dimenzovanie16kWh pre celý domWh za deňparalelne10,2kW
GSIKE 16 kWh: dimenzovanie domáceho úložiska pre dánsky dom
Tento sprievodca vysvetľuje dimenzovanie 16 kWh batérie pre celý dom: ako merať základnú spotrebu počas celého dňa a týždňa a kedy postačí jedna skriňa alebo je potrebné paralelné zapojenie.
Pozrite si GSIKE 51,2V 300Ah 16kWh za 1569.99 EURZáver: Jedna batériová skriňa GSIKE s kapacitou 16,08 kWh zabezpečí počas noci energiu pre typický dánsky rodinný dom so 4 obyvateľmi, solárnymi panelmi a tepelným čerpadlom; dve paralelne zapojené skrine postačia pre elektromobil a dlhšie výpadky elektriny.
Tento sprievodca vám krok za krokom ukáže, ako dimenzovať úložisko LiFePO4 s kapacitou 16 kWh pre dánsky dom. Vychádzame z typickej spotreby elektriny v Dánsku, uvádzame časy prevádzky pri rôznych zaťaženiach a vysvetľujeme, kedy stačí jedna skriňa a kedy si treba vybrať dve alebo viac. Všetky údaje vychádzajú z modelu GSK-51.2V-300AH s menovitou kapacitou 16.076,8 Wh a BMS 200 A.
Začnite dennou spotrebou
Prvý údaj, ktorý potrebujete zistiť, je priemerná denná spotreba elektriny vo vašej domácnosti. Nájdete ju na účte za elektrinu alebo v zákazníckom portáli dodávateľa. Typický dánsky rodinný dom s rozlohou 130 m² a štyrmi obyvateľmi spotrebuje v ročnom priemere 12 až 20 kWh denne. V zime je spotreba vyššia (20–30 kWh), v lete nižšia (8–12 kWh). Kapacitu navrhujeme podľa zimnej spotreby, pretože vtedy úložisko prináša najväčší úžitok.
| Typ domu | Denná spotreba | Nočná spotreba 19–7 | Odporúčaná kapacita úložiska |
|---|---|---|---|
| Rodinný dom, 3–4 osoby, bez tepelného čerpadla | 10–15 kWh | 2–4 kWh | 16 kWh (1 batériová skriňa) |
| Rodinný dom s tepelným čerpadlom | 15–25 kWh | 4–7 kWh | 16–32 kWh (1–2 batériové skrine) |
| Rodinný dom s tepelným čerpadlom + elektromobilom | 25–40 kWh | 5–10 kWh (bez auta) | 32 kWh (2 batériové skrine) |
| Poľnohospodárstvo/ľahké podnikanie | 40+ kWh | 10+ kWh | 64–257 kWh (4–16 batériových skríň) |
Využiteľná energia, nielen menovitá kapacita
Keď v technickom liste vidíte „16 kWh“, ide o menovitú kapacitu. Využiteľná energia je nižšia z troch dôvodov: Po prvé, výrobcovia LiFePO4 odporúčajú hĺbku vybitia 80 %, aby batéria dosiahla 6 000 cyklov, takže by ste nemali využívať posledných 20 %. Po druhé, hybridný menič má účinnosť približne 95 %, takže pri konverzii DC→AC sa stráca 5 %. Po tretie, dochádza k malým stratám vo vedení a poistkách. Využiteľná energia AC z jednej skrine GSIKE je teda 16,08 kWh × 0,8 × 0,95 = približne 12,2 kWh.
| Počet batériových skríň | Menovitá energia | Využiteľná energia AC | Trvalý výkon DC |
|---|---|---|---|
| 2 paralelne | 32,16 kWh | ~24,4 kWh | 400 A / 20,5 kW |
| 4 paralelne | 64,32 kWh | ~48,8 kWh | 800 A / 41 kW |
| 8 paralelne | 128,6 kWh | ~97,6 kWh | 1600 A / 82 kW |
| 16 paralelne (maximum) | 257,3 kWh | ~195 kWh | 3200 A / 164 kW |
Dimenzovanie pre solárne panely: vlastná spotreba
Hlavným účelom úložiska je najčastejšie zvýšiť mieru vlastnej spotreby solárnej energie. Bez úložiska dodávate prebytočnú solárnu energiu do siete za nízku cenu (v lete približne 0,10–0,15 DKK/kWh) a večer kupujete drahú elektrinu späť (približne 3–5 DKK/kWh). S 16 kWh úložiskom presuniete prebytočnú energiu z dňa na večer a zvýšite mieru vlastnej spotreby z 30–40 % na 70–85 %.
