dobór16kWh dla całego domuWh w ciągu dobypołączenie równoległe10,2kW
GSIKE 16 kWh: dobór domowego magazynu energii dla duńskiego domu
Ten poradnik wyjaśnia, jak dobrać domowy akumulator o pojemności 16 kWh: jak mierzyć obciążenie podstawowe przez całą dobę i tydzień oraz kiedy wystarczy jedna szafa, a kiedy potrzebne jest połączenie równoległe.
Zobacz GSIKE 51,2V 300Ah 16kWh za 1569.99 EURWniosek: jedna szafa GSIKE o pojemności 16,08 kWh wystarcza, aby zasilać przez noc typowy duński dom jednorodzinny zamieszkany przez cztery osoby, wyposażony w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła; dwie szafy połączone równolegle wystarczą dla samochodu elektrycznego i podczas dłuższych przerw w dostawie prądu.
Ten poradnik pokazuje krok po kroku, jak dobrać magazyn energii LiFePO4 o pojemności 16 kWh do duńskiego domu. Obliczamy typowe zużycie energii elektrycznej w Danii, przedstawiamy czas zasilania przy różnych obciążeniach i wyjaśniamy, kiedy wystarczy jedna szafa, a kiedy warto wybrać dwie lub więcej. Wszystkie wartości opierają się na modelu GSK-51.2V-300AH o pojemności nominalnej 16.076,8 Wh i układzie BMS 200 A.
Zacznij od dobowego zużycia
Pierwszą wartością, którą należy sprawdzić, jest średnie dobowe zużycie energii elektrycznej w domu. Znajdziesz je na rachunku za prąd lub w portalu swojego sprzedawcy energii. Typowy duński dom jednorodzinny o powierzchni 130 m², zamieszkany przez cztery osoby, zużywa średnio 12–20 kWh dziennie w skali roku. Zimą zużycie jest wyższe (20–30 kWh), a latem niższe (8–12 kWh). Wymiary dobieramy do zimowego zużycia, ponieważ wtedy magazyn energii daje najwięcej korzyści.
| Typ domu | Dobowe zużycie | Zużycie nocne 19–7 | Zalecana pojemność magazynu |
|---|---|---|---|
| Dom jednorodzinny, 3–4 osoby, bez pompy ciepła | 10–15 kWh | 2–4 kWh | 16 kWh (1 szafa) |
| Dom jednorodzinny z pompą ciepła | 15–25 kWh | 4–7 kWh | 16–32 kWh (1–2 szafy) |
| Dom jednorodzinny z pompą ciepła i samochodem elektrycznym | 25–40 kWh | 5–10 kWh (bez samochodu) | 32 kWh (2 szafy) |
| Rolnictwo/lekkie zastosowania komercyjne | 40+ kWh | 10+ kWh | 64–257 kWh (4–16 szaf) |
Energia użytkowa, nie tylko pojemność nominalna
Gdy w karcie katalogowej widzisz „16 kWh”, chodzi o pojemność nominalną. Użyteczna energia jest niższa z trzech powodów: po pierwsze, producenci LiFePO4 zalecają głębokość rozładowania na poziomie 80%, aby osiągnąć 6000 cykli, dlatego nie należy wykorzystywać ostatnich 20%. Po drugie, sprawność falownika hybrydowego wynosi około 95%, więc 5% energii traci się podczas konwersji DC→AC. Po trzecie, przewody i bezpieczniki powodują niewielkie straty. W praktyce użyteczna energia AC z szafy GSIKE wynosi więc 16,08 kWh × 0,8 × 0,95 = około 12,2 kWh.
| Liczba szaf | Energia nominalna | Użyteczna energia AC | Ciągła moc DC |
|---|---|---|---|
| 2 równolegle | 32,16 kWh | ~24,4 kWh | 400 A / 20,5 kW |
| 4 równolegle | 64,32 kWh | ~48,8 kWh | 800 A / 41 kW |
| 8 równolegle | 128,6 kWh | ~97,6 kWh | 1600 A / 82 kW |
| 16 równolegle (maks.) | 257,3 kWh | ~195 kWh | 3200 A / 164 kW |
Dobór pojemności magazynu do paneli słonecznych: autokonsumpcja
Najczęstszym celem magazynu energii jest zwiększenie autokonsumpcji energii z paneli słonecznych. Bez magazynu nadwyżkę produkowanej energii słonecznej oddajesz do sieci po niskiej cenie (około 0,10–0,15 kr/kWh latem), a wieczorem odkupujesz prąd po wysokiej cenie (około 3–5 kr/kWh). Magazyn o pojemności 16 kWh pozwala przesunąć nadwyżkę produkcji z dnia na wieczór i zwiększyć autokonsumpcję z 30–40% do 70–85%.
