25,6V (klasa 24V)100Ah2560 Wh2560W ciągłej mocyBMS 100A>6000 cykliIP6521.15 kgod 279.99 EUR
LiFePO4 12 V vs 24 V vs 48 V — poradnik GSIKE po napięciach
Jedno z najczęściej zadawanych pytań przy projektowaniu magazynu energii słonecznej nie brzmi „ile Ah?”, lecz „jakie napięcie?”. 12 V, 24 V czy 48 V: wybór wpływa na przekrój przewodów, moc, którą można pobrać przy danym BMS, oraz urządzenia, które można zasilać. W tym poradniku wyjaśniamy to na przykładzie akumulatora GSIKE 25,6 V 100 Ah.
Sprawdź ofertę GSIKE 25,6 V 100 Ah (279.99 EUR, bezpłatna wysyłka we Włoszech)



Podstawowe prawo: moc = napięcie × natężenie prądu
Wszystko sprowadza się do jednego wzoru. Moc w watach jest iloczynem napięcia w woltach i natężenia prądu w amperach. Oznacza to, że przy tym samym limicie prądu (na przykład 100 A) podwojenie napięcia podwaja dostępną moc. I odwrotnie: przy tej samej mocy wyższe napięcie oznacza, że potrzeba o połowę mniejszego natężenia prądu. Na tym polega zaleta klasy 24 V.
Porównanie trzech klas
| Klasa | Napięcie nominalne | Przykładowy akumulator | Moc przy 100 A | Przewody do 1000 W |
|---|---|---|---|---|
| 12V | 12,8 V | GSIKE 12,8 V 100 Ah | 1280W | ~80 A, grube przewody |
| 24V | 25,6 V | GSIKE 25,6 V 100 Ah | 2560W | ~40 A, cieńsze przewody |
| 48V | 51,2 V | dwa GSIKE połączone szeregowo | 5120W | ~20 A, jeszcze cieńsze |
12V: klasyczny punkt wyjścia
12V to najpopularniejsze napięcie, ponieważ niemal wszystkie akcesoria — lodówki, oświetlenie, wentylatory — są dostępne w wersji 12V. Wadą jest wysokie natężenie prądu wymagane do uzyskania potrzebnej mocy. Już przy 1000W w instalacji 12V płynie około 80A, a urządzenie o mocy 1800W pobierałoby około 140A, czyli przekraczałoby limit 100A. Osobom zasilającym niewielkie odbiorniki 12V w zupełności wystarczy.
24V: optymalny wybór do kampera i domu
24V to kompromis. Przy napięciu 25,6V i BMS-ie 100A masz do dyspozycji 2560W mocy ciągłej, a przy 1000W płynie tylko około 40A. Twoje urządzenie o mocy 1800W mieści się więc z dużym zapasem. Wiele nowoczesnych kamperów jest standardowo wyposażonych w instalację 24V, a także małe domowe magazyny energii korzystają z cieńszych przewodów. W przypadku większości zastosowań prywatnych we Włoszech 24V to najlepszy kompromis.
48V: klasa domowa
48V opłaca się, gdy potrzebujesz dużej mocy: dwa akumulatory GSIKE 25,6V połączone szeregowo dają 51,2V, a przy 100A — 5120W. Przewody są jeszcze cieńsze, a straty mniejsze. Jednak urządzenia i falowniki 48V są droższe, a do tego potrzebne są zabezpieczenia dopuszczone do wyższego napięcia. W przypadku całego domu lub większej instalacji 48V to właściwy wybór; na weekendowy kemping to rozwiązanie na wyrost.
Natężenie prądu, przewody i straty w praktyce
Dlaczego natężenie prądu ma aż takie znaczenie? Ponieważ wysokie natężenie wymaga grubych przewodów i powoduje straty cieplne na linii. Przy 1000W w instalacji 12V płynie 80A, więc potrzebne są grube przewody. Przy 24V jest to 40A, a przy 48V — 20A. Cieńsze przewody oznaczają nie tylko mniejszą wagę i niższe koszty, ale też chłodniejsze i bezpieczniejsze zaciski. To praktyczny powód, dla którego instalatorzy stosują wyższe napięcia w dużych instalacjach.
Jakie urządzenia do jakiego napięcia?
