51.2V314Ah16,076.8Wh16,08kWh200A6000 cykliIP54Pylontech/CAN1569.99 EUR
Montaż szafy GSIKE 51,2 V 300 Ah z trójfazowym falownikiem hybrydowym
51.2V 314Ah 16,076.8Wh 16,08kWh 200A 6000 cykli IP54 Pylontech/CAN 1569.99 EUR
Sprawdź ofertę (1569.99 EUR)51.2V 314Ah 16,076.8Wh 16,08kWh 200A 6000 cykli IP54 Pylontech/CAN 1569.99 EUR
Montaż przebiega w czterech etapach: wybór miejsca, mocowanie mechaniczne, podłączenie kabli DC i konfiguracja komunikacji (CAN/RS485). Ten poradnik prowadzi przez kolejne kroki i podpowiada, na co zwrócić uwagę – od napięcia ładowania 58,4 V po przekrój przewodu dla 200 A. Podłączenie do sieci zawsze należy powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi.
1. Wybór miejsca
GSIKE GSK-51.2V-300AH to wolnostojąca szafa o masie 109,3 kg i stopniu ochrony IP54. Ustaw ją na równej, twardej podłodze w garażu lub kotłowni, gdzie temperatura wynosi od -10 do 50 °C, a wilgotność jest niższa niż 95%. Nie przystawiaj jej bezpośrednio do ściany i nie obciążaj górnej powierzchni. Pozostaw co najmniej 30 cm wolnej przestrzeni na wentylację i tylne kable. Do przestawienia szafy o masie 109,3 kg użyj wózka i zaangażuj dwie osoby.
2. Mocowanie mechaniczne i położenie
Po prostu ustaw szafę na podłodze i przymocuj ją w dołączonych punktach, aby się nie przewróciła. Zamontuj falownik hybrydowy na ścianie nad szafą lub obok niej, jak najbliżej, aby kabel DC był krótki. Im krótsza trasa DC, tym mniejsze straty i tym cieńszy kabel wystarczy. Podłączenie tablicy rozdzielczej i instalacji do sieci należy powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi, który zgłosi je operatorowi.
| Krok | Co zrobić | Ostrzeżenie |
|---|---|---|
| 1. Miejsce | Równa podłoga, -10–50 °C, wilgotność poniżej 95% | Nie na zewnątrz; IP54 do użytku wewnętrznego |
| 2. Podstawa | Ustaw szafę na podłodze i zabezpiecz ją przed przewróceniem | 109,3 kg – dwie osoby, wózek |
| 3. Kable DC | Czerwony i czarny z miedzianymi zaciskami do BMS i falownika | Przy 200 A użyj grubego, krótkiego kabla |
| 4. Komunikacja | Kabel RJ45/RS485 lub CAN do falownika | Ustaw profil Pylontech |
| 5. Profil ładowania | 58,4 V CC/CV, dolna granica 40 V | Ustawienie wstępne LiFePO4 51,2 V |
| 6. Test | Naładuj do 100%, poziom naładowania sprawdź na wyświetlaczu LCD | Nie rozładowywać do zera |
3. Przewody DC i limit 200 A
BMS dopuszcza prąd ładowania i rozładowania do 200 A. Przy takim prądzie cienki przewód samochodowy nie wystarczy: przewód DC powinien być miedziany, mieć odpowiedni przekrój (zwykle 35–50 mm²) i właściwą izolację. Poprowadź osobno przewód dodatni i ujemny w rurze ochronnej od falownika do szafki, a czyste, miedziane końcówki kablowe dokręć mocno. Sprawdź każde połączenie, ponieważ poluzowane zaciski nagrzewają się i mogą spowodować pożar. Długość przewodu powinna wynosić 1–2 metry.
4. Komunikacja: konfiguracja RS485 i CAN
Podłącz dołączony przewód komunikacyjny do portu RS485 lub CAN szafki, a w falowniku wybierz typ baterii „Pylontech” (lub odpowiedni preset LFP/CAN). Ustaw napięcie znamionowe 51,2 V, napięcie końcowe ładowania 58,4 V i dolną granicę 40 V. Po podłączeniu wszystkich elementów na falowniku powinny pojawić się poziom naładowania i temperatura. RS232 to port serwisowy.
5. Pierwsze ładowanie i uruchomienie
Przy pierwszym uruchomieniu naładuj szafkę do 100% i odczekaj godzinę lub dwie, aby BMS wyrównał napięcia ogniw. Obserwuj wyświetlacz LCD i sprawdzaj, czy poziom naładowania rośnie równomiernie. Dopiero potem włącz obciążenie domowe i przez pierwsze dni obserwuj zużycie energii oraz krzywą rozładowania. Jeśli falownik nie rozpoznaje baterii, sprawdź kierunek podłączenia przewodu i profil Pylontech, a następnie skontaktuj się ze sprzedawcą.
Bezpieczeństwo DC – na co uważać
W systemie 51,2 V i 200 A napięcie nie jest śmiertelnie niebezpieczne, ale prąd jest duży, a zwarcie może spowodować poważny pożar. Dlatego po stronie DC należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Koniecznie zamontuj bezpiecznik DC na przewodzie dodatnim. Poprowadź przewody osobno w rurze ochronnej. Czyste, miedziane końcówki kablowe dokręć mocno. Nigdy nie pracuj przy włączonym systemie. Ostrożnie podłączaj osobno przewód dodatni i ujemny, aby się ze sobą nie zetknęły. Jeśli nie masz doświadczenia w pracy z instalacjami DC, wezwij specjalistę. System 200 A to nie zabawka.
Dobór przekroju przewodu – 200 A na krótkim odcinku
Przy prądzie 200 A przekrój przewodu zależy od jego długości. Przy odcinku 1–2 metrów, gdy szafka i falownik znajdują się obok siebie, wystarczy przewód miedziany 35 mm². Jeśli trasa jest dłuższa, 3–5 metrów, potrzebny jest przewód 50 mm². Przy 200 A odcinki dłuższe niż 5 metrów nie są zalecane ze względu na duże straty. Czerwony przewód dodatni oraz niebieski/czarny przewód ujemny poprowadź osobno w rurze ochronnej. Zamontuj bezpiecznik DC 200–250 A na przewodzie dodatnim w szafce lub tuż za nią. To niezbędne zabezpieczenie, które odcina prąd w razie zwarcia.
| Długość przewodu DC | Przekrój przewodu miedzianego | Uwagi |
|---|---|---|
| 1–2 m | 35 mm² | optymalnie, szafka i falownik obok siebie |
| 3–5 m | 50 mm² | lepiej nie dłuższy |
| ponad 5 m | niezalecane | duże straty, szczególnie przy 200 A |
Tabela ma charakter orientacyjny; dokładny przekrój określa elektryk zgodnie z normami i specyfikacją falownika. Zawsze montuj bezpiecznik DC.
Ustawienia falownika – co wpisać
Każdy falownik hybrydowy ma menu ustawień baterii. W przypadku GSIKE wprowadź: chemia LiFePO4, napięcie znamionowe 51,2 V, napięcie końcowe ładowania (CV) 58,4 V, dolna granica rozładowania 40 V. Ustaw maksymalny prąd ładowania i rozładowania na 200 A lub mniej, aby nie przeciążyć BMS. Wybierz typ komunikacji Pylontech przez RS485 lub CAN. Gdy wszystko jest prawidłowo ustawione, na ekranie falownika powinny być widoczne poziom naładowania (%), napięcie (V) i prąd (A). Jeśli ich nie widzisz, połączenie jest nieprawidłowe.
Pierwsze uruchomienie – czego się spodziewać
Uruchamiasz system po raz pierwszy. Szafa może być naładowana fabrycznie w 30–60 %. Falownik zaczyna ładować ją energią słoneczną lub z sieci. Pozostaw system do pełnego naładowania, co może potrwać kilka godzin. Podczas ładowania BMS wyrównuje poziom naładowania poszczególnych ogniw. Dopiero po osiągnięciu 100 % podłącz obciążenie domowe. Przez pierwsze dni obserwuj, jak spada poziom naładowania: jeśli system działa bardzo długo, magazyn energii jest większy, niż potrzebujesz. Jeśli poziom szybko spada, być może przyda Ci się druga szafa.
Konserwacja przez dekadę
Technologia LiFePO4 wymaga niewielkiej konserwacji. Nie trzeba uzupełniać wody, wentylować gazów ani czyścić płyt. Raz w roku sprawdzaj, czy zaciski DC są nadal mocno dokręcone i czy wyświetlacz LCD pokazuje prawidłowe wartości. Stabilna temperatura 15–20 °C wydłuża żywotność ogniw. Przy 6000 cyklach i żywotności wynoszącej 10 lat możesz oczekiwać, że GSIKE będzie działał przez 8–12 lat, zanim jego pojemność spadnie do 80 % początkowej. Po tym czasie nadal będzie użyteczny, ale o mniejszej pojemności.
Jeśli podczas instalacji coś pójdzie nie tak – falownik nie wykrywa akumulatora, poziom naładowania nie jest wyświetlany, ładowanie nie działa – niczego nie rób na siłę. Najpierw sprawdź przewody i ustawienia. Następnie skontaktuj się ze sprzedawcą i wyślij zdjęcie ekranu. Większość problemów wynika z ustawień, a nie z uszkodzonego sprzętu. Poproś elektryka o sprawdzenie, czy podłączenie do sieci jest zgodne z lokalnymi przepisami. S prawidłowo zainstalowany GSIKE będzie cicho działał w Twoim garażu lub piwnicy przez dziesięciolecia.
Podłączenie do sieci – co trzeba zgłosić
W Słowenii podłączenie domowego magazynu energii do sieci wymaga współpracy z operatorem dystrybucyjnym. Licznik energii należy wymienić lub dostosować, aby prawidłowo mierzył energię oddawaną do sieci i z niej pobieraną. Montaż falownika i podłączenie do rozdzielnicy powinien wykonać wykwalifikowany elektryk, który zna lokalne przepisy. To nie jest projekt DIY dla początkującego elektryka. Stronę DC (szafę, przewody, komunikację) możesz zamontować samodzielnie, ale część sieciową powierz specjaliście. Dzięki temu upewnisz się, że system jest zgodny z przepisami i że ubezpieczenie zachowuje ważność.
| Etap | Kto | Uwagi |
|---|---|---|
| Dostawa i rozpakowanie | Ty | sprawdź, czy szafa nie jest uszkodzona |
| Umieszczenie szafy | Ty | dwie osoby, wózek |
| Przewody DC + bezpiecznik | elektryk | do 200 A, 35–50 mm² |
| Komunikacja RS485/CAN | Ty lub elektryk | profil Pylontech |
| Podłączenie do sieci | elektryk + operator | wymiana licznika, zgłoszenie |
| Konfiguracja i test | elektryk | pierwsze ładowanie 58,4 V |
Pierwszy tydzień użytkowania
Po uruchomieniu obserwuj system przez kilka pierwszych dni. Na wyświetlaczu LCD monitoruj poziom naładowania i prąd. Zapisuj, ile godzin system działa podczas awarii zasilania i jak szybko ładuje się energią słoneczną. Pomoże Ci to planować na kolejne miesiące. Jeśli okaże się, że szafa działa dłużej, niż się spodziewałeś, to świetnie. Jeśli jednak rozładowuje się zbyt szybko, być może zechcesz dodać drugą szafę. W pierwszym tygodniu nie musisz jeszcze wszystkiego dopracowywać; dostosuj ustawienia falownika, aby ładowanie i rozładowywanie przebiegały optymalnie.
Odpravljanje težav
Najpogostejša težava: pretvornik ne zazna baterije. Najprej preverite komunikacijski kabel in vrata. Nato preverite, ali je izbran profil Pylontech in ali so nastavljene vrednosti 51,2 V / 58,4 V / 40 V. Nazadnje preverite, ali sta kabla DC pravilno priključena. Če še vedno ne deluje, se obrnite na prodajalca in mu pošljite posnetek zaslona. V redkih primerih gre za nezdružljivost vdelane programske opreme, ki jo je mogoče odpraviti s posodobitvijo. Ne uporabljajte sile in ne spreminjajte nastavitev na pamet.
Vzdrževanje skozi leta je minimalno. Enkrat letno preverite sponke, očistite prah z omarice in pustite, da BMS opravlja svoje delo. Idealna temperatura je 15–20 °C. Pozimi, če garaža ni ogrevana, pazite, da baterije ne polnite pri temperaturah pod ničlo. S temi pravili bo GSIKE deloval 10 let ali več. Za več informacij o dimenzioniranju in izbiri pretvornika preberite naše druge članke v seriji.
Preverjanje po namestitvi – kontrolni seznam
Ko je sistem nameščen, ga preverite po kontrolnem seznamu. Omarica stoji ravno in se ne maje. Rdeči in črni kabel DC sta priključena na pravi sponki in trdno privita. Varovalka DC je v pozitivnem vodu. Komunikacijski kabel je priključen na RS485 ali CAN, ne na servisna vrata. Na pretvorniku je izbran profil Pylontech, nastavljene pa so napetosti 51,2 V / 58,4 V / 40 V. Zaslon LCD prikazuje normalno napolnjenost in tok. Prvo polnjenje poteka gladko. Ko so vsi ti elementi pravilno nastavljeni, lahko mirno spite.
Po prvem mesecu uporabe si zapišite porabo. Videli boste, koliko kWh dejansko shranite čez dan in koliko jih porabite ponoči. To vam pomaga prilagoditi nastavitve pretvornika. Če se izkaže, da je omarica vsako jutro prazna do 20 %, ste jo dimenzionirali premajhno – razmislite o drugi. Če pa v njej vedno ostane 60 %, ste jo predimenzionirali in bi lahko začeli z manjšo. GSIKE je zaradi modularne zasnove primeren za prilagajanje: dodajate zmogljivost, ko rastete, in vam ni treba vzeti vsega naenkrat.
Napake, ki se jim je treba izogniti
Najpogostejša napaka pri namestitvi: ohlapne sponke DC. Sčasoma jih vibracije in temperaturni cikli zrahljajo, sponka se segreje in lahko povzroči požar. Zato enkrat letno preverite, ali so dobro zategnjene. Druga napaka: prešibek kabel DC za 200 A. Če uporabite kabel s presekom 16 mm², se bo segreval in povzročal izgube energije. Tretja: napačna nastavitev napetosti na pretvorniku. Če nastavite 53,2 V namesto 58,4 V, se omarica nikoli ne bo napolnila do konca. Četrta: polnjenje pri temperaturah pod ničlo, ki trajno poškoduje celice. S temi štirimi pravili se izognete večini težav.
Če ste naročili GSIKE, ste naredili dober korak. 16 kWh po 1569,99 evra je poštena ponudba. Namestite ga v hladen, suh notranji prostor z združljivim trifaznim hibridnim pretvornikom in služil vam bo desetletje. Za dodatna vprašanja o dimenzioniranju, združljivosti ali prvi nastavitvi preberite ostale članke v naši seriji o hišnih baterijah GSIKE. S pravilnim znanjem bo vaše shranjevanje energije učinkovito, varno in dolgotrajno.
Podsumowanie: GSIKE jako element długoterminowej strategii energetycznej
Domowy akumulator to nie tylko urządzenie, ale część Twojej niezależności energetycznej. Dzięki GSIKE 16 kWh zyskujesz kontrolę nad własną energią elektryczną: mniejszą zależność od sieci, niższe rachunki i większe bezpieczeństwo w razie awarii. Za dziesięć lat, gdy technologia wokół Ciebie będzie już bardziej zaawansowana, GSIKE nadal będzie działać. To zatem decyzja nie na rok, lecz na dekadę. Wybieraj mądrze: zgodny falownik, prawidłowa konfiguracja, regularne kontrole. S tym Twoja inwestycja będzie Ci wiernie służyć.
Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące montażu, zgodności z Twoim falownikiem lub rozbudowy systemu, przeczytaj pozostałe artykuły z naszej serii. Szczegółowo omawiamy w nich dobór parametrów, porównanie marek i pierwszą konfigurację. GSIKE GSK-51.2V-300AH to doskonała podstawa Twojej słonecznej przyszłości. Zdrowe, wydajne i bezpieczne działanie.
Jak konserwować urządzenie i czego się spodziewać po roku
Po pierwszym roku użytkowania zobaczysz rzeczywiste wartości. Szafa zgromadzi i odda tysiące kilowatogodzin, a Ty o niej zapomnisz – bo działa cicho. Raz w roku otwórz pokrywę i sprawdź, czy zaciski DC są dobrze dokręcone. Usuń kurz. Sprawdź, czy wyświetlacz LCD pokazuje prawidłowe wartości. Po roku BMS wyrówna ogniwa, dzięki czemu będzie działać bez zarzutu. Po 6000 cyklach (około 16 lat) pojemność wyniesie około 80%, więc urządzenie nadal będzie użyteczne.
Jeśli za kilka lat dodasz panele słoneczne lub rozbudujesz dom, GSIKE się do tego dostosuje. Podłącz drugą szafę równolegle, a uzyskasz dwukrotnie większą pojemność. Falownik będzie obsługiwać oba urządzenia. Ta modułowość sprawia, że GSIKE to dobra inwestycja na długie lata. Nie musisz kupować wszystkiego naraz, możesz rozbudowywać system wraz z domem. S prawidłowym montażem i pielęgnacją będzie służyć przez 10 lat i dłużej.
Końcowa uwaga dotycząca bezpieczeństwa
Elektryczność to nie zabawa. Prąd o natężeniu 200 A przy napięciu 51,2 V może spowodować poważny pożar, jeśli przewody są źle podłączone. Dlatego prace przy instalacji sieciowej powierz specjaliście, a po stronie DC zachowaj ostrożność. Bezpiecznik DC jest obowiązkowy. Prowadź przewody oddzielnie. Mocno dokręć zaciski. S tymi zasadami system jest bezpieczny. Bez nich mogą pojawić się problemy. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, cena i wygoda schodzą na dalszy plan.
Na zakończenie przypomnijmy najważniejsze informacje. Montaż: na płaskiej, chłodnej i suchej powierzchni. Przewody DC: grube, krótkie i rozdzielone. Komunikacja: RS485 lub CAN, profil Pylontech. Napięcia: 51,2 V nominalne, 58,4 V ładowanie, 40 V dolna granica. Pierwsze ładowanie: poczekaj, aż ogniwa się wyrównają. Konserwacja: raz w roku sprawdź zaciski. S tymi krokami GSIKE będzie działać bez zarzutu. Po więcej szczegółów skonsultuj się z elektrykiem i sprzedawcą podczas składania zamówienia.
Co zrobić, jeśli coś się zepsuje
W ciągu dziesięciu lat eksploatacji coś może się zepsuć. Najpierw sprawdź wyświetlacz LCD. Jeśli pokazuje błąd, zapisz jego kod. BMS ma funkcję samoochrony: wyłącza się w przypadku zbyt wysokiego lub zbyt niskiego napięcia, zbyt dużego prądu albo zbyt wysokiej temperatury. Często to właśnie zadziałanie tych zabezpieczeń jest przyczyną problemu, a nie usterka. Wyłącz system, odczekaj i włącz go ponownie. Jeśli błąd nie ustąpi, skontaktuj się ze sprzedawcą. Nie otwieraj szafy samodzielnie, ponieważ ogniwa wewnątrz są niebezpieczne, a gwarancja zostanie unieważniona.
Po roku zauważysz, że działanie systemu staje się czymś oczywistym. Szafa ładuje się rano i rozładowuje wieczorem, a Ty o niej zapominasz. Taki jest cel: niezauważalny, niezawodny magazyn energii. Dzięki technologii LFP i BMS urządzenie GSIKE zostało zaprojektowane tak, aby działać niezawodnie bez konieczności nadzoru.
Montaż dwóch szaf – co się zmienia
Po dodaniu drugiej szafy procedura się rozszerza. Napięcie pozostaje na poziomie 51,2 V, a prąd się podwaja. Kable DC między szafami oraz do falownika powinny mieć jednakową długość, aby prąd rozkładał się równomiernie. Zwykle stosuje się szynę zbiorczą (busbar) lub kable o jednakowej długości. Ustawienia falownika pozostają bez zmian, a BMS sam zarządza dwoma modułami. Ustaw je obok siebie, w tej samej temperaturze. S ten sposób pojemność zestawu wzrasta do 32 kWh, co odpowiada potrzebom większej rodziny z pompą ciepła.
W przypadku większych grup (4 lub więcej) zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty przy projektowaniu. Długości kabli, przekroje i bezpieczniki mają znaczenie. GSIKE obsługuje do 16 szaf, ale w praktyce rodzina nie potrzebuje więcej niż dwóch. W przypadku domków letniskowych lub małych warsztatów 4–8 szaf może być dobrym rozwiązaniem.
Mamy nadzieję, że ten poradnik był pomocny. GSIKE GSK-51.2V-300AH to solidny moduł do autokonsumpcji i zasilania awaryjnego. S prawidłowym montażem będzie służyć przez 10 lat. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się ze sprzedawcą lub wykwalifikowanym elektrykiem. Powodzenia z nowym domowym magazynem energii.
Podsumowując, GSIKE GSK-51.2V-300AH to dojrzały moduł LFP z inteligentnym BMS, który można bezpiecznie zainstalować w chłodnym pomieszczeniu wewnętrznym. S użyciem odpowiednich kabli, profilu Pylontech i regularnych kontroli będzie służyć przez 10 lat. Skonsultuj się ze swoim elektrykiem i sprzedawcą, aby instalacja była zgodna z lokalnymi przepisami. Życzymy niezawodnego domowego magazynu energii.
Po uruchomieniu systemu można o nim zapomnieć. Ładuje się i rozładowuje automatycznie, a Ty cieszysz się niższymi rachunkami i zasilaniem awaryjnym. Taka niezauważalna niezawodność jest celem prawdziwego domowego magazynu energii.
Podsumowanie: montaż GSIKE zależy od miejsca, grubego kabla DC i profilu Pylontech
Montaż GSK-51.2V-300AH to nic trudnego: równe, chłodne pomieszczenie wewnętrzne, krótkie i grube kable DC dla prądu do 200 A, jeden kabel komunikacyjny RS485/CAN i ustawienie 58,4 V Pylontech na falowniku. Podłączenie do sieci i tablicy rozdzielczej powinien zawsze wykonać wykwalifikowany elektryk, a podczas pierwszego ładowania należy pozwolić BMS wyrównać napięcie ogniw.
Podsumowanie: GSIKE 51,2 V 300 Ah = 314 Ah / 16 076,8 Wh (16,08 kWh), węzeł DC 200 A ≈10,2 kW, masa netto 109,3 kg, 6000 cykli, IP54, Pylontech RS485/CAN, możliwość połączenia równoległego do 16 szaf. Za 1569,99 EUR zamiast 2250,00 EUR, bezpłatna dostawa w Słowenii, 30-dniowy zwrot.
Tabela podaja vrednosti iz priročnika in tipske ploščice; dejanska kapaciteta celic je 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Ime „15kW“ opisuje energetski razred, ne izhodne moči 15 kilovatov. Da. Tabela dovoljuje vzporedno povezavo do 16 enot. Vsaka omarica shrani okoli 16 kWh, torej vzporedna skupina 16 enot znaša okoli 257 kWh – za zelo veliko gospodinjstvo ali manjšo komercialno rabo. Razširitev na tej platformi 51,2 V je izključno vzporedna; priročnik ne predvideva zaporedne povezave, zato omaric ne povezujte zaporedno. Vedno povezujte enote iz iste proizvodne serije in s podobno zgodovino polnjenja. V našem domu občasno prihaja do izpadov elektrike, poleti pa je poraba velika. Odkar smo namestili baterijo 51.2V 300Ah, se naš dom brezhibno preklopi na rezervno napajanje in komaj opazimo, da se je kar koli zgodilo. Mir, ki ga prinaša zanesljivo rezervno napajanje razreda 15 kilovatnih ur, vedno na voljo, je iskreno neprecenljiv. To je samo okvir za načrtovanje. Odštejte izgube pretvornika (~95%) in ohranite 10–20% rezerve napolnjenosti. Večji kompresor toplotne črpalke ali električni sušilnik porabi več, kot lahko ena omarica trajno zagotavlja; te naprave priključite na generator ali večjo skupino. GSIKE GSK-51.2V-300AH je samostoječa omarica LiFePO4 51,2 V za shranjevanje energije v domu. Shranjuje 16,076.8 Wh (okoli 16 kWh, tržno ime razreda 15 kW), njen pametni BMS pa omogoča polnjenje in praznjenje do 200 A. Ocenjena je na 6000 ciklov pri 80% DoD in načrtovano življenjsko dobo okoli 10 let. Namenjena je slovenskim trifaznim gospodinjstvom in manjši komercialni rabi, ki želijo eno 16-kWh vozlišče z možnostjo vzporedne razširitve do 16 omaric. Redna cena omarice je 1569,99 evra, znižana z običajnih 2250,00 evra. Izdelek je na zalogi, nov, model GSK-51.2V-300AH. Brezplačna dostava v Slovenijo, obdelava v 1–3 dneh in odprema v 2–7 dneh, z 30-dnevnim rokom za vračilo. Načrtovana življenjska doba je okoli 10 let, zmogljivost pa 6000 ciklov pri 80% DoD. Cena je v evrih; trenutno zalogo v Sloveniji in logistične podatke preverite v košarici ob naročilu. Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-V vozlišče enosmernega toka in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena 16-kWh omarica brez težav pokrije nočno osnovno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke. Večji električni štedilnik ali sušilnik perila raje priključite na generator ali drugo omarico. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol po vzoru Pylontech, ki ga pričakuje večina 48V hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom. Ob naročilu pri prodajalcu potrdite natančen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse-v-enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nam je omogočila, da smo več izpadov prebrodili brez težav, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoko praznjenje pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na zaslonu LCD na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje resničen občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol po vzoru Pylontech, ki ga pričakuje večina 48V hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom. Ob naročilu pri prodajalcu potrdite natančen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse-v-enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nam je omogočila, da smo več izpadov prebrodili brez težav, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoko praznjenje pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na zaslonu LCD na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje resničen občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Pri 51,2 V BMS 200 A ohranja enosmerni tok v razumnih mejah. Za enakih 10,2 kW iz 24-V napeljave bi bil potreben tok nad 400 A in zelo težki bakreni kabli; pri 48 V ostane kabel do trifaznega hibridnega pretvornika obvladljiv. Omarica je samostoječa in tehta 109,3 kg, zato je primerna za tla v garaži ali kotlovnici ob pretvorniku, ne pa za steno. Tudi razširljivost je razlog, da Slovenci izberejo to platformo: z do 16 vzporedno povezanimi omaricami skupna kapaciteta zraste s 16 kWh na okoli 257 kWh za celoten dom ali manjšo komercialno rabo. WiFi in sistem za spremljanje omogočata ogled napetosti, moči, polnilnega toka in stanja baterije neposredno v telefonu ali računalniku. Aplikacija prikazuje dnevni donos, porabo in zgodovino, kar omogoča zgodnje odkrivanje preobremenitve ali okvarjene celice, še preden pride do okvare. Delovanje brez baterije čez dan je praktično ob jasnem vremenu in sončni energiji, ponoči in za trajno rezervno napajanje pa potrebujete shranjeno energijo. Spremljanje pomaga prepoznati, kdaj sistem deluje samo na fotovoltaiko in kdaj na baterijo.
Tabela prikazuje omarice razreda 48 V; cene so okvirne za oktober 2026, končna cena pa je odvisna od košarice. Ime izdelka in trženjska gradiva navajajo baterijo z zmogljivostjo 300 Ah, uradna tabela pa celice z zmogljivostjo 314 Ah. Izračun energije temelji na vrednosti iz tabele: 314 Ah × 51,2 V = 16.076,8 Wh. Vrednost 314 Ah razumite kot tehnično zmogljivost celice, 300 Ah pa kot zaokroženo tržno ime; omarica, teža, dimenzije in BMS so pri obeh imenih enaki. Malo me je skrbelo, kako se bo baterija obnesla v hladnih zimskih mesecih v Alpah, vendar je delovala zanesljivo, tudi ko so temperature padle precej pod ledišče. Ohranila je napolnjenost in brez težav napajala obtočne črpalke za ogrevanje, njena robustna izdelava pa jasno kaže, da je bila zasnovana za zahtevne razmere. BMS ima tri fizične komunikacijske kanale: RS232, RS485 in CAN-BUS, ki uporabljajo skupni protokol v slogu Pylontecha. To je družina protokolov, ki jo podpira večina 48-voltnih hišnih hibridnih pretvornikov, saj je Pylontech oblikoval dejanski standard za komunikacijo z 51,2-voltno baterijo. V praksi to pomeni, da na pretvorniku nastavite vrsto baterije na »Pylontech« (ali izberete ustrezno prednastavitev LFP/CAN), pretvornik pa iz omarice prebere napolnjenost, napetost celic in temperaturo ter temu prilagodi polnjenje in praznjenje. Navajamo protokol, ne pa certifikacije vsakega modela, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo.16.076,8 Wh 51,2 V / razred 48 V BMS 200 A ~10,2 kW enosmerne moči 6000 ciklov pri 80-odstotni globini praznjenja Polnjenje pri 58,4 V RS485/CAN/RS232 Združljiv s Pylontechom do 16 enot vzporedno IP54 109,3 kg 10-letna življenjska doba Pri načrtovanju otočnega sistema je ključno, da začnete z dejansko dnevno porabo: zapišite vse trajne in zagonske porabnike, njihovo nazivno priključno moč in čas delovanja ter na tej podlagi izračunajte dnevno porabo energije v Wh. Šele nato izberite pretvornik, sončno polje in akumulator; če najprej kupite napravo in šele potem iščete porabnike, lahko sistem poddimenzionirate ali po nepotrebnem zapravite preveč. Z vzdrževanjem podaljšate življenjsko dobo: redno preverjajte, ali so sponke zategnjene, ali je prezračevanje čisto in hlajenje ustrezno ter ali je prostor suh in dobro prezračen, brez vlage in prahu. Spremljajte polnilno napetost in morebitno segrevanje členov, po nekaj letih pa preverite stanje baterije in tesnost spojev. Izogibajte se prostorom z visoko vlažnostjo, veliko prahu ali nevarnostjo zmrzovanja; upoštevajte delovne in skladiščne temperature, navedene v navodilih.
Tabela prikazuje približen čas delovanja brez izgub; stalna meja je 200 A ≈10,2kW DC, omejeno z energijo. Nočno osnovno porabo v Wh delite s približno 12 kWh na omarico. Tipična slovenska osnovna poraba – hladilnik 150 Wh, razsvetljava in elektronika povprečno 300 W, ventilator in usmerjevalnik – znaša okoli 1,0–1,4 kWh na uro, zato ena omarica to porabo pokriva okoli 9–11 ur, dokler se ne napolni. S kompresorjem toplotne črpalke z močjo 5 kW se čas delovanja iste omarice skrajša na manj kot 3 ure. Skupino načrtujte na podlagi izmerjene osnovne porabe, ne podatkovne tablice. Za slovensko trifazno hišo je to zmogljivost, pri kateri ena omarica ni namenjena samo eni noči, temveč dnevnemu ciklu sončnega sistema. BMS 200 A deluje brez težav, saj je tok pri 51,2 V obvladljiv. Točne državne ali evropske subvencije za sončno shranjevanje vedno preverite na uradnih straneh in pri prodajalcu ob naročilu. Gre za shranjevalno baterijo razreda 15 kWh, NE za enoto z neprekinjeno dobavo 15 kW. BMS navaja polnilni in praznilni tok 200 A, kar pri 51,2 V pomeni okoli 10,2 kW neprekinjene enosmerne moči. Oznaka »15 kW« se nanaša na razred shranjene energije: celice imajo 314 Ah, kar smo pomnožili z 51,2 V in dobili 16,08 kWh, trženje pa zmogljivost za gospodinjstvo zaokroža na dobro znanih 15 kWh. Pri načrtovanju bremena ne računajte s 15 kW, temveč z enosmernimi mejnimi vrednostmi 200 A (okoli 10,2 kW). Za družino, ki želi shranjevati sončno energijo in imeti rezervo ob izpadu, je GSIKE GSK-51.2V-300AH prava izbira. 16,08 kWh na omarico pomeni celo nočno rezervo za povprečno hišo. BMS 200 A zagotavlja dovolj moči za trifazni hibridni pretvornik z močjo 5–8 kW. 6000 ciklov in 10-letna življenjska doba pomenita, da bo naložba služila dolgo. Cena 1569,99 evra (namesto 2250,00) je precej nižja od cene primerljivih 16-kWh sistemov priznanih znamk. Gre za enosmerno vozlišče, ne za elektrarno vse v enem: potrebujete združljiv 48-V trifazni hibridni pretvornik s protokolom Pylontech. Celoten sistem še vedno stane manj kot polovico cene rešitev priznanih znamk, sčasoma pa lahko vzporedno dodajate omarice, do 16 enot oziroma približno 257 kWh. Gre za shranjevalno baterijo razreda 15 kWh, NE za enoto z neprekinjeno dobavo 15 kW. BMS navaja polnilni in praznilni tok 200 A, kar pri 51,2 V pomeni okoli 10,2 kW neprekinjene enosmerne moči. Oznaka »15 kW« se nanaša na razred shranjene energije: celice imajo 314 Ah, kar smo pomnožili z 51,2 V in dobili 16,08 kWh, trženje pa zmogljivost za gospodinjstvo zaokroža na dobro znanih 15 kWh. Pri načrtovanju bremena ne računajte s 15 kW, temveč z enosmernimi mejnimi vrednostmi 200 A (okoli 10,2 kW). Za družino, ki želi shranjevati sončno energijo in imeti rezervo ob izpadu, je GSIKE GSK-51.2V-300AH prava izbira. 16,08 kWh na omarico pomeni celo nočno rezervo za povprečno hišo. BMS 200 A zagotavlja dovolj moči za trifazni hibridni pretvornik z močjo 5–8 kW. 6000 ciklov in 10-letna življenjska doba pomenita, da bo naložba služila dolgo. Cena 1569,99 evra (namesto 2250,00) je precej nižja od cene primerljivih 16-kWh sistemov priznanih znamk. Gre za enosmerno vozlišče, ne za elektrarno vse v enem: potrebujete združljiv 48-V trifazni hibridni pretvornik s protokolom Pylontech. Celoten sistem še vedno stane manj kot polovico cene rešitev priznanih znamk, sčasoma pa lahko vzporedno dodajate omarice, do 16 enot oziroma približno 257 kWh. Za približno enakih 12 kWh izkoristljive energije bi potrebovali približno 24 kWh zmogljivosti v svinčeno-gelnih ali AGM-baterijah, saj je globina praznjenja svinčenih baterij običajno omejena na 50 %. To pomeni približno deset baterij 12 V 100 Ah, več kot 400 kg teže, prezračevanje, dolivanje vode in menjavo vsakih pet let. Ta ena 109,3 kg težka omarica LiFePO4 zagotavlja približno 12,9 kWh izkoristljive energije pri nazivni globini praznjenja 80 %, brez dolivanja in plinov, s 6000 cikli in 10-letno življenjsko dobo. Njena cena je višja kot pri enkratnem nakupu svinčenih baterij, vendar v desetih letih omarica LiFePO4 zmaga po teži in skupnih stroških ter zavzame eno samostoječe mesto namesto cele baterijske sobe. Regulator MPPT je srce sončnega polnjenja: spremlja točko največje moči panelov in spreminja napetost, da se v baterijo prenese čim več energije. Pomembno je primerjati ne le skupni tok regulatorja, temveč tudi območje napetosti fotonapetostnega sistema in dovoljeno moč panelov; premajhen regulator MPPT ne škodi, ampak omeji izkoristek sistema.