Praktické pravidlo hovorí, že na každý 1 kW výkonu solárnych panelov pripadá 1 kWh kapacity úložiska. Systém so solárnymi panelmi s výkonom 6 kW teda zodpovedá úložisko s kapacitou 6 kWh, no 16 kWh úložisko prináša väčší úžitok, pretože pokrýva aj potreby záložného napájania. Ak je vaším hlavným cieľom úspora nákladov, prispôsobte kapacitu úložiska denným prebytkom solárnej energie; ak potrebujete aj záložné napájanie počas výpadkov prúdu, zvoľte väčšie úložisko.
Dimenzovanie pre tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo vzduch-voda spotrebúva počas prevádzky nepretržite 1–3 kW. Väčšina jeho prevádzky pripadá na zimné mesiace, keď solárne panely vyrábajú len minimum energie, takže tepelné čerpadlo nemožno napájať iba zo solárnych panelov. 16 kWh úložisko dokáže počas noci napájať obehové čerpadlo tepelného čerpadla (50–100 W) a regulačné ventily, ale nedokáže pokryť celý kompresor počas chladného týždňa. Na kompletnú prevádzku tepelného čerpadla je potrebných 32 kWh alebo viac v kombinácii s pripojením k sieti.
Riadenie tepelného čerpadla a obehové čerpadlo predstavujú základnú záťaž a fungujú nepretržite. Práve tieto spotrebiče by malo úložisko primárne napájať počas výpadkov prúdu. Samotný kompresor s výkonom 1–3 kW by mal byť aj naďalej pripojený k sieti alebo napájaný z oveľa väčšieho úložiska.
Dimenzovanie pre elektromobil
Elektromobil spotrebuje 15–20 kWh na 100 km. Pri typickej každodennej jazde na vzdialenosť 40 km spotrebuje 6–8 kWh. 16 kWh úložisko teda dokáže popoludní nabiť elektromobil energiou zo solárnych panelov na približne jeden deň jazdy, nestačí však na nabitie z prázdneho stavu na plný (na to je potrebných približne 60 kWh). Ak je elektromobil dôležitou súčasťou vašej stratégie, naplánujte dve skrinky (32 kWh) alebo nabíjajte elektromobil priamo zo siete v noci, keď je spotová cena nízka.
Záloha verzus vlastná spotreba: dva rôzne účely
Je dôležité rozlišovať medzi dvoma účelmi: Vlastná spotreba znamená presun solárnej energie z dňa na večer a úsporu peňazí. Záloha znamená mať elektrinu počas výpadkov prúdu. 16 kWh úložisko pokrýva oboje, ale v rôznej miere. Na vlastnú spotrebu stačí jedna skrinka. Na zálohu pri dlhších výpadkoch (niekoľko dní) sú potrebné dve alebo viac skriniek v kombinácii so solárnymi panelmi, ktoré ich môžu počas dňa nabíjať.
| Účel | Odporúčaná kapacita | Príklad |
|---|---|---|
| Vlastná spotreba + núdzová záloha | 12–20 kWh | 1 skrinka GSIKE (16 kWh) |
| Vlastná spotreba + záloha na 1–2 dni | 25–35 kWh | 2 skrinky GSIKE paralelne (32 kWh) |
| Malý podnik / farma | 64–257 kWh | 4–16 skriniek GSIKE |
Čo hovorí Dánska energetická agentúra o dotáciách?
Dánske dotačné programy na domáce batérie sa každoročne menia. V minulosti existovali programy na podporu batérií pripojených k solárnym panelom, najmä v oblastiach, kde sa vyskytovali problémy s premenlivým zaťažením siete. Aktuálne sadzby a termíny podávania žiadostí si overte na webovej stránke Dánskej energetickej agentúry. GSIKE dodáva typový štítok s označením CE, ktorý možno použiť ako doklad pri podávaní žiadosti, a úložisko spĺňa technické požiadavky (protokol Pylontech, 6000 cyklov, IP54). Bez ohľadu na dotáciu sa náklady na úložisko zvyčajne vrátia za 6–10 rokov vďaka nižším účtom za elektrinu.
Záver
Pre typický dánsky rodinný dom pre štyri osoby so solárnymi panelmi a tepelným čerpadlom je jedna skrinka GSIKE s kapacitou 16,08 kWh správnou voľbou na začiatok: Pokryje nočnú spotrebu, zvýši mieru vlastného pokrytia na 70–85 % a poskytne záložné napájanie pri kratších výpadkoch. Ak máte aj elektromobil alebo chcete záložné napájanie pri dlhších výpadkoch, pridajte druhú skrinku zapojenú paralelne, keď po šiestich mesiacoch uvidíte, ako sa používa tá prvá. Nikdy ich nezapájajte do série; skrinky GSIKE fungujú iba paralelne na zbernici 51,2 V, a to až do počtu 16 kusov.