Klasycznym błędem jest wybieranie napięcia na wyczucie. Lepiej zacznij od zużycia energii: jeśli masz tylko sprzęt 12V i niewielkie obciążenia, pozostań przy 12V. Jeśli masz już instalację 24V lub chcesz zasilać urządzenia o mocy 1800W, wybierz 24V. Jeśli planujesz zasilać cały dom lub potrzebujesz ponad 5 kW mocy ciągłej, przejdź na 48V. GSIKE 25,6V 100Ah może służyć jako samodzielny akumulator 24V, a także jako element instalacji 48V połączonej szeregowo.
Wniosek: jakie napięcie wybrać?
Nasz wniosek: 12V do drobnych zastosowań weekendowych i istniejącego sprzętu 12V; 24V (jak GSIKE 25,6V 100Ah) jako optymalny wybór do kampera, przyczepy kempingowej i małego domowego magazynu energii; a 48V do instalacji domowych i dużej mocy ciągłej. Jeśli zaczynasz od zera w 2026 roku i możesz wybrać dowolne rozwiązanie, 24V to najrozsądniejszy złoty środek: akumulator taki jak GSIKE 25,6V 100Ah kupisz już za 279,99 EUR.
Aspekt okablowania przy wyborze napięcia
Jeśli chcesz naprawdę zrozumieć różnicę między 12 V, 24 V i 48 V, przyjrzyj się okablowaniu. Przyjmijmy moc ciągłą 1000 W: przy 12 V płynie około 80 A, przy 24 V około 40 A, a przy 48 V około 20 A. Już przy przewodzie o długości trzech metrów różnicę widać w wymaganym przekroju i cenie. Przewód przystosowany do 80 A na odcinku trzech metrów jest ciężki i drogi, a przewód do 20 A to tylko ułamek jego kosztu. Dlatego instalacje profesjonalne i domowe magazyny energii niemal zawsze przechodzą na 48 V: koszt okablowania stanowi znaczną część budżetu.
Kolejna kwestia to inwerter. W systemach 12 V inwertery muszą przewodzić bardzo duże prądy przez uzwojenia pierwotne i przełączać prąd o bardzo wysokim natężeniu. Przy 24 V urządzenia są bardziej kompaktowe i wydajne, a przy 48 V — jeszcze bardziej. W przypadku inwertera z czystą sinusoidą zasilającego gniazda 230 V magistrala 24 V to rozsądny kompromis: zapewnia napięcie wystarczające do wydajnej pracy bez konieczności uzyskiwania dopuszczenia do pracy z wysokim napięciem.
A co z doborem instalacji po stronie solarnej? Panele i regulatory również dobiera się z uwzględnieniem napięcia. System 24 V może działać przy mniejszej liczbie łańcuchów paneli, ale przy wyższym napięciu, a regulator konfiguruje się dla magistrali 24 V. W każdym przypadku regulator musi mieć właściwy profil LiFePO4 25,6 V z napięciem końcowym ładowania 28,8 V, a nie stary profil 12 V, który nigdy w pełni nie naładuje akumulatora.
Powszechny mit głosi, że wyższe napięcie zawsze oznacza większe niebezpieczeństwo. Do 48 V mamy do czynienia z bardzo niskim napięciem, przy którym nie jest wymagany montaż przez elektryka. Możesz więc bezpiecznie samodzielnie zainstalować system 24 V, o ile przestrzegasz zasad: zamontuj bezpiecznik DC blisko bieguna dodatniego, używaj izolowanych narzędzi i nigdy nie zamieniaj biegunów. Powyżej 60–120 V instalacja staje się bardziej wymagająca, co jest jednym z powodów, dla których w zastosowaniach prywatnych warto pozostać przy 24 V.
Przyszłość to kolejny argument za 24 V. Jeśli dziś zaczniesz od małego systemu, jutro możesz dodać drugi moduł równolegle, uzyskując do 5,12 kWh, a w kolejnym tygodniu połączyć szeregowo dwa moduły, uzyskując 51,2 V / 48 V. GSIKE 25,6 V 100 Ah nie jest więc ślepą uliczką, lecz elementem systemu, który rośnie razem z Tobą. Nie zaczynaj od zbyt dużego systemu, ale wybierz platformę, którą można stopniowo rozbudowywać.