Rozbudowa wyłącznie równoległa do 16 szafek; ta sekcja przedstawia protokoły i limity. Tak. Użyj ładowarki klasy 48 V (51,2 V) do LiFePO4 albo wbudowanego układu ładowania zgodnego falownika hybrydowego. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres pracy wynosi od -10 °C do 50 °C, a temperatura podczas ładowania musi pozostać powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez zgodny falownik hybrydowy to standardowa konfiguracja. To akumulator magazynujący energię o pojemności 15 kWh, NIE urządzenie zapewniające ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i prąd rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah; pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16 076,8 Wh = 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono tę wartość do znanych 15 kWh dla domu. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC wynoszące 200 A (około 10,2 kW). Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza około 12,9 kWh wygodnie dostępnej energii z jednej szafki. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie naładowania na noc pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii wyjściowej AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dokładnie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; zostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ prawdziwe uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i rezerwie na wypadek awarii; szczegóły dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego opisujemy w poniższych poradnikach. Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza około 12,9 kWh wygodnie dostępnej energii z jednej szafki. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie naładowania na noc pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii wyjściowej AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dokładnie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; zostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ prawdziwe uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i rezerwie na wypadek awarii; szczegóły dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego opisujemy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu energii zużywanej na własne potrzeby: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować dzienną nadwyżkę, zamiast oddawać ją do sieci po niskiej stawce. W tej cenie GSIKE jest atrakcyjną ofertą, ponieważ markowe systemy o pojemności 16 kWh często kosztują kilka tysięcy euro z montażem, a ta szafka zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Przed złożeniem zamówienia zawsze sprawdź aktualne krajowe lub unijne dotacje. Dobierz pojemność do dziennego zużycia i oczekiwanej liczby dni autonomii, uwzględniając dopuszczalną głębokość rozładowania danego rodzaju chemii akumulatorowej. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, a LiFePO4 umożliwia głębsze cykle. Niezależnie od rodzaju chemii zwróć uwagę na równomierne napięcia ogniw, prawidłową krzywą ładowania i dobór prądu, ponieważ niezgodna krzywa skraca żywotność bardziej niż same cykle.
16S-LFP-CC/CV zgodnie z kartą katalogową; napięcie robocze 43,2 V–58,4 V. Szafa ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.), waży netto 109,3 kg (brutto w opakowaniu 126,2 kg). Jest wolnostojąca i przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, ma stopień ochrony IP54, dlatego należy ustawić ją na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Transport należy zaplanować dla dwóch osób z wózkiem, pozostawiając miejsce na promień gięcia przewodów przy tylnych zaciskach. Pojemność znamionowa wynosi 16,08 kWh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Po uwzględnieniu sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% oraz niewielkiej rezerwy na noc pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Tak, do zasilania podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem prądu stałego 51,2 V i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłącz ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafa o pojemności 16 kWh z zapasem zasili podstawowe nocne odbiorniki w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo zasilać z drugiej szafy. Odkąd zamontowaliśmy baterię wraz z panelami fotowoltaicznymi, zamiast oddawać energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% wyprodukowanej energii. Ta jedna zmiana naprawdę i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a zdolność baterii do obsługi dużych obciążeń przy zachowaniu równowagi ogniw daje mi pewność, że będzie dobrze działać przez cały zaprojektowany dziesięcioletni okres eksploatacji. Tak, do zasilania podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem prądu stałego 51,2 V i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłącz ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafa o pojemności 16 kWh z zapasem zasili podstawowe nocne odbiorniki w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo zasilać z drugiej szafy. Odkąd zamontowaliśmy baterię wraz z panelami fotowoltaicznymi, zamiast oddawać energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% wyprodukowanej energii. Ta jedna zmiana naprawdę i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a zdolność baterii do obsługi dużych obciążeń przy zachowaniu równowagi ogniw daje mi pewność, że będzie dobrze działać przez cały zaprojektowany dziesięcioletni okres eksploatacji. Słoweńcy kupujący domowe magazyny energii coraz częściej wybierają coś więcej niż jeden naścienny akumulator o pojemności 5 kWh. Jedna szafa o pojemności 5 kWh wystarczy na noc dla lodówki i kilku lamp, ale typowe trójfazowe gospodarstwo domowe — z lodówką, zamrażarką, pompą obiegową, wentylatorem pompy ciepła, routerem, oświetleniem i niewielkim obciążeniem kuchennym — zużywa podczas nocnej awarii 1,5–3 kWh na godzinę. Przy takim zużyciu szafa o pojemności 5 kWh rozładuje się jeszcze przed wieczorem. GSIKE GSK-51.2V-300AH ma pojemność 16,08 kWh, z czego przy znamionowym 80% DoD można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh; po uwzględnieniu sprawności falownika po stronie AC dostępne jest około 11,5–12 kWh. To różnica między kilkoma godzinami komfortu a zapasem energii na całą noc. Przewody i bezpieczniki są często niedocenianą, ale kluczową częścią bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu baterii natężenie prądu jest wysokie, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do prądu oraz długości, tak aby spadek napięcia i nagrzewanie mieściły się w dopuszczalnych granicach. Na każdej granicy zabezpieczeń (bateria, instalacja fotowoltaiczna, wyjście) zastosuj bezpieczniki o odpowiednio dobranych parametrach i rozłączniki izolacyjne; zbyt cienki przewód może się przegrzać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Končni povzetek: GSIKE 51,2 V 300 Ah = 16 076,8 Wh (16,08 kWh), vozlišče z enosmernim tokom 200 A ≈ 10,2 kW, 6000 ciklov, IP54, Pylontech RS485/CAN, vzporedna povezava do 16 omaric. Za 1569,99 EUR namesto 2250,00 EUR, brezplačna dostava v Sloveniji, 30-dnevno vračilo.
Tabela podaja podatke iz priročnika in s tipske ploščice; dejanska zmogljivost členov je 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Oznaka »15kW« opisuje energijski razred, ne izhodne moči 15 kW. Da. Tabela dovoljuje vzporedno povezavo do 16 enot. Vsaka omarica shrani približno 16 kWh, zato je zmogljivost skupine 16 vzporedno povezanih enot približno 257 kWh – dovolj za zelo veliko gospodinjstvo ali lažjo komercialno rabo. Na tej platformi z napetostjo 51,2 V je mogoče zmogljivost povečati samo z vzporedno povezavo; priročnik ne predvideva zaporedne povezave, zato omaric ne povezujte zaporedno. Vedno povezujte enote iz iste proizvodne serije in s podobno zgodovino polnjenja. V našem domu poleti občasno prihaja do izpadov elektrike, poraba pa je velika. Odkar smo namestili baterijo 51,2 V 300 Ah, naš dom brezhibno preklopi na rezervno napajanje in komaj opazimo, da se je kaj zgodilo. Mir, ki ga daje zanesljiva rezervna napajalna zmogljivost v razredu petnajstih kilovatnih ur, vedno pri roki, je resnično neprecenljiv. To je zgolj okvirna ocena za načrtovanje. Upoštevajte izgube pretvornika (~95 %) in ohranite 10–20 % napolnjenosti kot rezervo. Večji kompresor toplotne črpalke ali električni sušilnik porabita več, kot lahko ena omarica zagotavlja neprekinjeno; take porabnike priključite na generator ali večjo skupino. Redna cena omarice je 1569,99 evra, znižana z običajne cene 2250,00 evra. Izdelek je na zalogi, nov, model GSK-51.2V-300AH. Brezplačna dostava v Slovenijo, obdelava naročila v 1–3 dneh in odprema v 2–7 dneh, z možnostjo vračila v 30 dneh. Načrtovana življenjska doba je približno 10 let in 6000 ciklov pri 80 % DoD. Cena je v evrih; trenutno zalogo v Sloveniji in logistične podatke preverite v košarici ob naročilu. Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno vozlišče enosmernega toka in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena omarica z zmogljivostjo 16 kWh zlahka pokrije nočno osnovno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke. Večji električni štedilnik ali sušilnik perila raje priključite na generator ali drugo omarico. BMS ponuja vmesnike RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjeni protokol po vzoru Pylontecha, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo podprti protokol (RS485/CAN, Pylontech), vendar ne jamčimo združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite natančen model pretvornika in njegove nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nam je pomagala prebroditi že več izpadov, ne da bi jih sploh opazili, saj pretvornik takoj preklopi na rezervno napajanje, celice z globokim ciklom pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na zaslonu LCD na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje pravi občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Spremljanje prek Wi-Fi omogoča ogled napetosti, moči, polnilnega toka in stanja baterije neposredno v telefonu ali računalniku. Aplikacija prikazuje dnevni izkoristek, porabo in zgodovino ter omogoča zgodnje odkrivanje preobremenitve ali okvarjenega člena, še preden pride do okvare. Podnevi je mogoče delovati brez baterije, če je sončno sevanje dovolj močno, ponoči in za stalno rezervno napajanje pa je potrebna zaloga energije v bateriji. Spremljanje pomaga prepoznati, kdaj sistem deluje samo na sončno energijo in kdaj uporablja baterijo.
Tabela razvršča omarice razreda 48 V; cene so okvirne za oktober 2026, končna cena pa je odvisna od košarice. Ime izdelka in trženjsko gradivo navajata baterijo 300 Ah, uradna tabela pa celice 314 Ah. Izračun energije temelji na tabelarični vrednosti: 314 Ah × 51,2 V = 16.076,8 Wh. Vrednost 314 Ah razumite kot inženirsko zmogljivost celic, 300 Ah pa kot zaokroženo tržno ime; omarica, teža, mere in BMS so enaki pri obeh imenih izdelka. Malo me je skrbelo, kako se bo baterija obnesla v mrzlih zimskih mesecih v Alpah, vendar je delovala zanesljivo, tudi ko so temperature padle precej pod ledišče. Obdržala je napolnjenost in brez težav napajala obtočne črpalke za ogrevanje, njena robustna izdelava pa jasno kaže, da je bila zasnovana za zahtevne razmere. BMS ponuja tri fizične vmesnike: RS232, RS485 in CAN-BUS, z enotnim protokolom v slogu Pylontech. To je družina protokolov, ki jo podpira večina 48-V hibridnih razsmernikov za hišno rabo, saj je Pylontech oblikoval dejanski standard za komunikacijo z baterijami 51,2 V. V praksi to pomeni, da na razsmerniku nastavite vrsto baterije na »Pylontech« (ali ustrezno prednastavitev LFP/CAN), nato pa razsmernik iz omarice prebere napolnjenost, napetost celice in temperaturo ter temu prilagodi polnjenje in praznjenje. Navajamo protokol, ne pa certifikacije vsakega modela, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. Pri načrtovanju otočnega sistema je najpomembnejše začeti z dejansko dnevno porabo: popišite vse stalne in zagonske porabnike, njihovo nazivno priključno moč in čas delovanja ter na tej podlagi sestavite dnevni energetski proračun v Wh. Šele nato izberite razsmernik, sončno polje in akumulator; obraten pristop, pri katerem najprej kupite napravo in šele nato iščete porabnike, vodi v premajhno zmogljivost ali po nepotrebnem visoke stroške. Z vzdrževanjem podaljšate življenjsko dobo: redno preverjajte zategnjenost sponk, čistočo prezračevalnih odprtin in hlajenje ter poskrbite za suh, zračen prostor brez vlage in prahu. Spremljajte polnilno napetost in morebitno segrevanje členov, po nekaj letih pa preverite stanje baterije in tesnost spojev. Izogibajte se okolju z visoko vlažnostjo, prahom ali nevarnostjo zmrzovanja; upoštevajte delovne in skladiščne temperature, navedene v navodilih.
Tabela prikazuje približen čas delovanja brez izgub; stalna omejitev je 200 A ≈ 10,2 kW DC, ograniczeniem jest energia. Nočné spotrebu w Wh podziel przez około 12 kWh na szafę. Typowe słoweńskie zużycie – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafa wystarczy na około 9–11 godzin, zanim się rozładuje. Z kompresorem pompy ciepła o mocy 5 kW ta sama szafa wystarczy na mniej niż 3 godziny. Zaplanuj grupę na podstawie zmierzonego zużycia, a nie tabliczki znamionowej. Dla słoweńskiego domu z instalacją trójfazową jest to pojemność, w której jedna szafa jest przeznaczona nie tylko na jedną noc, lecz także na dzienny cykl systemu solarnego. BMS 200 A pracuje bez wysiłku, ponieważ przy napięciu 51,2 V natężenie prądu jest umiarkowane. Dokładne krajowe lub europejskie dotacje na magazynowanie energii słonecznej zawsze sprawdzaj na oficjalnych stronach i u sprzedawcy przy składaniu zamówienia. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy napięciu 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono tę wartość do znanych 15 kWh dla gospodarstw domowych. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC wynoszące 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę wystarczy na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego o mocy 5–8 kW. 6000 cykli i 10 lat żywotności oznaczają, że inwestycja będzie służyć długo. A cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To węzeł DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebujesz kompatybilnego trójfazowego falownika hybrydowego 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem możesz dodawać równolegle kolejne szafy, maksymalnie 16, co daje około 257 kWh. Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt mocy maksymalnej paneli i zmienia napięcie, aby przekazać do akumulatora jak najwięcej energii. Ważne jest, by porównywać nie tylko całkowity prąd regulatora, lecz także zakres napięcia FV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały MPPT nie powoduje szkód, ale ogranicza wykorzystanie instalacji.
Rozbudowa wyłącznie równoległa do 16 szafek; ta sekcja przedstawia protokoły i limity. Tak. Użyj ładowarki 48 V klasy (51,2 V) LiFePO4 lub wbudowanego układu ładowania w kompatybilnym falowniku hybrydowym. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres pracy wynosi od -10 °C do 50 °C, a temperatura podczas ładowania musi pozostać powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez kompatybilny falownik hybrydowy to standardowa konfiguracja. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, którą pomnożyliśmy przez 51,2 V, uzyskując 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono tę wartość do znanych z domowych instalacji 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC: 200 A (około 10,2 kW). Pojemność znamionowa wynosi 16,08 kWh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza około 12,9 kWh energii możliwej do komfortowego wykorzystania z jednej szafki. Przy użyciu trójfazowego falownika hybrydowego o sprawności około 95% i niewielkim zapasie naładowania na nocną rezerwę pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii wyjściowej AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie podano dokładnie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia ocena wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 opinii. Większość osób wspomina o autokonsumpcji energii słonecznej i rezerwie na wypadek awarii; szczegóły dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego omawiamy w poniższych poradnikach. Pojemność należy dobrać do dziennego zużycia i oczekiwanej liczby dni autonomii, uwzględniając głębokość rozładowania danego układu chemicznego. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, a LiFePO4 wytrzymują głębsze cykle. Niezależnie od rodzaju chemii zwróć uwagę na równomierne napięcie ogniw, prawidłową krzywą ładowania i dobór prądu, ponieważ niezgodna krzywa skraca żywotność bardziej niż same cykle.
16S-LFP-CC/CV po podatkovnem listu; delovna napetost 43,2–58,4 V. Omarica meri 825 × 650 × 450 mm (d × š × v), neto tehta 109,3 kg (bruto v škatli 126,2 kg). Je samostoječa in namenjena uporabi v notranjih prostorih, stopnja zaščite IP54, zato je primerna za ravna tla v garaži ali kotlovnici, ne pa za stenski nosilec. Premik načrtujte za dve osebi in voziček ter upoštevajte polmer upogiba kablov pri zadnjih priključkih. Nazivna kapaciteta je 16,0768 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE navaja število ciklov pri 80 % DoD, kar pomeni, da je iz ene omarice udobno izkoristljivih približno 12,9 kWh. S trifaznim hibridnim pretvornikom z izkoristkom okoli 95 % in majhno rezervo napolnjenosti za nočno uporabo ostane približno 11,5–12 kWh čistega izmeničnega izhoda. Dve vzporedno povezani omarici to podvojita na približno 23–24 kWh. Da, primerna je za napajanje osnovnih porabnikov prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno vozlišče z enosmernim tokom in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena 16-kWh omarica zlahka pokriva nočno osnovno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke; večji električni štedilnik ali sušilnik perila raje prepustite generatorju ali drugi omarici. Odkar smo baterijo namestili skupaj s sončnimi paneli, smo namesto oddajanja električne energije v omrežje začeli sami porabljati več kot 80 % proizvedene energije. Ta sprememba je opazno in trajno vplivala na naš račun za energijo, zmožnost baterije, da obvladuje velike obremenitve in hkrati ohranja uravnoteženost celic, pa mi daje zaupanje, da bo dobro delovala vseh deset let predvidene življenjske dobe. Kabli in varovalke so pogosto prezrt, a odločilen del varne namestitve. Pri nizki napetosti baterije je tok visok, zato morajo biti vodniki kratki, debeli in dimenzionirani glede na tok in dolžino, da ostanejo padci napetosti in segrevanje v dovoljenih mejah. Na vsaki varnostni meji (baterija, FV, izhod) uporabite pravilno dimenzionirane varovalke in ločilna stikala; pretanek vodnik se lahko pregreje, varovalka pa ščiti pred kratkim stikom in požarom.
Končni povzetek: GSIKE 51,2 V 300 Ah = 16 076,8 Wh (16,08 kWh), vozlišče z enosmernim tokom 200 A ≈ 10,2 kW, 6000 ciklov, IP54, Pylontech RS485/CAN, vzporedna povezava do 16 omaric. Za 1569,99 EUR namesto 2250,00 EUR, brezplačna dostava v Sloveniji, 30-dnevno vračilo.
Tabela podsumowuje wartości z instrukcji i tabliczki znamionowej; rzeczywista pojemność ogniw wynosi 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Nazwa „15kW” opisuje klasę energetyczną, a nie moc wyjściową 15 kW. Tak. Tabela dopuszcza do 16 jednostek połączonych równolegle. Każda szafa magazynuje około 16 kWh, a więc równoległa grupa 16 jednostek zapewnia około 257 kWh – wystarczająco dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub lekkiego zastosowania komercyjnego. Rozbudowa tej platformy 51,2 V jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, więc nie łącz szaf szeregowo. Zawsze łącz jednostki z tej samej partii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. W naszym domu zdarzają się sporadyczne przerwy w dostawie prądu, a latem zapotrzebowanie jest wysokie. Od czasu instalacji akumulatora 51.2V 300Ah przełączenie zasilania przebiega płynnie i ledwo zauważamy, że coś się stało. Świadomość, że w każdej chwili mamy do dyspozycji niezawodne źródło zasilania awaryjnego klasy piętnastu kilowatogodzin, jest naprawdę bezcenna. Regularna cena szafy wynosi 1569,99 euro, obniżona ze standardowej ceny 2250,00 euro. Produkt jest nowy i dostępny w magazynie, model GSK-51.2V-300AH. Bezpłatna dostawa do Słowenii, realizacja zamówienia w ciągu 1–3 dni i wysyłka w ciągu 2–7 dni, z 30-dniowym prawem zwrotu. Przewidywana żywotność wynosi około 10 lat i 6000 cykli przy 80% DoD. Cena jest podana w euro; aktualną dostępność w Słowenii i opcje dostawy sprawdź w koszyku podczas składania zamówienia. Tak, podstawowe urządzenia można zasilać przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sam akumulator to szyna DC 51,2 V i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłącz go do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48V (5–12 kW), który obsługuje protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafa o pojemności 16 kWh z powodzeniem zasili podstawowe urządzenia słoweńskiego gospodarstwa domowego przez noc: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej zasilać z generatora lub drugiej szafy. WiFi i funkcje monitorowania umożliwiają sprawdzanie napięcia, mocy, prądu ładowania i stanu akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, dzięki czemu można wcześnie wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca w ciągu dnia bez akumulatora jest praktyczna przy bezchmurnym niebie, ale w nocy i przy zapewnianiu stałego zasilania awaryjnego potrzebny jest zapas energii w akumulatorach; monitorowanie pomaga rozpoznać, kiedy system korzysta wyłącznie z PV, a kiedy z akumulatora.
To akumulator do magazynowania energii klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i prąd rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy ,8 Wh = 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono to do znanych 15 kWh dla gospodarstw domowych. Przy planowaniu obciążenia nie zakładajcie 15 kW, tylko graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć rezerwę na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiedni rozmiar. ,8 Wh w jednej szafie wystarczy na całą noc przeciętnemu domowi. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego o mocy 5–8 kW. 6000 cykli i 10 lat eksploatacji oznaczają, że inwestycja będzie służyć długo. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To węzeł DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V obsługujący protokół Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. Aby uzyskać około 12 kWh użytecznej energii, potrzebowalibyście około 24 kWh pojemności akumulatorów kwasowo-ołowiowych z elektrolitem żelowym lub AGM, ponieważ ich głębokość rozładowania jest zwykle ograniczona do 50%. Oznacza to około dziesięciu akumulatorów 12 V 100 Ah, ponad 400 kg masy, konieczność wentylacji, uzupełniania wody i wymiany co pięć lat. Ta jedna szafa LiFePO4 o masie 109,3 kg zapewnia około 12,9 kWh użytecznej energii przy znamionowej głębokości rozładowania 80%, bez uzupełniania wody i emisji gazów, przez 6000 cykli i 10 lat eksploatacji. Kosztuje więcej niż jednorazowy zakup akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale w ciągu dziesięciu lat szafa LiFePO4 wygrywa pod względem masy i całkowitego kosztu, a zamiast całego pomieszczenia na baterie zajmuje jedno miejsce na podłodze. Tabela przedstawia szafy klasy 48 V; ceny z około października 2026 r., ostateczna cena widoczna w koszyku. Tak. Tabela dopuszcza do 16 jednostek połączonych równolegle. Każda szafa magazynuje około 16 kWh, więc grupa 16 jednostek połączonych równolegle zapewnia około 257 kWh – wystarczająco dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub niewielkiego zastosowania komercyjnego. Rozbudowa w tej platformie 51,2 V jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, dlatego nie łączcie szaf szeregowo. Zawsze łączcie jednostki z tej samej serii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. Regularna cena szafy wynosi 1569,99 euro, obniżona z typowej ceny 2250,00 euro; produkt jest nowy i dostępny w magazynie, model GSK-51.2V-300AH. Bezpłatna dostawa do Słowenii, realizacja zamówienia w ciągu 1–3 dni i wysyłka w ciągu 2–7 dni, z możliwością zwrotu w ciągu 30 dni. Przewidywana żywotność wynosi około 10 lat i 6000 cykli przy głębokości rozładowania 80%. Cena jest podana w euro; aktualną dostępność w Słowenii i logistykę sprawdźcie w koszyku podczas składania zamówienia. Wi-Fi i funkcja monitorowania pozwalają sprawdzać napięcie, moc, prąd ładowania i stan akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, co pozwala wcześnie wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca bez akumulatora w ciągu dnia jest praktyczna przy bezchmurnej pogodzie, ale w nocy i w przypadku stałego zasilania awaryjnego potrzebny jest zapas energii w akumulatorze; monitorowanie pomaga rozpoznać, kiedy system działa wyłącznie z instalacji fotowoltaicznej, a kiedy z akumulatora. Tabela przedstawia szafy klasy 48 V; ceny z około października 2026 r., ostateczna cena widoczna w koszyku. Nazwa produktu i materiały marketingowe mówią o akumulatorze 300 Ah, natomiast oficjalna tabela podaje pojemność ogniw 314 Ah. Obliczenie energii opiera się na wartości z tabeli: 314 Ah × 51,2 V = ,8 Wh. 314 Ah należy rozumieć jako techniczną pojemność ogniw, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; szafa, jej masa, wymiary i BMS są takie same w przypadku obu nazw. Trochę obawiałem się, jak akumulator będzie działać podczas mroźnych zimowych miesięcy w Alpach, ale sprawdzał się niezawodnie nawet wtedy, gdy temperatura spadała znacznie poniżej zera. Utrzymywał naładowanie i bez problemu zasilał pompy obiegowe instalacji grzewczej, a jego solidna konstrukcja wyraźnie pokazuje, że został zaprojektowany z myślą o wymagających warunkach. Przy planowaniu systemu off-grid najważniejsze jest, by zacząć od rzeczywistego dziennego zużycia: spiszcie wszystkie odbiorniki pracujące stale i przy rozruchu, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie na tej podstawie przygotujcie dzienny bilans energii w Wh. Dopiero potem wybierzcie falownik, instalację fotowoltaiczną i akumulator; odwrotna kolejność, czyli zakup urządzenia, a dopiero później szukanie dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania systemu lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Konserwacja wydłuża żywotność: regularnie sprawdzajcie dokręcenie zacisków, czystość otworów wentylacyjnych i chłodzenie, a także to, czy pomieszczenie jest suche i dobrze wentylowane, bez wilgoci i kurzu. Monitorujcie napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw; po kilku latach sprawdźcie stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikajcie miejsc o wysokiej wilgotności, dużym zapyleniu lub narażonych na mróz; przestrzegajcie podanych w instrukcji temperatur pracy i przechowywania.
Pojemność nominalna wynosi 8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie naładowania na potrzeby nocnego zasilania awaryjnego pozostaje około 11,5–12 kWh czystego wyjścia AC. Dwie równolegle połączone szafy podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie przytaczamy dosłownie w oryginalnym brzmieniu; zostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o autokonsumpcji energii słonecznej i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące połączenia z falownikiem hybrydowym odpowiadamy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu autokonsumpcji: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować nadwyżki z dnia, zamiast oddawać je do sieci po niskiej taryfie. Przy tej cenie GSIKE to rozwiązanie, które wyróżnia się na tle markowych systemów 16 kWh, często kosztujących kilka tysięcy euro z montażem, podczas gdy ta szafa zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Aktualne dotacje krajowe i europejskie należy zawsze sprawdzać w chwili składania zamówienia. Tabela przedstawia przybliżony czas bez uwzględnienia strat; limit ciągły wynosi 200 A ≈10,2 kW DC, a ograniczeniem jest pojemność energetyczna. Nazwa produktu i materiały marketingowe mówią o akumulatorze 300 Ah, natomiast oficjalna tabela podaje ogniwa 314 Ah. W obliczeniu pojemności energetycznej przyjęto wartość z tabeli: 314 Ah × 51,2 V = 8 Wh. Wartość 314 Ah należy rozumieć jako techniczną pojemność ogniwa, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; szafa, jej masa i wymiary oraz system BMS są takie same w obu przypadkach. Planując system off-grid, zacznij od rzeczywistego dziennego zużycia energii: zapisz wszystkie odbiorniki pracujące w sposób ciągły i te o wysokim prądzie rozruchowym, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie oblicz na tej podstawie dzienny bilans energii w Wh. Dopiero potem dobierz falownik, instalację fotowoltaiczną i akumulator; odwrotne podejście, polegające na zakupie urządzenia i dopiero późniejszym szukaniu dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Konserwacja wydłuża żywotność: regularnie sprawdzaj dokręcenie zacisków, drożność wentylacji i chłodzenie, a także to, czy pomieszczenie jest suche i przewiewne oraz wolne od wilgoci i kurzu. Monitoruj napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw, a po kilku latach sprawdź stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikaj miejsc o wysokiej wilgotności, zapyleniu lub zagrożonych zamarznięciem; przestrzegaj podanych w instrukcji temperatur pracy i przechowywania. Tabela przedstawia przybliżony czas bez uwzględnienia strat; limit ciągły wynosi 200 A ≈10,2 kW DC, a ograniczeniem jest pojemność energetyczna. Podziel nocne zużycie energii w Wh przez około 12 kWh na jedną szafę. Typowe podstawowe zużycie w słoweńskim domu – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – wynosi około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafa wystarczy na około 9–11 godzin, zanim się rozładuje. Przy sprężarce pompy ciepła o mocy 5 kW czas pracy tej samej szafy spada poniżej 3 godzin. Dobierz system na podstawie zmierzonego zużycia, a nie danych z tabliczki znamionowej. W słoweńskim domu z instalacją trójfazową jest to pojemność, która pozwala wykorzystać jedną szafę nie tylko do zasilania przez jedną noc, lecz także dobowego cyklu instalacji fotowoltaicznej. System BMS o prądzie 200 A działa bez wysiłku, ponieważ przy napięciu 51,2 V natężenie prądu jest łatwe do opanowania. Aktualne dotacje krajowe i europejskie na magazynowanie energii słonecznej należy zawsze sprawdzać na oficjalnych stronach i u sprzedawcy w chwili składania zamówienia. Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt mocy maksymalnej paneli i zmienia napięcie, aby przekazać do akumulatora jak najwięcej energii. Ważne jest, by porównać nie tylko całkowity prąd regulatora, lecz także zakres napięcia wejściowego PV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały regulator MPPT nie powoduje szkód, ale ogranicza wykorzystanie instalacji.
Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno vozlišče DC in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena omarica s 16 kWh brez težav pokriva osnovno nočno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke; zmogljivejši električni štedilnik ali sušilnik perila raje prepustite generatorju ali drugi omarici. Odkar smo baterijo namestili skupaj s sončnimi paneli, smo namesto oddajanja električne energije v omrežje začeli sami porabljati več kot 80 odstotkov proizvedene energije. Ta sprememba je resnično in trajno znižala naš račun za energijo, zmogljivost baterije pri obvladovanju velikih obremenitev in hkratnem uravnavanju celic pa mi vliva zaupanje, da bo dobro delovala vseh deset let predvidene življenjske dobe. Slovenci, ki kupujejo domači sistem za shranjevanje energije, so prerasli eno stensko baterijo s 5 kWh. Ena omarica s 5 kWh čez noč napaja hladilnik in nekaj luči, tipično trifazno gospodinjstvo – hladilnik, zamrzovalnik, obtočno črpalko, ventilator toplotne črpalke, usmerjevalnik, razsvetljavo in skromno obremenitev kuhinje – pa med nočnim izpadom porabi 1,5–3 kWh na uro. S takšno porabo se omarica s 5 kWh izprazni že do večera. GSIKE GSK-51.2V-300AH shrani 16.076,8 Wh, od katerih je pri nazivni globini praznjenja 80 % udobno izkoristljivih približno 12,9 kWh; po upoštevanju izkoristka pretvornika na strani AC dobite približno 11,5–12 kWh. To je razlika med nekaj urami udobja in celonočno rezervo. Razširitev je mogoča izključno z vzporedno vezavo, do 16 omaric; razdelek opisuje protokole in omejitve. Nočno osnovno porabo v Wh delite s približno 12 kWh na omarico. Tipična slovenska osnovna poraba – hladilnik 150 Wh, razsvetljava in elektronika s povprečno močjo 300 W, ventilator in usmerjevalnik – znaša približno 1,0–1,4 kWh na uro, zato ena omarica to pokriva približno 9–11 ur, preden jo je treba napolniti. S kompresorjem toplotne črpalke z močjo 5 kW pa se čas delovanja iste omarice skrajša na manj kot 3 ure. Skupino načrtujte glede na izmerjeno osnovno porabo, ne glede na nazivno moč na tablici. Regulator MPPT je srce sončnega polnjenja: spremlja točko največje moči panelov in prilagaja napetost, da se v baterijo prenese čim več energije. Pomembno je primerjati ne le skupni tok regulatorja, temveč tudi območje napetosti fotonapetostnih panelov in dovoljeno moč panelov; premajhen MPPT ne škodi, temveč omejuje izkoriščenost sistema. Razširitev je mogoča izključno z vzporedno vezavo, do 16 omaric; razdelek opisuje protokole in omejitve. Da. Uporabite polnilnik za baterije LiFePO4 razreda 48 V (51,2 V) ali vgrajeno polnilno stopnjo združljivega hibridnega pretvornika. Polnilna napetost je 58,4 V CC/CV, spodnja meja praznjenja pa 40 V. Pri nizkih temperaturah je polnjenje prepovedano; območje delovanja je od -10 °C do 50 °C, temperatura pri polnjenju pa mora ostati nad lediščem. Sončno polnjenje prek združljivega hibridnega pretvornika je običajna nastavitev. Gre za baterijo za shranjevanje energije razreda 15 kWh, NE za enoto z neprekinjeno izhodno močjo 15 kW. BMS navaja tok polnjenja 200 A in tok praznjenja 200 A, kar pri 51,2 V pomeni približno 10,2 kW neprekinjene moči DC. Oznaka »15 kW« se nanaša na razred shranjene energije: celice imajo kapaciteto 314 Ah; ko to pomnožimo z 51,2 V, dobimo 16.076,8 Wh oziroma 16,08 kWh, proizvajalec pa vrednost za trg zaokroži na znanih 15 kWh za gospodinjstva. Pri načrtovanju obremenitve ne računajte s 15 kW, temveč z omejitvijo DC 200 A (približno 10,2 kW). Kapaciteto izberite glede na dnevno porabo in želeno število dni avtonomije ter upoštevajte globino praznjenja posamezne vrste baterije. Svinčene baterije zahtevajo manjšo globino praznjenja in pogostejše polnjenje, LiFePO4 pa prenese globlje cikle. Ne glede na vrsto baterije bodite pozorni na enakomerno napetost členov, pravilno polnilno krivuljo in ustrezno dimenzioniran tok, saj nezdružljiva krivulja skrajša življenjsko dobo bolj kot sami cikli.
