwa od 1 do 3 dni roboczych, a dostawa od 2 do 7 dni. Zwroty są możliwe w ciągu 30 dni, pod warunkiem zachowania oryginalnego stanu i opakowania. Przy wyborze porównuj nie tylko cenę początkową, ale także użyteczną pojemność w kWh, limit 200 A, liczbę cykli i komunikację, ponieważ niższa cena przy mniejszej ilości użytecznej energii może oznaczać wyższy koszt za każdą dostępną kWh.
Zalety i ograniczenia lidera rankingu
GSIKE GSK-51.2V-300AH: zalety i wady w skrócie
GSK-51.2V-300AH to stojący domowy magazyn energii LiFePO4 51,2 V o pojemności 314 Ah i energii nominalnej 16 076,8 Wh = 16,08 kWh. BMS ogranicza prąd ładowania i rozładowania do 200 A, co przy 51,2 V odpowiada około 10,2 kW DC; ten limit pozwala na pracę przez około 1,3 godziny i nie oznacza ciągłej mocy 15 kW. Nazwę handlową „15kW” należy rozumieć jako klasę energetyczną piętnastu kilowatogodzin, a nie jako wydajne źródło zasilania dla całej instalacji. Ogniwa to pryzmatyczne ogniwa LFP 3,2 V w układzie 16S1P; BMS monitoruje każde ogniwo i reaguje na przepięcie, nadmierny prąd, temperaturę lub brak równowagi. Żywotność wynosi 6000 cykli przy głębokości rozładowania 80%, a przewidywany okres eksploatacji to około 10 lat.
Zalety
- 16,08kWh LFP, 6000 cykli przy 80% DoD
- 200A ≈10,2kW stabilnego limitu DC dla podstawowych obwodów i pompy ciepła
- Możliwość łączenia równoległego do 16 szaf bez zwiększania napięcia
- RS485 Pylontech / CAN, zgodność z popularnymi europejskimi markami
- IP54, do suchego pomieszczenia technicznego
- 1569.99 EUR z bezpłatną wysyłką na terenie Holandii
Ograniczenia
- Brak mocy wyjściowej 15kW: 10,2kW jest ograniczone energetycznie
- Bez połączenia szeregowego, tylko równolegle przy 51,2V
- Brak wyjścia AC; falownik dostarcza 230/400V
- 109.3 kg; potrzebne dwie osoby i wózek transportowy
- Brak samonagrzewania; ładowanie poniżej 0°C wymaga dodatkowych środków
- Wymagany prawidłowy profil 58,4V/43,2V
Ocena końcowa
Użyteczna energia w cyklu jest mniejsza niż wartość z tabliczki znamionowej: przy DoD wynoszącym 80% z ogniw pozostaje około 12,9 kWh, a przy falowniku hybrydowym o sprawności ~95% można przyjąć około 11,5 do 12 kWh prądu przemiennego dla wybranych obwodów. Sama obudowa nie dostarcza prądu przemiennego i nie ma gniazdka; osobny falownik hybrydowy 48 V przekształca 51,2 V DC na 230 lub 400 V i zapewnia ładowanie energią słoneczną za pomocą profilu MPPT. Okrągły wyświetlacz LCD pokazuje napięcie, prąd, SOC, temperaturę i balansowanie ogniw, ale nie ma aplikacji do zdalnej obsługi. Obudowa ma stopień ochrony IP54, jest odporna na kurz i zachlapania, ale nie wodoszczelna; powinna stać w suchym pomieszczeniu, takim jak piwnica, pomieszczenie gospodarcze lub garaż.
Lider rankingu łączy uczciwie podaną pojemność 16,08kWh, limit 200A, 6000 cykli i atrakcyjną cenę, pod warunkiem zaakceptowania ograniczeń produktu klasy energetycznej 15.