Ogólna zasada mówi, że na każdy 1 kW mocy paneli słonecznych przypada 1 kWh pojemności magazynu. Instalacja paneli o mocy 6 kW pasuje więc do magazynu o pojemności 6 kWh, ale magazyn o pojemności 16 kWh zapewnia większą wartość, ponieważ zaspokaja także potrzeby związane z zasilaniem awaryjnym. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na oszczędnościach, dopasuj pojemność magazynu do dziennej nadwyżki energii słonecznej; jeśli potrzebujesz również zasilania awaryjnego podczas przerw w dostawie, wybierz większą pojemność.
Dobór pojemności do pompy ciepła
Pompa ciepła powietrze-woda zużywa 1–3 kW, gdy pracuje. Większość czasu działa w miesiącach zimowych, kiedy panele słoneczne produkują minimalną ilość energii, więc sama energia słoneczna nie wystarczy do zasilania pompy ciepła. Magazyn o pojemności 16 kWh może przez całą noc zasilać pompę obiegową pompy ciepła (50–100 W) i zawory sterujące, ale nie zapewni zasilania całej sprężarce przez mroźny tydzień. Do pełnego zasilania pompy ciepła potrzeba 32 kWh lub więcej oraz połączenia z siecią.
Układ sterowania pompy ciepła i pompa obiegowa stanowią obciążenie podstawowe i działają przez całą dobę. To właśnie te odbiorniki magazyn energii powinien przede wszystkim zasilać podczas przerw w dostawie prądu. Sama sprężarka o mocy 1–3 kW powinna nadal mieć dostęp do sieci lub korzystać ze znacznie większego magazynu.
Dobór pojemności do samochodu elektrycznego
Samochód elektryczny zużywa 15–20 kWh na 100 km. Typowa codzienna trasa o długości 40 km wymaga 6–8 kWh. Magazyn o pojemności 16 kWh może więc naładować samochód elektryczny energią słoneczną po południu, zapewniającą około jeden dzień jazdy, ale nie wystarczy, aby naładować go od zera do pełna (wymaga to około 60 kWh). Jeśli samochód elektryczny jest ważnym elementem Twojej strategii, zaplanuj dwie szafki (32 kWh) albo ładuj samochód bezpośrednio z sieci nocą, gdy cena spot jest niska.
Zasilanie awaryjne a autokonsumpcja: dwa różne cele
Ważne jest, aby rozróżnić dwa cele: autokonsumpcja polega na przesunięciu zużycia energii słonecznej z dnia na wieczór i oszczędzaniu pieniędzy. Zasilanie awaryjne polega na zapewnieniu prądu podczas przerw w dostawie. Magazyn o pojemności 16 kWh spełnia oba cele, ale w różnym stopniu. Do autokonsumpcji wystarczy jedna szafka. Zasilanie awaryjne podczas dłuższych przerw (kilka dni) wymaga dwóch lub więcej szafek, połączonych z panelami słonecznymi, które mogą je ładować w ciągu dnia.
| Cel | Zalecana pojemność | Przykład |
|---|---|---|
| Autokonsumpcja + zasilanie awaryjne | 12–20 kWh | 1 szafka GSIKE (16 kWh) |
| Autokonsumpcja + zasilanie awaryjne przez 1–2 dni | 25–35 kWh | 2 szafki GSIKE połączone równolegle (32 kWh) |
| Małe przedsiębiorstwo / gospodarstwo rolne | 64–257 kWh | 4–16 szafek GSIKE |
Co o dotacji mówi Duńska Agencja Energetyki?
Duńskie programy dopłat do domowych magazynów energii zmieniają się z roku na rok. W przeszłości dostępne były pule środków na wsparcie magazynów energii połączonych z instalacjami fotowoltaicznymi, zwłaszcza na obszarach, gdzie sieć miała problemy z elastycznością. Sprawdź stronę internetową Duńskiej Agencji Energii, aby znaleźć aktualne stawki i terminy składania wniosków. GSIKE dostarcza tabliczkę znamionową CE, której można użyć jako dokumentacji do wniosku, a magazyn spełnia wymagania techniczne (protokół Pylontech, 6000 cykli, IP54). Niezależnie od dopłaty koszt zakupu magazynu zwykle zwraca się w ciągu 6–10 lat dzięki niższym rachunkom za prąd.