Nasza końcowa rada: zmierz rzeczywiste zużycie, zanim zdecydujesz się na konkretne napięcie. Przez tydzień zapisuj, jakich urządzeń używasz i jak długo. Następnie oblicz ponownie, jakiej mocy i ilości energii naprawdę potrzebujesz. Najczęściej okazuje się, że 24 V to złoty środek: wystarczająca moc na co dzień, cieńsze przewody niż przy 12 V oraz akumulator taki jak GSIKE 25,6 V 100 Ah, który za 279,99 EUR obniża próg wejścia. Powodzenia w planowaniu.
Praktyczne przykłady: 12 V, 24 V i 48 V w rzeczywistych warunkach
Rozważmy konkretny przykład wyboru napięcia. Weźmy kampera używanego na weekendy, z lodówką kompresorową (120 W), oświetleniem LED (30 W), routerem (10 W) i okazjonalnie komputerem (50 W). Szczytowe zużycie wynosi około 200 W, a dzienne zapotrzebowanie to kilkaset Wh. W tym przypadku 12 V w zupełności wystarczy: wszystkie urządzenia są dostępne w wersji 12 V, a natężenie prądu pozostaje umiarkowane. Jeśli jednak podłączysz inwerter 1800 W, by wieczorem oglądać telewizję i parzyć kawę, przy 12 V szybko osiągniesz limit 1280 W. Wtedy 24 V staje się interesującym rozwiązaniem.
Als zweiten Fall betrachten wir einen stationären Heimspeicher auf dem Land. Über das Jahr müssen täglich mehrere kWh gespeichert werden, bei Dauerlasten, die manchmal auf 2000–3000 W steigen. Hier sind 24 V mit 2560 W die Untergrenze, und viele Eigentümer schalten direkt zwei Einheiten parallel oder in Reihe zu einem 48-V-System. Wer ein ganzes Haus mit Wärmepumpe und Elektroboiler versorgen möchte, kommt an 48 V nicht vorbei.
Dritter Fall: das Boot. Auf einem Angel- oder Freizeitboot kommen Trollingmotor und Elektronik zusammen. Hier ist eine gleichmäßige Spannung besonders wichtig: LiFePO4 liefert bis kurz vor dem Ende eine konstante Spannung, und die Nennspannung von 25,6 V bedeutet weniger Strom bei gleicher Antriebsleistung. Auf vielen Booten sind 24 V ohnehin die übliche Spannung, sodass sich die GSIKE direkt ins System einfügt.
Ein weit verbreiteter Irrtum: Man glaubt, für mehr Leistung müsse man einfach eine höhere Kapazität in Ah kaufen. Das ist ein Denkfehler. Die Kapazität in Ah bestimmt, wie lange der Akku hält; die Spannung bestimmt, wie viel Leistung du gleichzeitig entnehmen kannst. Ein 12-V-Akku mit 200 Ah hält länger als einer mit 12 V und 100 Ah, aber die Dauerleistung bleibt bei 1280 W. Wenn du 1800 W betreiben willst, gibt es keine Abkürzung: Du brauchst 24 V.
Deshalb kommen wir in Rangliste und Vergleich immer wieder auf die Zahl 2560 W zurück. Dabei geht es nicht nur um die Energie von 2560 Wh, sondern auch darum, wie diese Energie bereitgestellt wird: mit halb so viel Strom, dünneren Kabeln und der Fähigkeit, ein Haushaltsgerät mit 1800 W zu betreiben. Wer das verstanden hat, wählt die Spannung mit klarem Kopf und nicht nach Gefühl.
Unser abschließender Rat: Lass dich nicht von allzu großen Zahlen beeindrucken. 48 V klingt nach viel, ist aber für die meisten Campingwochenenden und kleinen Heimspeicher einfach überdimensioniert. Entscheide dich nach deinem tatsächlichen Verbrauch. Wer heute mit einem offenen System startet, ist mit 24 V und der GSIKE 25,6 V 100 Ah am besten aufgestellt. Gute Planung!
Mythen zur Wahl der Spannung
Mit 1: Mehr Spannung ist immer gefährlicher. Bis 48 V handelt es sich um Kleinspannung, die du sicher selbst installieren kannst, wenn du die DC-Sicherung und isoliertes Werkzeug verwendest. Erst bei mehr als 60–120 V wird es heikel.