Czego nie ujawniają dane produktu
Ten model można rozbudowywać wyłącznie przez łączenie równoległe; łączenie szeregowe, które zwiększa napięcie, jest niedozwolone. Do magistrali 51,2 V można podłączyć maksymalnie 16 identycznych szaf: jedna zapewnia 16,08 kWh i 200 A, dwie 32,16 kWh i 400 A, cztery 64,32 kWh, osiem 128,64 kWh, a szesnaście około 257,28 kWh. Nigdy nie łącz w jednej magistrali urządzeń o różnej pojemności, w różnym wieku ani od różnych producentów. Użyj przewodów o jednakowym przekroju i odpowiedniego bezpiecznika głównego dla każdej szafy, a ostateczne limity potwierdź z instalatorem. Ponieważ napięcie magistrali pozostaje na poziomie 51,2 V, rosną wartości Ah i kWh, a nie napięcie.
Wybór między jedną dużą szafą a kilkoma mniejszymi modułami zależy od dostępnej przestrzeni, masy i planów rozbudowy. Szafa 314 Ah o masie 109.3 kg powinna stać na równej, nośnej podłodze lub stelażu; jeśli nie masz stałego pomieszczenia technicznego albo chcesz później rozmieścić urządzenia w różnych miejscach, lepszym wyborem będą moduły ścienne. W domu jednorodzinnym, w którym instalacja ma być wykonana przez jednego instalatora i przy użyciu krótkich przewodów, szafa stojąca mieści wszystkie ogniwa w jednej obudowie, co upraszcza okablowanie i konfigurację systemu BMS. Zmierz wcześniej wysokość drzwi, szerokość przejścia i nachylenie drogi do pomieszczenia, ponieważ paleta o masie brutto 126.2 kg nie trafi na strych.
Praktyczna kontrola po zakupie
Ubezpieczenie i montaż: szafa z akumulatorami LFP pali się wolniej niż rozwiązanie oparte na akumulatorach kwasowo-ołowiowych lub niklowych, ale powinna znajdować się w suchym, wentylowanym pomieszczeniu, z dala od materiałów łatwopalnych. Sprawdź, czy ubezpieczenie domu obejmuje duże akumulatory, i zanotuj numer seryjny oraz datę zakupu, aby skorzystać z trzyletniej gwarancji na BMS i ogniwa. Przechowuj instrukcję i profil Pylontech przy szafie, a na potrzeby serwisowania zrób zdjęcie okablowania. Prawidłowo podłączona szafa z odpowiednio skonfigurowanym profilem nie wymaga wielu prac konserwacyjnych w okresie projektowanej eksploatacji.
Konserwacja ogranicza się do kontroli wzrokowej, dokręcania połączeń i zapewnienia drożności wentylacji; nie trzeba uzupełniać żadnych płynów ani wymieniać filtra powietrza. Po instalacji zanotuj napięcie ładowania zasadniczego, limit prądu i zachowanie stanu naładowania, aby móc do tych danych wrócić w razie wahań. Jeśli masz wątpliwości dotyczące profilu lub temperatury, zadzwoń do dostawcy lub instalatora, zamiast samodzielnie podnosić limity. Ogniwa LFP starzeją się wraz z liczbą cykli i temperaturą, dlatego umiarkowana temperatura otoczenia od 15 do 25°C wydłuża praktyczną żywotność ponad wartość wynikającą z obliczeń.
Korzyści finansowe z domowego magazynu energii
Panele słoneczne ładują magazyn energii przez regulator MPPT falownika hybrydowego; dopasowanie produkcji w południe do wieczornego zużycia zapewnia finansową korzyść z domowego magazynu energii. Ustaw regulator MPPT na taki sam profil LFP 58,4 V jak w ładowarce, w przeciwnym razie ogniwa nie osiągną wymaganego poziomu naładowania lub zadziała zabezpieczenie. Nadwyżkę energii z PV, której magazyn nie jest w stanie przyjąć, można oddać do sieci lub zużyć od razu; pojemność 16 kWh ma przesuwać szczyt produkcji z dnia na wieczór, a nie służyć do nieograniczonego przewymiarowania instalacji. Poproś instalatora o dostosowanie prądu z PV do klasy 200 A.