BMS oferuje RS232, RS485 i CAN-BUS oraz obsługuje rozszerzony protokół w stylu Pylontech, którego oczekuje większość hybrydowych falowników 48 V. Podajemy protokół (RS485/CAN, Pylontech), ale nie gwarantujemy zgodności z każdym modelem; przy składaniu zamówienia potwierdź u sprzedawcy dokładny model falownika i ustawienia, ponieważ oprogramowanie sprzętowe i złącza mogą się różnić. To nie jest elektrownia typu all-in-one i nie ma wbudowanego gniazdka. Niestety, w naszym regionie przerwy w dostawie prądu są dość częste, zwłaszcza podczas zimowych burz. Akumulator bezproblemowo pomógł nam przetrwać już kilka takich przerw, ponieważ falownik przełącza się natychmiast, a ogniwa głębokiego rozładowania świetnie utrzymują ładunek. Możliwość szybkiego sprawdzenia poziomu naładowania na wyświetlaczu LCD daje nam pewność, że system jest zawsze gotowy, gdy go potrzebujemy. Przy napięciu 51,2 V BMS 200 A utrzymuje prąd stały na rozsądnym poziomie. Uzyskanie tej samej mocy 10,2 kW z instalacji 24 V wymagałoby prądu ponad 400 A i bardzo ciężkich miedzianych kabli; przy 48 V kabel do trójfazowego falownika hybrydowego pozostaje poręczny. Szafa jest wolnostojąca i waży 109,3 kg, więc nadaje się na podłogę w garażu lub kotłowni, obok falownika, a nie do montażu na ścianie. Wymiary to kolejny powód, dla którego Słoweńcy wybierają tę platformę: do 16 szaf połączonych równolegle pozwala zwiększyć pojemność systemu z 16 kWh do około 257 kWh, na potrzeby całego domu lub niewielkich zastosowań komercyjnych. 16S-LFP-CC/CV według karty katalogowej; napięcie robocze 43,2V–58,4V. Tak. Użyj ładowarki klasy 48 V (51,2 V) LiFePO4 lub wbudowanego układu ładowania zgodnego falownika hybrydowego. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres roboczy wynosi od -10 °C do 50 °C, a temperatura podczas ładowania musi być powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez zgodny falownik hybrydowy to typowa konfiguracja. Wybierz pojemność odpowiednio do dziennego zużycia i pożądanej liczby dni autonomii, uwzględniając głębokość rozładowania danego układu chemicznego. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, natomiast LiFePO4 wytrzymuje głębsze cykle. Niezależnie od składu chemicznego zwróć uwagę na równomierne napięcie ogniw, prawidłową krzywą ładowania i dobór prądu, ponieważ niezgodna krzywa bardziej skraca żywotność niż same cykle. 16S-LFP-CC/CV według karty katalogowej; napięcie robocze 43,2V–58,4V. Szafa ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.) i masę netto 109,3 kg (masa brutto w opakowaniu: 126,2 kg). Jest wolnostojąca, przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, ze stopniem ochrony IP54, dlatego należy ustawić ją na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Przenoszenie zaplanuj z udziałem dwóch osób i wózka, pozostawiając miejsce na zachowanie promienia gięcia przewodów przy tylnych zaciskach. Wartość znamionowa wynosi ,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Przez trójfazowy falownik hybrydowy o sprawności około 95%, z niewielką rezerwą naładowania na noc, uzyskuje się około 11,5–12 kWh czystej mocy wyjściowej AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Kable i bezpieczniki są często niedocenianym, ale kluczowym elementem bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu akumulatora prąd jest wysoki, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do prądu oraz długości, aby straty napięcia i nagrzewanie mieściły się w dopuszczalnych granicach. Na każdej granicy zabezpieczeń (akumulator, FV, wyjście) zastosuj bezpiecznik o odpowiednim prądzie znamionowym i rozłączniki izolacyjne; przewód o zbyt małym przekroju może się nagrzewać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Tak. Tabela dopuszcza do 16 jednostek połączonych równolegle. Każda szafa magazynuje około 16 kWh, więc grupa 16 jednostek połączonych równolegle zapewnia około 257 kWh – wystarczająco dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub do lekkich zastosowań komercyjnych. Rozbudowa w tej platformie 51,2 V jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, dlatego nie należy łączyć szaf szeregowo. Zawsze łącz jednostki z tej samej serii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. W naszym domu latem zdarzają się sporadyczne przerwy w dostawie prądu, gdy zapotrzebowanie jest wysokie, ale odkąd zainstalowaliśmy akumulator 51.2V 300Ah, dom bezproblemowo przełącza się na zasilanie awaryjne i prawie nie zauważamy, że coś się stało. Spokój ducha, jaki daje pewność, że w każdej chwili mamy do dyspozycji prawdziwy zapas energii klasy 15 kilowatogodzin, jest szczerze mówiąc bezcenny. To tylko wskazówka do planowania. Uwzględnij straty przetwornicy (~95%) i zachowaj 10–20% rezerwy naładowania. Większa sprężarka pompy ciepła lub suszarka elektryczna pobiera więcej, niż jedna szafa może stale zapewnić; podłącz je do generatora lub większej grupy. GSIKE GSK-51.2V-300AH to wolnostojąca szafa LiFePO4 51,2 V do domowego magazynowania energii, o pojemności 16,076.8 Wh (około 16 kWh, nazwa handlowa klasy 15 kW), z inteligentnym BMS zapewniającym ładowanie i rozładowywanie prądem do 200 A; szacowana żywotność wynosi 6000 cykli przy 80% DoD i około 10 lat. Dla słoweńskich gospodarstw domowych z instalacją trójfazową i do lekkich zastosowań komercyjnych, które potrzebują jednego węzła o pojemności 16 kWh z możliwością rozbudowy do 16 szaf połączonych równolegle. Ostateczny werdykt: GSIKE 51,2V 300Ah = / 16,076.8Wh (16,08kWh), węzeł DC 200A ≈10,2kW, 6000 cykli, IP54, Pylontech RS485/CAN, możliwość połączenia równoległego do 16 szaf. Za 1569.99 EUR zamiast 2250.00 EUR, bezpłatna dostawa w Słowenii, 30-dniowy zwrot.
Nazwa produktu i marketing mówią o akumulatorze 300 Ah, a oficjalna tabela podaje ogniwa 314 Ah. Obliczenie energii wykorzystuje wartość z tabeli: 314 Ah × 51,2 V =,8 Wh. Wartość 314 Ah należy rozumieć jako inżynieryjną pojemność ogniwa, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; obudowa, masa, wymiary i BMS dotyczą tego samego produktu pod obiema nazwami. Trochę obawiałem się, jak akumulator będzie działał podczas mroźnych zimowych miesięcy w Alpach, ale sprawdzał się niezawodnie, nawet gdy temperatura znacznie spadała poniżej zera. Utrzymywał poziom naładowania i bez problemu zasilał pompy obiegowe ogrzewania, a solidna konstrukcja wyraźnie pokazuje, że akumulator zaprojektowano z myślą o trudnych warunkach. BMS udostępnia trzy fizyczne kanały: RS232, RS485 i CAN-BUS, ze wspólnym protokołem w stylu Pylontech. To rodzina, której oczekuje większość domowych falowników hybrydowych 48 V, ponieważ Pylontech ukształtował de facto standard komunikacji z akumulatorami 51,2 V. W praktyce oznacza to, że w falowniku należy ustawić typ akumulatora na „Pylontech” (lub wybrać odpowiedni profil LFP/CAN), a falownik odczyta z obudowy poziom naładowania, napięcie ogniw i temperaturę, po czym odpowiednio dostosuje ładowanie i rozładowywanie. Podajemy protokół, a nie certyfikację każdego modelu, ponieważ oprogramowanie układowe i złącza różnią się między modelami.,8 Wh 51,2 V / klasa 48 V BMS 200 A ~10,2 kW limit DC 6000 cykli przy 80% DoD ładowanie 58,4 V RS485/CAN/RS232 Kompatybilny z Pylontech do 16 jednostek równolegle IP54 109,3 kg 10 lat żywotności Tabela podsumowuje wartości z instrukcji obsługi i tabliczki znamionowej; rzeczywista pojemność ogniw wynosi 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Nazwa „15kW” określa klasę energetyczną, a nie moc wyjściową 15 kilowatów. BMS udostępnia RS232, RS485 i CAN-BUS oraz obsługuje popularny protokół w stylu Pylontech, którego oczekuje większość falowników hybrydowych 48 V. Podajemy protokół (RS485/CAN, Pylontech), ale nie gwarantujemy zgodności z każdym modelem; przed złożeniem zamówienia potwierdź u sprzedawcy dokładny model falownika i ustawienia, ponieważ oprogramowanie układowe i złącza różnią się między modelami. To nie jest elektrownia typu all-in-one i nie ma wbudowanego gniazdka. Obudowa ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.), a masa netto wynosi 109,3 kg (masa brutto w opakowaniu: 126,2 kg). Jest wolnostojąca i przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, z ochroną IP54, dlatego należy ustawić ją na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Przenoszenie należy zaplanować dla dwóch osób z użyciem wózka, a przy tylnych zaciskach zostawić miejsce na promień gięcia kabla. Kable i bezpieczniki są często niedocenianym, ale kluczowym elementem bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu akumulatora prąd jest wysoki, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do natężenia prądu oraz długości, tak aby spadki napięcia i nagrzewanie mieściły się w dopuszczalnych granicach. Przy każdym punkcie ochrony (akumulator, instalacja fotowoltaiczna, wyjście) należy zastosować odpowiednio dobrane bezpieczniki i rozłączniki izolacyjne; zbyt cienki przewód może się nagrzać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Nocne zużycie podstawowe w Wh podziel przez około 12 kWh na szafę. Typowe podstawowe zużycie w słoweńskim domu – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafa zasila je przez około 9–11 godzin, zanim się rozładuje. Przy kompresorze pompy ciepła o mocy 5 kW ta sama szafa wystarczy na mniej niż 3 godziny. Planuj grupę na podstawie zmierzonego zużycia podstawowego, a nie danych z tabliczki znamionowej. W słoweńskim domu trójfazowym to pojemność, przy której jedna szafa nie jest przeznaczona tylko na jedną noc, lecz na dzienny cykl instalacji solarnej. BMS 200 A działa bez wysiłku, ponieważ przy 51,2 V natężenie prądu jest umiarkowane. Dokładne krajowe lub unijne dotacje do magazynowania energii słonecznej zawsze sprawdzaj na oficjalnych stronach i u sprzedawcy przy składaniu zamówienia. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka zapewniająca ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych gospodarstwom domowym 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj 15 kW, lecz uwzględnij graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę oznacza zapas energii na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego 5–8 kW. 6000 cykli i 10-letni okres eksploatacji oznaczają, że inwestycja posłuży przez długi czas. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To magistrala DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka zapewniająca ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych gospodarstwom domowym 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj 15 kW, lecz uwzględnij graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę oznacza zapas energii na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego 5–8 kW. 6000 cykli i 10-letni okres eksploatacji oznaczają, że inwestycja posłuży przez długi czas. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To magistrala DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. Aby uzyskać podobne około 12 kWh użytecznej energii, potrzeba około 24 kWh pojemności akumulatorów kwasowo-żelowych lub AGM, ponieważ głębokość rozładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest zwykle ograniczona do 50%. Oznacza to około dziesięciu akumulatorów 12 V 100 Ah, ponad 400 kg masy, konieczność wentylacji i uzupełniania wody oraz wymianę co pięć lat. Ta jedna szafa LiFePO4 o masie 109,3 kg zapewnia około 12,9 kWh użytecznej energii przy znamionowym DoD 80%, nie wymaga uzupełniania wody ani wentylacji z powodu wydzielania gazów, a jej żywotność wynosi 6000 cykli i 10 lat. Jej cena jest wyższa niż jednorazowy zakup akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale po dziesięciu latach szafa LiFePO4 wygrywa pod względem masy i całkowitego kosztu, zajmując jedno wolnostojące miejsce zamiast całego pomieszczenia na akumulatory. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka zapewniająca ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych gospodarstwom domowym 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj 15 kW, lecz uwzględnij graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę oznacza zapas energii na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego 5–8 kW. 6000 cykli i 10-letni okres eksploatacji oznaczają, że inwestycja posłuży przez długi czas. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To magistrala DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. Aby uzyskać podobne około 12 kWh użytecznej energii, potrzeba około 24 kWh pojemności akumulatorów kwasowo-żelowych lub AGM, ponieważ głębokość rozładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest zwykle ograniczona do 50%. Oznacza to około dziesięciu akumulatorów 12 V 100 Ah, ponad 400 kg masy, konieczność wentylacji i uzupełniania wody oraz wymianę co pięć lat. Ta jedna szafa LiFePO4 o masie 109,3 kg zapewnia około 12,9 kWh użytecznej energii przy znamionowym DoD 80%, nie wymaga uzupełniania wody ani wentylacji z powodu wydzielania gazów, a jej żywotność wynosi 6000 cykli i 10 lat. Jej cena jest wyższa niż jednorazowy zakup akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale po dziesięciu latach szafa LiFePO4 wygrywa pod względem masy i całkowitego kosztu, zajmując jedno wolnostojące miejsce zamiast całego pomieszczenia na akumulatory. Tabela przedstawia szafy klasy 48 V; ceny orientacyjne na październik 2026 r., ostateczną kwotę określa koszyk. Tak. Tabela dopuszcza połączenie równoległe maksymalnie 16 jednostek. Każda szafa przechowuje około 16 kWh, zatem grupa 16 jednostek połączonych równolegle zapewnia około 257 kWh – dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub lekkiego zastosowania komercyjnego. W tej platformie 51,2 V rozbudowa jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, więc nie łącz szaf szeregowo. Zawsze łącz jednostki z tej samej partii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. Regularna cena szafy wynosi 1569,99 euro, przeceniona ze standardowej ceny 2250,00 euro; produkt jest dostępny w magazynie, nowy, model GSK-51.2V-300AH. Bezpłatna dostawa do Słowenii, realizacja zamówienia w ciągu 1–3 dni i wysyłka w ciągu 2–7 dni, z możliwością zwrotu w ciągu 30 dni. Planowany okres eksploatacji to około 10 lat, a żywotność wynosi 6000 cykli przy 80% DoD. Cena jest podana w euro; aktualną dostępność i logistykę w Słowenii sprawdź w koszyku podczas składania zamówienia. Wi-Fi i monitoring umożliwiają przeglądanie napięcia, mocy, prądu ładowania i stanu akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, co pozwala wcześnie wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca bez akumulatora w ciągu dnia jest praktyczna przy pełnym słońcu, ale w nocy i w przypadku stałego zasilania rezerwowego potrzebny jest zapas energii w akumulatorze; monitoring pomaga rozpoznać, kiedy system działa wyłącznie z instalacji fotowoltaicznej, a kiedy korzysta z akumulatora.
Tak. Użyj ładowarki do akumulatorów LiFePO4 klasy 48 V (51,2 V) lub wbudowanego układu ładowania w kompatybilnym falowniku hybrydowym. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V w trybie CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres temperatur pracy wynosi od -10 °C do 50 °C, a podczas ładowania temperatura musi pozostawać powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez kompatybilny falownik hybrydowy to standardowa konfiguracja. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS określa prąd ładowania na 200 A i prąd rozładowania na 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, którą pomnożyliśmy przez 51,2 V, uzyskując 16 076,8 Wh = 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych z rynku 15 kWh dla gospodarstw domowych. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC: 200 A (około 10,2 kW). Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można komfortowo wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie na noc pozostaje około 11,5–12 kWh energii na wyjściu AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dosłownie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy również dwie oceny czterogwiazdkowe, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego odpowiadamy w poniższych poradnikach. Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można komfortowo wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie na noc pozostaje około 11,5–12 kWh energii na wyjściu AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dosłownie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy również dwie oceny czterogwiazdkowe, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego odpowiadamy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu zużycia własnego: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować nadwyżkę energii z dnia zamiast oddawać ją do sieci po niskiej stawce. Przy tej cenie GSIKE to rozwiązanie plasujące się w segmencie, w którym markowe systemy 16 kWh często kosztują kilka tysięcy euro wraz z montażem, podczas gdy sama ta szafa zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Zawsze sprawdzaj aktualne krajowe lub europejskie dopłaty w momencie składania zamówienia. Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można komfortowo wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie na noc pozostaje około 11,5–12 kWh energii na wyjściu AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dosłownie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy również dwie oceny czterogwiazdkowe, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego odpowiadamy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu zużycia własnego: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować nadwyżkę energii z dnia zamiast oddawać ją do sieci po niskiej stawce. Przy tej cenie GSIKE to rozwiązanie plasujące się w segmencie, w którym markowe systemy 16 kWh często kosztują kilka tysięcy euro wraz z montażem, podczas gdy sama ta szafa zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Zawsze sprawdzaj aktualne krajowe lub europejskie dopłaty w momencie składania zamówienia. Tabela przedstawia przybliżony czas bez uwzględnienia strat; stały limit wynosi 200 A ≈ 10,2 kW DC, a ograniczeniem jest dostępna energia. Nazwa produktu i materiały marketingowe mówią o akumulatorze 300 Ah, natomiast oficjalna tabela podaje ogniwa 314 Ah. Obliczenie energii wykorzystuje wartość z tabeli: 314 Ah × 51,2 V = 16 076,8 Wh. Pojemność 314 Ah należy traktować jako wartość inżynieryjną ogniwa, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; szafa, masa, wymiary i BMS są takie same w obu wersjach. Planując system off-grid, zacznij od rzeczywistego dziennego zużycia energii: spisz wszystkie odbiorniki pracujące w sposób ciągły i te o dużym prądzie rozruchowym, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie na tej podstawie przygotuj dzienny bilans energii w Wh. Dopiero potem dobierz falownik, instalację fotowoltaiczną i akumulator; odwrotna kolejność, gdy najpierw kupuje się urządzenie, a dopiero potem szuka dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania systemu lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Konserwacja wydłuża żywotność: regularnie sprawdzaj dokręcenie zacisków, drożność wentylacji i chłodzenie, a także to, czy pomieszczenie jest suche i dobrze wentylowane oraz wolne od wilgoci i kurzu. Monitoruj napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw, a po kilku latach sprawdź stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikaj miejsc o wysokiej wilgotności, zapyleniu lub narażonych na zamarzanie; przestrzegaj zakresów temperatury pracy i przechowywania podanych w instrukcji.
Szafka ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.), waży netto 109,3 kg (brutto w opakowaniu 126,2 kg). Jest wolnostojąca i przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, ma stopień ochrony IP54, dlatego powinna stać na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Przenoszenie zaplanujcie w dwie osoby i z użyciem wózka; pamiętajcie też o promieniu gięcia przewodów przy tylnych zaciskach. Pojemność znamionowa wynosi ,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafki można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Po przejściu przez trójfazowy falownik hybrydowy o sprawności około 95% i pozostawieniu niewielkiej rezerwy na noc do dyspozycji pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Tak, w przypadku podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem 51,2 V DC i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłączcie ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafka 16 kWh wystarcza z zapasem na nocne podstawowe zużycie energii w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo drugiej szafce. Od czasu, gdy zamontowaliśmy baterię razem z panelami słonecznymi, zamiast oddawać wyprodukowaną energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% jej produkcji. Ta jedna zmiana realnie i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a możliwość obsługi dużych obciążeń przy jednoczesnym utrzymywaniu ogniw w równowadze daje mi pewność, że bateria będzie dobrze działać przez cały dziesięcioletni okres użytkowania. Tak, w przypadku podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem 51,2 V DC i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłączcie ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafka 16 kWh wystarcza z zapasem na nocne podstawowe zużycie energii w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo drugiej szafce. Od czasu, gdy zamontowaliśmy baterię razem z panelami słonecznymi, zamiast oddawać wyprodukowaną energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% jej produkcji. Ta jedna zmiana realnie i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a możliwość obsługi dużych obciążeń przy jednoczesnym utrzymywaniu ogniw w równowadze daje mi pewność, że bateria będzie dobrze działać przez cały dziesięcioletni okres użytkowania. Słoweńcy kupujący domowe magazyny energii coraz częściej wybierają coś więcej niż jedną naścienną baterię 5 kWh. Jedna szafka 5 kWh wystarczy na nocną pracę lodówki i kilku świateł, ale typowe trójfazowe gospodarstwo domowe – lodówka, zamrażarka, pompa obiegowa, wentylator pompy ciepła, router, oświetlenie i niewielkie obciążenie kuchenne – zużywa podczas nocnej awarii zasilania 1,5–3 kWh na godzinę. Przy takim zużyciu szafka 5 kWh rozładuje się przed wieczorem. GSIKE GSK-51.2V-300AH magazynuje ,8 Wh, z czego przy znamionowej wartości 80% DoD można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh; po uwzględnieniu sprawności falownika po stronie AC pozostaje około 11,5–12 kWh. To różnica między kilkoma godzinami komfortu a pełną rezerwą na noc. Tak, w przypadku podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem 51,2 V DC i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłączcie ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafka 16 kWh wystarcza z zapasem na nocne podstawowe zużycie energii w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo drugiej szafce. Od czasu, gdy zamontowaliśmy baterię razem z panelami słonecznymi, zamiast oddawać wyprodukowaną energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% jej produkcji. Ta jedna zmiana realnie i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a możliwość obsługi dużych obciążeń przy jednoczesnym utrzymywaniu ogniw w równowadze daje mi pewność, że bateria będzie dobrze działać przez cały dziesięcioletni okres użytkowania. Słoweńcy kupujący domowe magazyny energii coraz częściej wybierają coś więcej niż jedną naścienną baterię 5 kWh. Jedna szafka 5 kWh wystarczy na nocną pracę lodówki i kilku świateł, ale typowe trójfazowe gospodarstwo domowe – lodówka, zamrażarka, pompa obiegowa, wentylator pompy ciepła, router, oświetlenie i niewielkie obciążenie kuchenne – zużywa podczas nocnej awarii zasilania 1,5–3 kWh na godzinę. Przy takim zużyciu szafka 5 kWh rozładuje się przed wieczorem. GSIKE GSK-51.2V-300AH magazynuje ,8 Wh, z czego przy znamionowej wartości 80% DoD można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh; po uwzględnieniu sprawności falownika po stronie AC pozostaje około 11,5–12 kWh. To różnica między kilkoma godzinami komfortu a pełną rezerwą na noc. Rozbudowa wyłącznie przez połączenie równoległe, maksymalnie do 16 szafek; w tej sekcji opisano protokoły i ograniczenia. Podzielcie nocne podstawowe zużycie energii w Wh przez około 12 kWh na szafkę. Typowe podstawowe zużycie w Słowenii – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – wynosi około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafka zapewni zasilanie przez około 9–11 godzin, zanim będzie wymagała ponownego naładowania. Przy włączonej sprężarce pompy ciepła o mocy 5 kW ta sama szafka rozładuje się w mniej niż 3 godziny. Planujcie pojemność zestawu na podstawie zmierzonego zużycia, a nie danych z tabliczki znamionowej. Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt maksymalnej mocy paneli i zmienia napięcie, aby przekazać do baterii jak najwięcej energii. Ważne jest, by porównywać nie tylko całkowity prąd regulatora, lecz także zakres napięcia PV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały regulator MPPT nie powoduje szkód, ale ogranicza wykorzystanie instalacji.
Redna cena omarice je 1569,99 evra, znižana z običajnih 2250,00 evra, na zalogi, novo, model GSK-51.2V-300AH. Brezplačna dostava v Slovenijo, obdelava 1–3 dni in odprema 2–7 dni, z 30-dnevnim vračilom. Načrtovana življenjska doba okoli 10 let in 6000 ciklov pri 80 % DoD. Cena je v evrih; trenutno zalogo v Sloveniji in logistiko preverite v košarici ob naročilu. Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno enosmerno vozlišče in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena 16-kWh omarica z lahkoto napaja osnovne porabnike v slovenskih gospodinjstvih ponoči: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke; večji električni štedilnik ali sušilni stroj raje priključite na generator ali drugo omarico. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol v slogu Pylontech, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite točen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nas je že večkrat povsem nemoteno prepeljala skozi izpade, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoke cikle pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na LCD-zaslonu na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol v slogu Pylontech, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite točen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nas je že večkrat povsem nemoteno prepeljala skozi izpade, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoke cikle pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na LCD-zaslonu na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Pri 51,2 V BMS omejuje enosmerni tok na razumno raven 200 A. Za pridobivanje enakih 10,2 kW iz 24-voltnega voda bi bil potreben tok nad 400 A in zelo težki bakreni kabli; pri 48 V ostaja kabel do trifaznega hibridnega pretvornika obvladljiv. Omarica je samostoječa in tehta 109,3 kg, zato je namenjena postavitvi na tla v garaži ali kotlovnici ob pretvorniku, ne pa namestitvi na steno. Dimenzije so še en razlog, da Slovenci izberejo to platformo: z vzporedno povezavo do 16 omaric se skupina poveča s 16 kWh na približno 257 kWh za celotno hišo ali manjšo poslovno rabo. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol v slogu Pylontech, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite točen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nas je že večkrat povsem nemoteno prepeljala skozi izpade, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoke cikle pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na LCD-zaslonu na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Pri 51,2 V BMS omejuje enosmerni tok na razumno raven 200 A. Za pridobivanje enakih 10,2 kW iz 24-voltnega voda bi bil potreben tok nad 400 A in zelo težki bakreni kabli; pri 48 V ostaja kabel do trifaznega hibridnega pretvornika obvladljiv. Omarica je samostoječa in tehta 109,3 kg, zato je namenjena postavitvi na tla v garaži ali kotlovnici ob pretvorniku, ne pa namestitvi na steno. Dimenzije so še en razlog, da Slovenci izberejo to platformo: z vzporedno povezavo do 16 omaric se skupina poveča s 16 kWh na približno 257 kWh za celotno hišo ali manjšo poslovno rabo. 16S-LFP-CC/CV po podatkovnem listu; delovna napetost 43,2 V–58,4 V. Da. Uporabite polnilnik za 48-voltni razred (51,2 V) LiFePO4 ali vgrajeno polnilno stopnjo združljivega hibridnega pretvornika. Polnilna napetost je 58,4 V CC/CV, spodnja meja praznjenja pa 40 V. Polnjenje pri nizkih temperaturah je prepovedano; delovno območje je od -10 °C do 50 °C, temperatura med polnjenjem pa mora biti nad lediščem. Sončno polnjenje prek združljivega hibridnega pretvornika je običajna nastavitev. Zmogljivost izberite glede na dnevno porabo in želeno število dni avtonomije, pri tem pa upoštevajte dovoljeno globino praznjenja posamezne vrste baterijskega sistema. Svinčeve baterije je dovoljeno prazniti manj globoko in jih je treba pogosteje polniti, LiFePO4 pa prenese globlje cikle. Ne glede na kemijsko sestavo bodite pozorni na uravnoteženost napetosti celic, pravilno polnilno krivuljo in dimenzioniranje toka, saj neustrezna polnilna krivulja skrajša življenjsko dobo bolj kot samo število ciklov.
Zasady bezpieczeństwa przy instalacji off-grid: nigdy nie pracuj pod napięciem, zabezpiecz poszczególne obwody przed zwarciem i iskrzeniem, chroń akumulator przed przeładowaniem i głębokim rozładowaniem oraz nie przeciążaj wyjścia ponad jego limit pracy ciągłej. Czysta sinusoida chroni wrażliwą elektronikę, ale nie zastępuje prawidłowego doboru przewodów i bezpieczników. Jeśli nie masz pewności co do podłączenia lub profilu akumulatora, skontaktuj się z wykwalifikowanym instalatorem; błędna instalacja zagraża urządzeniom i zdrowiu.
Przy projektowaniu systemu off-grid kluczowe jest rozpoczęcie od rzeczywistego dziennego zużycia energii: spisz wszystkie odbiorniki pracujące stale i te o dużym prądzie rozruchowym, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie oblicz na tej podstawie dzienny budżet energetyczny w Wh. Dopiero potem dobierz falownik, instalację solarną i akumulator; odwrotne podejście, gdy najpierw kupuje się urządzenie, a dopiero później szuka dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Gospodarstwa domowe w przyczepach kempingowych, domkach letniskowych i warsztatach mają różny profil obciążenia, dlatego uniwersalne zalecenia dotyczące lodówki, pompy lub klimatyzatora zawsze wymagają indywidualnego dopasowania.
Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt maksymalnej mocy paneli i zmienia napięcie tak, aby do akumulatora trafiało jak najwięcej energii. Należy porównać nie tylko całkowity prąd regulatora, ale też zakres napięcia PV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały regulator MPPT nie powoduje uszkodzeń, ale ogranicza wykorzystanie instalacji. Aby zapewnić wydajną pracę, połącz panele w odpowiedniej konfiguracji szeregowej lub równoległej, tak aby napięcie robocze mieściło się w zakresie regulatora, i stosuj izolację oraz bezpieczniki po stronie PV.
Akumulator stanowi rezerwę na pochmurne dni i pracę nocą. Jego pojemność dobiera się na podstawie dziennego zużycia i wymaganej liczby dni autonomii, uwzględniając dopuszczalną głębokość rozładowania danego typu chemicznego. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, a LiFePO4 dobrze znoszą głębsze cykle. Niezależnie od składu chemicznego należy dbać o równomierne napięcie ogniw, prawidłowy profil ładowania i odpowiedni dobór prądu, ponieważ niekompatybilny profil skraca żywotność bardziej niż same cykle.
Przewody i bezpieczniki są często niedocenianym, ale kluczowym elementem bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu akumulatora prąd jest wysoki, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do natężenia prądu oraz długości, aby spadki napięcia i nagrzewanie mieściły się w normie. Na każdej granicy bezpieczeństwa (akumulator, PV, wyjście) zastosuj bezpiecznik o odpowiednim znamionowym prądzie oraz rozłączniki izolacyjne; przewód o zbyt małym przekroju może się nagrzać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Podłączanie falownika do sieci i generatora wymaga przestrzegania dokładnej procedury i kolejności połączeń. Zawsze najpierw wyłącz i zabezpiecz obwody wejściowe, następnie podłącz akumulator, instalację PV i obwód AC, a na końcu ustaw profil ładowania i parametry. W przypadku awarii sieci i pracy awaryjnej sprawdź czystość sinusoidy na wyjściu i czas przełączania; wrażliwa elektronika, komputery i urządzenia sieciowe wymagają stabilnego napięcia bez wahań. Jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji, zleć sprawdzenie wszystkich prac wykwalifikowanemu elektrykowi.
Wi-Fi i monitorowanie umożliwiają sprawdzanie napięcia, mocy, prądu ładowania i stanu akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, dzięki czemu można wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca w dzień bez akumulatora jest praktyczna przy pełnym słońcu, ale w nocy i w przypadku stałego zasilania awaryjnego potrzebny jest zapas energii w akumulatorze; monitorowanie pomaga rozpoznać, kiedy system działa wyłącznie z PV, a kiedy z akumulatora.
Konserwacja wydłuża żywotność urządzenia: regularnie sprawdzaj dokręcenie zacisków, drożność wentylacji i chłodzenia oraz to, czy pomieszczenie jest suche i stale wentylowane, bez wilgoci i kurzu. Kontroluj napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw, po kilku latach sprawdź stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikaj pracy w warunkach wysokiej wilgotności, zapylenia lub ryzyka zamarznięcia; przestrzegaj temperatur pracy i przechowywania podanych w instrukcji.
Wybierając między modelami, porównuj urządzenia tej samej klasy: moc ciągłą w kW, moc szczytową przy rozruchu, prąd i zakres MPPT, dopuszczalną moc PV, napięcie wejściowe akumulatora, liczbę wyjść oraz sposób połączenia Wi-Fi. Nazwa w ofercie nie musi odpowiadać rzeczywistej mocy ciągłej, dlatego sprawdź tabelę w instrukcji i tabliczkę znamionową. Tańszy model z mniejszym MPPT lub bez monitorowania może gorzej sprawdzać się przy rzeczywistym obciążeniu, więc jego ogólna wartość zależy od sumy parametrów, a nie od hasła reklamowego.