Mit 2: Mehr Ah lösen jedes Leistungsproblem. Nein. Die Kapazität in Ah bestimmt die Laufzeit; die Spannung bestimmt die gleichzeitig verfügbare Leistung. Ein 12-V-Akku mit 200 Ah hält länger, aber die Dauerleistung bleibt bei 1280 W. Für 1800 W braucht man 24 V.
Mit 3: 48 V sind für private Anlagen zu kompliziert. Das ist keine allgemeingültige Regel. 48 V sind für leistungsstarke Heimsysteme sinnvoll, für ein Campingwochenende jedoch überdimensioniert. Die richtige Wahl hängt immer von deinem Verbrauch ab, nicht vom Etikett.
Nasze podsumowanie pozostaje aktualne: 12V do niewielkich obciążeń w weekend, 24V jako złoty środek dla kamperów i domowych magazynów energii, 48V do instalacji domowych. Dzięki GSIKE 25,6V 100Ah zyskujesz solidną, rozbudowywalną podstawę, którą w razie potrzeby można później połączyć szeregowo, by uzyskać 48V. Powodzenia w planowaniu instalacji.
L’ewolucja standardu: dlaczego system 24V zyskuje na popularności
Dziesięć lat temu w świecie pojazdów rekreacyjnych wszystko działało na 12V. L’auto, przyczepa kempingowa, łódź, mały falownik: wszędzie 12V. Wynikało to z użycia ołowiu, z którego łatwo wytwarza się ogniwa 2V; sześć połączonych szeregowo daje 12V. Jednak w przypadku litu podstawowe ogniwo ma napięcie 3,2V; osiem ogniw połączonych szeregowo daje 25,6V, a szesnaście — 51,2V. Lit naturalnie sprzyja więc wyższym napięciom. Dlatego w miarę zastępowania ołowiu litem systemy 24V i 48V zyskują na popularności: to ta sama energia, ale przesyłana wydajniej.
Ta zmiana ma praktyczne konsekwencje dla dzisiejszych nabywców. Jeśli wyposażasz nowy pojazd lub modernizujesz instalację, wybór 24V od samego początku pozwoli Ci uniknąć ponownego okablowywania całości. Falownik 24V, przewody 24V, BMS 24V: budujesz spójny, rozbudowywalny system, który w przyszłości będzie można połączyć szeregowo, by uzyskać 48V. Rozpoczęcie od 12V oznacza zamknięcie sobie tej drogi, bo pewnego dnia natrafisz na limit 1280W.
System 12V oczywiście nie odszedł do lamusa. Istnieją miliony akcesoriów 12V, a przy niewielkim, weekendowym użytkowaniu to nadal oszczędne rozwiązanie. Nie chodzi o to, by ogłosić system 12V przestarzałym, ale by powiedzieć, że jeśli w 2026 roku budujesz instalację od podstaw, 24V to najrozsądniejszy kompromis. A jeśli masz wątpliwości, GSIKE 25,6V 100Ah sprawdzi się w obu wariantach: dziś jako samodzielna bateria 24V, a jutro jako element systemu 48V połączony szeregowo. Taka elastyczność to luksus, który zapewnia tylko modułowa konstrukcja.
Nasze ostateczne podsumowanie: napięcie to nie chwyt marketingowy, lecz wybór techniczny, który determinuje cały Twój system. Dokonaj go raz, ale dobrze. Zły wybór napięcia oznacza zbyt grube przewody, ograniczoną pracę falownika i przedwczesną przebudowę. Dobry wybór, taki jak 24V dla większości użytkowników, zapewni Ci spokój na lata. To najlepszy prezent, jaki możesz sprawić swojemu projektowi solarnemu.
Podsumowanie: jaki wybór będzie dla Ciebie odpowiedni
Wybór między 12V, 24V i 48V nie powinien być przypadkowy. W 2026 roku w kamperze, przyczepie kempingowej lub małym domowym magazynie energii 24V to złoty środek: wystarczająca moc, by zasilać urządzenie o mocy 1800W za pomocą BMS-u 100A, cieńsze przewody niż w systemie 12V i modułowa bateria, którą później można rozbudować. GSIKE 25,6V 100Ah to idealny kompromis w cenie od 279,99 euro. System 12V nadal sprawdzi się przy niewielkim, weekendowym użytkowaniu; 48V jest najlepszym wyborem dla całego domu. W razie wątpliwości zmierz rzeczywiste zużycie, a potem zdecyduj. Powodzenia w planowaniu.