Podsumowanie
W przypadku typowego duńskiego domu jednorodzinnego dla 4 osób z instalacją fotowoltaiczną i pompą ciepła jedna szafa GSIKE o pojemności 16,08 kWh to właściwy wybór na początek: pokrywa nocne zużycie energii, zwiększa poziom autokonsumpcji do 70–85% i zapewnia zasilanie awaryjne podczas krótkich przerw w dostawie prądu. Jeśli masz też samochód elektryczny lub chcesz mieć zasilanie awaryjne podczas dłuższych przerw, po sześciu miesiącach obserwowania wykorzystania pierwszej szafy możesz dołączyć drugą równolegle. Nigdy nie łącz szaf szeregowo; szafy GSIKE działają wyłącznie równolegle na magistrali 51,2 V, maksymalnie 16 sztuk.
Szczegóły techniczne: dlaczego 15kW to klasa energetyczna
Oznaczenie „15kW” na tej szafie to termin marketingowy odnoszący się do zmagazynowanej energii, a nie do ciągłej mocy wyjściowej. Obliczmy: pojemność znamionowa 314 Ah pomnożona przez napięcie znamionowe 51,2 V daje 16.076,8 Wh, czyli około 16,08 kWh zmagazynowanej energii. W marketingu branżowym tę klasę określa się mianem „magazynu 15 kW”, ponieważ klienci szukają okrągłych wartości. Rzeczywista ciągła moc wyjściowa DC to iloczyn napięcia znamionowego i prądu ciągłego: 51,2 V pomnożone przez 200 A daje 10,24 kW. BMS ogranicza zarówno ładowanie, jak i rozładowywanie do 200 A; chwilowe obciążenia mogą być większe, ale muszą być krótkotrwałe, aby temperatura ogniw nie przekroczyła bezpiecznego limitu.
W praktyce oznacza to, że jedna szafa bez problemu obsłuży hybrydowy falownik o mocy 5 kW, hybrydowy falownik o mocy 10 kW będzie na granicy możliwości, a falownik o mocy 12 kW będzie odpowiedni tylko wtedy, gdy obciążenie nie przekroczy 10,2 kW DC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają ciągłą moc wyjściową DC do około 20 kW, a użyteczną pojemność energii do około 32 kWh. Osiem szaf połączonych równolegle zapewnia około 80 kW ciągłej mocy wyjściowej DC i 128 kWh użytecznej energii, co wystarczy dla małego sklepu lub gospodarstwa rolnego. Szesnaście szaf połączonych równolegle to górna granica; powyżej niej potrzebny jest system wysokiego napięcia, a nie zestaw 51,2 V.
Protokół komunikacyjny: dlaczego Pylontech jest standardem
Pylontech to tajwański producent, który od 2013 roku produkuje domowe magazyny energii LiFePO4. Jego protokół RS485 stał się de facto standardem w Europie. Growatt, Sungrow, Deye, Sofar, EG4 i Sol-Ark mają w menu akumulatorów profil „Pylontech”. Szafa GSIKE obsługuje ten sam protokół, co oznacza, że można ją połączyć z dowolnym z tych falowników bez kupowania własnej bramki. CAN-BUS to nowsze i szybsze rozwiązanie; szafa obsługuje zarówno RS485, jak i CAN, więc można wybrać protokół preferowany przez falownik. RS232 służy do bezpośredniego połączenia z komputerem w celu diagnostyki.
Jeśli masz falownik Sol lub Tesla, akumulator nie będzie z nim współpracować — ci producenci korzystają z zastrzeżonych protokołów, a akumulator 48 V nie jest częścią ich systemu. Jeśli jednak budujesz otwarty system 48 V, akumulator stanowi kompletne rozwiązanie: 16,08 kWh energii, system BMS 200 A, protokół Pylontech, możliwość łączenia równoległego do 16 urządzeń — wszystko w obudowie o masie 109,3 kg za 1 569,99 EUR.