Dostępność w Europie i logistyka wpływają na szybkość dostawy oraz warunki zwrotu. Przed zakupem sprawdź lokalizację magazynu, przewidywany czas dostawy, zasady zwrotów oraz dostępność części zamiennych i wsparcia. Ceny podawane w EUR mogą nie uwzględniać ukrytych dopłat, dlatego ostateczną cenę, cło i lokalne podatki zawsze potwierdź w koszyku.
Ostateczny werdykt
Montaż: Pylontech RS485/CAN do trójfazowego falownika EU, maks. 16 równolegle, krótkie przewody o dużym przekroju, bezpiecznik, profesjonalne podnoszenie 109.3kg; 1569.99 EUR, bezpłatna dostawa, 30-dniowy zwrot.
Najczęściej zadawane pytania
Podsumowanie: GSIKE 51,2 V 300 Ah = 314 Ah / 16 076,8 Wh (16,08 kWh), węzeł DC 200 A ≈10,2 kW, masa netto 109,3 kg, 6000 cykli, IP54, Pylontech RS485/CAN, możliwość połączenia równoległego do 16 szaf. Za 1569,99 EUR zamiast 2250,00 EUR, bezpłatna dostawa w Słowenii, 30-dniowy zwrot.
Tabela podaja vrednosti iz priročnika in tipske ploščice; dejanska kapaciteta celic je 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Ime „15kW“ opisuje energetski razred, ne izhodne moči 15 kilovatov. Da. Tabela dovoljuje vzporedno povezavo do 16 enot. Vsaka omarica shrani okoli 16 kWh, torej vzporedna skupina 16 enot znaša okoli 257 kWh – za zelo veliko gospodinjstvo ali manjšo komercialno rabo. Razširitev na tej platformi 51,2 V je izključno vzporedna; priročnik ne predvideva zaporedne povezave, zato omaric ne povezujte zaporedno. Vedno povezujte enote iz iste proizvodne serije in s podobno zgodovino polnjenja. V našem domu občasno prihaja do izpadov elektrike, poleti pa je poraba velika. Odkar smo namestili baterijo 51.2V 300Ah, se naš dom brezhibno preklopi na rezervno napajanje in komaj opazimo, da se je kar koli zgodilo. Mir, ki ga prinaša zanesljivo rezervno napajanje razreda 15 kilovatnih ur, vedno na voljo, je iskreno neprecenljiv. To je samo okvir za načrtovanje. Odštejte izgube pretvornika (~95%) in ohranite 10–20% rezerve napolnjenosti. Večji kompresor toplotne črpalke ali električni sušilnik porabi več, kot lahko ena omarica trajno zagotavlja; te naprave priključite na generator ali večjo skupino. GSIKE GSK-51.2V-300AH je samostoječa omarica LiFePO4 51,2 V za shranjevanje energije v domu. Shranjuje 16,076.8 Wh (okoli 16 kWh, tržno ime razreda 15 kW), njen pametni BMS pa omogoča polnjenje in praznjenje do 200 A. Ocenjena je na 6000 ciklov pri 80% DoD in načrtovano življenjsko dobo okoli 10 let. Namenjena je slovenskim trifaznim gospodinjstvom in manjši komercialni rabi, ki želijo eno 16-kWh vozlišče z možnostjo vzporedne razširitve do 16 omaric. Redna cena omarice je 1569,99 evra, znižana z običajnih 2250,00 evra. Izdelek je na zalogi, nov, model GSK-51.2V-300AH. Brezplačna dostava v Slovenijo, obdelava v 1–3 dneh in odprema v 2–7 dneh, z 30-dnevnim rokom za vračilo. Načrtovana življenjska doba je okoli 10 let, zmogljivost pa 6000 ciklov pri 80% DoD. Cena je v evrih; trenutno zalogo v Sloveniji in logistične podatke preverite v košarici ob naročilu. Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-V vozlišče enosmernega toka in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena 16-kWh omarica brez težav pokrije nočno osnovno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke. Večji električni štedilnik ali sušilnik perila raje priključite na generator ali drugo omarico. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol po vzoru Pylontech, ki ga pričakuje večina 48V hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom. Ob naročilu pri prodajalcu potrdite natančen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse-v-enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nam je omogočila, da smo več izpadov prebrodili brez težav, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoko praznjenje pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na zaslonu LCD na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje resničen občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol po vzoru Pylontech, ki ga pričakuje večina 48V hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom. Ob naročilu pri prodajalcu potrdite natančen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse-v-enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nam je omogočila, da smo več izpadov prebrodili brez težav, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoko praznjenje pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na zaslonu LCD na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje resničen občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Pri 51,2 V BMS 200 A ohranja enosmerni tok v razumnih mejah. Za enakih 10,2 kW iz 24-V napeljave bi bil potreben tok nad 400 A in zelo težki bakreni kabli; pri 48 V ostane kabel do trifaznega hibridnega pretvornika obvladljiv. Omarica je samostoječa in tehta 109,3 kg, zato je primerna za tla v garaži ali kotlovnici ob pretvorniku, ne pa za steno. Tudi razširljivost je razlog, da Slovenci izberejo to platformo: z do 16 vzporedno povezanimi omaricami skupna kapaciteta zraste s 16 kWh na okoli 257 kWh za celoten dom ali manjšo komercialno rabo. WiFi in sistem za spremljanje omogočata ogled napetosti, moči, polnilnega toka in stanja baterije neposredno v telefonu ali računalniku. Aplikacija prikazuje dnevni donos, porabo in zgodovino, kar omogoča zgodnje odkrivanje preobremenitve ali okvarjene celice, še preden pride do okvare. Delovanje brez baterije čez dan je praktično ob jasnem vremenu in sončni energiji, ponoči in za trajno rezervno napajanje pa potrebujete shranjeno energijo. Spremljanje pomaga prepoznati, kdaj sistem deluje samo na fotovoltaiko in kdaj na baterijo.
Tabela prikazuje omarice razreda 48 V; cene so okvirne za oktober 2026, končna cena pa je odvisna od košarice. Ime izdelka in trženjska gradiva navajajo baterijo z zmogljivostjo 300 Ah, uradna tabela pa celice z zmogljivostjo 314 Ah. Izračun energije temelji na vrednosti iz tabele: 314 Ah × 51,2 V = 16.076,8 Wh. Vrednost 314 Ah razumite kot tehnično zmogljivost celice, 300 Ah pa kot zaokroženo tržno ime; omarica, teža, dimenzije in BMS so pri obeh imenih enaki. Malo me je skrbelo, kako se bo baterija obnesla v hladnih zimskih mesecih v Alpah, vendar je delovala zanesljivo, tudi ko so temperature padle precej pod ledišče. Ohranila je napolnjenost in brez težav napajala obtočne črpalke za ogrevanje, njena robustna izdelava pa jasno kaže, da je bila zasnovana za zahtevne razmere. BMS ima tri fizične komunikacijske kanale: RS232, RS485 in CAN-BUS, ki uporabljajo skupni protokol v slogu Pylontecha. To je družina protokolov, ki jo podpira večina 48-voltnih hišnih hibridnih pretvornikov, saj je Pylontech oblikoval dejanski standard za komunikacijo z 51,2-voltno baterijo. V praksi to pomeni, da na pretvorniku nastavite vrsto baterije na »Pylontech« (ali izberete ustrezno prednastavitev LFP/CAN), pretvornik pa iz omarice prebere napolnjenost, napetost celic in temperaturo ter temu prilagodi polnjenje in praznjenje. Navajamo protokol, ne pa certifikacije vsakega modela, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo.16.076,8 Wh 51,2 V / razred 48 V BMS 200 A ~10,2 kW enosmerne moči 6000 ciklov pri 80-odstotni globini praznjenja Polnjenje pri 58,4 V RS485/CAN/RS232 Združljiv s Pylontechom do 16 enot vzporedno IP54 109,3 kg 10-letna življenjska doba Pri načrtovanju otočnega sistema je ključno, da začnete z dejansko dnevno porabo: zapišite vse trajne in zagonske porabnike, njihovo nazivno priključno moč in čas delovanja ter na tej podlagi izračunajte dnevno porabo energije v Wh. Šele nato izberite pretvornik, sončno polje in akumulator; če najprej kupite napravo in šele potem iščete porabnike, lahko sistem poddimenzionirate ali po nepotrebnem zapravite preveč. Z vzdrževanjem podaljšate življenjsko dobo: redno preverjajte, ali so sponke zategnjene, ali je prezračevanje čisto in hlajenje ustrezno ter ali je prostor suh in dobro prezračen, brez vlage in prahu. Spremljajte polnilno napetost in morebitno segrevanje členov, po nekaj letih pa preverite stanje baterije in tesnost spojev. Izogibajte se prostorom z visoko vlažnostjo, veliko prahu ali nevarnostjo zmrzovanja; upoštevajte delovne in skladiščne temperature, navedene v navodilih.
Tabela prikazuje približen čas delovanja brez izgub; stalna meja je 200 A ≈10,2kW DC, omejeno z energijo. Nočno osnovno porabo v Wh delite s približno 12 kWh na omarico. Tipična slovenska osnovna poraba – hladilnik 150 Wh, razsvetljava in elektronika povprečno 300 W, ventilator in usmerjevalnik – znaša okoli 1,0–1,4 kWh na uro, zato ena omarica to porabo pokriva okoli 9–11 ur, dokler se ne napolni. S kompresorjem toplotne črpalke z močjo 5 kW se čas delovanja iste omarice skrajša na manj kot 3 ure. Skupino načrtujte na podlagi izmerjene osnovne porabe, ne podatkovne tablice. Za slovensko trifazno hišo je to zmogljivost, pri kateri ena omarica ni namenjena samo eni noči, temveč dnevnemu ciklu sončnega sistema. BMS 200 A deluje brez težav, saj je tok pri 51,2 V obvladljiv. Točne državne ali evropske subvencije za sončno shranjevanje vedno preverite na uradnih straneh in pri prodajalcu ob naročilu. Gre za shranjevalno baterijo razreda 15 kWh, NE za enoto z neprekinjeno dobavo 15 kW. BMS navaja polnilni in praznilni tok 200 A, kar pri 51,2 V pomeni okoli 10,2 kW neprekinjene enosmerne moči. Oznaka »15 kW« se nanaša na razred shranjene energije: celice imajo 314 Ah, kar smo pomnožili z 51,2 V in dobili 16,08 kWh, trženje pa zmogljivost za gospodinjstvo zaokroža na dobro znanih 15 kWh. Pri načrtovanju bremena ne računajte s 15 kW, temveč z enosmernimi mejnimi vrednostmi 200 A (okoli 10,2 kW). Za družino, ki želi shranjevati sončno energijo in imeti rezervo ob izpadu, je GSIKE GSK-51.2V-300AH prava izbira. 16,08 kWh na omarico pomeni celo nočno rezervo za povprečno hišo. BMS 200 A zagotavlja dovolj moči za trifazni hibridni pretvornik z močjo 5–8 kW. 6000 ciklov in 10-letna življenjska doba pomenita, da bo naložba služila dolgo. Cena 1569,99 evra (namesto 2250,00) je precej nižja od cene primerljivih 16-kWh sistemov priznanih znamk. Gre za enosmerno vozlišče, ne za elektrarno vse v enem: potrebujete združljiv 48-V trifazni hibridni pretvornik s protokolom Pylontech. Celoten sistem še vedno stane manj kot polovico cene rešitev priznanih znamk, sčasoma pa lahko vzporedno dodajate omarice, do 16 enot oziroma približno 257 kWh. Gre za shranjevalno baterijo razreda 15 kWh, NE za enoto z neprekinjeno dobavo 15 kW. BMS navaja polnilni in praznilni tok 200 A, kar pri 51,2 V pomeni okoli 10,2 kW neprekinjene enosmerne moči. Oznaka »15 kW« se nanaša na razred shranjene energije: celice imajo 314 Ah, kar smo pomnožili z 51,2 V in dobili 16,08 kWh, trženje pa zmogljivost za gospodinjstvo zaokroža na dobro znanih 15 kWh. Pri načrtovanju bremena ne računajte s 15 kW, temveč z enosmernimi mejnimi vrednostmi 200 A (okoli 10,2 kW). Za družino, ki želi shranjevati sončno energijo in imeti rezervo ob izpadu, je GSIKE GSK-51.2V-300AH prava izbira. 16,08 kWh na omarico pomeni celo nočno rezervo za povprečno hišo. BMS 200 A zagotavlja dovolj moči za trifazni hibridni pretvornik z močjo 5–8 kW. 6000 ciklov in 10-letna življenjska doba pomenita, da bo naložba služila dolgo. Cena 1569,99 evra (namesto 2250,00) je precej nižja od cene primerljivih 16-kWh sistemov priznanih znamk. Gre za enosmerno vozlišče, ne za elektrarno vse v enem: potrebujete združljiv 48-V trifazni hibridni pretvornik s protokolom Pylontech. Celoten sistem še vedno stane manj kot polovico cene rešitev priznanih znamk, sčasoma pa lahko vzporedno dodajate omarice, do 16 enot oziroma približno 257 kWh. Za približno enakih 12 kWh izkoristljive energije bi potrebovali približno 24 kWh zmogljivosti v svinčeno-gelnih ali AGM-baterijah, saj je globina praznjenja svinčenih baterij običajno omejena na 50 %. To pomeni približno deset baterij 12 V 100 Ah, več kot 400 kg teže, prezračevanje, dolivanje vode in menjavo vsakih pet let. Ta ena 109,3 kg težka omarica LiFePO4 zagotavlja približno 12,9 kWh izkoristljive energije pri nazivni globini praznjenja 80 %, brez dolivanja in plinov, s 6000 cikli in 10-letno življenjsko dobo. Njena cena je višja kot pri enkratnem nakupu svinčenih baterij, vendar v desetih letih omarica LiFePO4 zmaga po teži in skupnih stroških ter zavzame eno samostoječe mesto namesto cele baterijske sobe. Regulator MPPT je srce sončnega polnjenja: spremlja točko največje moči panelov in spreminja napetost, da se v baterijo prenese čim več energije. Pomembno je primerjati ne le skupni tok regulatorja, temveč tudi območje napetosti fotonapetostnega sistema in dovoljeno moč panelov; premajhen regulator MPPT ne škodi, ampak omeji izkoristek sistema.
Rozbudowa wyłącznie równoległa do 16 szafek; ta sekcja przedstawia protokoły i limity. Tak. Użyj ładowarki klasy 48 V (51,2 V) do LiFePO4 albo wbudowanego układu ładowania zgodnego falownika hybrydowego. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres pracy wynosi od -10 °C do 50 °C, a temperatura podczas ładowania musi pozostać powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez zgodny falownik hybrydowy to standardowa konfiguracja. To akumulator magazynujący energię o pojemności 15 kWh, NIE urządzenie zapewniające ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i prąd rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah; pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16 076,8 Wh = 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono tę wartość do znanych 15 kWh dla domu. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC wynoszące 200 A (około 10,2 kW). Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza około 12,9 kWh wygodnie dostępnej energii z jednej szafki. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie naładowania na noc pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii wyjściowej AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dokładnie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; zostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ prawdziwe uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i rezerwie na wypadek awarii; szczegóły dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego opisujemy w poniższych poradnikach. Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza około 12,9 kWh wygodnie dostępnej energii z jednej szafki. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie naładowania na noc pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii wyjściowej AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dokładnie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; zostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ prawdziwe uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i rezerwie na wypadek awarii; szczegóły dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego opisujemy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu energii zużywanej na własne potrzeby: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować dzienną nadwyżkę, zamiast oddawać ją do sieci po niskiej stawce. W tej cenie GSIKE jest atrakcyjną ofertą, ponieważ markowe systemy o pojemności 16 kWh często kosztują kilka tysięcy euro z montażem, a ta szafka zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Przed złożeniem zamówienia zawsze sprawdź aktualne krajowe lub unijne dotacje. Dobierz pojemność do dziennego zużycia i oczekiwanej liczby dni autonomii, uwzględniając dopuszczalną głębokość rozładowania danego rodzaju chemii akumulatorowej. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, a LiFePO4 umożliwia głębsze cykle. Niezależnie od rodzaju chemii zwróć uwagę na równomierne napięcia ogniw, prawidłową krzywą ładowania i dobór prądu, ponieważ niezgodna krzywa skraca żywotność bardziej niż same cykle.
16S-LFP-CC/CV zgodnie z kartą katalogową; napięcie robocze 43,2 V–58,4 V. Szafa ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.), waży netto 109,3 kg (brutto w opakowaniu 126,2 kg). Jest wolnostojąca i przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, ma stopień ochrony IP54, dlatego należy ustawić ją na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Transport należy zaplanować dla dwóch osób z wózkiem, pozostawiając miejsce na promień gięcia przewodów przy tylnych zaciskach. Pojemność znamionowa wynosi 16,08 kWh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Po uwzględnieniu sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% oraz niewielkiej rezerwy na noc pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Tak, do zasilania podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem prądu stałego 51,2 V i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłącz ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafa o pojemności 16 kWh z zapasem zasili podstawowe nocne odbiorniki w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo zasilać z drugiej szafy. Odkąd zamontowaliśmy baterię wraz z panelami fotowoltaicznymi, zamiast oddawać energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% wyprodukowanej energii. Ta jedna zmiana naprawdę i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a zdolność baterii do obsługi dużych obciążeń przy zachowaniu równowagi ogniw daje mi pewność, że będzie dobrze działać przez cały zaprojektowany dziesięcioletni okres eksploatacji. Tak, do zasilania podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem prądu stałego 51,2 V i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłącz ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafa o pojemności 16 kWh z zapasem zasili podstawowe nocne odbiorniki w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo zasilać z drugiej szafy. Odkąd zamontowaliśmy baterię wraz z panelami fotowoltaicznymi, zamiast oddawać energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% wyprodukowanej energii. Ta jedna zmiana naprawdę i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a zdolność baterii do obsługi dużych obciążeń przy zachowaniu równowagi ogniw daje mi pewność, że będzie dobrze działać przez cały zaprojektowany dziesięcioletni okres eksploatacji. Słoweńcy kupujący domowe magazyny energii coraz częściej wybierają coś więcej niż jeden naścienny akumulator o pojemności 5 kWh. Jedna szafa o pojemności 5 kWh wystarczy na noc dla lodówki i kilku lamp, ale typowe trójfazowe gospodarstwo domowe — z lodówką, zamrażarką, pompą obiegową, wentylatorem pompy ciepła, routerem, oświetleniem i niewielkim obciążeniem kuchennym — zużywa podczas nocnej awarii 1,5–3 kWh na godzinę. Przy takim zużyciu szafa o pojemności 5 kWh rozładuje się jeszcze przed wieczorem. GSIKE GSK-51.2V-300AH ma pojemność 16,08 kWh, z czego przy znamionowym 80% DoD można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh; po uwzględnieniu sprawności falownika po stronie AC dostępne jest około 11,5–12 kWh. To różnica między kilkoma godzinami komfortu a zapasem energii na całą noc. Przewody i bezpieczniki są często niedocenianą, ale kluczową częścią bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu baterii natężenie prądu jest wysokie, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do prądu oraz długości, tak aby spadek napięcia i nagrzewanie mieściły się w dopuszczalnych granicach. Na każdej granicy zabezpieczeń (bateria, instalacja fotowoltaiczna, wyjście) zastosuj bezpieczniki o odpowiednio dobranych parametrach i rozłączniki izolacyjne; zbyt cienki przewód może się przegrzać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Končni povzetek: GSIKE 51,2 V 300 Ah = 16 076,8 Wh (16,08 kWh), vozlišče z enosmernim tokom 200 A ≈ 10,2 kW, 6000 ciklov, IP54, Pylontech RS485/CAN, vzporedna povezava do 16 omaric. Za 1569,99 EUR namesto 2250,00 EUR, brezplačna dostava v Sloveniji, 30-dnevno vračilo.
Tabela podaja podatke iz priročnika in s tipske ploščice; dejanska zmogljivost členov je 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Oznaka »15kW« opisuje energijski razred, ne izhodne moči 15 kW. Da. Tabela dovoljuje vzporedno povezavo do 16 enot. Vsaka omarica shrani približno 16 kWh, zato je zmogljivost skupine 16 vzporedno povezanih enot približno 257 kWh – dovolj za zelo veliko gospodinjstvo ali lažjo komercialno rabo. Na tej platformi z napetostjo 51,2 V je mogoče zmogljivost povečati samo z vzporedno povezavo; priročnik ne predvideva zaporedne povezave, zato omaric ne povezujte zaporedno. Vedno povezujte enote iz iste proizvodne serije in s podobno zgodovino polnjenja. V našem domu poleti občasno prihaja do izpadov elektrike, poraba pa je velika. Odkar smo namestili baterijo 51,2 V 300 Ah, naš dom brezhibno preklopi na rezervno napajanje in komaj opazimo, da se je kaj zgodilo. Mir, ki ga daje zanesljiva rezervna napajalna zmogljivost v razredu petnajstih kilovatnih ur, vedno pri roki, je resnično neprecenljiv. To je zgolj okvirna ocena za načrtovanje. Upoštevajte izgube pretvornika (~95 %) in ohranite 10–20 % napolnjenosti kot rezervo. Večji kompresor toplotne črpalke ali električni sušilnik porabita več, kot lahko ena omarica zagotavlja neprekinjeno; take porabnike priključite na generator ali večjo skupino. Redna cena omarice je 1569,99 evra, znižana z običajne cene 2250,00 evra. Izdelek je na zalogi, nov, model GSK-51.2V-300AH. Brezplačna dostava v Slovenijo, obdelava naročila v 1–3 dneh in odprema v 2–7 dneh, z možnostjo vračila v 30 dneh. Načrtovana življenjska doba je približno 10 let in 6000 ciklov pri 80 % DoD. Cena je v evrih; trenutno zalogo v Sloveniji in logistične podatke preverite v košarici ob naročilu. Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno vozlišče enosmernega toka in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena omarica z zmogljivostjo 16 kWh zlahka pokrije nočno osnovno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke. Večji električni štedilnik ali sušilnik perila raje priključite na generator ali drugo omarico. BMS ponuja vmesnike RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjeni protokol po vzoru Pylontecha, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo podprti protokol (RS485/CAN, Pylontech), vendar ne jamčimo združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite natančen model pretvornika in njegove nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nam je pomagala prebroditi že več izpadov, ne da bi jih sploh opazili, saj pretvornik takoj preklopi na rezervno napajanje, celice z globokim ciklom pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na zaslonu LCD na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje pravi občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Spremljanje prek Wi-Fi omogoča ogled napetosti, moči, polnilnega toka in stanja baterije neposredno v telefonu ali računalniku. Aplikacija prikazuje dnevni izkoristek, porabo in zgodovino ter omogoča zgodnje odkrivanje preobremenitve ali okvarjenega člena, še preden pride do okvare. Podnevi je mogoče delovati brez baterije, če je sončno sevanje dovolj močno, ponoči in za stalno rezervno napajanje pa je potrebna zaloga energije v bateriji. Spremljanje pomaga prepoznati, kdaj sistem deluje samo na sončno energijo in kdaj uporablja baterijo.
Tabela razvršča omarice razreda 48 V; cene so okvirne za oktober 2026, končna cena pa je odvisna od košarice. Ime izdelka in trženjsko gradivo navajata baterijo 300 Ah, uradna tabela pa celice 314 Ah. Izračun energije temelji na tabelarični vrednosti: 314 Ah × 51,2 V = 16.076,8 Wh. Vrednost 314 Ah razumite kot inženirsko zmogljivost celic, 300 Ah pa kot zaokroženo tržno ime; omarica, teža, mere in BMS so enaki pri obeh imenih izdelka. Malo me je skrbelo, kako se bo baterija obnesla v mrzlih zimskih mesecih v Alpah, vendar je delovala zanesljivo, tudi ko so temperature padle precej pod ledišče. Obdržala je napolnjenost in brez težav napajala obtočne črpalke za ogrevanje, njena robustna izdelava pa jasno kaže, da je bila zasnovana za zahtevne razmere. BMS ponuja tri fizične vmesnike: RS232, RS485 in CAN-BUS, z enotnim protokolom v slogu Pylontech. To je družina protokolov, ki jo podpira večina 48-V hibridnih razsmernikov za hišno rabo, saj je Pylontech oblikoval dejanski standard za komunikacijo z baterijami 51,2 V. V praksi to pomeni, da na razsmerniku nastavite vrsto baterije na »Pylontech« (ali ustrezno prednastavitev LFP/CAN), nato pa razsmernik iz omarice prebere napolnjenost, napetost celice in temperaturo ter temu prilagodi polnjenje in praznjenje. Navajamo protokol, ne pa certifikacije vsakega modela, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. Pri načrtovanju otočnega sistema je najpomembnejše začeti z dejansko dnevno porabo: popišite vse stalne in zagonske porabnike, njihovo nazivno priključno moč in čas delovanja ter na tej podlagi sestavite dnevni energetski proračun v Wh. Šele nato izberite razsmernik, sončno polje in akumulator; obraten pristop, pri katerem najprej kupite napravo in šele nato iščete porabnike, vodi v premajhno zmogljivost ali po nepotrebnem visoke stroške. Z vzdrževanjem podaljšate življenjsko dobo: redno preverjajte zategnjenost sponk, čistočo prezračevalnih odprtin in hlajenje ter poskrbite za suh, zračen prostor brez vlage in prahu. Spremljajte polnilno napetost in morebitno segrevanje členov, po nekaj letih pa preverite stanje baterije in tesnost spojev. Izogibajte se okolju z visoko vlažnostjo, prahom ali nevarnostjo zmrzovanja; upoštevajte delovne in skladiščne temperature, navedene v navodilih.
Tabela prikazuje približen čas delovanja brez izgub; stalna omejitev je 200 A ≈ 10,2 kW DC, ograniczeniem jest energia. Nočné spotrebu w Wh podziel przez około 12 kWh na szafę. Typowe słoweńskie zużycie – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafa wystarczy na około 9–11 godzin, zanim się rozładuje. Z kompresorem pompy ciepła o mocy 5 kW ta sama szafa wystarczy na mniej niż 3 godziny. Zaplanuj grupę na podstawie zmierzonego zużycia, a nie tabliczki znamionowej. Dla słoweńskiego domu z instalacją trójfazową jest to pojemność, w której jedna szafa jest przeznaczona nie tylko na jedną noc, lecz także na dzienny cykl systemu solarnego. BMS 200 A pracuje bez wysiłku, ponieważ przy napięciu 51,2 V natężenie prądu jest umiarkowane. Dokładne krajowe lub europejskie dotacje na magazynowanie energii słonecznej zawsze sprawdzaj na oficjalnych stronach i u sprzedawcy przy składaniu zamówienia. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy napięciu 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono tę wartość do znanych 15 kWh dla gospodarstw domowych. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC wynoszące 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę wystarczy na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego o mocy 5–8 kW. 6000 cykli i 10 lat żywotności oznaczają, że inwestycja będzie służyć długo. A cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To węzeł DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebujesz kompatybilnego trójfazowego falownika hybrydowego 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem możesz dodawać równolegle kolejne szafy, maksymalnie 16, co daje około 257 kWh. Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt mocy maksymalnej paneli i zmienia napięcie, aby przekazać do akumulatora jak najwięcej energii. Ważne jest, by porównywać nie tylko całkowity prąd regulatora, lecz także zakres napięcia FV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały MPPT nie powoduje szkód, ale ogranicza wykorzystanie instalacji.
Rozbudowa wyłącznie równoległa do 16 szafek; ta sekcja przedstawia protokoły i limity. Tak. Użyj ładowarki 48 V klasy (51,2 V) LiFePO4 lub wbudowanego układu ładowania w kompatybilnym falowniku hybrydowym. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres pracy wynosi od -10 °C do 50 °C, a temperatura podczas ładowania musi pozostać powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez kompatybilny falownik hybrydowy to standardowa konfiguracja. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, którą pomnożyliśmy przez 51,2 V, uzyskując 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono tę wartość do znanych z domowych instalacji 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC: 200 A (około 10,2 kW). Pojemność znamionowa wynosi 16,08 kWh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza około 12,9 kWh energii możliwej do komfortowego wykorzystania z jednej szafki. Przy użyciu trójfazowego falownika hybrydowego o sprawności około 95% i niewielkim zapasie naładowania na nocną rezerwę pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii wyjściowej AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie podano dokładnie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia ocena wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 opinii. Większość osób wspomina o autokonsumpcji energii słonecznej i rezerwie na wypadek awarii; szczegóły dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego omawiamy w poniższych poradnikach. Pojemność należy dobrać do dziennego zużycia i oczekiwanej liczby dni autonomii, uwzględniając głębokość rozładowania danego układu chemicznego. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, a LiFePO4 wytrzymują głębsze cykle. Niezależnie od rodzaju chemii zwróć uwagę na równomierne napięcie ogniw, prawidłową krzywą ładowania i dobór prądu, ponieważ niezgodna krzywa skraca żywotność bardziej niż same cykle.
16S-LFP-CC/CV po podatkovnem listu; delovna napetost 43,2–58,4 V. Omarica meri 825 × 650 × 450 mm (d × š × v), neto tehta 109,3 kg (bruto v škatli 126,2 kg). Je samostoječa in namenjena uporabi v notranjih prostorih, stopnja zaščite IP54, zato je primerna za ravna tla v garaži ali kotlovnici, ne pa za stenski nosilec. Premik načrtujte za dve osebi in voziček ter upoštevajte polmer upogiba kablov pri zadnjih priključkih. Nazivna kapaciteta je 16,0768 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE navaja število ciklov pri 80 % DoD, kar pomeni, da je iz ene omarice udobno izkoristljivih približno 12,9 kWh. S trifaznim hibridnim pretvornikom z izkoristkom okoli 95 % in majhno rezervo napolnjenosti za nočno uporabo ostane približno 11,5–12 kWh čistega izmeničnega izhoda. Dve vzporedno povezani omarici to podvojita na približno 23–24 kWh. Da, primerna je za napajanje osnovnih porabnikov prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno vozlišče z enosmernim tokom in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena 16-kWh omarica zlahka pokriva nočno osnovno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke; večji električni štedilnik ali sušilnik perila raje prepustite generatorju ali drugi omarici. Odkar smo baterijo namestili skupaj s sončnimi paneli, smo namesto oddajanja električne energije v omrežje začeli sami porabljati več kot 80 % proizvedene energije. Ta sprememba je opazno in trajno vplivala na naš račun za energijo, zmožnost baterije, da obvladuje velike obremenitve in hkrati ohranja uravnoteženost celic, pa mi daje zaupanje, da bo dobro delovala vseh deset let predvidene življenjske dobe. Kabli in varovalke so pogosto prezrt, a odločilen del varne namestitve. Pri nizki napetosti baterije je tok visok, zato morajo biti vodniki kratki, debeli in dimenzionirani glede na tok in dolžino, da ostanejo padci napetosti in segrevanje v dovoljenih mejah. Na vsaki varnostni meji (baterija, FV, izhod) uporabite pravilno dimenzionirane varovalke in ločilna stikala; pretanek vodnik se lahko pregreje, varovalka pa ščiti pred kratkim stikom in požarom.
Končni povzetek: GSIKE 51,2 V 300 Ah = 16 076,8 Wh (16,08 kWh), vozlišče z enosmernim tokom 200 A ≈ 10,2 kW, 6000 ciklov, IP54, Pylontech RS485/CAN, vzporedna povezava do 16 omaric. Za 1569,99 EUR namesto 2250,00 EUR, brezplačna dostava v Sloveniji, 30-dnevno vračilo.
Tabela podsumowuje wartości z instrukcji i tabliczki znamionowej; rzeczywista pojemność ogniw wynosi 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Nazwa „15kW” opisuje klasę energetyczną, a nie moc wyjściową 15 kW. Tak. Tabela dopuszcza do 16 jednostek połączonych równolegle. Każda szafa magazynuje około 16 kWh, a więc równoległa grupa 16 jednostek zapewnia około 257 kWh – wystarczająco dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub lekkiego zastosowania komercyjnego. Rozbudowa tej platformy 51,2 V jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, więc nie łącz szaf szeregowo. Zawsze łącz jednostki z tej samej partii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. W naszym domu zdarzają się sporadyczne przerwy w dostawie prądu, a latem zapotrzebowanie jest wysokie. Od czasu instalacji akumulatora 51.2V 300Ah przełączenie zasilania przebiega płynnie i ledwo zauważamy, że coś się stało. Świadomość, że w każdej chwili mamy do dyspozycji niezawodne źródło zasilania awaryjnego klasy piętnastu kilowatogodzin, jest naprawdę bezcenna. Regularna cena szafy wynosi 1569,99 euro, obniżona ze standardowej ceny 2250,00 euro. Produkt jest nowy i dostępny w magazynie, model GSK-51.2V-300AH. Bezpłatna dostawa do Słowenii, realizacja zamówienia w ciągu 1–3 dni i wysyłka w ciągu 2–7 dni, z 30-dniowym prawem zwrotu. Przewidywana żywotność wynosi około 10 lat i 6000 cykli przy 80% DoD. Cena jest podana w euro; aktualną dostępność w Słowenii i opcje dostawy sprawdź w koszyku podczas składania zamówienia. Tak, podstawowe urządzenia można zasilać przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sam akumulator to szyna DC 51,2 V i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłącz go do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48V (5–12 kW), który obsługuje protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafa o pojemności 16 kWh z powodzeniem zasili podstawowe urządzenia słoweńskiego gospodarstwa domowego przez noc: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej zasilać z generatora lub drugiej szafy. WiFi i funkcje monitorowania umożliwiają sprawdzanie napięcia, mocy, prądu ładowania i stanu akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, dzięki czemu można wcześnie wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca w ciągu dnia bez akumulatora jest praktyczna przy bezchmurnym niebie, ale w nocy i przy zapewnianiu stałego zasilania awaryjnego potrzebny jest zapas energii w akumulatorach; monitorowanie pomaga rozpoznać, kiedy system korzysta wyłącznie z PV, a kiedy z akumulatora.