Przy zakupie porównuj cenę za użyteczną kWh, a nie cenę katalogową: podziel 1569.99 EUR przez ~11,5-12 kWh, które faktycznie uzyskasz przy zasilaniu prądem przemiennym, i porównaj wynik z konkurencyjnymi markami modułów po doliczeniu montażu i akcesoriów. Weź też pod uwagę czas dostawy, warunki zwrotu i dostępność części zamiennych w magazynie UE. Atrakcyjna cena początkowa połączona z ograniczonym protokołem, mniejszą liczbą cykli lub długą listą wymaganych urządzeń może oznaczać wyższe koszty w przeliczeniu na sezon. Oszczędności wynikają z unikania taryf szczytowych i oddawania energii do sieci wtedy, gdy jest to opłacalne.
Podsumowanie pomiarów
GSK-51.2V-300AH to stojący domowy magazyn energii LiFePO4 51,2 V o pojemności 314 Ah i energii nominalnej 16 076,8 Wh = 16,08 kWh. BMS ogranicza prąd ładowania i rozładowania do 200 A, co przy 51,2 V odpowiada około 10,2 kW DC; ten limit pozwala na pracę przez około 1,3 godziny i nie oznacza ciągłej mocy 15 kW. Nazwę handlową „15kW” należy rozumieć jako klasę energetyczną piętnastu kilowatogodzin, a nie jako wydajne źródło zasilania dla całej instalacji. Ogniwa to pryzmatyczne ogniwa LFP 3,2 V w układzie 16S1P; BMS monitoruje każde ogniwo i reaguje na przepięcie, nadmierny prąd, temperaturę lub brak równowagi. Żywotność wynosi 6000 cykli przy głębokości rozładowania 80%, a przewidywany okres eksploatacji to około 10 lat.
Użyteczna energia w cyklu jest mniejsza niż wartość z tabliczki znamionowej: przy DoD wynoszącym 80% z ogniw pozostaje około 12,9 kWh, a przy falowniku hybrydowym o sprawności ~95% można przyjąć około 11,5 do 12 kWh prądu przemiennego dla wybranych obwodów. Sama obudowa nie dostarcza prądu przemiennego i nie ma gniazdka; osobny falownik hybrydowy 48 V przekształca 51,2 V DC na 230 lub 400 V i zapewnia ładowanie energią słoneczną za pomocą profilu MPPT. Okrągły wyświetlacz LCD pokazuje napięcie, prąd, SOC, temperaturę i balansowanie ogniw, ale nie ma aplikacji do zdalnej obsługi. Obudowa ma stopień ochrony IP54, jest odporna na kurz i zachlapania, ale nie wodoszczelna; powinna stać w suchym pomieszczeniu, takim jak piwnica, pomieszczenie gospodarcze lub garaż.
Zacznij od rzeczywistego dziennego zużycia energii podanego na rachunku, wymaganej autonomii nocnej lub zasilania awaryjnego oraz średniej mocy ciągłej w watach; podziel wymaganą autonomię przez użyteczne ~12,9 kWh przypadające na jedną obudowę. W domu jednorodzinnym z pompą ciepła, lodówką, oświetleniem, routerem i kuchenką często wystarczy jedna lub dwie obudowy, natomiast mały sklep lub większa instalacja wymagają od dwóch do czterech. Nie przekraczaj limitu DC 200 A/10,2 kW przy średnim obciążeniu; używaj energochłonnych urządzeń w krótkich cyklach lub przy wsparciu energią słoneczną.
Podłączenie i otoczenie
Komunikacja odbywa się przez RS232, RS485 z profilem Pylontech oraz CAN-BUS przy 9600 bodów. Profil ten jest rozpoznawany przez europejskie falowniki hybrydowe klasy 48 V marek Growatt, Sungrow, Deye, Sofar, EG4 i Sol-Ark. W falowniku wybierz profil LiFePO4 51,2 V z napięciem ładowania bulk 58,4 V, napięciem podtrzymującym około 53,5-54,0 V i dolną granicą 43,2 V; ogólny profil kwasowo-ołowiowy ładuje urządzenie zbyt słabo lub wyprowadza je poza bezpieczny zakres. BMS przekazuje falownikowi informacje o temperaturze, SOC i stanie, aby mógł dostosować ładowanie i rozładowywanie.