Technické podrobnosti: prečo je 15kW energetická trieda
Označenie „15kW“ na tejto skrinke je marketingové označenie vzťahujúce sa na uloženú energiu, nie na trvalý výkon. Vypočítajte si to: menovitá kapacita 314 Ah vynásobená menovitým napätím 51,2 V dáva 16 076,8 Wh, teda približne 16,08 kWh uloženej energie. Ide o triedu, ktorá sa v marketingu značky označuje ako „15 kW úložisko“, pretože zákazníci sa orientujú podľa zaokrúhlených čísel. Skutočný trvalý výkon DC je súčinom menovitého napätia a trvalého prúdu: 51,2 V vynásobené 200 A dáva 10,24 kW. BMS obmedzuje nabíjanie aj vybíjanie na 200 A; špičkové zaťaženie môže byť vyššie, ale musí trvať krátko, aby teplota článkov neprekročila bezpečnostný limit.
V praxi to znamená: Jedna skrinka bez problémov pokryje 5 kW hybridný menič, 10 kW hybridný menič je už na hranici a 12 kW hybridný menič zvládne iba vtedy, ak zaťaženie zostane pod 10,2 kW DC. Dve skrinky zapojené paralelne zdvojnásobia trvalý výkon DC na približne 20 kW a využiteľnú energiu na približne 32 kWh. Osem paralelne zapojených skriniek poskytuje trvalý výkon DC približne 80 kW a využiteľnú energiu 128 kWh, čo postačuje pre malý obchod alebo farmu. Šestnásť paralelne zapojených skriniek je horný limit; pri väčšom počte je potrebný vysokonapäťový systém, nie rad s napätím 51,2 V.
Komunikačný protokol: prečo je Pylontech štandardom
Pylontech je taiwanský výrobca, ktorý od roku 2013 vyrába domáce úložiská LiFePO4 a ktorého protokol RS485 sa stal de facto štandardom v Európe. Growatt, Sungrow, Deye, Sofar, EG4 aj Sol-Ark majú v menu batérie profil „Pylontech“. Skrinka GSIKE používa rovnaký protokol, takže ju môžete kombinovať s ktorýmkoľvek z týchto meničov bez toho, aby ste museli kupovať proprietárnu bránu. CAN-BUS je novšie a rýchlejšie riešenie; skrinka má RS485 aj CAN, takže si môžete vybrať podľa toho, čomu dáva váš menič prednosť. RS232 slúži na priame pripojenie k počítaču na diagnostiku.
Ak máte menič Sol alebo Tesla, zariadenie s ním nekomunikuje — títo výrobcovia používajú proprietárne protokoly a 48 V batéria nie je súčasťou ich systému. Ak však budujete otvorený 48 V systém, batéria je kompletným uzlom: 16,08 kWh energie, 200 A BMS, protokol Pylontech, možnosť paralelného zapojenia až 16 jednotiek, to všetko v zariadení s hmotnosťou 109,3 kg za 1 569,99 EUR.
Počet cyklov a životnosť v dánskych podmienkach
Hodnota 6 000 cyklov pri 80 % hĺbke vybitia je laboratórna. V praxi v dánskej domácnosti, ktorá batériu nabíja a vybíja raz denne v rozmedzí 20 % až 90 %, dosiahnete približne 8 000 až 10 000 čiastočných cyklov, pretože batéria sa zakaždým úplne nevybije. Pri dvoch cykloch denne to zodpovedá 8 až 10 rokom praktickej prevádzky. Pokles kapacity je približne 2 % ročne, takže po 5 rokoch si batéria stále zachováva 90 % a po 10 rokoch 80 % menovitej kapacity. Je to porovnateľné s batériami Pylontech, LG a BYD, ktoré používajú články LiFePO4 rovnakej prvej a druhej generácie.
BMS automaticky vyvažuje články počas nabíjania pri napätí nad 56 V. Zariadenie nemusíte vyvažovať manuálne. Ak LCD displej ukazuje rozdiel napätia medzi článkami väčší ako 0,2 V, kontaktujte podporu; ide o zriedkavý prípad, ktorý zvyčajne nastáva po dlhom skladovaní bez nabíjania. Bežné zariadenie vykazuje od prvého dňa rozdiel napätia medzi článkami menší ako 0,05 V.