To akumulator do magazynowania energii klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i prąd rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy ,8 Wh = 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono to do znanych 15 kWh dla gospodarstw domowych. Przy planowaniu obciążenia nie zakładajcie 15 kW, tylko graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć rezerwę na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiedni rozmiar. ,8 Wh w jednej szafie wystarczy na całą noc przeciętnemu domowi. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego o mocy 5–8 kW. 6000 cykli i 10 lat eksploatacji oznaczają, że inwestycja będzie służyć długo. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To węzeł DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V obsługujący protokół Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. Aby uzyskać około 12 kWh użytecznej energii, potrzebowalibyście około 24 kWh pojemności akumulatorów kwasowo-ołowiowych z elektrolitem żelowym lub AGM, ponieważ ich głębokość rozładowania jest zwykle ograniczona do 50%. Oznacza to około dziesięciu akumulatorów 12 V 100 Ah, ponad 400 kg masy, konieczność wentylacji, uzupełniania wody i wymiany co pięć lat. Ta jedna szafa LiFePO4 o masie 109,3 kg zapewnia około 12,9 kWh użytecznej energii przy znamionowej głębokości rozładowania 80%, bez uzupełniania wody i emisji gazów, przez 6000 cykli i 10 lat eksploatacji. Kosztuje więcej niż jednorazowy zakup akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale w ciągu dziesięciu lat szafa LiFePO4 wygrywa pod względem masy i całkowitego kosztu, a zamiast całego pomieszczenia na baterie zajmuje jedno miejsce na podłodze. Tabela przedstawia szafy klasy 48 V; ceny z około października 2026 r., ostateczna cena widoczna w koszyku. Tak. Tabela dopuszcza do 16 jednostek połączonych równolegle. Każda szafa magazynuje około 16 kWh, więc grupa 16 jednostek połączonych równolegle zapewnia około 257 kWh – wystarczająco dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub niewielkiego zastosowania komercyjnego. Rozbudowa w tej platformie 51,2 V jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, dlatego nie łączcie szaf szeregowo. Zawsze łączcie jednostki z tej samej serii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. Regularna cena szafy wynosi 1569,99 euro, obniżona z typowej ceny 2250,00 euro; produkt jest nowy i dostępny w magazynie, model GSK-51.2V-300AH. Bezpłatna dostawa do Słowenii, realizacja zamówienia w ciągu 1–3 dni i wysyłka w ciągu 2–7 dni, z możliwością zwrotu w ciągu 30 dni. Przewidywana żywotność wynosi około 10 lat i 6000 cykli przy głębokości rozładowania 80%. Cena jest podana w euro; aktualną dostępność w Słowenii i logistykę sprawdźcie w koszyku podczas składania zamówienia. Wi-Fi i funkcja monitorowania pozwalają sprawdzać napięcie, moc, prąd ładowania i stan akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, co pozwala wcześnie wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca bez akumulatora w ciągu dnia jest praktyczna przy bezchmurnej pogodzie, ale w nocy i w przypadku stałego zasilania awaryjnego potrzebny jest zapas energii w akumulatorze; monitorowanie pomaga rozpoznać, kiedy system działa wyłącznie z instalacji fotowoltaicznej, a kiedy z akumulatora. Tabela przedstawia szafy klasy 48 V; ceny z około października 2026 r., ostateczna cena widoczna w koszyku. Nazwa produktu i materiały marketingowe mówią o akumulatorze 300 Ah, natomiast oficjalna tabela podaje pojemność ogniw 314 Ah. Obliczenie energii opiera się na wartości z tabeli: 314 Ah × 51,2 V = ,8 Wh. 314 Ah należy rozumieć jako techniczną pojemność ogniw, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; szafa, jej masa, wymiary i BMS są takie same w przypadku obu nazw. Trochę obawiałem się, jak akumulator będzie działać podczas mroźnych zimowych miesięcy w Alpach, ale sprawdzał się niezawodnie nawet wtedy, gdy temperatura spadała znacznie poniżej zera. Utrzymywał naładowanie i bez problemu zasilał pompy obiegowe instalacji grzewczej, a jego solidna konstrukcja wyraźnie pokazuje, że został zaprojektowany z myślą o wymagających warunkach. Przy planowaniu systemu off-grid najważniejsze jest, by zacząć od rzeczywistego dziennego zużycia: spiszcie wszystkie odbiorniki pracujące stale i przy rozruchu, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie na tej podstawie przygotujcie dzienny bilans energii w Wh. Dopiero potem wybierzcie falownik, instalację fotowoltaiczną i akumulator; odwrotna kolejność, czyli zakup urządzenia, a dopiero później szukanie dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania systemu lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Konserwacja wydłuża żywotność: regularnie sprawdzajcie dokręcenie zacisków, czystość otworów wentylacyjnych i chłodzenie, a także to, czy pomieszczenie jest suche i dobrze wentylowane, bez wilgoci i kurzu. Monitorujcie napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw; po kilku latach sprawdźcie stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikajcie miejsc o wysokiej wilgotności, dużym zapyleniu lub narażonych na mróz; przestrzegajcie podanych w instrukcji temperatur pracy i przechowywania.
Pojemność nominalna wynosi 8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie naładowania na potrzeby nocnego zasilania awaryjnego pozostaje około 11,5–12 kWh czystego wyjścia AC. Dwie równolegle połączone szafy podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie przytaczamy dosłownie w oryginalnym brzmieniu; zostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o autokonsumpcji energii słonecznej i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące połączenia z falownikiem hybrydowym odpowiadamy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu autokonsumpcji: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować nadwyżki z dnia, zamiast oddawać je do sieci po niskiej taryfie. Przy tej cenie GSIKE to rozwiązanie, które wyróżnia się na tle markowych systemów 16 kWh, często kosztujących kilka tysięcy euro z montażem, podczas gdy ta szafa zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Aktualne dotacje krajowe i europejskie należy zawsze sprawdzać w chwili składania zamówienia. Tabela przedstawia przybliżony czas bez uwzględnienia strat; limit ciągły wynosi 200 A ≈10,2 kW DC, a ograniczeniem jest pojemność energetyczna. Nazwa produktu i materiały marketingowe mówią o akumulatorze 300 Ah, natomiast oficjalna tabela podaje ogniwa 314 Ah. W obliczeniu pojemności energetycznej przyjęto wartość z tabeli: 314 Ah × 51,2 V = 8 Wh. Wartość 314 Ah należy rozumieć jako techniczną pojemność ogniwa, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; szafa, jej masa i wymiary oraz system BMS są takie same w obu przypadkach. Planując system off-grid, zacznij od rzeczywistego dziennego zużycia energii: zapisz wszystkie odbiorniki pracujące w sposób ciągły i te o wysokim prądzie rozruchowym, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie oblicz na tej podstawie dzienny bilans energii w Wh. Dopiero potem dobierz falownik, instalację fotowoltaiczną i akumulator; odwrotne podejście, polegające na zakupie urządzenia i dopiero późniejszym szukaniu dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Konserwacja wydłuża żywotność: regularnie sprawdzaj dokręcenie zacisków, drożność wentylacji i chłodzenie, a także to, czy pomieszczenie jest suche i przewiewne oraz wolne od wilgoci i kurzu. Monitoruj napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw, a po kilku latach sprawdź stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikaj miejsc o wysokiej wilgotności, zapyleniu lub zagrożonych zamarznięciem; przestrzegaj podanych w instrukcji temperatur pracy i przechowywania. Tabela przedstawia przybliżony czas bez uwzględnienia strat; limit ciągły wynosi 200 A ≈10,2 kW DC, a ograniczeniem jest pojemność energetyczna. Podziel nocne zużycie energii w Wh przez około 12 kWh na jedną szafę. Typowe podstawowe zużycie w słoweńskim domu – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – wynosi około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafa wystarczy na około 9–11 godzin, zanim się rozładuje. Przy sprężarce pompy ciepła o mocy 5 kW czas pracy tej samej szafy spada poniżej 3 godzin. Dobierz system na podstawie zmierzonego zużycia, a nie danych z tabliczki znamionowej. W słoweńskim domu z instalacją trójfazową jest to pojemność, która pozwala wykorzystać jedną szafę nie tylko do zasilania przez jedną noc, lecz także dobowego cyklu instalacji fotowoltaicznej. System BMS o prądzie 200 A działa bez wysiłku, ponieważ przy napięciu 51,2 V natężenie prądu jest łatwe do opanowania. Aktualne dotacje krajowe i europejskie na magazynowanie energii słonecznej należy zawsze sprawdzać na oficjalnych stronach i u sprzedawcy w chwili składania zamówienia. Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt mocy maksymalnej paneli i zmienia napięcie, aby przekazać do akumulatora jak najwięcej energii. Ważne jest, by porównać nie tylko całkowity prąd regulatora, lecz także zakres napięcia wejściowego PV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały regulator MPPT nie powoduje szkód, ale ogranicza wykorzystanie instalacji.
Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno vozlišče DC in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena omarica s 16 kWh brez težav pokriva osnovno nočno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke; zmogljivejši električni štedilnik ali sušilnik perila raje prepustite generatorju ali drugi omarici. Odkar smo baterijo namestili skupaj s sončnimi paneli, smo namesto oddajanja električne energije v omrežje začeli sami porabljati več kot 80 odstotkov proizvedene energije. Ta sprememba je resnično in trajno znižala naš račun za energijo, zmogljivost baterije pri obvladovanju velikih obremenitev in hkratnem uravnavanju celic pa mi vliva zaupanje, da bo dobro delovala vseh deset let predvidene življenjske dobe. Slovenci, ki kupujejo domači sistem za shranjevanje energije, so prerasli eno stensko baterijo s 5 kWh. Ena omarica s 5 kWh čez noč napaja hladilnik in nekaj luči, tipično trifazno gospodinjstvo – hladilnik, zamrzovalnik, obtočno črpalko, ventilator toplotne črpalke, usmerjevalnik, razsvetljavo in skromno obremenitev kuhinje – pa med nočnim izpadom porabi 1,5–3 kWh na uro. S takšno porabo se omarica s 5 kWh izprazni že do večera. GSIKE GSK-51.2V-300AH shrani 16.076,8 Wh, od katerih je pri nazivni globini praznjenja 80 % udobno izkoristljivih približno 12,9 kWh; po upoštevanju izkoristka pretvornika na strani AC dobite približno 11,5–12 kWh. To je razlika med nekaj urami udobja in celonočno rezervo. Razširitev je mogoča izključno z vzporedno vezavo, do 16 omaric; razdelek opisuje protokole in omejitve. Nočno osnovno porabo v Wh delite s približno 12 kWh na omarico. Tipična slovenska osnovna poraba – hladilnik 150 Wh, razsvetljava in elektronika s povprečno močjo 300 W, ventilator in usmerjevalnik – znaša približno 1,0–1,4 kWh na uro, zato ena omarica to pokriva približno 9–11 ur, preden jo je treba napolniti. S kompresorjem toplotne črpalke z močjo 5 kW pa se čas delovanja iste omarice skrajša na manj kot 3 ure. Skupino načrtujte glede na izmerjeno osnovno porabo, ne glede na nazivno moč na tablici. Regulator MPPT je srce sončnega polnjenja: spremlja točko največje moči panelov in prilagaja napetost, da se v baterijo prenese čim več energije. Pomembno je primerjati ne le skupni tok regulatorja, temveč tudi območje napetosti fotonapetostnih panelov in dovoljeno moč panelov; premajhen MPPT ne škodi, temveč omejuje izkoriščenost sistema. Razširitev je mogoča izključno z vzporedno vezavo, do 16 omaric; razdelek opisuje protokole in omejitve. Da. Uporabite polnilnik za baterije LiFePO4 razreda 48 V (51,2 V) ali vgrajeno polnilno stopnjo združljivega hibridnega pretvornika. Polnilna napetost je 58,4 V CC/CV, spodnja meja praznjenja pa 40 V. Pri nizkih temperaturah je polnjenje prepovedano; območje delovanja je od -10 °C do 50 °C, temperatura pri polnjenju pa mora ostati nad lediščem. Sončno polnjenje prek združljivega hibridnega pretvornika je običajna nastavitev. Gre za baterijo za shranjevanje energije razreda 15 kWh, NE za enoto z neprekinjeno izhodno močjo 15 kW. BMS navaja tok polnjenja 200 A in tok praznjenja 200 A, kar pri 51,2 V pomeni približno 10,2 kW neprekinjene moči DC. Oznaka »15 kW« se nanaša na razred shranjene energije: celice imajo kapaciteto 314 Ah; ko to pomnožimo z 51,2 V, dobimo 16.076,8 Wh oziroma 16,08 kWh, proizvajalec pa vrednost za trg zaokroži na znanih 15 kWh za gospodinjstva. Pri načrtovanju obremenitve ne računajte s 15 kW, temveč z omejitvijo DC 200 A (približno 10,2 kW). Kapaciteto izberite glede na dnevno porabo in želeno število dni avtonomije ter upoštevajte globino praznjenja posamezne vrste baterije. Svinčene baterije zahtevajo manjšo globino praznjenja in pogostejše polnjenje, LiFePO4 pa prenese globlje cikle. Ne glede na vrsto baterije bodite pozorni na enakomerno napetost členov, pravilno polnilno krivuljo in ustrezno dimenzioniran tok, saj nezdružljiva krivulja skrajša življenjsko dobo bolj kot sami cikli.
BMS oferuje RS232, RS485 i CAN-BUS oraz obsługuje rozszerzony protokół w stylu Pylontech, którego oczekuje większość hybrydowych falowników 48 V. Podajemy protokół (RS485/CAN, Pylontech), ale nie gwarantujemy zgodności z każdym modelem; przy składaniu zamówienia potwierdź u sprzedawcy dokładny model falownika i ustawienia, ponieważ oprogramowanie sprzętowe i złącza mogą się różnić. To nie jest elektrownia typu all-in-one i nie ma wbudowanego gniazdka. Niestety, w naszym regionie przerwy w dostawie prądu są dość częste, zwłaszcza podczas zimowych burz. Akumulator bezproblemowo pomógł nam przetrwać już kilka takich przerw, ponieważ falownik przełącza się natychmiast, a ogniwa głębokiego rozładowania świetnie utrzymują ładunek. Możliwość szybkiego sprawdzenia poziomu naładowania na wyświetlaczu LCD daje nam pewność, że system jest zawsze gotowy, gdy go potrzebujemy. Przy napięciu 51,2 V BMS 200 A utrzymuje prąd stały na rozsądnym poziomie. Uzyskanie tej samej mocy 10,2 kW z instalacji 24 V wymagałoby prądu ponad 400 A i bardzo ciężkich miedzianych kabli; przy 48 V kabel do trójfazowego falownika hybrydowego pozostaje poręczny. Szafa jest wolnostojąca i waży 109,3 kg, więc nadaje się na podłogę w garażu lub kotłowni, obok falownika, a nie do montażu na ścianie. Wymiary to kolejny powód, dla którego Słoweńcy wybierają tę platformę: do 16 szaf połączonych równolegle pozwala zwiększyć pojemność systemu z 16 kWh do około 257 kWh, na potrzeby całego domu lub niewielkich zastosowań komercyjnych. 16S-LFP-CC/CV według karty katalogowej; napięcie robocze 43,2V–58,4V. Tak. Użyj ładowarki klasy 48 V (51,2 V) LiFePO4 lub wbudowanego układu ładowania zgodnego falownika hybrydowego. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres roboczy wynosi od -10 °C do 50 °C, a temperatura podczas ładowania musi być powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez zgodny falownik hybrydowy to typowa konfiguracja. Wybierz pojemność odpowiednio do dziennego zużycia i pożądanej liczby dni autonomii, uwzględniając głębokość rozładowania danego układu chemicznego. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, natomiast LiFePO4 wytrzymuje głębsze cykle. Niezależnie od składu chemicznego zwróć uwagę na równomierne napięcie ogniw, prawidłową krzywą ładowania i dobór prądu, ponieważ niezgodna krzywa bardziej skraca żywotność niż same cykle. 16S-LFP-CC/CV według karty katalogowej; napięcie robocze 43,2V–58,4V. Szafa ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.) i masę netto 109,3 kg (masa brutto w opakowaniu: 126,2 kg). Jest wolnostojąca, przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, ze stopniem ochrony IP54, dlatego należy ustawić ją na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Przenoszenie zaplanuj z udziałem dwóch osób i wózka, pozostawiając miejsce na zachowanie promienia gięcia przewodów przy tylnych zaciskach. Wartość znamionowa wynosi ,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Przez trójfazowy falownik hybrydowy o sprawności około 95%, z niewielką rezerwą naładowania na noc, uzyskuje się około 11,5–12 kWh czystej mocy wyjściowej AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Kable i bezpieczniki są często niedocenianym, ale kluczowym elementem bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu akumulatora prąd jest wysoki, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do prądu oraz długości, aby straty napięcia i nagrzewanie mieściły się w dopuszczalnych granicach. Na każdej granicy zabezpieczeń (akumulator, FV, wyjście) zastosuj bezpiecznik o odpowiednim prądzie znamionowym i rozłączniki izolacyjne; przewód o zbyt małym przekroju może się nagrzewać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Tak. Tabela dopuszcza do 16 jednostek połączonych równolegle. Każda szafa magazynuje około 16 kWh, więc grupa 16 jednostek połączonych równolegle zapewnia około 257 kWh – wystarczająco dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub do lekkich zastosowań komercyjnych. Rozbudowa w tej platformie 51,2 V jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, dlatego nie należy łączyć szaf szeregowo. Zawsze łącz jednostki z tej samej serii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. W naszym domu latem zdarzają się sporadyczne przerwy w dostawie prądu, gdy zapotrzebowanie jest wysokie, ale odkąd zainstalowaliśmy akumulator 51.2V 300Ah, dom bezproblemowo przełącza się na zasilanie awaryjne i prawie nie zauważamy, że coś się stało. Spokój ducha, jaki daje pewność, że w każdej chwili mamy do dyspozycji prawdziwy zapas energii klasy 15 kilowatogodzin, jest szczerze mówiąc bezcenny. To tylko wskazówka do planowania. Uwzględnij straty przetwornicy (~95%) i zachowaj 10–20% rezerwy naładowania. Większa sprężarka pompy ciepła lub suszarka elektryczna pobiera więcej, niż jedna szafa może stale zapewnić; podłącz je do generatora lub większej grupy. GSIKE GSK-51.2V-300AH to wolnostojąca szafa LiFePO4 51,2 V do domowego magazynowania energii, o pojemności 16,076.8 Wh (około 16 kWh, nazwa handlowa klasy 15 kW), z inteligentnym BMS zapewniającym ładowanie i rozładowywanie prądem do 200 A; szacowana żywotność wynosi 6000 cykli przy 80% DoD i około 10 lat. Dla słoweńskich gospodarstw domowych z instalacją trójfazową i do lekkich zastosowań komercyjnych, które potrzebują jednego węzła o pojemności 16 kWh z możliwością rozbudowy do 16 szaf połączonych równolegle. Ostateczny werdykt: GSIKE 51,2V 300Ah = / 16,076.8Wh (16,08kWh), węzeł DC 200A ≈10,2kW, 6000 cykli, IP54, Pylontech RS485/CAN, możliwość połączenia równoległego do 16 szaf. Za 1569.99 EUR zamiast 2250.00 EUR, bezpłatna dostawa w Słowenii, 30-dniowy zwrot.
Nazwa produktu i marketing mówią o akumulatorze 300 Ah, a oficjalna tabela podaje ogniwa 314 Ah. Obliczenie energii wykorzystuje wartość z tabeli: 314 Ah × 51,2 V =,8 Wh. Wartość 314 Ah należy rozumieć jako inżynieryjną pojemność ogniwa, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; obudowa, masa, wymiary i BMS dotyczą tego samego produktu pod obiema nazwami. Trochę obawiałem się, jak akumulator będzie działał podczas mroźnych zimowych miesięcy w Alpach, ale sprawdzał się niezawodnie, nawet gdy temperatura znacznie spadała poniżej zera. Utrzymywał poziom naładowania i bez problemu zasilał pompy obiegowe ogrzewania, a solidna konstrukcja wyraźnie pokazuje, że akumulator zaprojektowano z myślą o trudnych warunkach. BMS udostępnia trzy fizyczne kanały: RS232, RS485 i CAN-BUS, ze wspólnym protokołem w stylu Pylontech. To rodzina, której oczekuje większość domowych falowników hybrydowych 48 V, ponieważ Pylontech ukształtował de facto standard komunikacji z akumulatorami 51,2 V. W praktyce oznacza to, że w falowniku należy ustawić typ akumulatora na „Pylontech” (lub wybrać odpowiedni profil LFP/CAN), a falownik odczyta z obudowy poziom naładowania, napięcie ogniw i temperaturę, po czym odpowiednio dostosuje ładowanie i rozładowywanie. Podajemy protokół, a nie certyfikację każdego modelu, ponieważ oprogramowanie układowe i złącza różnią się między modelami.,8 Wh 51,2 V / klasa 48 V BMS 200 A ~10,2 kW limit DC 6000 cykli przy 80% DoD ładowanie 58,4 V RS485/CAN/RS232 Kompatybilny z Pylontech do 16 jednostek równolegle IP54 109,3 kg 10 lat żywotności Tabela podsumowuje wartości z instrukcji obsługi i tabliczki znamionowej; rzeczywista pojemność ogniw wynosi 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Nazwa „15kW” określa klasę energetyczną, a nie moc wyjściową 15 kilowatów. BMS udostępnia RS232, RS485 i CAN-BUS oraz obsługuje popularny protokół w stylu Pylontech, którego oczekuje większość falowników hybrydowych 48 V. Podajemy protokół (RS485/CAN, Pylontech), ale nie gwarantujemy zgodności z każdym modelem; przed złożeniem zamówienia potwierdź u sprzedawcy dokładny model falownika i ustawienia, ponieważ oprogramowanie układowe i złącza różnią się między modelami. To nie jest elektrownia typu all-in-one i nie ma wbudowanego gniazdka. Obudowa ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.), a masa netto wynosi 109,3 kg (masa brutto w opakowaniu: 126,2 kg). Jest wolnostojąca i przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, z ochroną IP54, dlatego należy ustawić ją na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Przenoszenie należy zaplanować dla dwóch osób z użyciem wózka, a przy tylnych zaciskach zostawić miejsce na promień gięcia kabla. Kable i bezpieczniki są często niedocenianym, ale kluczowym elementem bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu akumulatora prąd jest wysoki, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do natężenia prądu oraz długości, tak aby spadki napięcia i nagrzewanie mieściły się w dopuszczalnych granicach. Przy każdym punkcie ochrony (akumulator, instalacja fotowoltaiczna, wyjście) należy zastosować odpowiednio dobrane bezpieczniki i rozłączniki izolacyjne; zbyt cienki przewód może się nagrzać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Nocne zużycie podstawowe w Wh podziel przez około 12 kWh na szafę. Typowe podstawowe zużycie w słoweńskim domu – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafa zasila je przez około 9–11 godzin, zanim się rozładuje. Przy kompresorze pompy ciepła o mocy 5 kW ta sama szafa wystarczy na mniej niż 3 godziny. Planuj grupę na podstawie zmierzonego zużycia podstawowego, a nie danych z tabliczki znamionowej. W słoweńskim domu trójfazowym to pojemność, przy której jedna szafa nie jest przeznaczona tylko na jedną noc, lecz na dzienny cykl instalacji solarnej. BMS 200 A działa bez wysiłku, ponieważ przy 51,2 V natężenie prądu jest umiarkowane. Dokładne krajowe lub unijne dotacje do magazynowania energii słonecznej zawsze sprawdzaj na oficjalnych stronach i u sprzedawcy przy składaniu zamówienia. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka zapewniająca ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych gospodarstwom domowym 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj 15 kW, lecz uwzględnij graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę oznacza zapas energii na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego 5–8 kW. 6000 cykli i 10-letni okres eksploatacji oznaczają, że inwestycja posłuży przez długi czas. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To magistrala DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka zapewniająca ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych gospodarstwom domowym 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj 15 kW, lecz uwzględnij graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę oznacza zapas energii na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego 5–8 kW. 6000 cykli i 10-letni okres eksploatacji oznaczają, że inwestycja posłuży przez długi czas. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To magistrala DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. Aby uzyskać podobne około 12 kWh użytecznej energii, potrzeba około 24 kWh pojemności akumulatorów kwasowo-żelowych lub AGM, ponieważ głębokość rozładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest zwykle ograniczona do 50%. Oznacza to około dziesięciu akumulatorów 12 V 100 Ah, ponad 400 kg masy, konieczność wentylacji i uzupełniania wody oraz wymianę co pięć lat. Ta jedna szafa LiFePO4 o masie 109,3 kg zapewnia około 12,9 kWh użytecznej energii przy znamionowym DoD 80%, nie wymaga uzupełniania wody ani wentylacji z powodu wydzielania gazów, a jej żywotność wynosi 6000 cykli i 10 lat. Jej cena jest wyższa niż jednorazowy zakup akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale po dziesięciu latach szafa LiFePO4 wygrywa pod względem masy i całkowitego kosztu, zajmując jedno wolnostojące miejsce zamiast całego pomieszczenia na akumulatory. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka zapewniająca ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych gospodarstwom domowym 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj 15 kW, lecz uwzględnij graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę oznacza zapas energii na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego 5–8 kW. 6000 cykli i 10-letni okres eksploatacji oznaczają, że inwestycja posłuży przez długi czas. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To magistrala DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. Aby uzyskać podobne około 12 kWh użytecznej energii, potrzeba około 24 kWh pojemności akumulatorów kwasowo-żelowych lub AGM, ponieważ głębokość rozładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest zwykle ograniczona do 50%. Oznacza to około dziesięciu akumulatorów 12 V 100 Ah, ponad 400 kg masy, konieczność wentylacji i uzupełniania wody oraz wymianę co pięć lat. Ta jedna szafa LiFePO4 o masie 109,3 kg zapewnia około 12,9 kWh użytecznej energii przy znamionowym DoD 80%, nie wymaga uzupełniania wody ani wentylacji z powodu wydzielania gazów, a jej żywotność wynosi 6000 cykli i 10 lat. Jej cena jest wyższa niż jednorazowy zakup akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale po dziesięciu latach szafa LiFePO4 wygrywa pod względem masy i całkowitego kosztu, zajmując jedno wolnostojące miejsce zamiast całego pomieszczenia na akumulatory. Tabela przedstawia szafy klasy 48 V; ceny orientacyjne na październik 2026 r., ostateczną kwotę określa koszyk. Tak. Tabela dopuszcza połączenie równoległe maksymalnie 16 jednostek. Każda szafa przechowuje około 16 kWh, zatem grupa 16 jednostek połączonych równolegle zapewnia około 257 kWh – dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub lekkiego zastosowania komercyjnego. W tej platformie 51,2 V rozbudowa jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, więc nie łącz szaf szeregowo. Zawsze łącz jednostki z tej samej partii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. Regularna cena szafy wynosi 1569,99 euro, przeceniona ze standardowej ceny 2250,00 euro; produkt jest dostępny w magazynie, nowy, model GSK-51.2V-300AH. Bezpłatna dostawa do Słowenii, realizacja zamówienia w ciągu 1–3 dni i wysyłka w ciągu 2–7 dni, z możliwością zwrotu w ciągu 30 dni. Planowany okres eksploatacji to około 10 lat, a żywotność wynosi 6000 cykli przy 80% DoD. Cena jest podana w euro; aktualną dostępność i logistykę w Słowenii sprawdź w koszyku podczas składania zamówienia. Wi-Fi i monitoring umożliwiają przeglądanie napięcia, mocy, prądu ładowania i stanu akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, co pozwala wcześnie wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca bez akumulatora w ciągu dnia jest praktyczna przy pełnym słońcu, ale w nocy i w przypadku stałego zasilania rezerwowego potrzebny jest zapas energii w akumulatorze; monitoring pomaga rozpoznać, kiedy system działa wyłącznie z instalacji fotowoltaicznej, a kiedy korzysta z akumulatora.
Tak. Użyj ładowarki do akumulatorów LiFePO4 klasy 48 V (51,2 V) lub wbudowanego układu ładowania w kompatybilnym falowniku hybrydowym. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V w trybie CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres temperatur pracy wynosi od -10 °C do 50 °C, a podczas ładowania temperatura musi pozostawać powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez kompatybilny falownik hybrydowy to standardowa konfiguracja. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS określa prąd ładowania na 200 A i prąd rozładowania na 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, którą pomnożyliśmy przez 51,2 V, uzyskując 16 076,8 Wh = 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych z rynku 15 kWh dla gospodarstw domowych. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC: 200 A (około 10,2 kW). Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można komfortowo wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie na noc pozostaje około 11,5–12 kWh energii na wyjściu AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dosłownie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy również dwie oceny czterogwiazdkowe, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego odpowiadamy w poniższych poradnikach. Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można komfortowo wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie na noc pozostaje około 11,5–12 kWh energii na wyjściu AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dosłownie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy również dwie oceny czterogwiazdkowe, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego odpowiadamy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu zużycia własnego: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować nadwyżkę energii z dnia zamiast oddawać ją do sieci po niskiej stawce. Przy tej cenie GSIKE to rozwiązanie plasujące się w segmencie, w którym markowe systemy 16 kWh często kosztują kilka tysięcy euro wraz z montażem, podczas gdy sama ta szafa zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Zawsze sprawdzaj aktualne krajowe lub europejskie dopłaty w momencie składania zamówienia. Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można komfortowo wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie na noc pozostaje około 11,5–12 kWh energii na wyjściu AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dosłownie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy również dwie oceny czterogwiazdkowe, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego odpowiadamy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu zużycia własnego: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować nadwyżkę energii z dnia zamiast oddawać ją do sieci po niskiej stawce. Przy tej cenie GSIKE to rozwiązanie plasujące się w segmencie, w którym markowe systemy 16 kWh często kosztują kilka tysięcy euro wraz z montażem, podczas gdy sama ta szafa zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Zawsze sprawdzaj aktualne krajowe lub europejskie dopłaty w momencie składania zamówienia. Tabela przedstawia przybliżony czas bez uwzględnienia strat; stały limit wynosi 200 A ≈ 10,2 kW DC, a ograniczeniem jest dostępna energia. Nazwa produktu i materiały marketingowe mówią o akumulatorze 300 Ah, natomiast oficjalna tabela podaje ogniwa 314 Ah. Obliczenie energii wykorzystuje wartość z tabeli: 314 Ah × 51,2 V = 16 076,8 Wh. Pojemność 314 Ah należy traktować jako wartość inżynieryjną ogniwa, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; szafa, masa, wymiary i BMS są takie same w obu wersjach. Planując system off-grid, zacznij od rzeczywistego dziennego zużycia energii: spisz wszystkie odbiorniki pracujące w sposób ciągły i te o dużym prądzie rozruchowym, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie na tej podstawie przygotuj dzienny bilans energii w Wh. Dopiero potem dobierz falownik, instalację fotowoltaiczną i akumulator; odwrotna kolejność, gdy najpierw kupuje się urządzenie, a dopiero potem szuka dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania systemu lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Konserwacja wydłuża żywotność: regularnie sprawdzaj dokręcenie zacisków, drożność wentylacji i chłodzenie, a także to, czy pomieszczenie jest suche i dobrze wentylowane oraz wolne od wilgoci i kurzu. Monitoruj napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw, a po kilku latach sprawdź stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikaj miejsc o wysokiej wilgotności, zapyleniu lub narażonych na zamarzanie; przestrzegaj zakresów temperatury pracy i przechowywania podanych w instrukcji.