Temperatura pracy wynosi od −10°C do 50°C, optymalnie od 15 do 25°C; urządzenie należy przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze od 0 do 35°C. Ładowanie poniżej 0°C nie jest zalecane bez podgrzewania ogniw, ponieważ zimne ogniwa gorzej znoszą przepływ prądu i mogą ulec uszkodzeniu. Nie wolno zasłaniać naturalnej konwekcji obudowy osłoną ani zaklejać szczelin. Masa netto wynosi 109.3 kg (brutto 126.2 kg na palecie), a wymiary to 825 mm wysokości × 650 mm szerokości × 450 mm głębokości; urządzenie powinny przenosić dwie osoby, używając wózka, po równej podłodze lub na stabilnym regale. Gwarancja na BMS i ogniwa wynosi trzy lata.
Cena i możliwości rozbudowy w skrócie
Cena promocyjna wynosi 1569.99 EUR w porównaniu z przekreśloną ceną 2250.00 EUR. Wysyłka do Holandii jest bezpłatna (stawka 0 EUR), realizacja zamówienia trwa od 1 do 3 dni roboczych, a dostawa od 2 do 7 dni. Zwroty są możliwe w ciągu 30 dni, pod warunkiem zachowania oryginalnego stanu i opakowania. Przy wyborze porównuj nie tylko cenę początkową, ale także użyteczną pojemność w kWh, limit 200 A, liczbę cykli i komunikację, ponieważ niższa cena przy mniejszej ilości użytecznej energii może oznaczać wyższy koszt za każdą dostępną kWh.
Ten model można rozbudowywać wyłącznie przez łączenie równoległe; łączenie szeregowe, które zwiększa napięcie, jest niedozwolone. Do magistrali 51,2 V można podłączyć maksymalnie 16 identycznych szaf: jedna zapewnia 16,08 kWh i 200 A, dwie 32,16 kWh i 400 A, cztery 64,32 kWh, osiem 128,64 kWh, a szesnaście około 257,28 kWh. Nigdy nie łącz w jednej magistrali urządzeń o różnej pojemności, w różnym wieku ani od różnych producentów. Użyj przewodów o jednakowym przekroju i odpowiedniego bezpiecznika głównego dla każdej szafy, a ostateczne limity potwierdź z instalatorem. Ponieważ napięcie magistrali pozostaje na poziomie 51,2 V, rosną wartości Ah i kWh, a nie napięcie.
Wybór między jedną dużą szafą a kilkoma mniejszymi modułami zależy od dostępnej przestrzeni, masy i planów rozbudowy. Szafa 314 Ah o masie 109.3 kg powinna stać na równej, nośnej podłodze lub stelażu; jeśli nie masz stałego pomieszczenia technicznego albo chcesz później rozmieścić urządzenia w różnych miejscach, lepszym wyborem będą moduły ścienne. W domu jednorodzinnym, w którym instalacja ma być wykonana przez jednego instalatora i przy użyciu krótkich przewodów, szafa stojąca mieści wszystkie ogniwa w jednej obudowie, co upraszcza okablowanie i konfigurację systemu BMS. Zmierz wcześniej wysokość drzwi, szerokość przejścia i nachylenie drogi do pomieszczenia, ponieważ paleta o masie brutto 126.2 kg nie trafi na strych.
Konserwacja ogranicza się do kontroli wzrokowej, dokręcania połączeń i zapewnienia drożności wentylacji; nie trzeba uzupełniać żadnych płynów ani wymieniać filtra powietrza. Po instalacji zanotuj napięcie ładowania zasadniczego, limit prądu i zachowanie stanu naładowania, aby móc do tych danych wrócić w razie wahań. Jeśli masz wątpliwości dotyczące profilu lub temperatury, zadzwoń do dostawcy lub instalatora, zamiast samodzielnie podnosić limity. Ogniwa LFP starzeją się wraz z liczbą cykli i temperaturą, dlatego umiarkowana temperatura otoczenia od 15 do 25°C wydłuża praktyczną żywotność ponad wartość wynikającą z obliczeń.