Cykle i żywotność w warunkach duńskich
Wartość 6000 cykli przy głębokości rozładowania 80% pochodzi z badań laboratoryjnych. W praktyce, w duńskim domu, w którym akumulator jest ładowany i rozładowywany raz na dobę w zakresie od 20% do 90%, można uzyskać około 8000–10 000 częściowych cykli, ponieważ akumulator nie jest za każdym razem całkowicie rozładowywany. Dwa cykle dziennie odpowiadają 8–10 latom użytkowania. Spadek pojemności wynosi około 2% rocznie, więc po 5 latach akumulator zachowuje 90%, a po 10 latach 80% pojemności znamionowej. Wyniki te są porównywalne z produktami Pylontech, LG i BYD, które wykorzystują ogniwa LiFePO4 pierwszej i drugiej generacji.
System BMS automatycznie równoważy ogniwa podczas ładowania powyżej 56 V. Nie musisz ręcznie równoważyć akumulatora. Jeśli na wyświetlaczu LCD widoczna jest różnica napięcia między ogniwami przekraczająca 0,2 V, skontaktuj się z działem pomocy technicznej; to rzadki przypadek, który zwykle występuje po długim przechowywaniu bez ładowania. Typowy akumulator od pierwszego dnia wykazuje różnicę napięcia między ogniwami poniżej 0,05 V.
Czym jest GSK-51.2V-300AH?
GSK-51.2V-300AH to domowy magazyn energii LiFePO4 o pojemności 15 kilowatogodzin, przeznaczony na rynek duński i europejski. Łączy ogniwo o pojemności 314 Ah i napięciu 51,2 V, zapewniające 16 076,8 Wh zmagazynowanej energii, z systemem BMS 200 A, który obsługuje ciągły prąd ładowania i rozładowania do 200 A przy napięciu 51,2 V. Obudowa jest przeznaczona do montażu podłogowego i ma 825 mm wysokości, 650 mm szerokości oraz 450 mm głębokości. Masa netto wynosi 109,3 kg, a masa brutto na palecie 126,2 kg. Stopień ochrony IP54 oznacza, że obudowa jest chroniona przed pyłem i bryzgami wody, ale nie nadaje się do użytku na zewnątrz ani w łazience. Temperatura pracy wynosi od -10 °C do 50 °C, a temperatura przechowywania od 0 °C do 35 °C.
Akumulator jest przeznaczony do współpracy z falownikiem hybrydowym klasy 48 V, obsługującym protokół Pylontech RS485/CAN. Oznacza to, że możesz połączyć go z falownikami Growatt, Sungrow, Deye, Sofar, EG4 lub Sol-Ark bez konieczności poznawania zastrzeżonego protokołu. Krzywa ładowania jest ustawiona na 58,4 V CC/CV, a napięcie podtrzymujące wynosi od 53,5 do 54,0 V. System BMS monitoruje każde z 16 ogniw połączonych szeregowo i automatycznie je równoważy podczas ładowania powyżej 56 V. Okrągły wyświetlacz LCD pokazuje stan naładowania, napięcie, natężenie, temperaturę i równowagę ogniw. Nie ma aplikacji, połączenia z chmurą ani zdalnego monitorowania — to celowe rozwiązanie, dzięki któremu urządzenie działa samodzielnie również w przypadku awarii internetu.
Obudowy można łączyć wyłącznie równolegle: na tej samej szynie 51,2 V można połączyć przewodami do 16 identycznych obudów. Każda obudowa otrzymuje unikalny adres (od 1 do 16), ustawiany na wyświetlaczu LCD. Falownik automatycznie wykrywa łączną pojemność. 16 obudów zapewnia 16 × 16,08 kWh = około 257 kWh zmagazynowanej energii, co wystarczy dla małego sklepu, gospodarstwa rolnego lub niewielkiej instalacji komercyjnej. Ciągła moc wyjściowa DC skaluje się liniowo wraz z liczbą ciągów równoległych: jedna obudowa = 200 A / 10,2 kW, 16 obudów = 3200 A / 163 kW. Moc falownika stanowi praktyczne ograniczenie. Nie łącz na tej samej szynie obudów różnych marek ani o różnej pojemności.