Szafka ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.), waży netto 109,3 kg (brutto w opakowaniu 126,2 kg). Jest wolnostojąca i przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, ma stopień ochrony IP54, dlatego powinna stać na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Przenoszenie zaplanujcie w dwie osoby i z użyciem wózka; pamiętajcie też o promieniu gięcia przewodów przy tylnych zaciskach. Pojemność znamionowa wynosi ,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafki można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Po przejściu przez trójfazowy falownik hybrydowy o sprawności około 95% i pozostawieniu niewielkiej rezerwy na noc do dyspozycji pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Tak, w przypadku podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem 51,2 V DC i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłączcie ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafka 16 kWh wystarcza z zapasem na nocne podstawowe zużycie energii w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo drugiej szafce. Od czasu, gdy zamontowaliśmy baterię razem z panelami słonecznymi, zamiast oddawać wyprodukowaną energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% jej produkcji. Ta jedna zmiana realnie i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a możliwość obsługi dużych obciążeń przy jednoczesnym utrzymywaniu ogniw w równowadze daje mi pewność, że bateria będzie dobrze działać przez cały dziesięcioletni okres użytkowania. Tak, w przypadku podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem 51,2 V DC i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłączcie ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafka 16 kWh wystarcza z zapasem na nocne podstawowe zużycie energii w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo drugiej szafce. Od czasu, gdy zamontowaliśmy baterię razem z panelami słonecznymi, zamiast oddawać wyprodukowaną energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% jej produkcji. Ta jedna zmiana realnie i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a możliwość obsługi dużych obciążeń przy jednoczesnym utrzymywaniu ogniw w równowadze daje mi pewność, że bateria będzie dobrze działać przez cały dziesięcioletni okres użytkowania. Słoweńcy kupujący domowe magazyny energii coraz częściej wybierają coś więcej niż jedną naścienną baterię 5 kWh. Jedna szafka 5 kWh wystarczy na nocną pracę lodówki i kilku świateł, ale typowe trójfazowe gospodarstwo domowe – lodówka, zamrażarka, pompa obiegowa, wentylator pompy ciepła, router, oświetlenie i niewielkie obciążenie kuchenne – zużywa podczas nocnej awarii zasilania 1,5–3 kWh na godzinę. Przy takim zużyciu szafka 5 kWh rozładuje się przed wieczorem. GSIKE GSK-51.2V-300AH magazynuje ,8 Wh, z czego przy znamionowej wartości 80% DoD można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh; po uwzględnieniu sprawności falownika po stronie AC pozostaje około 11,5–12 kWh. To różnica między kilkoma godzinami komfortu a pełną rezerwą na noc. Tak, w przypadku podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem 51,2 V DC i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłączcie ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafka 16 kWh wystarcza z zapasem na nocne podstawowe zużycie energii w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo drugiej szafce. Od czasu, gdy zamontowaliśmy baterię razem z panelami słonecznymi, zamiast oddawać wyprodukowaną energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% jej produkcji. Ta jedna zmiana realnie i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a możliwość obsługi dużych obciążeń przy jednoczesnym utrzymywaniu ogniw w równowadze daje mi pewność, że bateria będzie dobrze działać przez cały dziesięcioletni okres użytkowania. Słoweńcy kupujący domowe magazyny energii coraz częściej wybierają coś więcej niż jedną naścienną baterię 5 kWh. Jedna szafka 5 kWh wystarczy na nocną pracę lodówki i kilku świateł, ale typowe trójfazowe gospodarstwo domowe – lodówka, zamrażarka, pompa obiegowa, wentylator pompy ciepła, router, oświetlenie i niewielkie obciążenie kuchenne – zużywa podczas nocnej awarii zasilania 1,5–3 kWh na godzinę. Przy takim zużyciu szafka 5 kWh rozładuje się przed wieczorem. GSIKE GSK-51.2V-300AH magazynuje ,8 Wh, z czego przy znamionowej wartości 80% DoD można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh; po uwzględnieniu sprawności falownika po stronie AC pozostaje około 11,5–12 kWh. To różnica między kilkoma godzinami komfortu a pełną rezerwą na noc. Rozbudowa wyłącznie przez połączenie równoległe, maksymalnie do 16 szafek; w tej sekcji opisano protokoły i ograniczenia. Podzielcie nocne podstawowe zużycie energii w Wh przez około 12 kWh na szafkę. Typowe podstawowe zużycie w Słowenii – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – wynosi około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafka zapewni zasilanie przez około 9–11 godzin, zanim będzie wymagała ponownego naładowania. Przy włączonej sprężarce pompy ciepła o mocy 5 kW ta sama szafka rozładuje się w mniej niż 3 godziny. Planujcie pojemność zestawu na podstawie zmierzonego zużycia, a nie danych z tabliczki znamionowej. Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt maksymalnej mocy paneli i zmienia napięcie, aby przekazać do baterii jak najwięcej energii. Ważne jest, by porównywać nie tylko całkowity prąd regulatora, lecz także zakres napięcia PV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały regulator MPPT nie powoduje szkód, ale ogranicza wykorzystanie instalacji.
Redna cena omarice je 1569,99 evra, znižana z običajnih 2250,00 evra, na zalogi, novo, model GSK-51.2V-300AH. Brezplačna dostava v Slovenijo, obdelava 1–3 dni in odprema 2–7 dni, z 30-dnevnim vračilom. Načrtovana življenjska doba okoli 10 let in 6000 ciklov pri 80 % DoD. Cena je v evrih; trenutno zalogo v Sloveniji in logistiko preverite v košarici ob naročilu. Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno enosmerno vozlišče in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena 16-kWh omarica z lahkoto napaja osnovne porabnike v slovenskih gospodinjstvih ponoči: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke; večji električni štedilnik ali sušilni stroj raje priključite na generator ali drugo omarico. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol v slogu Pylontech, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite točen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nas je že večkrat povsem nemoteno prepeljala skozi izpade, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoke cikle pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na LCD-zaslonu na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol v slogu Pylontech, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite točen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nas je že večkrat povsem nemoteno prepeljala skozi izpade, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoke cikle pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na LCD-zaslonu na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Pri 51,2 V BMS omejuje enosmerni tok na razumno raven 200 A. Za pridobivanje enakih 10,2 kW iz 24-voltnega voda bi bil potreben tok nad 400 A in zelo težki bakreni kabli; pri 48 V ostaja kabel do trifaznega hibridnega pretvornika obvladljiv. Omarica je samostoječa in tehta 109,3 kg, zato je namenjena postavitvi na tla v garaži ali kotlovnici ob pretvorniku, ne pa namestitvi na steno. Dimenzije so še en razlog, da Slovenci izberejo to platformo: z vzporedno povezavo do 16 omaric se skupina poveča s 16 kWh na približno 257 kWh za celotno hišo ali manjšo poslovno rabo. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol v slogu Pylontech, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite točen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nas je že večkrat povsem nemoteno prepeljala skozi izpade, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoke cikle pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na LCD-zaslonu na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Pri 51,2 V BMS omejuje enosmerni tok na razumno raven 200 A. Za pridobivanje enakih 10,2 kW iz 24-voltnega voda bi bil potreben tok nad 400 A in zelo težki bakreni kabli; pri 48 V ostaja kabel do trifaznega hibridnega pretvornika obvladljiv. Omarica je samostoječa in tehta 109,3 kg, zato je namenjena postavitvi na tla v garaži ali kotlovnici ob pretvorniku, ne pa namestitvi na steno. Dimenzije so še en razlog, da Slovenci izberejo to platformo: z vzporedno povezavo do 16 omaric se skupina poveča s 16 kWh na približno 257 kWh za celotno hišo ali manjšo poslovno rabo. 16S-LFP-CC/CV po podatkovnem listu; delovna napetost 43,2 V–58,4 V. Da. Uporabite polnilnik za 48-voltni razred (51,2 V) LiFePO4 ali vgrajeno polnilno stopnjo združljivega hibridnega pretvornika. Polnilna napetost je 58,4 V CC/CV, spodnja meja praznjenja pa 40 V. Polnjenje pri nizkih temperaturah je prepovedano; delovno območje je od -10 °C do 50 °C, temperatura med polnjenjem pa mora biti nad lediščem. Sončno polnjenje prek združljivega hibridnega pretvornika je običajna nastavitev. Zmogljivost izberite glede na dnevno porabo in želeno število dni avtonomije, pri tem pa upoštevajte dovoljeno globino praznjenja posamezne vrste baterijskega sistema. Svinčeve baterije je dovoljeno prazniti manj globoko in jih je treba pogosteje polniti, LiFePO4 pa prenese globlje cikle. Ne glede na kemijsko sestavo bodite pozorni na uravnoteženost napetosti celic, pravilno polnilno krivuljo in dimenzioniranje toka, saj neustrezna polnilna krivulja skrajša življenjsko dobo bolj kot samo število ciklov.
Zasady bezpieczeństwa przy instalacji off-grid: nigdy nie pracuj pod napięciem, zabezpiecz poszczególne obwody przed zwarciem i iskrzeniem, chroń akumulator przed przeładowaniem i głębokim rozładowaniem oraz nie przeciążaj wyjścia ponad jego limit pracy ciągłej. Czysta sinusoida chroni wrażliwą elektronikę, ale nie zastępuje prawidłowego doboru przewodów i bezpieczników. Jeśli nie masz pewności co do podłączenia lub profilu akumulatora, skontaktuj się z wykwalifikowanym instalatorem; błędna instalacja zagraża urządzeniom i zdrowiu.
Przy projektowaniu systemu off-grid kluczowe jest rozpoczęcie od rzeczywistego dziennego zużycia energii: spisz wszystkie odbiorniki pracujące stale i te o dużym prądzie rozruchowym, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie oblicz na tej podstawie dzienny budżet energetyczny w Wh. Dopiero potem dobierz falownik, instalację solarną i akumulator; odwrotne podejście, gdy najpierw kupuje się urządzenie, a dopiero później szuka dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Gospodarstwa domowe w przyczepach kempingowych, domkach letniskowych i warsztatach mają różny profil obciążenia, dlatego uniwersalne zalecenia dotyczące lodówki, pompy lub klimatyzatora zawsze wymagają indywidualnego dopasowania.
Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt maksymalnej mocy paneli i zmienia napięcie tak, aby do akumulatora trafiało jak najwięcej energii. Należy porównać nie tylko całkowity prąd regulatora, ale też zakres napięcia PV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały regulator MPPT nie powoduje uszkodzeń, ale ogranicza wykorzystanie instalacji. Aby zapewnić wydajną pracę, połącz panele w odpowiedniej konfiguracji szeregowej lub równoległej, tak aby napięcie robocze mieściło się w zakresie regulatora, i stosuj izolację oraz bezpieczniki po stronie PV.
Akumulator stanowi rezerwę na pochmurne dni i pracę nocą. Jego pojemność dobiera się na podstawie dziennego zużycia i wymaganej liczby dni autonomii, uwzględniając dopuszczalną głębokość rozładowania danego typu chemicznego. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, a LiFePO4 dobrze znoszą głębsze cykle. Niezależnie od składu chemicznego należy dbać o równomierne napięcie ogniw, prawidłowy profil ładowania i odpowiedni dobór prądu, ponieważ niekompatybilny profil skraca żywotność bardziej niż same cykle.
Przewody i bezpieczniki są często niedocenianym, ale kluczowym elementem bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu akumulatora prąd jest wysoki, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do natężenia prądu oraz długości, aby spadki napięcia i nagrzewanie mieściły się w normie. Na każdej granicy bezpieczeństwa (akumulator, PV, wyjście) zastosuj bezpiecznik o odpowiednim znamionowym prądzie oraz rozłączniki izolacyjne; przewód o zbyt małym przekroju może się nagrzać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Podłączanie falownika do sieci i generatora wymaga przestrzegania dokładnej procedury i kolejności połączeń. Zawsze najpierw wyłącz i zabezpiecz obwody wejściowe, następnie podłącz akumulator, instalację PV i obwód AC, a na końcu ustaw profil ładowania i parametry. W przypadku awarii sieci i pracy awaryjnej sprawdź czystość sinusoidy na wyjściu i czas przełączania; wrażliwa elektronika, komputery i urządzenia sieciowe wymagają stabilnego napięcia bez wahań. Jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji, zleć sprawdzenie wszystkich prac wykwalifikowanemu elektrykowi.
Wi-Fi i monitorowanie umożliwiają sprawdzanie napięcia, mocy, prądu ładowania i stanu akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, dzięki czemu można wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca w dzień bez akumulatora jest praktyczna przy pełnym słońcu, ale w nocy i w przypadku stałego zasilania awaryjnego potrzebny jest zapas energii w akumulatorze; monitorowanie pomaga rozpoznać, kiedy system działa wyłącznie z PV, a kiedy z akumulatora.
Konserwacja wydłuża żywotność urządzenia: regularnie sprawdzaj dokręcenie zacisków, drożność wentylacji i chłodzenia oraz to, czy pomieszczenie jest suche i stale wentylowane, bez wilgoci i kurzu. Kontroluj napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw, po kilku latach sprawdź stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikaj pracy w warunkach wysokiej wilgotności, zapylenia lub ryzyka zamarznięcia; przestrzegaj temperatur pracy i przechowywania podanych w instrukcji.
Wybierając między modelami, porównuj urządzenia tej samej klasy: moc ciągłą w kW, moc szczytową przy rozruchu, prąd i zakres MPPT, dopuszczalną moc PV, napięcie wejściowe akumulatora, liczbę wyjść oraz sposób połączenia Wi-Fi. Nazwa w ofercie nie musi odpowiadać rzeczywistej mocy ciągłej, dlatego sprawdź tabelę w instrukcji i tabliczkę znamionową. Tańszy model z mniejszym MPPT lub bez monitorowania może gorzej sprawdzać się przy rzeczywistym obciążeniu, więc jego ogólna wartość zależy od sumy parametrów, a nie od hasła reklamowego.
Dostępność w Europie i logistyka wpływają na szybkość dostawy oraz warunki zwrotu. Przed zakupem sprawdź lokalizację magazynu, przewidywany czas dostawy, zasady zwrotów oraz dostępność części zamiennych i wsparcia. Ceny podawane w EUR mogą nie uwzględniać ukrytych dopłat, dlatego ostateczną cenę, cło i lokalne podatki zawsze potwierdź w koszyku.
Ostateczny werdykt
Montaż: Pylontech RS485/CAN do trójfazowego falownika EU, maks. 16 równolegle, krótkie przewody o dużym przekroju, bezpiecznik, profesjonalne podnoszenie 109.3kg; 1569.99 EUR, bezpłatna dostawa, 30-dniowy zwrot.
Najczęściej zadawane pytania
Podsumowanie: GSIKE 51,2 V 300 Ah = 314 Ah / 16 076,8 Wh (16,08 kWh), węzeł DC 200 A ≈10,2 kW, masa netto 109,3 kg, 6000 cykli, IP54, Pylontech RS485/CAN, możliwość połączenia równoległego do 16 szaf. Za 1569,99 EUR zamiast 2250,00 EUR, bezpłatna dostawa w Słowenii, 30-dniowy zwrot.
Tabela podaja vrednosti iz priročnika in tipske ploščice; dejanska kapaciteta celic je 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Ime „15kW“ opisuje energetski razred, ne izhodne moči 15 kilovatov. Da. Tabela dovoljuje vzporedno povezavo do 16 enot. Vsaka omarica shrani okoli 16 kWh, torej vzporedna skupina 16 enot znaša okoli 257 kWh – za zelo veliko gospodinjstvo ali manjšo komercialno rabo. Razširitev na tej platformi 51,2 V je izključno vzporedna; priročnik ne predvideva zaporedne povezave, zato omaric ne povezujte zaporedno. Vedno povezujte enote iz iste proizvodne serije in s podobno zgodovino polnjenja. V našem domu občasno prihaja do izpadov elektrike, poleti pa je poraba velika. Odkar smo namestili baterijo 51.2V 300Ah, se naš dom brezhibno preklopi na rezervno napajanje in komaj opazimo, da se je kar koli zgodilo. Mir, ki ga prinaša zanesljivo rezervno napajanje razreda 15 kilovatnih ur, vedno na voljo, je iskreno neprecenljiv. To je samo okvir za načrtovanje. Odštejte izgube pretvornika (~95%) in ohranite 10–20% rezerve napolnjenosti. Večji kompresor toplotne črpalke ali električni sušilnik porabi več, kot lahko ena omarica trajno zagotavlja; te naprave priključite na generator ali večjo skupino. GSIKE GSK-51.2V-300AH je samostoječa omarica LiFePO4 51,2 V za shranjevanje energije v domu. Shranjuje 16,076.8 Wh (okoli 16 kWh, tržno ime razreda 15 kW), njen pametni BMS pa omogoča polnjenje in praznjenje do 200 A. Ocenjena je na 6000 ciklov pri 80% DoD in načrtovano življenjsko dobo okoli 10 let. Namenjena je slovenskim trifaznim gospodinjstvom in manjši komercialni rabi, ki želijo eno 16-kWh vozlišče z možnostjo vzporedne razširitve do 16 omaric. Redna cena omarice je 1569,99 evra, znižana z običajnih 2250,00 evra. Izdelek je na zalogi, nov, model GSK-51.2V-300AH. Brezplačna dostava v Slovenijo, obdelava v 1–3 dneh in odprema v 2–7 dneh, z 30-dnevnim rokom za vračilo. Načrtovana življenjska doba je okoli 10 let, zmogljivost pa 6000 ciklov pri 80% DoD. Cena je v evrih; trenutno zalogo v Sloveniji in logistične podatke preverite v košarici ob naročilu. Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-V vozlišče enosmernega toka in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena 16-kWh omarica brez težav pokrije nočno osnovno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke. Večji električni štedilnik ali sušilnik perila raje priključite na generator ali drugo omarico. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol po vzoru Pylontech, ki ga pričakuje večina 48V hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom. Ob naročilu pri prodajalcu potrdite natančen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse-v-enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nam je omogočila, da smo več izpadov prebrodili brez težav, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoko praznjenje pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na zaslonu LCD na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje resničen občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol po vzoru Pylontech, ki ga pričakuje večina 48V hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom. Ob naročilu pri prodajalcu potrdite natančen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse-v-enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nam je omogočila, da smo več izpadov prebrodili brez težav, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoko praznjenje pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na zaslonu LCD na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje resničen občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Pri 51,2 V BMS 200 A ohranja enosmerni tok v razumnih mejah. Za enakih 10,2 kW iz 24-V napeljave bi bil potreben tok nad 400 A in zelo težki bakreni kabli; pri 48 V ostane kabel do trifaznega hibridnega pretvornika obvladljiv. Omarica je samostoječa in tehta 109,3 kg, zato je primerna za tla v garaži ali kotlovnici ob pretvorniku, ne pa za steno. Tudi razširljivost je razlog, da Slovenci izberejo to platformo: z do 16 vzporedno povezanimi omaricami skupna kapaciteta zraste s 16 kWh na okoli 257 kWh za celoten dom ali manjšo komercialno rabo. WiFi in sistem za spremljanje omogočata ogled napetosti, moči, polnilnega toka in stanja baterije neposredno v telefonu ali računalniku. Aplikacija prikazuje dnevni donos, porabo in zgodovino, kar omogoča zgodnje odkrivanje preobremenitve ali okvarjene celice, še preden pride do okvare. Delovanje brez baterije čez dan je praktično ob jasnem vremenu in sončni energiji, ponoči in za trajno rezervno napajanje pa potrebujete shranjeno energijo. Spremljanje pomaga prepoznati, kdaj sistem deluje samo na fotovoltaiko in kdaj na baterijo.
Tabela prikazuje omarice razreda 48 V; cene so okvirne za oktober 2026, končna cena pa je odvisna od košarice. Ime izdelka in trženjska gradiva navajajo baterijo z zmogljivostjo 300 Ah, uradna tabela pa celice z zmogljivostjo 314 Ah. Izračun energije temelji na vrednosti iz tabele: 314 Ah × 51,2 V = 16.076,8 Wh. Vrednost 314 Ah razumite kot tehnično zmogljivost celice, 300 Ah pa kot zaokroženo tržno ime; omarica, teža, dimenzije in BMS so pri obeh imenih enaki. Malo me je skrbelo, kako se bo baterija obnesla v hladnih zimskih mesecih v Alpah, vendar je delovala zanesljivo, tudi ko so temperature padle precej pod ledišče. Ohranila je napolnjenost in brez težav napajala obtočne črpalke za ogrevanje, njena robustna izdelava pa jasno kaže, da je bila zasnovana za zahtevne razmere. BMS ima tri fizične komunikacijske kanale: RS232, RS485 in CAN-BUS, ki uporabljajo skupni protokol v slogu Pylontecha. To je družina protokolov, ki jo podpira večina 48-voltnih hišnih hibridnih pretvornikov, saj je Pylontech oblikoval dejanski standard za komunikacijo z 51,2-voltno baterijo. V praksi to pomeni, da na pretvorniku nastavite vrsto baterije na »Pylontech« (ali izberete ustrezno prednastavitev LFP/CAN), pretvornik pa iz omarice prebere napolnjenost, napetost celic in temperaturo ter temu prilagodi polnjenje in praznjenje. Navajamo protokol, ne pa certifikacije vsakega modela, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo.16.076,8 Wh 51,2 V / razred 48 V BMS 200 A ~10,2 kW enosmerne moči 6000 ciklov pri 80-odstotni globini praznjenja Polnjenje pri 58,4 V RS485/CAN/RS232 Združljiv s Pylontechom do 16 enot vzporedno IP54 109,3 kg 10-letna življenjska doba Pri načrtovanju otočnega sistema je ključno, da začnete z dejansko dnevno porabo: zapišite vse trajne in zagonske porabnike, njihovo nazivno priključno moč in čas delovanja ter na tej podlagi izračunajte dnevno porabo energije v Wh. Šele nato izberite pretvornik, sončno polje in akumulator; če najprej kupite napravo in šele potem iščete porabnike, lahko sistem poddimenzionirate ali po nepotrebnem zapravite preveč. Z vzdrževanjem podaljšate življenjsko dobo: redno preverjajte, ali so sponke zategnjene, ali je prezračevanje čisto in hlajenje ustrezno ter ali je prostor suh in dobro prezračen, brez vlage in prahu. Spremljajte polnilno napetost in morebitno segrevanje členov, po nekaj letih pa preverite stanje baterije in tesnost spojev. Izogibajte se prostorom z visoko vlažnostjo, veliko prahu ali nevarnostjo zmrzovanja; upoštevajte delovne in skladiščne temperature, navedene v navodilih.
Tabela prikazuje približen čas delovanja brez izgub; stalna meja je 200 A ≈10,2kW DC, omejeno z energijo. Nočno osnovno porabo v Wh delite s približno 12 kWh na omarico. Tipična slovenska osnovna poraba – hladilnik 150 Wh, razsvetljava in elektronika povprečno 300 W, ventilator in usmerjevalnik – znaša okoli 1,0–1,4 kWh na uro, zato ena omarica to porabo pokriva okoli 9–11 ur, dokler se ne napolni. S kompresorjem toplotne črpalke z močjo 5 kW se čas delovanja iste omarice skrajša na manj kot 3 ure. Skupino načrtujte na podlagi izmerjene osnovne porabe, ne podatkovne tablice. Za slovensko trifazno hišo je to zmogljivost, pri kateri ena omarica ni namenjena samo eni noči, temveč dnevnemu ciklu sončnega sistema. BMS 200 A deluje brez težav, saj je tok pri 51,2 V obvladljiv. Točne državne ali evropske subvencije za sončno shranjevanje vedno preverite na uradnih straneh in pri prodajalcu ob naročilu. Gre za shranjevalno baterijo razreda 15 kWh, NE za enoto z neprekinjeno dobavo 15 kW. BMS navaja polnilni in praznilni tok 200 A, kar pri 51,2 V pomeni okoli 10,2 kW neprekinjene enosmerne moči. Oznaka »15 kW« se nanaša na razred shranjene energije: celice imajo 314 Ah, kar smo pomnožili z 51,2 V in dobili 16,08 kWh, trženje pa zmogljivost za gospodinjstvo zaokroža na dobro znanih 15 kWh. Pri načrtovanju bremena ne računajte s 15 kW, temveč z enosmernimi mejnimi vrednostmi 200 A (okoli 10,2 kW). Za družino, ki želi shranjevati sončno energijo in imeti rezervo ob izpadu, je GSIKE GSK-51.2V-300AH prava izbira. 16,08 kWh na omarico pomeni celo nočno rezervo za povprečno hišo. BMS 200 A zagotavlja dovolj moči za trifazni hibridni pretvornik z močjo 5–8 kW. 6000 ciklov in 10-letna življenjska doba pomenita, da bo naložba služila dolgo. Cena 1569,99 evra (namesto 2250,00) je precej nižja od cene primerljivih 16-kWh sistemov priznanih znamk. Gre za enosmerno vozlišče, ne za elektrarno vse v enem: potrebujete združljiv 48-V trifazni hibridni pretvornik s protokolom Pylontech. Celoten sistem še vedno stane manj kot polovico cene rešitev priznanih znamk, sčasoma pa lahko vzporedno dodajate omarice, do 16 enot oziroma približno 257 kWh. Gre za shranjevalno baterijo razreda 15 kWh, NE za enoto z neprekinjeno dobavo 15 kW. BMS navaja polnilni in praznilni tok 200 A, kar pri 51,2 V pomeni okoli 10,2 kW neprekinjene enosmerne moči. Oznaka »15 kW« se nanaša na razred shranjene energije: celice imajo 314 Ah, kar smo pomnožili z 51,2 V in dobili 16,08 kWh, trženje pa zmogljivost za gospodinjstvo zaokroža na dobro znanih 15 kWh. Pri načrtovanju bremena ne računajte s 15 kW, temveč z enosmernimi mejnimi vrednostmi 200 A (okoli 10,2 kW). Za družino, ki želi shranjevati sončno energijo in imeti rezervo ob izpadu, je GSIKE GSK-51.2V-300AH prava izbira. 16,08 kWh na omarico pomeni celo nočno rezervo za povprečno hišo. BMS 200 A zagotavlja dovolj moči za trifazni hibridni pretvornik z močjo 5–8 kW. 6000 ciklov in 10-letna življenjska doba pomenita, da bo naložba služila dolgo. Cena 1569,99 evra (namesto 2250,00) je precej nižja od cene primerljivih 16-kWh sistemov priznanih znamk. Gre za enosmerno vozlišče, ne za elektrarno vse v enem: potrebujete združljiv 48-V trifazni hibridni pretvornik s protokolom Pylontech. Celoten sistem še vedno stane manj kot polovico cene rešitev priznanih znamk, sčasoma pa lahko vzporedno dodajate omarice, do 16 enot oziroma približno 257 kWh. Za približno enakih 12 kWh izkoristljive energije bi potrebovali približno 24 kWh zmogljivosti v svinčeno-gelnih ali AGM-baterijah, saj je globina praznjenja svinčenih baterij običajno omejena na 50 %. To pomeni približno deset baterij 12 V 100 Ah, več kot 400 kg teže, prezračevanje, dolivanje vode in menjavo vsakih pet let. Ta ena 109,3 kg težka omarica LiFePO4 zagotavlja približno 12,9 kWh izkoristljive energije pri nazivni globini praznjenja 80 %, brez dolivanja in plinov, s 6000 cikli in 10-letno življenjsko dobo. Njena cena je višja kot pri enkratnem nakupu svinčenih baterij, vendar v desetih letih omarica LiFePO4 zmaga po teži in skupnih stroških ter zavzame eno samostoječe mesto namesto cele baterijske sobe. Regulator MPPT je srce sončnega polnjenja: spremlja točko največje moči panelov in spreminja napetost, da se v baterijo prenese čim več energije. Pomembno je primerjati ne le skupni tok regulatorja, temveč tudi območje napetosti fotonapetostnega sistema in dovoljeno moč panelov; premajhen regulator MPPT ne škodi, ampak omeji izkoristek sistema.
Rozbudowa wyłącznie równoległa do 16 szafek; ta sekcja przedstawia protokoły i limity. Tak. Użyj ładowarki klasy 48 V (51,2 V) do LiFePO4 albo wbudowanego układu ładowania zgodnego falownika hybrydowego. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres pracy wynosi od -10 °C do 50 °C, a temperatura podczas ładowania musi pozostać powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez zgodny falownik hybrydowy to standardowa konfiguracja. To akumulator magazynujący energię o pojemności 15 kWh, NIE urządzenie zapewniające ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i prąd rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah; pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16 076,8 Wh = 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono tę wartość do znanych 15 kWh dla domu. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC wynoszące 200 A (około 10,2 kW). Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza około 12,9 kWh wygodnie dostępnej energii z jednej szafki. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie naładowania na noc pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii wyjściowej AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dokładnie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; zostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ prawdziwe uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i rezerwie na wypadek awarii; szczegóły dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego opisujemy w poniższych poradnikach. Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza około 12,9 kWh wygodnie dostępnej energii z jednej szafki. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie naładowania na noc pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii wyjściowej AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dokładnie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; zostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ prawdziwe uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i rezerwie na wypadek awarii; szczegóły dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego opisujemy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu energii zużywanej na własne potrzeby: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować dzienną nadwyżkę, zamiast oddawać ją do sieci po niskiej stawce. W tej cenie GSIKE jest atrakcyjną ofertą, ponieważ markowe systemy o pojemności 16 kWh często kosztują kilka tysięcy euro z montażem, a ta szafka zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Przed złożeniem zamówienia zawsze sprawdź aktualne krajowe lub unijne dotacje. Dobierz pojemność do dziennego zużycia i oczekiwanej liczby dni autonomii, uwzględniając dopuszczalną głębokość rozładowania danego rodzaju chemii akumulatorowej. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, a LiFePO4 umożliwia głębsze cykle. Niezależnie od rodzaju chemii zwróć uwagę na równomierne napięcia ogniw, prawidłową krzywą ładowania i dobór prądu, ponieważ niezgodna krzywa skraca żywotność bardziej niż same cykle.
16S-LFP-CC/CV zgodnie z kartą katalogową; napięcie robocze 43,2 V–58,4 V. Szafa ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.), waży netto 109,3 kg (brutto w opakowaniu 126,2 kg). Jest wolnostojąca i przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, ma stopień ochrony IP54, dlatego należy ustawić ją na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Transport należy zaplanować dla dwóch osób z wózkiem, pozostawiając miejsce na promień gięcia przewodów przy tylnych zaciskach. Pojemność znamionowa wynosi 16,08 kWh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Po uwzględnieniu sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% oraz niewielkiej rezerwy na noc pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Tak, do zasilania podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem prądu stałego 51,2 V i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłącz ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafa o pojemności 16 kWh z zapasem zasili podstawowe nocne odbiorniki w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo zasilać z drugiej szafy. Odkąd zamontowaliśmy baterię wraz z panelami fotowoltaicznymi, zamiast oddawać energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% wyprodukowanej energii. Ta jedna zmiana naprawdę i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a zdolność baterii do obsługi dużych obciążeń przy zachowaniu równowagi ogniw daje mi pewność, że będzie dobrze działać przez cały zaprojektowany dziesięcioletni okres eksploatacji. Tak, do zasilania podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem prądu stałego 51,2 V i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłącz ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafa o pojemności 16 kWh z zapasem zasili podstawowe nocne odbiorniki w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo zasilać z drugiej szafy. Odkąd zamontowaliśmy baterię wraz z panelami fotowoltaicznymi, zamiast oddawać energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% wyprodukowanej energii. Ta jedna zmiana naprawdę i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a zdolność baterii do obsługi dużych obciążeń przy zachowaniu równowagi ogniw daje mi pewność, że będzie dobrze działać przez cały zaprojektowany dziesięcioletni okres eksploatacji. Słoweńcy kupujący domowe magazyny energii coraz częściej wybierają coś więcej niż jeden naścienny akumulator o pojemności 5 kWh. Jedna szafa o pojemności 5 kWh wystarczy na noc dla lodówki i kilku lamp, ale typowe trójfazowe gospodarstwo domowe — z lodówką, zamrażarką, pompą obiegową, wentylatorem pompy ciepła, routerem, oświetleniem i niewielkim obciążeniem kuchennym — zużywa podczas nocnej awarii 1,5–3 kWh na godzinę. Przy takim zużyciu szafa o pojemności 5 kWh rozładuje się jeszcze przed wieczorem. GSIKE GSK-51.2V-300AH ma pojemność 16,08 kWh, z czego przy znamionowym 80% DoD można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh; po uwzględnieniu sprawności falownika po stronie AC dostępne jest około 11,5–12 kWh. To różnica między kilkoma godzinami komfortu a zapasem energii na całą noc. Przewody i bezpieczniki są często niedocenianą, ale kluczową częścią bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu baterii natężenie prądu jest wysokie, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do prądu oraz długości, tak aby spadek napięcia i nagrzewanie mieściły się w dopuszczalnych granicach. Na każdej granicy zabezpieczeń (bateria, instalacja fotowoltaiczna, wyjście) zastosuj bezpieczniki o odpowiednio dobranych parametrach i rozłączniki izolacyjne; zbyt cienki przewód może się przegrzać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Končni povzetek: GSIKE 51,2 V 300 Ah = 16 076,8 Wh (16,08 kWh), vozlišče z enosmernim tokom 200 A ≈ 10,2 kW, 6000 ciklov, IP54, Pylontech RS485/CAN, vzporedna povezava do 16 omaric. Za 1569,99 EUR namesto 2250,00 EUR, brezplačna dostava v Sloveniji, 30-dnevno vračilo.
Tabela podaja podatke iz priročnika in s tipske ploščice; dejanska zmogljivost členov je 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Oznaka »15kW« opisuje energijski razred, ne izhodne moči 15 kW. Da. Tabela dovoljuje vzporedno povezavo do 16 enot. Vsaka omarica shrani približno 16 kWh, zato je zmogljivost skupine 16 vzporedno povezanih enot približno 257 kWh – dovolj za zelo veliko gospodinjstvo ali lažjo komercialno rabo. Na tej platformi z napetostjo 51,2 V je mogoče zmogljivost povečati samo z vzporedno povezavo; priročnik ne predvideva zaporedne povezave, zato omaric ne povezujte zaporedno. Vedno povezujte enote iz iste proizvodne serije in s podobno zgodovino polnjenja. V našem domu poleti občasno prihaja do izpadov elektrike, poraba pa je velika. Odkar smo namestili baterijo 51,2 V 300 Ah, naš dom brezhibno preklopi na rezervno napajanje in komaj opazimo, da se je kaj zgodilo. Mir, ki ga daje zanesljiva rezervna napajalna zmogljivost v razredu petnajstih kilovatnih ur, vedno pri roki, je resnično neprecenljiv. To je zgolj okvirna ocena za načrtovanje. Upoštevajte izgube pretvornika (~95 %) in ohranite 10–20 % napolnjenosti kot rezervo. Večji kompresor toplotne črpalke ali električni sušilnik porabita več, kot lahko ena omarica zagotavlja neprekinjeno; take porabnike priključite na generator ali večjo skupino. Redna cena omarice je 1569,99 evra, znižana z običajne cene 2250,00 evra. Izdelek je na zalogi, nov, model GSK-51.2V-300AH. Brezplačna dostava v Slovenijo, obdelava naročila v 1–3 dneh in odprema v 2–7 dneh, z možnostjo vračila v 30 dneh. Načrtovana življenjska doba je približno 10 let in 6000 ciklov pri 80 % DoD. Cena je v evrih; trenutno zalogo v Sloveniji in logistične podatke preverite v košarici ob naročilu. Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno vozlišče enosmernega toka in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena omarica z zmogljivostjo 16 kWh zlahka pokrije nočno osnovno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke. Večji električni štedilnik ali sušilnik perila raje priključite na generator ali drugo omarico. BMS ponuja vmesnike RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjeni protokol po vzoru Pylontecha, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo podprti protokol (RS485/CAN, Pylontech), vendar ne jamčimo združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite natančen model pretvornika in njegove nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nam je pomagala prebroditi že več izpadov, ne da bi jih sploh opazili, saj pretvornik takoj preklopi na rezervno napajanje, celice z globokim ciklom pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na zaslonu LCD na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje pravi občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Spremljanje prek Wi-Fi omogoča ogled napetosti, moči, polnilnega toka in stanja baterije neposredno v telefonu ali računalniku. Aplikacija prikazuje dnevni izkoristek, porabo in zgodovino ter omogoča zgodnje odkrivanje preobremenitve ali okvarjenega člena, še preden pride do okvare. Podnevi je mogoče delovati brez baterije, če je sončno sevanje dovolj močno, ponoči in za stalno rezervno napajanje pa je potrebna zaloga energije v bateriji. Spremljanje pomaga prepoznati, kdaj sistem deluje samo na sončno energijo in kdaj uporablja baterijo.