Čo je GSK-51.2V-300AH?
GSK-51.2V-300AH je domáca batéria LiFePO4 s kapacitou 15 kilowatthodín, určená pre dánsky a európsky trh. Obsahuje článok s kapacitou 314 Ah pri napätí 51,2 V, ktorý poskytuje uloženú energiu 16 076,8 Wh, a 200 A BMS, ktorý zvládne nepretržitý nabíjací a vybíjací prúd až 200 A pri 51,2 V. Zariadenie je navrhnuté ako podlahový modul a má výšku 825 mm, šírku 650 mm a hĺbku 450 mm. Čistá hmotnosť je 109,3 kg, hrubá hmotnosť na palete je 126,2 kg. Krytie je IP54, čo znamená, že zariadenie je chránené proti prachu a striekajúcej vode, ale nie je vhodné na vonkajšie použitie ani do kúpeľne. Prevádzková teplota je v rozmedzí od -10 °C do 50 °C, skladovacia teplota od 0 °C do 35 °C.
Batéria je navrhnutá na prevádzku s hybridným meničom v triede 48 V, ktorý podporuje protokol Pylontech RS485/CAN. To znamená, že ju môžete kombinovať s meničmi Growatt, Sungrow, Deye, Sofar, EG4 alebo Sol-Ark bez toho, aby ste sa museli učiť proprietárny protokol. Nabíjacia krivka je nastavená na 58,4 V CC/CV, napätie udržiavacieho nabíjania je 53,5 až 54,0 V. BMS monitoruje každú zo 16 článkov zapojených v sérii a automaticky ich vyvažuje počas nabíjania pri napätí nad 56 V. Okrúhly LCD displej zobrazuje stav nabitia, napätie, prúd, teplotu a vyváženie článkov. Nie je tu aplikácia, cloudové pripojenie ani vzdialené monitorovanie — je to zámer, aby zariadenie fungovalo samostatne aj pri výpadku internetu.
Kabinet možno zapojiť iba paralelne: na tú istú 51,2 V zbernicu môžete pripojiť až 16 identických kabinetov. Každý kabinet dostane jedinečnú adresu (1 až 16), ktorá sa nastavuje na LCD displeji. Menič automaticky rozpozná celkovú kapacitu. 16 kabinetov poskytuje 16 × 16,08 kWh = približne 257 kWh uloženej energie, čo stačí pre malý obchod, farmu alebo ľahkú komerčnú inštaláciu. Kontinuálny jednosmerný výkon sa zvyšuje lineárne s počtom paralelných reťazcov: jeden kabinet = 200 A / 10,2 kW, 16 kabinetov = 3200 A / 163 kW. Praktickým obmedzením je výkon meniča. Nikdy nemiešajte kabinety rôznych značiek alebo kapacít na tej istej zbernici.
Doručenie, lehota na vrátenie a popredajný servis v Dánsku
Kabinet sa posiela zdarma zo skladu v EÚ do Dánska. Vybavenie objednávky trvá 1 až 3 dni, doručenie 3 až 7 dní. Kabinet príde na drevenej palete s penovou výplňou, návodom na použitie v angličtine, záručným listom a testovacím certifikátom. Má označenie CE a dánsky typový štítok, ktorý možno použiť pri žiadosti o dotáciu na domáce batérie na Dánskom úrade pre energetiku. V prípade poškodenia pri preprave odfotografujete paletu a do 72 hodín kontaktujete podporu; kabinet vymeníme na náklady poisťovne.
Lehota na vrátenie je 30 dní od doručenia. Ak kabinet nie je kompatibilný s vaším meničom, pošlete ho späť a vrátime vám celú kúpnu cenu bez nákladov na spätnú dopravu. Záruka na BMS a články je 3 roky. V prípade poruchy kontaktujete podporu e-mailom a opíšete hlásenie na LCD; pošleme vám buď náhradný BMS, alebo náhradný kabinet. Nejde o záruku podporovanú predajcom, akú ponúkajú LG alebo BYD; to je kompromis, ktorý podstupujete výmenou za polovičnú cenu.