Na koniec prosta zasada: nigdy nie wybieraj napięcia na wyczucie. Zacznij od listy urządzeń i ich rzeczywistego poboru mocy, oblicz moc pobieraną, a następnie wybierz klasę napięcia, która obsłuży taką moc i zapewni wygodne okablowanie. W zdecydowanej większości przypadków do użytku domowego lub rekreacyjnego odpowiednie będzie 24 V, czyli instalacja z akumulatorem 25,6 V. Jeśli ten poradnik pomógł Ci nieco uporządkować informacje, osiągnęliśmy swój cel. Zajrzyj też do poradnika montażu, aby przejść od teorii do praktyki, oraz do karty produktu, gdzie znajdziesz dokładne dane GSIKE 25,6 V 100 Ah. Powodzenia przy realizacji projektu elektrycznego.
Aby pokazać, jak wiele zależy od okablowania, wyobraź sobie dwumetrową trasę w obie strony między akumulatorem a falownikiem, potrzebną do poboru mocy 1000 W. Przy 12 V prąd wynosi około 80 A: potrzebny jest gruby, kosztowny przewód, który wyraźnie się nagrzewa i powoduje już niewielki spadek napięcia w przewodzie. Przy 24 V te same tysiąc watów pobiera tylko około 40 A: przewód może być znacznie bardziej elastyczny, potrzeba o połowę mniej miedzi, a straty wynoszą około jednej czwartej. Przy 48 V prąd spada do około 20 A, dzięki czemu wystarczy cienki przewód, taki jak w domowym urządzeniu elektrycznym. Ta różnica to nie techniczny drobiazg — widać ją na rachunku za materiały i po stanie końcówek przewodów. Te liczby jasno pokazują, dlaczego wybór napięcia jest pierwszą decyzją, którą należy podjąć, na długo przed wyborem marki. Poświęć więc chwilę na początku na zastanowienie się: ta decyzja wpłynie na komfort korzystania z instalacji przez następne dziesięć lat.
Aby pomóc Ci podjąć decyzję bez wahania, oto praktyczna zasada: jeśli suma jednocześnie używanych odbiorników nie przekracza 1500 W, 24 V to niemal zawsze najwygodniejszy wybór i nie pożałujesz tej decyzji. Dopiero gdy stale przekraczasz 2500 W mocy ciągłej lub zasilasz całą instalację domową, 48 V staje się rozsądnym rozwiązaniem. A jeśli nadal korzystasz ze starej instalacji 12 V w kamperze, ale planujesz remont za rok, lepiej od razu zaprojektować instalację z myślą o 24 V. Dzięki temu unikniesz wyrzucania przewodów i falowników kupionych w pośpiechu za pierwszym razem. To rada od kogoś, kto widział zbyt wiele instalacji przerabianych dwukrotnie tylko dlatego, że przy pierwszym wyborze napięcia próbowano zaoszczędzić.
Na koniec przypomnijmy sobie zdanie, które warto zapamiętać: niskie napięcie oznacza grube przewody i ograniczoną moc, wysokie napięcie oznacza cienkie przewody i bardziej złożone instalacje, a 24 V to złoty środek, który większość osób lekceważy. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu czujesz się pewniej przy podejmowaniu decyzji, osiągnęliśmy swój cel. Następnym krokiem jest poradnik montażu, w którym przechodzimy od teorii liczb do praktyki pracy ze śrubokrętem. Dokładne dane techniczne znajdziesz w karcie produktu GSIKE 25,6 V 100 Ah — to punkt odniesienia, który pozwoli rzetelnie porównać parametry. Do zobaczenia i powodzenia przy okablowaniu nowej instalacji 24 V. Niezależnie od wybranego napięcia pamiętaj, że staranność wykonania okablowania jest ważniejsza niż marka.
Najczęściej zadawane pytania
Kiedy warto wybrać 24 V zamiast 12 V?
Jeśli potrzebujesz ponad 1280W mocy ciągłej lub chcesz zasilać urządzenia AGD o mocy 1800W, wybierz 24V. Przy 25,6V i 100A od razu uzyskujesz 2560W, a przy tej samej mocy prąd jest o połowę mniejszy.