Tabela razvršča omarice razreda 48 V; cene so okvirne za oktober 2026, končna cena pa je odvisna od košarice. Ime izdelka in trženjsko gradivo navajata baterijo 300 Ah, uradna tabela pa celice 314 Ah. Izračun energije temelji na tabelarični vrednosti: 314 Ah × 51,2 V = 16.076,8 Wh. Vrednost 314 Ah razumite kot inženirsko zmogljivost celic, 300 Ah pa kot zaokroženo tržno ime; omarica, teža, mere in BMS so enaki pri obeh imenih izdelka. Malo me je skrbelo, kako se bo baterija obnesla v mrzlih zimskih mesecih v Alpah, vendar je delovala zanesljivo, tudi ko so temperature padle precej pod ledišče. Obdržala je napolnjenost in brez težav napajala obtočne črpalke za ogrevanje, njena robustna izdelava pa jasno kaže, da je bila zasnovana za zahtevne razmere. BMS ponuja tri fizične vmesnike: RS232, RS485 in CAN-BUS, z enotnim protokolom v slogu Pylontech. To je družina protokolov, ki jo podpira večina 48-V hibridnih razsmernikov za hišno rabo, saj je Pylontech oblikoval dejanski standard za komunikacijo z baterijami 51,2 V. V praksi to pomeni, da na razsmerniku nastavite vrsto baterije na »Pylontech« (ali ustrezno prednastavitev LFP/CAN), nato pa razsmernik iz omarice prebere napolnjenost, napetost celice in temperaturo ter temu prilagodi polnjenje in praznjenje. Navajamo protokol, ne pa certifikacije vsakega modela, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. Pri načrtovanju otočnega sistema je najpomembnejše začeti z dejansko dnevno porabo: popišite vse stalne in zagonske porabnike, njihovo nazivno priključno moč in čas delovanja ter na tej podlagi sestavite dnevni energetski proračun v Wh. Šele nato izberite razsmernik, sončno polje in akumulator; obraten pristop, pri katerem najprej kupite napravo in šele nato iščete porabnike, vodi v premajhno zmogljivost ali po nepotrebnem visoke stroške. Z vzdrževanjem podaljšate življenjsko dobo: redno preverjajte zategnjenost sponk, čistočo prezračevalnih odprtin in hlajenje ter poskrbite za suh, zračen prostor brez vlage in prahu. Spremljajte polnilno napetost in morebitno segrevanje členov, po nekaj letih pa preverite stanje baterije in tesnost spojev. Izogibajte se okolju z visoko vlažnostjo, prahom ali nevarnostjo zmrzovanja; upoštevajte delovne in skladiščne temperature, navedene v navodilih.
Tabela prikazuje približen čas delovanja brez izgub; stalna omejitev je 200 A ≈ 10,2 kW DC, ograniczeniem jest energia. Nočné spotrebu w Wh podziel przez około 12 kWh na szafę. Typowe słoweńskie zużycie – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafa wystarczy na około 9–11 godzin, zanim się rozładuje. Z kompresorem pompy ciepła o mocy 5 kW ta sama szafa wystarczy na mniej niż 3 godziny. Zaplanuj grupę na podstawie zmierzonego zużycia, a nie tabliczki znamionowej. Dla słoweńskiego domu z instalacją trójfazową jest to pojemność, w której jedna szafa jest przeznaczona nie tylko na jedną noc, lecz także na dzienny cykl systemu solarnego. BMS 200 A pracuje bez wysiłku, ponieważ przy napięciu 51,2 V natężenie prądu jest umiarkowane. Dokładne krajowe lub europejskie dotacje na magazynowanie energii słonecznej zawsze sprawdzaj na oficjalnych stronach i u sprzedawcy przy składaniu zamówienia. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy napięciu 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono tę wartość do znanych 15 kWh dla gospodarstw domowych. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC wynoszące 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę wystarczy na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego o mocy 5–8 kW. 6000 cykli i 10 lat żywotności oznaczają, że inwestycja będzie służyć długo. A cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To węzeł DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebujesz kompatybilnego trójfazowego falownika hybrydowego 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem możesz dodawać równolegle kolejne szafy, maksymalnie 16, co daje około 257 kWh. Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt mocy maksymalnej paneli i zmienia napięcie, aby przekazać do akumulatora jak najwięcej energii. Ważne jest, by porównywać nie tylko całkowity prąd regulatora, lecz także zakres napięcia FV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały MPPT nie powoduje szkód, ale ogranicza wykorzystanie instalacji.
Rozbudowa wyłącznie równoległa do 16 szafek; ta sekcja przedstawia protokoły i limity. Tak. Użyj ładowarki 48 V klasy (51,2 V) LiFePO4 lub wbudowanego układu ładowania w kompatybilnym falowniku hybrydowym. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres pracy wynosi od -10 °C do 50 °C, a temperatura podczas ładowania musi pozostać powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez kompatybilny falownik hybrydowy to standardowa konfiguracja. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, którą pomnożyliśmy przez 51,2 V, uzyskując 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono tę wartość do znanych z domowych instalacji 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC: 200 A (około 10,2 kW). Pojemność znamionowa wynosi 16,08 kWh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza około 12,9 kWh energii możliwej do komfortowego wykorzystania z jednej szafki. Przy użyciu trójfazowego falownika hybrydowego o sprawności około 95% i niewielkim zapasie naładowania na nocną rezerwę pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii wyjściowej AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie podano dokładnie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia ocena wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 opinii. Większość osób wspomina o autokonsumpcji energii słonecznej i rezerwie na wypadek awarii; szczegóły dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego omawiamy w poniższych poradnikach. Pojemność należy dobrać do dziennego zużycia i oczekiwanej liczby dni autonomii, uwzględniając głębokość rozładowania danego układu chemicznego. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, a LiFePO4 wytrzymują głębsze cykle. Niezależnie od rodzaju chemii zwróć uwagę na równomierne napięcie ogniw, prawidłową krzywą ładowania i dobór prądu, ponieważ niezgodna krzywa skraca żywotność bardziej niż same cykle.
16S-LFP-CC/CV po podatkovnem listu; delovna napetost 43,2–58,4 V. Omarica meri 825 × 650 × 450 mm (d × š × v), neto tehta 109,3 kg (bruto v škatli 126,2 kg). Je samostoječa in namenjena uporabi v notranjih prostorih, stopnja zaščite IP54, zato je primerna za ravna tla v garaži ali kotlovnici, ne pa za stenski nosilec. Premik načrtujte za dve osebi in voziček ter upoštevajte polmer upogiba kablov pri zadnjih priključkih. Nazivna kapaciteta je 16,0768 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE navaja število ciklov pri 80 % DoD, kar pomeni, da je iz ene omarice udobno izkoristljivih približno 12,9 kWh. S trifaznim hibridnim pretvornikom z izkoristkom okoli 95 % in majhno rezervo napolnjenosti za nočno uporabo ostane približno 11,5–12 kWh čistega izmeničnega izhoda. Dve vzporedno povezani omarici to podvojita na približno 23–24 kWh. Da, primerna je za napajanje osnovnih porabnikov prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno vozlišče z enosmernim tokom in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena 16-kWh omarica zlahka pokriva nočno osnovno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke; večji električni štedilnik ali sušilnik perila raje prepustite generatorju ali drugi omarici. Odkar smo baterijo namestili skupaj s sončnimi paneli, smo namesto oddajanja električne energije v omrežje začeli sami porabljati več kot 80 % proizvedene energije. Ta sprememba je opazno in trajno vplivala na naš račun za energijo, zmožnost baterije, da obvladuje velike obremenitve in hkrati ohranja uravnoteženost celic, pa mi daje zaupanje, da bo dobro delovala vseh deset let predvidene življenjske dobe. Kabli in varovalke so pogosto prezrt, a odločilen del varne namestitve. Pri nizki napetosti baterije je tok visok, zato morajo biti vodniki kratki, debeli in dimenzionirani glede na tok in dolžino, da ostanejo padci napetosti in segrevanje v dovoljenih mejah. Na vsaki varnostni meji (baterija, FV, izhod) uporabite pravilno dimenzionirane varovalke in ločilna stikala; pretanek vodnik se lahko pregreje, varovalka pa ščiti pred kratkim stikom in požarom.
Končni povzetek: GSIKE 51,2 V 300 Ah = 16 076,8 Wh (16,08 kWh), vozlišče z enosmernim tokom 200 A ≈ 10,2 kW, 6000 ciklov, IP54, Pylontech RS485/CAN, vzporedna povezava do 16 omaric. Za 1569,99 EUR namesto 2250,00 EUR, brezplačna dostava v Sloveniji, 30-dnevno vračilo.
Tabela podsumowuje wartości z instrukcji i tabliczki znamionowej; rzeczywista pojemność ogniw wynosi 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Nazwa „15kW” opisuje klasę energetyczną, a nie moc wyjściową 15 kW. Tak. Tabela dopuszcza do 16 jednostek połączonych równolegle. Każda szafa magazynuje około 16 kWh, a więc równoległa grupa 16 jednostek zapewnia około 257 kWh – wystarczająco dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub lekkiego zastosowania komercyjnego. Rozbudowa tej platformy 51,2 V jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, więc nie łącz szaf szeregowo. Zawsze łącz jednostki z tej samej partii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. W naszym domu zdarzają się sporadyczne przerwy w dostawie prądu, a latem zapotrzebowanie jest wysokie. Od czasu instalacji akumulatora 51.2V 300Ah przełączenie zasilania przebiega płynnie i ledwo zauważamy, że coś się stało. Świadomość, że w każdej chwili mamy do dyspozycji niezawodne źródło zasilania awaryjnego klasy piętnastu kilowatogodzin, jest naprawdę bezcenna. Regularna cena szafy wynosi 1569,99 euro, obniżona ze standardowej ceny 2250,00 euro. Produkt jest nowy i dostępny w magazynie, model GSK-51.2V-300AH. Bezpłatna dostawa do Słowenii, realizacja zamówienia w ciągu 1–3 dni i wysyłka w ciągu 2–7 dni, z 30-dniowym prawem zwrotu. Przewidywana żywotność wynosi około 10 lat i 6000 cykli przy 80% DoD. Cena jest podana w euro; aktualną dostępność w Słowenii i opcje dostawy sprawdź w koszyku podczas składania zamówienia. Tak, podstawowe urządzenia można zasilać przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sam akumulator to szyna DC 51,2 V i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłącz go do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48V (5–12 kW), który obsługuje protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafa o pojemności 16 kWh z powodzeniem zasili podstawowe urządzenia słoweńskiego gospodarstwa domowego przez noc: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej zasilać z generatora lub drugiej szafy. WiFi i funkcje monitorowania umożliwiają sprawdzanie napięcia, mocy, prądu ładowania i stanu akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, dzięki czemu można wcześnie wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca w ciągu dnia bez akumulatora jest praktyczna przy bezchmurnym niebie, ale w nocy i przy zapewnianiu stałego zasilania awaryjnego potrzebny jest zapas energii w akumulatorach; monitorowanie pomaga rozpoznać, kiedy system korzysta wyłącznie z PV, a kiedy z akumulatora.
To akumulator do magazynowania energii klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i prąd rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy ,8 Wh = 16,08 kWh, a w materiałach marketingowych zaokrąglono to do znanych 15 kWh dla gospodarstw domowych. Przy planowaniu obciążenia nie zakładajcie 15 kW, tylko graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć rezerwę na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiedni rozmiar. ,8 Wh w jednej szafie wystarczy na całą noc przeciętnemu domowi. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego o mocy 5–8 kW. 6000 cykli i 10 lat eksploatacji oznaczają, że inwestycja będzie służyć długo. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To węzeł DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V obsługujący protokół Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. Aby uzyskać około 12 kWh użytecznej energii, potrzebowalibyście około 24 kWh pojemności akumulatorów kwasowo-ołowiowych z elektrolitem żelowym lub AGM, ponieważ ich głębokość rozładowania jest zwykle ograniczona do 50%. Oznacza to około dziesięciu akumulatorów 12 V 100 Ah, ponad 400 kg masy, konieczność wentylacji, uzupełniania wody i wymiany co pięć lat. Ta jedna szafa LiFePO4 o masie 109,3 kg zapewnia około 12,9 kWh użytecznej energii przy znamionowej głębokości rozładowania 80%, bez uzupełniania wody i emisji gazów, przez 6000 cykli i 10 lat eksploatacji. Kosztuje więcej niż jednorazowy zakup akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale w ciągu dziesięciu lat szafa LiFePO4 wygrywa pod względem masy i całkowitego kosztu, a zamiast całego pomieszczenia na baterie zajmuje jedno miejsce na podłodze. Tabela przedstawia szafy klasy 48 V; ceny z około października 2026 r., ostateczna cena widoczna w koszyku. Tak. Tabela dopuszcza do 16 jednostek połączonych równolegle. Każda szafa magazynuje około 16 kWh, więc grupa 16 jednostek połączonych równolegle zapewnia około 257 kWh – wystarczająco dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub niewielkiego zastosowania komercyjnego. Rozbudowa w tej platformie 51,2 V jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, dlatego nie łączcie szaf szeregowo. Zawsze łączcie jednostki z tej samej serii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. Regularna cena szafy wynosi 1569,99 euro, obniżona z typowej ceny 2250,00 euro; produkt jest nowy i dostępny w magazynie, model GSK-51.2V-300AH. Bezpłatna dostawa do Słowenii, realizacja zamówienia w ciągu 1–3 dni i wysyłka w ciągu 2–7 dni, z możliwością zwrotu w ciągu 30 dni. Przewidywana żywotność wynosi około 10 lat i 6000 cykli przy głębokości rozładowania 80%. Cena jest podana w euro; aktualną dostępność w Słowenii i logistykę sprawdźcie w koszyku podczas składania zamówienia. Wi-Fi i funkcja monitorowania pozwalają sprawdzać napięcie, moc, prąd ładowania i stan akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, co pozwala wcześnie wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca bez akumulatora w ciągu dnia jest praktyczna przy bezchmurnej pogodzie, ale w nocy i w przypadku stałego zasilania awaryjnego potrzebny jest zapas energii w akumulatorze; monitorowanie pomaga rozpoznać, kiedy system działa wyłącznie z instalacji fotowoltaicznej, a kiedy z akumulatora. Tabela przedstawia szafy klasy 48 V; ceny z około października 2026 r., ostateczna cena widoczna w koszyku. Nazwa produktu i materiały marketingowe mówią o akumulatorze 300 Ah, natomiast oficjalna tabela podaje pojemność ogniw 314 Ah. Obliczenie energii opiera się na wartości z tabeli: 314 Ah × 51,2 V = ,8 Wh. 314 Ah należy rozumieć jako techniczną pojemność ogniw, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; szafa, jej masa, wymiary i BMS są takie same w przypadku obu nazw. Trochę obawiałem się, jak akumulator będzie działać podczas mroźnych zimowych miesięcy w Alpach, ale sprawdzał się niezawodnie nawet wtedy, gdy temperatura spadała znacznie poniżej zera. Utrzymywał naładowanie i bez problemu zasilał pompy obiegowe instalacji grzewczej, a jego solidna konstrukcja wyraźnie pokazuje, że został zaprojektowany z myślą o wymagających warunkach. Przy planowaniu systemu off-grid najważniejsze jest, by zacząć od rzeczywistego dziennego zużycia: spiszcie wszystkie odbiorniki pracujące stale i przy rozruchu, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie na tej podstawie przygotujcie dzienny bilans energii w Wh. Dopiero potem wybierzcie falownik, instalację fotowoltaiczną i akumulator; odwrotna kolejność, czyli zakup urządzenia, a dopiero później szukanie dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania systemu lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Konserwacja wydłuża żywotność: regularnie sprawdzajcie dokręcenie zacisków, czystość otworów wentylacyjnych i chłodzenie, a także to, czy pomieszczenie jest suche i dobrze wentylowane, bez wilgoci i kurzu. Monitorujcie napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw; po kilku latach sprawdźcie stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikajcie miejsc o wysokiej wilgotności, dużym zapyleniu lub narażonych na mróz; przestrzegajcie podanych w instrukcji temperatur pracy i przechowywania.
Pojemność nominalna wynosi 8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie naładowania na potrzeby nocnego zasilania awaryjnego pozostaje około 11,5–12 kWh czystego wyjścia AC. Dwie równolegle połączone szafy podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie przytaczamy dosłownie w oryginalnym brzmieniu; zostawiliśmy też dwie oceny na cztery gwiazdki, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o autokonsumpcji energii słonecznej i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące połączenia z falownikiem hybrydowym odpowiadamy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu autokonsumpcji: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować nadwyżki z dnia, zamiast oddawać je do sieci po niskiej taryfie. Przy tej cenie GSIKE to rozwiązanie, które wyróżnia się na tle markowych systemów 16 kWh, często kosztujących kilka tysięcy euro z montażem, podczas gdy ta szafa zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Aktualne dotacje krajowe i europejskie należy zawsze sprawdzać w chwili składania zamówienia. Tabela przedstawia przybliżony czas bez uwzględnienia strat; limit ciągły wynosi 200 A ≈10,2 kW DC, a ograniczeniem jest pojemność energetyczna. Nazwa produktu i materiały marketingowe mówią o akumulatorze 300 Ah, natomiast oficjalna tabela podaje ogniwa 314 Ah. W obliczeniu pojemności energetycznej przyjęto wartość z tabeli: 314 Ah × 51,2 V = 8 Wh. Wartość 314 Ah należy rozumieć jako techniczną pojemność ogniwa, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; szafa, jej masa i wymiary oraz system BMS są takie same w obu przypadkach. Planując system off-grid, zacznij od rzeczywistego dziennego zużycia energii: zapisz wszystkie odbiorniki pracujące w sposób ciągły i te o wysokim prądzie rozruchowym, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie oblicz na tej podstawie dzienny bilans energii w Wh. Dopiero potem dobierz falownik, instalację fotowoltaiczną i akumulator; odwrotne podejście, polegające na zakupie urządzenia i dopiero późniejszym szukaniu dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Konserwacja wydłuża żywotność: regularnie sprawdzaj dokręcenie zacisków, drożność wentylacji i chłodzenie, a także to, czy pomieszczenie jest suche i przewiewne oraz wolne od wilgoci i kurzu. Monitoruj napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw, a po kilku latach sprawdź stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikaj miejsc o wysokiej wilgotności, zapyleniu lub zagrożonych zamarznięciem; przestrzegaj podanych w instrukcji temperatur pracy i przechowywania. Tabela przedstawia przybliżony czas bez uwzględnienia strat; limit ciągły wynosi 200 A ≈10,2 kW DC, a ograniczeniem jest pojemność energetyczna. Podziel nocne zużycie energii w Wh przez około 12 kWh na jedną szafę. Typowe podstawowe zużycie w słoweńskim domu – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – wynosi około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafa wystarczy na około 9–11 godzin, zanim się rozładuje. Przy sprężarce pompy ciepła o mocy 5 kW czas pracy tej samej szafy spada poniżej 3 godzin. Dobierz system na podstawie zmierzonego zużycia, a nie danych z tabliczki znamionowej. W słoweńskim domu z instalacją trójfazową jest to pojemność, która pozwala wykorzystać jedną szafę nie tylko do zasilania przez jedną noc, lecz także dobowego cyklu instalacji fotowoltaicznej. System BMS o prądzie 200 A działa bez wysiłku, ponieważ przy napięciu 51,2 V natężenie prądu jest łatwe do opanowania. Aktualne dotacje krajowe i europejskie na magazynowanie energii słonecznej należy zawsze sprawdzać na oficjalnych stronach i u sprzedawcy w chwili składania zamówienia. Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt mocy maksymalnej paneli i zmienia napięcie, aby przekazać do akumulatora jak najwięcej energii. Ważne jest, by porównać nie tylko całkowity prąd regulatora, lecz także zakres napięcia wejściowego PV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały regulator MPPT nie powoduje szkód, ale ogranicza wykorzystanie instalacji.
Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno vozlišče DC in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena omarica s 16 kWh brez težav pokriva osnovno nočno porabo slovenskega gospodinjstva: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke; zmogljivejši električni štedilnik ali sušilnik perila raje prepustite generatorju ali drugi omarici. Odkar smo baterijo namestili skupaj s sončnimi paneli, smo namesto oddajanja električne energije v omrežje začeli sami porabljati več kot 80 odstotkov proizvedene energije. Ta sprememba je resnično in trajno znižala naš račun za energijo, zmogljivost baterije pri obvladovanju velikih obremenitev in hkratnem uravnavanju celic pa mi vliva zaupanje, da bo dobro delovala vseh deset let predvidene življenjske dobe. Slovenci, ki kupujejo domači sistem za shranjevanje energije, so prerasli eno stensko baterijo s 5 kWh. Ena omarica s 5 kWh čez noč napaja hladilnik in nekaj luči, tipično trifazno gospodinjstvo – hladilnik, zamrzovalnik, obtočno črpalko, ventilator toplotne črpalke, usmerjevalnik, razsvetljavo in skromno obremenitev kuhinje – pa med nočnim izpadom porabi 1,5–3 kWh na uro. S takšno porabo se omarica s 5 kWh izprazni že do večera. GSIKE GSK-51.2V-300AH shrani 16.076,8 Wh, od katerih je pri nazivni globini praznjenja 80 % udobno izkoristljivih približno 12,9 kWh; po upoštevanju izkoristka pretvornika na strani AC dobite približno 11,5–12 kWh. To je razlika med nekaj urami udobja in celonočno rezervo. Razširitev je mogoča izključno z vzporedno vezavo, do 16 omaric; razdelek opisuje protokole in omejitve. Nočno osnovno porabo v Wh delite s približno 12 kWh na omarico. Tipična slovenska osnovna poraba – hladilnik 150 Wh, razsvetljava in elektronika s povprečno močjo 300 W, ventilator in usmerjevalnik – znaša približno 1,0–1,4 kWh na uro, zato ena omarica to pokriva približno 9–11 ur, preden jo je treba napolniti. S kompresorjem toplotne črpalke z močjo 5 kW pa se čas delovanja iste omarice skrajša na manj kot 3 ure. Skupino načrtujte glede na izmerjeno osnovno porabo, ne glede na nazivno moč na tablici. Regulator MPPT je srce sončnega polnjenja: spremlja točko največje moči panelov in prilagaja napetost, da se v baterijo prenese čim več energije. Pomembno je primerjati ne le skupni tok regulatorja, temveč tudi območje napetosti fotonapetostnih panelov in dovoljeno moč panelov; premajhen MPPT ne škodi, temveč omejuje izkoriščenost sistema. Razširitev je mogoča izključno z vzporedno vezavo, do 16 omaric; razdelek opisuje protokole in omejitve. Da. Uporabite polnilnik za baterije LiFePO4 razreda 48 V (51,2 V) ali vgrajeno polnilno stopnjo združljivega hibridnega pretvornika. Polnilna napetost je 58,4 V CC/CV, spodnja meja praznjenja pa 40 V. Pri nizkih temperaturah je polnjenje prepovedano; območje delovanja je od -10 °C do 50 °C, temperatura pri polnjenju pa mora ostati nad lediščem. Sončno polnjenje prek združljivega hibridnega pretvornika je običajna nastavitev. Gre za baterijo za shranjevanje energije razreda 15 kWh, NE za enoto z neprekinjeno izhodno močjo 15 kW. BMS navaja tok polnjenja 200 A in tok praznjenja 200 A, kar pri 51,2 V pomeni približno 10,2 kW neprekinjene moči DC. Oznaka »15 kW« se nanaša na razred shranjene energije: celice imajo kapaciteto 314 Ah; ko to pomnožimo z 51,2 V, dobimo 16.076,8 Wh oziroma 16,08 kWh, proizvajalec pa vrednost za trg zaokroži na znanih 15 kWh za gospodinjstva. Pri načrtovanju obremenitve ne računajte s 15 kW, temveč z omejitvijo DC 200 A (približno 10,2 kW). Kapaciteto izberite glede na dnevno porabo in želeno število dni avtonomije ter upoštevajte globino praznjenja posamezne vrste baterije. Svinčene baterije zahtevajo manjšo globino praznjenja in pogostejše polnjenje, LiFePO4 pa prenese globlje cikle. Ne glede na vrsto baterije bodite pozorni na enakomerno napetost členov, pravilno polnilno krivuljo in ustrezno dimenzioniran tok, saj nezdružljiva krivulja skrajša življenjsko dobo bolj kot sami cikli.
BMS oferuje RS232, RS485 i CAN-BUS oraz obsługuje rozszerzony protokół w stylu Pylontech, którego oczekuje większość hybrydowych falowników 48 V. Podajemy protokół (RS485/CAN, Pylontech), ale nie gwarantujemy zgodności z każdym modelem; przy składaniu zamówienia potwierdź u sprzedawcy dokładny model falownika i ustawienia, ponieważ oprogramowanie sprzętowe i złącza mogą się różnić. To nie jest elektrownia typu all-in-one i nie ma wbudowanego gniazdka. Niestety, w naszym regionie przerwy w dostawie prądu są dość częste, zwłaszcza podczas zimowych burz. Akumulator bezproblemowo pomógł nam przetrwać już kilka takich przerw, ponieważ falownik przełącza się natychmiast, a ogniwa głębokiego rozładowania świetnie utrzymują ładunek. Możliwość szybkiego sprawdzenia poziomu naładowania na wyświetlaczu LCD daje nam pewność, że system jest zawsze gotowy, gdy go potrzebujemy. Przy napięciu 51,2 V BMS 200 A utrzymuje prąd stały na rozsądnym poziomie. Uzyskanie tej samej mocy 10,2 kW z instalacji 24 V wymagałoby prądu ponad 400 A i bardzo ciężkich miedzianych kabli; przy 48 V kabel do trójfazowego falownika hybrydowego pozostaje poręczny. Szafa jest wolnostojąca i waży 109,3 kg, więc nadaje się na podłogę w garażu lub kotłowni, obok falownika, a nie do montażu na ścianie. Wymiary to kolejny powód, dla którego Słoweńcy wybierają tę platformę: do 16 szaf połączonych równolegle pozwala zwiększyć pojemność systemu z 16 kWh do około 257 kWh, na potrzeby całego domu lub niewielkich zastosowań komercyjnych. 16S-LFP-CC/CV według karty katalogowej; napięcie robocze 43,2V–58,4V. Tak. Użyj ładowarki klasy 48 V (51,2 V) LiFePO4 lub wbudowanego układu ładowania zgodnego falownika hybrydowego. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres roboczy wynosi od -10 °C do 50 °C, a temperatura podczas ładowania musi być powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez zgodny falownik hybrydowy to typowa konfiguracja. Wybierz pojemność odpowiednio do dziennego zużycia i pożądanej liczby dni autonomii, uwzględniając głębokość rozładowania danego układu chemicznego. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, natomiast LiFePO4 wytrzymuje głębsze cykle. Niezależnie od składu chemicznego zwróć uwagę na równomierne napięcie ogniw, prawidłową krzywą ładowania i dobór prądu, ponieważ niezgodna krzywa bardziej skraca żywotność niż same cykle. 16S-LFP-CC/CV według karty katalogowej; napięcie robocze 43,2V–58,4V. Szafa ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.) i masę netto 109,3 kg (masa brutto w opakowaniu: 126,2 kg). Jest wolnostojąca, przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, ze stopniem ochrony IP54, dlatego należy ustawić ją na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Przenoszenie zaplanuj z udziałem dwóch osób i wózka, pozostawiając miejsce na zachowanie promienia gięcia przewodów przy tylnych zaciskach. Wartość znamionowa wynosi ,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Przez trójfazowy falownik hybrydowy o sprawności około 95%, z niewielką rezerwą naładowania na noc, uzyskuje się około 11,5–12 kWh czystej mocy wyjściowej AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Kable i bezpieczniki są często niedocenianym, ale kluczowym elementem bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu akumulatora prąd jest wysoki, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do prądu oraz długości, aby straty napięcia i nagrzewanie mieściły się w dopuszczalnych granicach. Na każdej granicy zabezpieczeń (akumulator, FV, wyjście) zastosuj bezpiecznik o odpowiednim prądzie znamionowym i rozłączniki izolacyjne; przewód o zbyt małym przekroju może się nagrzewać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Tak. Tabela dopuszcza do 16 jednostek połączonych równolegle. Każda szafa magazynuje około 16 kWh, więc grupa 16 jednostek połączonych równolegle zapewnia około 257 kWh – wystarczająco dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub do lekkich zastosowań komercyjnych. Rozbudowa w tej platformie 51,2 V jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, dlatego nie należy łączyć szaf szeregowo. Zawsze łącz jednostki z tej samej serii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. W naszym domu latem zdarzają się sporadyczne przerwy w dostawie prądu, gdy zapotrzebowanie jest wysokie, ale odkąd zainstalowaliśmy akumulator 51.2V 300Ah, dom bezproblemowo przełącza się na zasilanie awaryjne i prawie nie zauważamy, że coś się stało. Spokój ducha, jaki daje pewność, że w każdej chwili mamy do dyspozycji prawdziwy zapas energii klasy 15 kilowatogodzin, jest szczerze mówiąc bezcenny. To tylko wskazówka do planowania. Uwzględnij straty przetwornicy (~95%) i zachowaj 10–20% rezerwy naładowania. Większa sprężarka pompy ciepła lub suszarka elektryczna pobiera więcej, niż jedna szafa może stale zapewnić; podłącz je do generatora lub większej grupy. GSIKE GSK-51.2V-300AH to wolnostojąca szafa LiFePO4 51,2 V do domowego magazynowania energii, o pojemności 16,076.8 Wh (około 16 kWh, nazwa handlowa klasy 15 kW), z inteligentnym BMS zapewniającym ładowanie i rozładowywanie prądem do 200 A; szacowana żywotność wynosi 6000 cykli przy 80% DoD i około 10 lat. Dla słoweńskich gospodarstw domowych z instalacją trójfazową i do lekkich zastosowań komercyjnych, które potrzebują jednego węzła o pojemności 16 kWh z możliwością rozbudowy do 16 szaf połączonych równolegle. Ostateczny werdykt: GSIKE 51,2V 300Ah = / 16,076.8Wh (16,08kWh), węzeł DC 200A ≈10,2kW, 6000 cykli, IP54, Pylontech RS485/CAN, możliwość połączenia równoległego do 16 szaf. Za 1569.99 EUR zamiast 2250.00 EUR, bezpłatna dostawa w Słowenii, 30-dniowy zwrot.