Dodatkowe wskazówki praktyczne
Panele słoneczne ładują magazyn energii przez regulator MPPT falownika hybrydowego; dopasowanie produkcji w południe do wieczornego zużycia zapewnia finansową korzyść z domowego magazynu energii. Ustaw regulator MPPT na taki sam profil LFP 58,4 V jak w ładowarce, w przeciwnym razie ogniwa nie osiągną wymaganego poziomu naładowania lub zadziała zabezpieczenie. Nadwyżkę energii z PV, której magazyn nie jest w stanie przyjąć, można oddać do sieci lub zużyć od razu; pojemność 16 kWh ma przesuwać szczyt produkcji z dnia na wieczór, a nie służyć do nieograniczonego przewymiarowania instalacji. Poproś instalatora o dostosowanie prądu z PV do klasy 200 A.
Ubezpieczenie i montaż: szafa z akumulatorami LFP pali się wolniej niż rozwiązanie oparte na akumulatorach kwasowo-ołowiowych lub niklowych, ale powinna znajdować się w suchym, wentylowanym pomieszczeniu, z dala od materiałów łatwopalnych. Sprawdź, czy ubezpieczenie domu obejmuje duże akumulatory, i zanotuj numer seryjny oraz datę zakupu, aby skorzystać z trzyletniej gwarancji na BMS i ogniwa. Przechowuj instrukcję i profil Pylontech przy szafie, a na potrzeby serwisowania zrób zdjęcie okablowania. Prawidłowo podłączona szafa z odpowiednio skonfigurowanym profilem nie wymaga wielu prac konserwacyjnych w okresie projektowanej eksploatacji.
Przy zakupie porównuj cenę za użyteczną kWh, a nie cenę katalogową: podziel 1569.99 EUR przez ~11,5-12 kWh, które faktycznie uzyskasz przy zasilaniu prądem przemiennym, i porównaj wynik z konkurencyjnymi markami modułów po doliczeniu montażu i akcesoriów. Weź też pod uwagę czas dostawy, warunki zwrotu i dostępność części zamiennych w magazynie UE. Atrakcyjna cena początkowa połączona z ograniczonym protokołem, mniejszą liczbą cykli lub długą listą wymaganych urządzeń może oznaczać wyższe koszty w przeliczeniu na sezon. Oszczędności wynikają z unikania taryf szczytowych i oddawania energii do sieci wtedy, gdy jest to opłacalne.
Pamiętaj, że szafa nie ma zintegrowanego falownika, gniazdka ani aplikacji sterującej: kupujesz wyłącznie magazyn energii, a falownik, bezpieczniki, regulator PV i okablowanie stanowią osobne pozycje. Uwzględnij je w całkowitej wycenie, aby uniknąć późniejszego przekroczenia budżetu. Kompletna wycena obejmuje szafę, falownik, moc MPPT, okablowanie, bezpieczniki i montaż; tylko wtedy można rzetelnie porównać ją z konkurencyjnym pakietem all-in. GSIKE zapewnia 16 kWh energii z akumulatorów LFP, a pozostałe elementy można dopasować do instalacji w Holandii.
Cena promocyjna wynosi 1569.99 EUR w porównaniu z przekreśloną ceną 2250.00 EUR. Wysyłka do Holandii jest bezpłatna (stawka 0 EUR), realizacja zamówienia trwa od 1 do 3 dni roboczych, a dostawa od 2 do 7 dni. Zwroty są możliwe w ciągu 30 dni, pod warunkiem zachowania oryginalnego stanu i opakowania. Przy wyborze porównuj nie tylko cenę początkową, ale także użyteczną pojemność w kWh, limit 200 A, liczbę cykli i komunikację, ponieważ niższa cena przy mniejszej ilości użytecznej energii może oznaczać wyższy koszt za każdą dostępną kWh.
Często zadawane pytania
Z czym mylone jest oznaczenie „15kW” w nazwie modelu?