Dostawa, prawo do zwrotu i obsługa posprzedażowa w Danii
Obudowa jest wysyłana bezpłatnie z magazynu w UE do Danii. Realizacja zamówienia trwa od 1 do 3 dni, a dostawa od 3 do 7 dni. Obudowa jest dostarczana na drewnianej palecie z piankowymi wkładkami, instrukcją obsługi w języku angielskim, kartą gwarancyjną i certyfikatem z badań. Ma oznaczenie CE i duńską tabliczkę znamionową, którą można wykorzystać przy ubieganiu się o dotacje do domowych magazynów energii w Duńskiej Agencji Energii. W przypadku uszkodzenia podczas transportu zrób zdjęcia palety i skontaktuj się z działem pomocy technicznej w ciągu 72 godzin; wymienimy obudowę na koszt ubezpieczenia.
Prawo do zwrotu przysługuje przez 30 dni od otrzymania przesyłki. Jeśli obudowa nie pasuje do Twojego falownika, odeślij ją, a zwrócimy całą cenę zakupu pomniejszoną o koszt przesyłki zwrotnej. Gwarancja obejmuje BMS i ogniwa przez 3 lata. W razie usterki skontaktuj się z działem pomocy technicznej przez e-mail i opisz komunikat alarmowy na wyświetlaczu LCD, a wyślemy zamienny BMS albo obudowę. Gwarancja nie jest obsługiwana przez sprzedawcę, jak w przypadku LG czy BYD; to kompromis, na który się decydujesz, płacąc połowę ceny.
Dlaczego ta obudowa nie jest odpowiednia dla każdego
Obudowa o masie 109,3 kg nie nadaje się do mieszkania na trzecim piętrze bez windy. Obudowa bez aplikacji nie jest dla właściciela domu, który chce codziennie sprawdzać działanie magazynu energii w aplikacji. Obudowa bez gwarancji obsługiwanej przez sprzedawcę nie jest dla właściciela domu, który zostanie w nim przez ponad 10 lat i oczekuje serwisu technika. Obudowa 48 V nie nadaje się dla właściciela domu, który ma już falownik wysokonapięciowy. Jeśli któryś z tych przypadków dotyczy Ciebie, obudowa GSIKE nie jest właściwym wyborem; zamiast niej wybierz naścienny magazyn energii do mieszkania, system połączony z chmurą i aplikacją, obudowę markowego producenta z 10-letnią gwarancją albo system wysokonapięciowy.
Jeśli nie dotyczy Cię żaden z tych przypadków — dom parterowy, instalacja typu „podłącz i zapomnij”, właściciel domu zwracający uwagę na cenę, otwarty falownik 48 V — to obudowa GSIKE za 1.569,99 EUR jest najlepszym wyborem pod względem stosunku jakości do ceny w klasie 16 kWh w 2026 roku. To uczciwa ocena, która zastępuje wszelkie marketingowe przechwałki.
Co znajduje się w zestawie?
W zestawie znajduje się obudowa GSK-51.2V-300AH, instrukcja obsługi w języku angielskim, karta gwarancyjna, certyfikat badania, przewód komunikacyjny CAN i przewód komunikacyjny RS485. We własnym zakresie należy zapewnić: miedziane przewody DC o przekroju 50 mm², bezpieczniki DC, kompatybilny falownik hybrydowy 48 V, uchwyt ścienny do falownika oraz betonową podłogę lub stalowy stelaż pod obudowę. Jeśli zatrudnisz elektryka, zapewnij wszystkie te elementy; elektryk przyniesie tylko własne narzędzia i przyrząd pomiarowy.
Obudowa ma 825 mm wysokości, 650 mm szerokości i 450 mm głębokości. Zaplanuj 30 cm wolnej przestrzeni z każdej strony, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Obudowa jest wolnostojąca; nie potrzebujesz uchwytu ściennego. Jej masa netto wynosi 109,3 kg, a masa brutto na palecie — 126,2 kg. Do przeniesienia obudowy z palety na miejsce docelowe potrzebne są dwie osoby i podnośnik. Jeśli masz wąski korytarz lub schody, zaplanuj to przed dostawą; obudowa ma 825 mm wysokości i 650 mm szerokości, więc mieści się w większości standardowych drzwi, ale nie w wąskich spiralnych klatkach schodowych.
Co zrobić, jeśli obudowa nie pasuje?
Jeśli obudowa nie pasuje do Twojego falownika, odeślij ją w ciągu 30 dni, a otrzymasz pełny zwrot ceny zakupu, pomniejszony o koszt przesyłki zwrotnej. Jeśli obudowa dotrze uszkodzona, sfotografuj paletę i skontaktuj się z działem obsługi klienta w ciągu 72 godzin; wymienimy obudowę na koszt ubezpieczenia. Jeśli obudowa okaże się wadliwa po upływie 30 dni, obowiązuje 3-letnia gwarancja; naprawimy ją lub wymienimy na nasz koszt.