Nazwa produktu i marketing mówią o akumulatorze 300 Ah, a oficjalna tabela podaje ogniwa 314 Ah. Obliczenie energii wykorzystuje wartość z tabeli: 314 Ah × 51,2 V =,8 Wh. Wartość 314 Ah należy rozumieć jako inżynieryjną pojemność ogniwa, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; obudowa, masa, wymiary i BMS dotyczą tego samego produktu pod obiema nazwami. Trochę obawiałem się, jak akumulator będzie działał podczas mroźnych zimowych miesięcy w Alpach, ale sprawdzał się niezawodnie, nawet gdy temperatura znacznie spadała poniżej zera. Utrzymywał poziom naładowania i bez problemu zasilał pompy obiegowe ogrzewania, a solidna konstrukcja wyraźnie pokazuje, że akumulator zaprojektowano z myślą o trudnych warunkach. BMS udostępnia trzy fizyczne kanały: RS232, RS485 i CAN-BUS, ze wspólnym protokołem w stylu Pylontech. To rodzina, której oczekuje większość domowych falowników hybrydowych 48 V, ponieważ Pylontech ukształtował de facto standard komunikacji z akumulatorami 51,2 V. W praktyce oznacza to, że w falowniku należy ustawić typ akumulatora na „Pylontech” (lub wybrać odpowiedni profil LFP/CAN), a falownik odczyta z obudowy poziom naładowania, napięcie ogniw i temperaturę, po czym odpowiednio dostosuje ładowanie i rozładowywanie. Podajemy protokół, a nie certyfikację każdego modelu, ponieważ oprogramowanie układowe i złącza różnią się między modelami.,8 Wh 51,2 V / klasa 48 V BMS 200 A ~10,2 kW limit DC 6000 cykli przy 80% DoD ładowanie 58,4 V RS485/CAN/RS232 Kompatybilny z Pylontech do 16 jednostek równolegle IP54 109,3 kg 10 lat żywotności Tabela podsumowuje wartości z instrukcji obsługi i tabliczki znamionowej; rzeczywista pojemność ogniw wynosi 314 Ah / 16,076.8 Wh = 16,08 kWh. Nazwa „15kW” określa klasę energetyczną, a nie moc wyjściową 15 kilowatów. BMS udostępnia RS232, RS485 i CAN-BUS oraz obsługuje popularny protokół w stylu Pylontech, którego oczekuje większość falowników hybrydowych 48 V. Podajemy protokół (RS485/CAN, Pylontech), ale nie gwarantujemy zgodności z każdym modelem; przed złożeniem zamówienia potwierdź u sprzedawcy dokładny model falownika i ustawienia, ponieważ oprogramowanie układowe i złącza różnią się między modelami. To nie jest elektrownia typu all-in-one i nie ma wbudowanego gniazdka. Obudowa ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.), a masa netto wynosi 109,3 kg (masa brutto w opakowaniu: 126,2 kg). Jest wolnostojąca i przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, z ochroną IP54, dlatego należy ustawić ją na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Przenoszenie należy zaplanować dla dwóch osób z użyciem wózka, a przy tylnych zaciskach zostawić miejsce na promień gięcia kabla. Kable i bezpieczniki są często niedocenianym, ale kluczowym elementem bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu akumulatora prąd jest wysoki, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do natężenia prądu oraz długości, tak aby spadki napięcia i nagrzewanie mieściły się w dopuszczalnych granicach. Przy każdym punkcie ochrony (akumulator, instalacja fotowoltaiczna, wyjście) należy zastosować odpowiednio dobrane bezpieczniki i rozłączniki izolacyjne; zbyt cienki przewód może się nagrzać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Nocne zużycie podstawowe w Wh podziel przez około 12 kWh na szafę. Typowe podstawowe zużycie w słoweńskim domu – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafa zasila je przez około 9–11 godzin, zanim się rozładuje. Przy kompresorze pompy ciepła o mocy 5 kW ta sama szafa wystarczy na mniej niż 3 godziny. Planuj grupę na podstawie zmierzonego zużycia podstawowego, a nie danych z tabliczki znamionowej. W słoweńskim domu trójfazowym to pojemność, przy której jedna szafa nie jest przeznaczona tylko na jedną noc, lecz na dzienny cykl instalacji solarnej. BMS 200 A działa bez wysiłku, ponieważ przy 51,2 V natężenie prądu jest umiarkowane. Dokładne krajowe lub unijne dotacje do magazynowania energii słonecznej zawsze sprawdzaj na oficjalnych stronach i u sprzedawcy przy składaniu zamówienia. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka zapewniająca ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych gospodarstwom domowym 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj 15 kW, lecz uwzględnij graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę oznacza zapas energii na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego 5–8 kW. 6000 cykli i 10-letni okres eksploatacji oznaczają, że inwestycja posłuży przez długi czas. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To magistrala DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka zapewniająca ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych gospodarstwom domowym 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj 15 kW, lecz uwzględnij graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę oznacza zapas energii na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego 5–8 kW. 6000 cykli i 10-letni okres eksploatacji oznaczają, że inwestycja posłuży przez długi czas. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To magistrala DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. Aby uzyskać podobne około 12 kWh użytecznej energii, potrzeba około 24 kWh pojemności akumulatorów kwasowo-żelowych lub AGM, ponieważ głębokość rozładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest zwykle ograniczona do 50%. Oznacza to około dziesięciu akumulatorów 12 V 100 Ah, ponad 400 kg masy, konieczność wentylacji i uzupełniania wody oraz wymianę co pięć lat. Ta jedna szafa LiFePO4 o masie 109,3 kg zapewnia około 12,9 kWh użytecznej energii przy znamionowym DoD 80%, nie wymaga uzupełniania wody ani wentylacji z powodu wydzielania gazów, a jej żywotność wynosi 6000 cykli i 10 lat. Jej cena jest wyższa niż jednorazowy zakup akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale po dziesięciu latach szafa LiFePO4 wygrywa pod względem masy i całkowitego kosztu, zajmując jedno wolnostojące miejsce zamiast całego pomieszczenia na akumulatory. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka zapewniająca ciągłą moc 15 kW. BMS podaje prąd ładowania 200 A i rozładowania 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, pomnożyliśmy ją przez 51,2 V i otrzymaliśmy 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych gospodarstwom domowym 15 kWh. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj 15 kW, lecz uwzględnij graniczne wartości DC: 200 A (około 10,2 kW). Dla rodziny, która chce magazynować energię słoneczną i mieć zapas na wypadek awarii zasilania, GSIKE GSK-51.2V-300AH ma odpowiednią pojemność. 16,08 kWh na szafę oznacza zapas energii na całą noc w przeciętnym domu. BMS 200 A zapewnia wystarczającą moc dla trójfazowego falownika hybrydowego 5–8 kW. 6000 cykli i 10-letni okres eksploatacji oznaczają, że inwestycja posłuży przez długi czas. Cena 1569,99 euro (zamiast 2250,00) jest znacznie niższa niż w przypadku markowych systemów 16 kWh. To magistrala DC, a nie elektrownia typu all-in-one: potrzebny jest kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy 48 V z protokołem Pylontech. Cały system nadal kosztuje mniej niż połowę ceny markowych rozwiązań, a z czasem można dodawać szafy równolegle, maksymalnie 16 sztuk, do około 257 kWh. Aby uzyskać podobne około 12 kWh użytecznej energii, potrzeba około 24 kWh pojemności akumulatorów kwasowo-żelowych lub AGM, ponieważ głębokość rozładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest zwykle ograniczona do 50%. Oznacza to około dziesięciu akumulatorów 12 V 100 Ah, ponad 400 kg masy, konieczność wentylacji i uzupełniania wody oraz wymianę co pięć lat. Ta jedna szafa LiFePO4 o masie 109,3 kg zapewnia około 12,9 kWh użytecznej energii przy znamionowym DoD 80%, nie wymaga uzupełniania wody ani wentylacji z powodu wydzielania gazów, a jej żywotność wynosi 6000 cykli i 10 lat. Jej cena jest wyższa niż jednorazowy zakup akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale po dziesięciu latach szafa LiFePO4 wygrywa pod względem masy i całkowitego kosztu, zajmując jedno wolnostojące miejsce zamiast całego pomieszczenia na akumulatory. Tabela przedstawia szafy klasy 48 V; ceny orientacyjne na październik 2026 r., ostateczną kwotę określa koszyk. Tak. Tabela dopuszcza połączenie równoległe maksymalnie 16 jednostek. Każda szafa przechowuje około 16 kWh, zatem grupa 16 jednostek połączonych równolegle zapewnia około 257 kWh – dla bardzo dużego gospodarstwa domowego lub lekkiego zastosowania komercyjnego. W tej platformie 51,2 V rozbudowa jest możliwa wyłącznie przez połączenie równoległe; instrukcja nie przewiduje połączenia szeregowego, więc nie łącz szaf szeregowo. Zawsze łącz jednostki z tej samej partii produkcyjnej i o podobnej historii ładowania. Regularna cena szafy wynosi 1569,99 euro, przeceniona ze standardowej ceny 2250,00 euro; produkt jest dostępny w magazynie, nowy, model GSK-51.2V-300AH. Bezpłatna dostawa do Słowenii, realizacja zamówienia w ciągu 1–3 dni i wysyłka w ciągu 2–7 dni, z możliwością zwrotu w ciągu 30 dni. Planowany okres eksploatacji to około 10 lat, a żywotność wynosi 6000 cykli przy 80% DoD. Cena jest podana w euro; aktualną dostępność i logistykę w Słowenii sprawdź w koszyku podczas składania zamówienia. Wi-Fi i monitoring umożliwiają przeglądanie napięcia, mocy, prądu ładowania i stanu akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, co pozwala wcześnie wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca bez akumulatora w ciągu dnia jest praktyczna przy pełnym słońcu, ale w nocy i w przypadku stałego zasilania rezerwowego potrzebny jest zapas energii w akumulatorze; monitoring pomaga rozpoznać, kiedy system działa wyłącznie z instalacji fotowoltaicznej, a kiedy korzysta z akumulatora.
Tak. Użyj ładowarki do akumulatorów LiFePO4 klasy 48 V (51,2 V) lub wbudowanego układu ładowania w kompatybilnym falowniku hybrydowym. Napięcie ładowania wynosi 58,4 V w trybie CC/CV, a dolna granica rozładowania to 40 V. Ładowanie w niskich temperaturach jest zabronione; zakres temperatur pracy wynosi od -10 °C do 50 °C, a podczas ładowania temperatura musi pozostawać powyżej zera. Ładowanie energią słoneczną przez kompatybilny falownik hybrydowy to standardowa konfiguracja. To akumulator magazynujący energię klasy 15 kWh, a NIE jednostka o mocy ciągłej 15 kW. BMS określa prąd ładowania na 200 A i prąd rozładowania na 200 A, co przy 51,2 V oznacza około 10,2 kW ciągłej mocy DC. Oznaczenie „15 kW” odnosi się do klasy magazynowanej energii: ogniwa mają pojemność 314 Ah, którą pomnożyliśmy przez 51,2 V, uzyskując 16 076,8 Wh = 16,08 kWh, a marketing zaokrągla tę wartość do znanych z rynku 15 kWh dla gospodarstw domowych. Przy planowaniu obciążenia nie zakładaj mocy 15 kW, lecz uwzględnij limity DC: 200 A (około 10,2 kW). Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można komfortowo wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie na noc pozostaje około 11,5–12 kWh energii na wyjściu AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dosłownie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy również dwie oceny czterogwiazdkowe, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego odpowiadamy w poniższych poradnikach. Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można komfortowo wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie na noc pozostaje około 11,5–12 kWh energii na wyjściu AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dosłownie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy również dwie oceny czterogwiazdkowe, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego odpowiadamy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu zużycia własnego: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować nadwyżkę energii z dnia zamiast oddawać ją do sieci po niskiej stawce. Przy tej cenie GSIKE to rozwiązanie plasujące się w segmencie, w którym markowe systemy 16 kWh często kosztują kilka tysięcy euro wraz z montażem, podczas gdy sama ta szafa zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Zawsze sprawdzaj aktualne krajowe lub europejskie dopłaty w momencie składania zamówienia. Pojemność znamionowa wynosi 16 076,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafy można komfortowo wykorzystać około 12,9 kWh. Przy sprawności trójfazowego falownika hybrydowego wynoszącej około 95% i niewielkiej rezerwie na noc pozostaje około 11,5–12 kWh energii na wyjściu AC. Dwie szafy połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Opinie zamieszczamy dosłownie w takiej formie, w jakiej je otrzymaliśmy; pozostawiliśmy również dwie oceny czterogwiazdkowe, ponieważ rzeczywiste uwagi zwiększają wiarygodność zakupu. Średnia wynosi 4,8 na 5 na podstawie 20 ocen. Większość opinii wspomina o zużywaniu energii słonecznej na własne potrzeby i zasilaniu awaryjnym; na pytania dotyczące podłączenia do falownika hybrydowego odpowiadamy w poniższych poradnikach. Słoweński rynek domowych magazynów energii napędzają niestabilne ceny energii i zmiany w rozliczaniu zużycia własnego: coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się magazynować nadwyżkę energii z dnia zamiast oddawać ją do sieci po niskiej stawce. Przy tej cenie GSIKE to rozwiązanie plasujące się w segmencie, w którym markowe systemy 16 kWh często kosztują kilka tysięcy euro wraz z montażem, podczas gdy sama ta szafa zapewnia pełne 16 kWh za 1569,99 euro. Zawsze sprawdzaj aktualne krajowe lub europejskie dopłaty w momencie składania zamówienia. Tabela przedstawia przybliżony czas bez uwzględnienia strat; stały limit wynosi 200 A ≈ 10,2 kW DC, a ograniczeniem jest dostępna energia. Nazwa produktu i materiały marketingowe mówią o akumulatorze 300 Ah, natomiast oficjalna tabela podaje ogniwa 314 Ah. Obliczenie energii wykorzystuje wartość z tabeli: 314 Ah × 51,2 V = 16 076,8 Wh. Pojemność 314 Ah należy traktować jako wartość inżynieryjną ogniwa, a 300 Ah jako zaokrągloną nazwę handlową; szafa, masa, wymiary i BMS są takie same w obu wersjach. Planując system off-grid, zacznij od rzeczywistego dziennego zużycia energii: spisz wszystkie odbiorniki pracujące w sposób ciągły i te o dużym prądzie rozruchowym, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie na tej podstawie przygotuj dzienny bilans energii w Wh. Dopiero potem dobierz falownik, instalację fotowoltaiczną i akumulator; odwrotna kolejność, gdy najpierw kupuje się urządzenie, a dopiero potem szuka dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania systemu lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Konserwacja wydłuża żywotność: regularnie sprawdzaj dokręcenie zacisków, drożność wentylacji i chłodzenie, a także to, czy pomieszczenie jest suche i dobrze wentylowane oraz wolne od wilgoci i kurzu. Monitoruj napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw, a po kilku latach sprawdź stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikaj miejsc o wysokiej wilgotności, zapyleniu lub narażonych na zamarzanie; przestrzegaj zakresów temperatury pracy i przechowywania podanych w instrukcji.
Szafka ma wymiary 825 × 650 × 450 mm (dł. × szer. × wys.), waży netto 109,3 kg (brutto w opakowaniu 126,2 kg). Jest wolnostojąca i przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń, ma stopień ochrony IP54, dlatego powinna stać na równej podłodze w garażu lub kotłowni, a nie na uchwycie ściennym. Przenoszenie zaplanujcie w dwie osoby i z użyciem wózka; pamiętajcie też o promieniu gięcia przewodów przy tylnych zaciskach. Pojemność znamionowa wynosi ,8 Wh (314 Ah × 51,2 V). GSIKE podaje liczbę cykli przy 80% DoD, co oznacza, że z jednej szafki można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh. Po przejściu przez trójfazowy falownik hybrydowy o sprawności około 95% i pozostawieniu niewielkiej rezerwy na noc do dyspozycji pozostaje około 11,5–12 kWh czystej energii AC. Dwie szafki połączone równolegle podwajają tę wartość do około 23–24 kWh. Tak, w przypadku podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem 51,2 V DC i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłączcie ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafka 16 kWh wystarcza z zapasem na nocne podstawowe zużycie energii w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo drugiej szafce. Od czasu, gdy zamontowaliśmy baterię razem z panelami słonecznymi, zamiast oddawać wyprodukowaną energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% jej produkcji. Ta jedna zmiana realnie i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a możliwość obsługi dużych obciążeń przy jednoczesnym utrzymywaniu ogniw w równowadze daje mi pewność, że bateria będzie dobrze działać przez cały dziesięcioletni okres użytkowania. Tak, w przypadku podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem 51,2 V DC i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłączcie ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafka 16 kWh wystarcza z zapasem na nocne podstawowe zużycie energii w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo drugiej szafce. Od czasu, gdy zamontowaliśmy baterię razem z panelami słonecznymi, zamiast oddawać wyprodukowaną energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% jej produkcji. Ta jedna zmiana realnie i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a możliwość obsługi dużych obciążeń przy jednoczesnym utrzymywaniu ogniw w równowadze daje mi pewność, że bateria będzie dobrze działać przez cały dziesięcioletni okres użytkowania. Słoweńcy kupujący domowe magazyny energii coraz częściej wybierają coś więcej niż jedną naścienną baterię 5 kWh. Jedna szafka 5 kWh wystarczy na nocną pracę lodówki i kilku świateł, ale typowe trójfazowe gospodarstwo domowe – lodówka, zamrażarka, pompa obiegowa, wentylator pompy ciepła, router, oświetlenie i niewielkie obciążenie kuchenne – zużywa podczas nocnej awarii zasilania 1,5–3 kWh na godzinę. Przy takim zużyciu szafka 5 kWh rozładuje się przed wieczorem. GSIKE GSK-51.2V-300AH magazynuje ,8 Wh, z czego przy znamionowej wartości 80% DoD można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh; po uwzględnieniu sprawności falownika po stronie AC pozostaje około 11,5–12 kWh. To różnica między kilkoma godzinami komfortu a pełną rezerwą na noc. Tak, w przypadku podstawowych odbiorników, przez kompatybilny trójfazowy falownik hybrydowy. Sama bateria jest węzłem 51,2 V DC i nie dostarcza napięcia sieciowego 230 V. Podłączcie ją do trójfazowego falownika hybrydowego klasy 48 V (5–12 kW), obsługującego protokół Pylontech przez RS485 lub CAN. Jedna szafka 16 kWh wystarcza z zapasem na nocne podstawowe zużycie energii w słoweńskim gospodarstwie domowym: lodówkę, oświetlenie, router, pompę obiegową, kilka obwodów i wentylator pompy ciepła; większą kuchenkę elektryczną lub suszarkę do ubrań lepiej pozostawić generatorowi albo drugiej szafce. Od czasu, gdy zamontowaliśmy baterię razem z panelami słonecznymi, zamiast oddawać wyprodukowaną energię do sieci, sami zużywamy ponad 80% jej produkcji. Ta jedna zmiana realnie i trwale obniżyła nasze rachunki za energię, a możliwość obsługi dużych obciążeń przy jednoczesnym utrzymywaniu ogniw w równowadze daje mi pewność, że bateria będzie dobrze działać przez cały dziesięcioletni okres użytkowania. Słoweńcy kupujący domowe magazyny energii coraz częściej wybierają coś więcej niż jedną naścienną baterię 5 kWh. Jedna szafka 5 kWh wystarczy na nocną pracę lodówki i kilku świateł, ale typowe trójfazowe gospodarstwo domowe – lodówka, zamrażarka, pompa obiegowa, wentylator pompy ciepła, router, oświetlenie i niewielkie obciążenie kuchenne – zużywa podczas nocnej awarii zasilania 1,5–3 kWh na godzinę. Przy takim zużyciu szafka 5 kWh rozładuje się przed wieczorem. GSIKE GSK-51.2V-300AH magazynuje ,8 Wh, z czego przy znamionowej wartości 80% DoD można wygodnie wykorzystać około 12,9 kWh; po uwzględnieniu sprawności falownika po stronie AC pozostaje około 11,5–12 kWh. To różnica między kilkoma godzinami komfortu a pełną rezerwą na noc. Rozbudowa wyłącznie przez połączenie równoległe, maksymalnie do 16 szafek; w tej sekcji opisano protokoły i ograniczenia. Podzielcie nocne podstawowe zużycie energii w Wh przez około 12 kWh na szafkę. Typowe podstawowe zużycie w Słowenii – lodówka 150 Wh, oświetlenie i elektronika średnio 300 W, wentylator i router – wynosi około 1,0–1,4 kWh na godzinę, więc jedna szafka zapewni zasilanie przez około 9–11 godzin, zanim będzie wymagała ponownego naładowania. Przy włączonej sprężarce pompy ciepła o mocy 5 kW ta sama szafka rozładuje się w mniej niż 3 godziny. Planujcie pojemność zestawu na podstawie zmierzonego zużycia, a nie danych z tabliczki znamionowej. Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt maksymalnej mocy paneli i zmienia napięcie, aby przekazać do baterii jak najwięcej energii. Ważne jest, by porównywać nie tylko całkowity prąd regulatora, lecz także zakres napięcia PV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały regulator MPPT nie powoduje szkód, ale ogranicza wykorzystanie instalacji.
Redna cena omarice je 1569,99 evra, znižana z običajnih 2250,00 evra, na zalogi, novo, model GSK-51.2V-300AH. Brezplačna dostava v Slovenijo, obdelava 1–3 dni in odprema 2–7 dni, z 30-dnevnim vračilom. Načrtovana življenjska doba okoli 10 let in 6000 ciklov pri 80 % DoD. Cena je v evrih; trenutno zalogo v Sloveniji in logistiko preverite v košarici ob naročilu. Za osnovne porabnike da, prek združljivega trifaznega hibridnega pretvornika. Sama baterija je 51,2-voltno enosmerno vozlišče in ne zagotavlja omrežne napetosti 230 V. Priključite jo na trifazni hibridni pretvornik razreda 48 V (5–12 kW), ki podpira protokol Pylontech prek RS485 ali CAN. Ena 16-kWh omarica z lahkoto napaja osnovne porabnike v slovenskih gospodinjstvih ponoči: hladilnik, razsvetljavo, usmerjevalnik, obtočno črpalko, nekaj tokokrogov in ventilator toplotne črpalke; večji električni štedilnik ali sušilni stroj raje priključite na generator ali drugo omarico. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol v slogu Pylontech, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite točen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nas je že večkrat povsem nemoteno prepeljala skozi izpade, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoke cikle pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na LCD-zaslonu na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol v slogu Pylontech, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite točen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nas je že večkrat povsem nemoteno prepeljala skozi izpade, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoke cikle pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na LCD-zaslonu na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Pri 51,2 V BMS omejuje enosmerni tok na razumno raven 200 A. Za pridobivanje enakih 10,2 kW iz 24-voltnega voda bi bil potreben tok nad 400 A in zelo težki bakreni kabli; pri 48 V ostaja kabel do trifaznega hibridnega pretvornika obvladljiv. Omarica je samostoječa in tehta 109,3 kg, zato je namenjena postavitvi na tla v garaži ali kotlovnici ob pretvorniku, ne pa namestitvi na steno. Dimenzije so še en razlog, da Slovenci izberejo to platformo: z vzporedno povezavo do 16 omaric se skupina poveča s 16 kWh na približno 257 kWh za celotno hišo ali manjšo poslovno rabo. BMS ponuja RS232, RS485 in CAN-BUS ter podpira razširjen protokol v slogu Pylontech, ki ga pričakuje večina 48-voltnih hibridnih pretvornikov. Navajamo protokol (RS485/CAN, Pylontech), ne jamčimo pa združljivosti z vsakim modelom; ob naročilu pri prodajalcu potrdite točen model pretvornika in nastavitve, saj se vdelana programska oprema in priključki razlikujejo. To ni elektrarna vse v enem in nima vgrajene vtičnice. Živimo v regiji, kjer so izpadi elektrike žal precej pogosti, zlasti med zimskimi nevihtami. Baterija nas je že večkrat povsem nemoteno prepeljala skozi izpade, saj se pretvornik takoj preklopi, celice za globoke cikle pa odlično ohranjajo napolnjenost. Možnost, da na LCD-zaslonu na prvi pogled preverimo stanje napolnjenosti, nam daje občutek varnosti, saj vemo, da je sistem vedno pripravljen, ko ga potrebujemo. Pri 51,2 V BMS omejuje enosmerni tok na razumno raven 200 A. Za pridobivanje enakih 10,2 kW iz 24-voltnega voda bi bil potreben tok nad 400 A in zelo težki bakreni kabli; pri 48 V ostaja kabel do trifaznega hibridnega pretvornika obvladljiv. Omarica je samostoječa in tehta 109,3 kg, zato je namenjena postavitvi na tla v garaži ali kotlovnici ob pretvorniku, ne pa namestitvi na steno. Dimenzije so še en razlog, da Slovenci izberejo to platformo: z vzporedno povezavo do 16 omaric se skupina poveča s 16 kWh na približno 257 kWh za celotno hišo ali manjšo poslovno rabo. 16S-LFP-CC/CV po podatkovnem listu; delovna napetost 43,2 V–58,4 V. Da. Uporabite polnilnik za 48-voltni razred (51,2 V) LiFePO4 ali vgrajeno polnilno stopnjo združljivega hibridnega pretvornika. Polnilna napetost je 58,4 V CC/CV, spodnja meja praznjenja pa 40 V. Polnjenje pri nizkih temperaturah je prepovedano; delovno območje je od -10 °C do 50 °C, temperatura med polnjenjem pa mora biti nad lediščem. Sončno polnjenje prek združljivega hibridnega pretvornika je običajna nastavitev. Zmogljivost izberite glede na dnevno porabo in želeno število dni avtonomije, pri tem pa upoštevajte dovoljeno globino praznjenja posamezne vrste baterijskega sistema. Svinčeve baterije je dovoljeno prazniti manj globoko in jih je treba pogosteje polniti, LiFePO4 pa prenese globlje cikle. Ne glede na kemijsko sestavo bodite pozorni na uravnoteženost napetosti celic, pravilno polnilno krivuljo in dimenzioniranje toka, saj neustrezna polnilna krivulja skrajša življenjsko dobo bolj kot samo število ciklov.
Zasady bezpieczeństwa przy instalacji off-grid: nigdy nie pracuj pod napięciem, zabezpiecz poszczególne obwody przed zwarciem i iskrzeniem, chroń akumulator przed przeładowaniem i głębokim rozładowaniem oraz nie przeciążaj wyjścia ponad jego limit pracy ciągłej. Czysta sinusoida chroni wrażliwą elektronikę, ale nie zastępuje prawidłowego doboru przewodów i bezpieczników. Jeśli nie masz pewności co do podłączenia lub profilu akumulatora, skontaktuj się z wykwalifikowanym instalatorem; błędna instalacja zagraża urządzeniom i zdrowiu.
Przy projektowaniu systemu off-grid kluczowe jest rozpoczęcie od rzeczywistego dziennego zużycia energii: spisz wszystkie odbiorniki pracujące stale i te o dużym prądzie rozruchowym, ich moc znamionową oraz czas pracy, a następnie oblicz na tej podstawie dzienny budżet energetyczny w Wh. Dopiero potem dobierz falownik, instalację solarną i akumulator; odwrotne podejście, gdy najpierw kupuje się urządzenie, a dopiero później szuka dla niego obciążenia, prowadzi do niedowymiarowania lub niepotrzebnie wysokich kosztów. Gospodarstwa domowe w przyczepach kempingowych, domkach letniskowych i warsztatach mają różny profil obciążenia, dlatego uniwersalne zalecenia dotyczące lodówki, pompy lub klimatyzatora zawsze wymagają indywidualnego dopasowania.
Regulator MPPT jest sercem ładowania energią słoneczną: śledzi punkt maksymalnej mocy paneli i zmienia napięcie tak, aby do akumulatora trafiało jak najwięcej energii. Należy porównać nie tylko całkowity prąd regulatora, ale też zakres napięcia PV i dopuszczalną moc paneli; zbyt mały regulator MPPT nie powoduje uszkodzeń, ale ogranicza wykorzystanie instalacji. Aby zapewnić wydajną pracę, połącz panele w odpowiedniej konfiguracji szeregowej lub równoległej, tak aby napięcie robocze mieściło się w zakresie regulatora, i stosuj izolację oraz bezpieczniki po stronie PV.
Akumulator stanowi rezerwę na pochmurne dni i pracę nocą. Jego pojemność dobiera się na podstawie dziennego zużycia i wymaganej liczby dni autonomii, uwzględniając dopuszczalną głębokość rozładowania danego typu chemicznego. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają mniejszej głębokości rozładowania i częstszego ładowania, a LiFePO4 dobrze znoszą głębsze cykle. Niezależnie od składu chemicznego należy dbać o równomierne napięcie ogniw, prawidłowy profil ładowania i odpowiedni dobór prądu, ponieważ niekompatybilny profil skraca żywotność bardziej niż same cykle.
Przewody i bezpieczniki są często niedocenianym, ale kluczowym elementem bezpiecznej instalacji. Przy niskim napięciu akumulatora prąd jest wysoki, dlatego przewody muszą być krótkie, grube i dobrane do natężenia prądu oraz długości, aby spadki napięcia i nagrzewanie mieściły się w normie. Na każdej granicy bezpieczeństwa (akumulator, PV, wyjście) zastosuj bezpiecznik o odpowiednim znamionowym prądzie oraz rozłączniki izolacyjne; przewód o zbyt małym przekroju może się nagrzać, a bezpiecznik chroni przed zwarciem i pożarem.
Podłączanie falownika do sieci i generatora wymaga przestrzegania dokładnej procedury i kolejności połączeń. Zawsze najpierw wyłącz i zabezpiecz obwody wejściowe, następnie podłącz akumulator, instalację PV i obwód AC, a na końcu ustaw profil ładowania i parametry. W przypadku awarii sieci i pracy awaryjnej sprawdź czystość sinusoidy na wyjściu i czas przełączania; wrażliwa elektronika, komputery i urządzenia sieciowe wymagają stabilnego napięcia bez wahań. Jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji, zleć sprawdzenie wszystkich prac wykwalifikowanemu elektrykowi.
Wi-Fi i monitorowanie umożliwiają sprawdzanie napięcia, mocy, prądu ładowania i stanu akumulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Aplikacja pokazuje dzienne uzyski, zużycie i historię, dzięki czemu można wykryć przeciążenie lub uszkodzone ogniwo, zanim dojdzie do awarii. Praca w dzień bez akumulatora jest praktyczna przy pełnym słońcu, ale w nocy i w przypadku stałego zasilania awaryjnego potrzebny jest zapas energii w akumulatorze; monitorowanie pomaga rozpoznać, kiedy system działa wyłącznie z PV, a kiedy z akumulatora.
Konserwacja wydłuża żywotność urządzenia: regularnie sprawdzaj dokręcenie zacisków, drożność wentylacji i chłodzenia oraz to, czy pomieszczenie jest suche i stale wentylowane, bez wilgoci i kurzu. Kontroluj napięcie ładowania i ewentualne nagrzewanie się ogniw, po kilku latach sprawdź stan akumulatora i szczelność połączeń. Unikaj pracy w warunkach wysokiej wilgotności, zapylenia lub ryzyka zamarznięcia; przestrzegaj temperatur pracy i przechowywania podanych w instrukcji.
Wybierając między modelami, porównuj urządzenia tej samej klasy: moc ciągłą w kW, moc szczytową przy rozruchu, prąd i zakres MPPT, dopuszczalną moc PV, napięcie wejściowe akumulatora, liczbę wyjść oraz sposób połączenia Wi-Fi. Nazwa w ofercie nie musi odpowiadać rzeczywistej mocy ciągłej, dlatego sprawdź tabelę w instrukcji i tabliczkę znamionową. Tańszy model z mniejszym MPPT lub bez monitorowania może gorzej sprawdzać się przy rzeczywistym obciążeniu, więc jego ogólna wartość zależy od sumy parametrów, a nie od hasła reklamowego.
Dostępność w Europie i logistyka wpływają na szybkość dostawy oraz warunki zwrotu. Przed zakupem sprawdź lokalizację magazynu, przewidywany czas dostawy, zasady zwrotów oraz dostępność części zamiennych i wsparcia. Ceny podawane w EUR mogą nie uwzględniać ukrytych dopłat, dlatego ostateczną cenę, cło i lokalne podatki zawsze potwierdź w koszyku.
Ostateczny werdykt
Montaż: Pylontech RS485/CAN do trójfazowego falownika EU, maks. 16 równolegle, krótkie przewody o dużym przekroju, bezpiecznik, profesjonalne podnoszenie 109.3kg; 1569.99 EUR, bezpłatna dostawa, 30-dniowy zwrot.
Najczęściej zadawane pytania
Jak podczas montażu ustawić szafkę GSIKE 314Ah ważącą 109.3kg?
Do przenoszenia potrzebne są dwie osoby i wózek widłowy; postaw w suchym, przewiewnym pomieszczeniu wewnętrznym, klasa IP54.
Jaki profil 16S 58,4V ustawić w falowniku hybrydowym dla GSIKE?
58,4V CC/CV dla 16S LFP, dolna granica 43,2V; ogólny profil 48V nie wystarczy.
Jak poprowadzić przewód Pylontech RS485/CAN do falownika hybrydowego?
Podłącz BMS przez RS485 lub CAN Pylontech, sprawdź zgodność protokołu i ekranowanie.
Gdzie można zamontować szafkę GSIKE 16,08kWh o klasie IP54?
Suche pomieszczenie; klasa IP54 nie oznacza odporności na długotrwały deszcz, wilgoć ani warunki zewnętrzne.
Jakie zabezpieczenie obwodu jest potrzebne w szafce 200A?
Odpowiedni bezpiecznik, odłączenie obwodu, izolacja biegunów i sprawdzenie napięcia przed podłączeniem.
Dlaczego MPPT znajduje się w falowniku hybrydowym, a nie w szafce GSIKE?
Szafka jest węzłem DC bez regulatora i wyjścia AC; MPPT jest częścią falownika hybrydowego.
Jak CAN 500 kbps przekazuje falownikowi hybrydowemu informacje o GSIKE 300Ah?
CAN przesyła do kompatybilnego falownika hybrydowego napięcie, prąd, temperaturę i stan naładowania.
Jak profil Pylontech RS485 udostępnia dane GSIKE falownikom Growatt i Deye?
RS485 przesyła profil Pylontech dla falowników hybrydowych Growatt, Sungrow i Deye.
Jakie wymiary 825×650×450mm należy sprawdzić przed dostawą?
109.3kg netto / 126,2kg brutto, wymiary 825×650×450mm – potrzebne na czas transportu i przejścia przez drzwi.
Jak działa 3-letnia gwarancja po montażu szafki GSIKE?
3-letnia gwarancja, 30-dniowy zwrot oraz wsparcie przed i po profesjonalnym montażu.
Źródła i podstawy
- GSIKE – karta danych 51,2V 300Ah — https://gesike.com/products/gsike-15kw-51-2-v-300ah-lifepo4-battery
- Pylontech – punkt odniesienia — https://www.pylontech.com
- LG / BYD – punkt odniesienia dla domowego magazynu energii — https://www.lg.com
- Battery University – magazyn energii domowej 16kWh — https://batteryuniversity.com
- RS485 / protokół Pylontech – przegląd — https://en.wikipedia.org/wiki/RS-485
- US DOE – magazyn energii dla całego domu — https://www.energy.gov/energysaver
Więcej poradników i porównań
Przejdź bezpośrednio do modelu: Strona produktu GSIKE 51,2V 300Ah, szafka (16,08kWh).
GSIKE 51,2V 300Ah za 1569.99 EUR (namesto 2250.00 EUR) – brezplačna dostava v Sloveniji, 30-dnevno vračilo od dostave.