Czytelnicy często odczytują tę wartość jako moc 15 kW, ale oznacza ona klasę pojemności energetycznej wynoszącą piętnaście kilowatogodzin; rzeczywisty limit to 200 A ≈10,2 kW DC, ograniczony pojemnością energetyczną.
Jaka jest różnica między pojemnością znamionową 16,08 kWh a ilością energii użytkowej?
Różnica między wartością 16.076,8 Wh podaną na tabliczce a 11,5-12 kWh prądu przemiennego dostępnego w obwodach wynika z DoD 80% i sprawności falownika ~95%; z ogniw dostępne pozostaje 12,9 kWh.
Czy jedna obudowa zasili cały holenderski dom podczas awarii?
Tylko wybrane obwody zasilane przez falownik; podczas długotrwałej awarii nie zasili całego domu z pełną mocą. Wymaga to rozbudowy przez połączenie równoległe.
Jakie marki falowników 48 V rozpoznaje profil Pylontech?
Falowniki Growatt, Sungrow, Deye, Sofar, EG4 i Sol-Ark są rozpoznawane przez profil Pylontech przez RS485 lub CAN przy 9600 bodów.
Ile identycznych obudów można maksymalnie podłączyć do magistrali?
Do 16 identycznych obudów 314 Ah połączonych równolegle przy 51,2 V (około 257 kWh); połączenie szeregowe jest niedozwolone, nie łącz z innym typem.
Jakich wymiarów i sposobu transportu należy się spodziewać w przypadku stojącej obudowy?
109.3 kg netto, 126.2 kg brutto na palecie; 825 × 650 × 450 mm; transport przez dwie osoby na wózku platformowym po płaskiej powierzchni.
Jak 6000 cykli przekłada się na lata użytkowania?
Przy DoD 80% i temperaturze ~25°C GSIKE podaje 6000 cykli i projektowany okres użytkowania wynoszący ~10 lat; gwarancja na BMS i ogniwa wynosi trzy lata.
Ile kosztują wysyłka i zwrot przy dostawie w Holandii?
1569.99 EUR w porównaniu z 2250.00 EUR, bezpłatna wysyłka w Holandii, realizacja w ciągu 1-3 dni, dostawa w ciągu 2-7 dni, 30 dni na zwrot.
Czy można umieścić obudowę na zewnątrz?
Nie; IP54 oznacza ochronę przed kurzem i bryzgami wody, a nie wodoszczelną obudowę zewnętrzną. Umieść urządzenie wewnątrz, w suchym i wentylowanym pomieszczeniu.
Czy muszę ustawić specjalny profil ładowania?
Tak, 58,4 V przy ładowaniu zasadniczym, napięcie podtrzymania 53,5-54,0 V i dolna granica 43,2 V, przy użyciu profilu Pylontech w falowniku.
Źródła i dostępność danych
- Chemia LiFePO4 i charakterystyka cykli — https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery
- Głębokość rozładowania i żywotność cykliczna — https://en.wikipedia.org/wiki/Deep-cycle_battery
- BMS i balansowanie ogniw — https://en.wikipedia.org/wiki/Battery_management_system
- Komunikacja CAN-BUS i RS485 — https://en.wikipedia.org/wiki/RS-485
- Zasada działania falownika hybrydowego — https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_inverter
- Oznaczenie CE i dyrektywa RoHS — https://ec.europa.eu/environment/topics/waste-and-recycling/rohs-directive_en
- Certyfikacja transportowa UN38.3 — https://untrustedrisk.org/wp-content/uploads/2019/07/UN38.3-Test-Summary.pdf
- Domowy magazyn energii i zasilanie awaryjne z sieci — https://en.wikipedia.org/wiki/Home_energy_storage
Więcej poradników i porównań
Przejdź bezpośrednio do modelu: GSIKE GSK-51.2V-300AH 16kWh.
Zawsze porównaj użyteczną pojemność w kWh, limit DC 200 A/10,2 kW, 6000 cykli i cenę przed wyborem domowego magazynu energii 16 kWh.