Dla kogo przeznaczona jest ta obudowa?
Ta obudowa jest przeznaczona dla duńskiego właściciela domu, który ma już panele słoneczne, chce kupić falownik hybrydowy 48 V, zależy mu na jak największej liczbie kWh w stosunku do ceny i jest gotów zatrudnić elektryka do wykonania okablowania. Nie jest przeznaczona dla właściciela domu, który chce mieć stację zasilania typu „wszystko w jednym”; ani dla tego, który chce systemu połączonego z chmurą i aplikacją; ani dla tego, który oczekuje 10-letniej gwarancji obsługiwanej przez sprzedawcę. Dla tych kupujących dostępne są inne produkty. Jednak dla oszczędnego, obeznanego z techniką właściciela domu ta obudowa jest najlepszym wyborem pod względem stosunku jakości do ceny w klasie 16 kWh.
Szczegółowe dane techniczne: napięcie, prąd, temperatura
Obudowa pracuje przy napięciu nominalnym 51,2 V (klasa 48 V). Napięcie robocze mieści się w zakresie od 43,2 V (rozładowana) do 58,4 V (w pełni naładowana). Krzywa ładowania to napięcie stałe 58,4 V z ograniczeniem prądu stałego do 200 A. Napięcie podtrzymujące wynosi od 53,5 do 54,0 V. BMS odłącza zasilanie przy 43,2 V, aby zapobiec nadmiernemu rozładowaniu ogniw; odłącza je przy 58,4 V, aby zapobiec przeładowaniu. Napięcie rozładowania wynosi 43,2 V; ograniczenie prądu rozładowania wynosi 200 A. Temperatura ładowania i rozładowania mieści się w zakresie od 0 °C do 50 °C; temperatura przechowywania — od 0 °C do 35 °C. Przy temperaturze poniżej 0 °C BMS blokuje ładowanie, aby zapobiec uszkodzeniu ogniw.
BMS monitoruje każdą z 16 ogniw połączonych szeregowo. Podczas normalnej pracy napięcie ogniwa wynosi od 2,7 V (rozładowane) do 3,65 V (w pełni naładowane). BMS automatycznie równoważy ogniwa podczas ładowania, gdy napięcie przekracza 3,5 V na ogniwo. Prąd równoważenia wynosi około 100 mA na ogniwo. BMS ma funkcje zabezpieczające: przed przeładowaniem, głębokim rozładowaniem, nadmiernym prądem, zwarciem, zbyt wysoką temperaturą i zbyt niską temperaturą. Jeśli zadziała którekolwiek z tych zabezpieczeń, BMS odłącza szafę do czasu usunięcia przyczyny.
Szczegóły protokołów: RS485, CAN, RS232
RS485 to standard komunikacji między akumulatorem a falownikiem. Wykorzystuje dwużyłowy kabel (A i B), który działa na odległość do 100 m. Szybkość transmisji wynosi 9600 bodów. Szafa GSIKE obsługuje protokół Pylontech RS485, używany przez Growatt, Sungrow, Deye, Sofar, EG4 i Sol-Ark. CAN-BUS to nowsze i szybsze rozwiązanie; wykorzystuje trzyżyłowy kabel (CAN-H, CAN-L, GND), który działa na odległość do 50 m. Szafa GSIKE obsługuje również Pylontech CAN. RS232 to interfejs diagnostyczny; służy do bezpośredniego połączenia szafy z komputerem w celu odczytu plików dziennika.
Po połączeniu szafy z falownikiem wybierz protokół preferowany przez falownik. Większość europejskich falowników hybrydowych korzysta z RS485; niektóre nowsze modele używają CAN. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj elektryka lub sprawdź instrukcję falownika. Komunikacja jest dwukierunkowa: falownik pyta szafę o stan naładowania, napięcie i natężenie prądu, a szafa odpowiada aktualnymi wartościami. Falownik wysyła też do szafy polecenia ładowania, aby ładować ją lub rozładowywać.
Uwaga techniczna: akumulator działa przy napięciu znamionowym 51.2 V, zapewnia prąd ciągły do 200 A i jest przystosowany do 6000 cykli przy głębokości rozładowania 80%.