Dlaczego przy 24V można użyć cieńszych kabli?
Ponieważ przy tej samej mocy płynie o połowę mniejszy prąd. Przy 1000W prąd wynosi 80A dla 12V, a tylko 40A dla 24V. Mniejszy prąd pozwala zastosować cieńsze i lżejsze kable oraz ograniczyć straty na przewodach.
Czy 48V zawsze jest lepsze niż 24V?
Niekoniecznie. System 48V pozwala uzyskać większą moc przy użyciu cieńszych kabli, ale urządzenia AGD i falowniki są droższe, a do tego potrzebne są zabezpieczenia dla wyższego napięcia. W przypadku większości kamperów i małych magazynów energii optymalnym rozwiązaniem jest 24V.
Czy można zbudować instalację 48V z dwóch akumulatorów 25,6V?
Tak. Dwa akumulatory GSIKE 25,6V 100Ah połączone szeregowo dają 51,2V / 5,12 kWh, czyli typową podstawę instalacji 48V. Upewnij się, że są w tym samym wieku i mają taki sam poziom naładowania, a przed pełnym naładowaniem zrównoważ napięcie w zestawie.
Jakie dokładnie napięcie ma GSIKE 25,6V 100Ah?
To akumulator klasy 24V o napięciu nominalnym 25,6V, zbudowany w konfiguracji 8S1P z ośmiu ogniw 3,2V. Ładuje się go do 28,8V, a przy 20V następuje odcięcie.
Czy 24V wystarczy do falownika 1800W?
Tak. 1800W mieści się poniżej limitu ciągłego 2560W, a przy 25,6V pobiera tylko około 70A, czyli mieści się w limicie BMS wynoszącym 100A. Przy 12V ten sam falownik pobierałby około 140A i zadziałałoby zabezpieczenie.
Jak wybrać napięcie odpowiednie do urządzeń AGD?
Zacznij od swoich potrzeb: małe urządzenia 12V → 12V. Instalacja 24V lub urządzenia AGD o mocy 1800W → 24V. Cały dom powyżej 5 kW → 48V. Nie wybieraj największej wartości, tylko tę, której potrzebujesz.
Czy do 24V potrzebne są inne regulatory solarne?
Tak, regulator lub falownik hybrydowy musi obsługiwać magistralę 24V i profil LiFePO4 25,6V z napięciem końcowym ładowania 28,8V. Regulator skonfigurowany na 12V nie naładuje akumulatora do pełna.
Jaką moc zapewnia akumulator 100Ah w każdej klasie?
L'energię akumulatora 100Ah mierzy się w Wh: 12,8V × 100Ah = 1280Wh, 25,6V × 100Ah = 2560Wh. Wyższe napięcie nominalne oznacza bezpośrednio więcej użytecznej energii.
Co wynika z tego poradnika o napięciu?
12V do niewielkich obciążeń podczas weekendowych wyjazdów, 24V jako złoty środek do kamperów i domowych magazynów energii, 48V do instalacji domowych. Osobom, które w 2026 r. dopiero rozważają wybór, najlepiej sprawdzi się 24V z akumulatorem GSIKE 25,6V 100Ah.
Źródła i dane referencyjne
- GSIKE 25,6V 100Ah LiFePO4 — strona produktu (279.99 EUR, darmowa wysyłka we Włoszech) — https://gesike.com/products/gsike-power-12-8v-100ah-lithium-energy-storage-battery-for-solar-power-system
- LiTime 24V 100Ah — oficjalny sklep EU — https://www.litime.de/
- Renogy 24V 100Ah Core — sklep EU — https://eu.renogy.com/
- ECO-WORTHY 24V 100Ah Bluetooth — sklep IT — https://it.eco-worthy.com/
- Redodo 24V 100Ah deep-cycle — oferta EU — https://www.redodotech.com/
- Poradnik LiFePO4: napięcia 12V/24V/48V — odniesienie techniczne — https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery
Więcej poradników i porównań
Bezpośrednio do modelu: Strona produktu GSIKE.
GSIKE 25,6V 100Ah za 279.99 EUR (zamiast 420.00 EUR) — darmowa wysyłka we Włoszech, 30 dni na zwrot i 3 lata gwarancji.