Najczęściej zadawane pytania
Więcej wpisów: Ranking · Porównanie · Dobór · Instalacja · Strona produktu
Ostateczny werdykt
Ten poradnik wyjaśnia, jak dobrać domowy akumulator o pojemności 16 kWh: jak mierzyć obciążenie podstawowe przez całą dobę i tydzień oraz kiedy wystarczy jedna szafa, a kiedy potrzebne jest połączenie równoległe.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kWh dziennie zużywa przeciętny duński dom?
Dom o powierzchni 130 m², w którym mieszkają cztery osoby, zużywa średnio 12–20 kWh na dobę. Zimą 20–30 kWh, latem 8–12 kWh. Dobierz pojemność do zimowego zużycia.
Czy jedna szafa 16 kWh wystarczy dla całego domu jednorodzinnego?
Tak, wystarczy na zasilanie najważniejszych urządzeń przez noc (lodówka, oświetlenie, router, obieg pompy ciepła). Do jednoczesnego zasilania pralki, zmywarki i samochodu elektrycznego zaleca się połączenie równoległe dwóch szaf.
Ile użytecznej energii uzyskam z 16 kWh?
Około 12,2 kWh użytecznej energii AC po rozładowaniu do 80% i przy sprawności falownika hybrydowego wynoszącej 95%. To realistyczna wartość, na podstawie której należy dobrać system.
Czy wybrać jedną dużą szafę, czy kilka małych?
W klasie 16 kWh jedna szafa GSIKE jest tańsza w przeliczeniu na kWh i zajmuje mniej miejsca na podłodze niż cztery małe moduły. Modułowa konstrukcja ułatwia elastyczną rozbudowę w miarę upływu czasu.
Ilu cykli ładowania mogę się spodziewać w praktyce?
6000 cykli przy 80% głębokości rozładowania to standard branżowy dla LiFePO4. W duńskich warunkach, przy częściowych cyklach między 20% a 90%, zakładamy 8–10 lat eksploatacji.
Czy mogę dobrać magazyn energii do pompy ciepła?
Tak, ale realistycznie: magazyn zasila pompę obiegową i sterowanie pompy ciepła, ale nie cały kompresor przez zimny tydzień. Do pełnego zasilania pompy ciepła potrzebne jest przyłącze do sieci albo magazyn energii o pojemności 32+ kWh.
Jaka instalacja fotowoltaiczna pasuje do magazynu energii 16 kWh?
Ogólna zasada to 1 kWh magazynu energii na każdy 1 kW paneli słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6 kW dobrze współpracuje z magazynem 16 kWh, zapewniając dodatkową rezerwę energii.
Czy zakup magazynu energii bez paneli słonecznych się opłaca?
Tak, jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie różnica cen między nocą a dniem jest duża albo cena spot znacznie się waha. Magazyn ładuje się, gdy prąd jest tani, i oddaje energię, gdy jest drogi.
Na ile godzin wystarczy magazyn energii przy różnym obciążeniu?
Przy podstawowym obciążeniu 150 W (LED-y, Wi-Fi, lodówka) 16 kWh wystarczy na około 80 godzin. Przy 400 W (lodówka, oświetlenie, router, telewizor) wystarczy na około 30 godzin. Przy 2000 W wystarczy na około 6 godzin.
Czy wybrać 16 kWh, czy poczekać na spadek cen?
Ceny LiFePO4 spadły o 80% w ciągu pięciu lat i przewiduje się ich dalszy spadek o 10–20%, ale oszczędność wynikająca z czekania kolejny rok jest mniejsza niż rachunek za prąd, który zaoszczędzisz w tym roku. Kup wtedy, gdy tego potrzebujesz.
Źródła i dane
- Chemia LiFePO4 — https://wikipedia.org
- Przegląd systemu BMS — https://wikipedia.org
- Akumulator domowy / licznik energii — https://wikipedia.org
- CAN-BUS / RS485 — https://wikipedia.org
- Falownik hybrydowy — https://wikipedia.org
- Transport UN38.3 — https://wikipedia.org
Poradniki i porównania
Przejdź bezpośrednio do modelu: Magazyn energii GSIKE 51,2 V 300 Ah 16 kWh.
Porównaj 16 076,8 Wh, 200 A ≈ 10,2 kW, Pylontech RS485/CAN, 6000 cykli i IP54, zanim wybierzesz domowy magazyn energii o pojemności 16 kWh.