Prečo tento kabinet nie je vhodný pre každého
Kabinet s hmotnosťou 109,3 kg nie je vhodný do bytu na treťom poschodí bez výťahu. Kabinet bez aplikácie nie je vhodný pre majiteľa domu, ktorý chce každý deň sledovať správanie úložiska v aplikácii. Kabinet bez záruky podporovanej predajcom nie je vhodný pre majiteľa domu, ktorý v ňom plánuje bývať viac ako 10 rokov a chce servis technikom. Kabinet s napätím 48 V nie je vhodný pre majiteľa domu, ktorý už má vysokonapäťový menič. Ak sa vás týka niektorý z týchto bodov, kabinet GSIKE nie je správnou voľbou; namiesto toho si vyberte nástenné úložisko do bytu, systém pripojený ku cloudu s aplikáciou, kabinet značky s 10-ročnou zárukou alebo vysokonapäťový systém.
Ak sa vás netýka ani jeden z týchto bodov — dom na prízemí, batéria typu „nastav a zabudni“, cenovo citlivý majiteľ domu, otvorený 48 V menič — potom je kabinet GSIKE za 1 569,99 EUR najvýhodnejšou voľbou v triede 16 kWh v roku 2026. To je úprimné stanovisko a nahrádza všetky marketingové reči.
Čo je v balení?
Batéria GSK-51.2V-300AH, návod na použitie v angličtine, záručný list, certifikát o skúške, komunikačný kábel CAN a komunikačný kábel RS485. Sami si zabezpečíte: medené DC káble s prierezom 50 mm², DC poistky, kompatibilný 48 V hybridný menič, nástenný držiak na menič a betónovú podlahu alebo oceľový regál na batériu. Ak si najmete elektrikára, zabezpečte všetky tieto diely; elektrikár si prinesie len náradie a merací prístroj.
Batéria má výšku 825 mm, šírku 650 mm a hĺbku 450 mm. Na každej strane počítajte s 30 cm voľného priestoru na cirkuláciu vzduchu. Batéria je určená na postavenie na podlahu; nepotrebujete nástenný držiak. Čistá hmotnosť je 109,3 kg a hrubá hmotnosť na palete 126,2 kg. Na premiestnenie batérie z palety na konečné miesto sú potrebné dve osoby a zdvíhacie zariadenie. Ak máte úzku chodbu alebo schodisko, naplánujte si to pred doručením; batéria je vysoká 825 mm a široká 650 mm, takže prejde väčšinou štandardných dverí, ale nie úzkymi točitými schodiskami.
Čo sa stane, ak batéria nebude kompatibilná?
Ak batéria nie je kompatibilná s vaším meničom, do 30 dní ju pošlite späť a dostanete späť celú kúpnu cenu po odpočítaní nákladov na spätnú dopravu. Ak batéria dorazí poškodená, odfoťte paletu a do 72 hodín kontaktujte podporu; batériu vám vymeníme na náklady poisťovne. Ak sa batéria pokazí po 30 dňoch, platí 3-ročná záruka; opravíme alebo vymeníme ju na naše náklady.
Pre koho je táto batéria určená?
Táto batéria je určená pre dánskeho majiteľa domu, ktorý už má solárne panely, chce si kúpiť 48 V hybridný menič, chce čo najviac kWh za svoje peniaze a je ochotný najať elektrikára na zapojenie káblov. Nie je určená majiteľovi domu, ktorý chce všetko v jednom v podobe prenosnej elektrárne; nie je určená majiteľovi domu, ktorý chce systém prepojený s cloudom a aplikáciou; nie je určená majiteľovi domu, ktorý chce 10-ročnú záruku s podporou predajcu. Pre týchto zákazníkov sú k dispozícii iné produkty. Pre cenovo citlivého a technicky zdatného majiteľa domu je však táto batéria výhodnou voľbou v triede 16 kWh.
Podrobné špecifikácie: napätie, prúd, teplota
Batéria pracuje s menovitým napätím 51,2 V (trieda 48 V). Prevádzkové napätie sa pohybuje od 43,2 V (vybitá) do 58,4 V (úplne nabitá). Nabíjacia krivka má konštantné napätie 58,4 V s obmedzením konštantného prúdu na 200 A. Udržiavacie napätie je 53,5 až 54,0 V. BMS odpojí batériu pri 43,2 V, aby zabránil nadmernému vybitiu článkov, a pri 58,4 V, aby zabránil prebitiu. Napätie pri vybíjaní je 43,2 V; limit vybíjacieho prúdu je 200 A. Teplota pri nabíjaní a vybíjaní sa pohybuje od 0 °C do 50 °C; teplota skladovania od 0 °C do 35 °C. Pri teplotách pod 0 °C BMS zablokuje nabíjanie, aby zabránil poškodeniu článkov.
BMS monitoruje každú zo 16 článkov zapojených do série. Pri bežnej prevádzke sa napätie článku pohybuje v rozmedzí od 2,7 V (vybitý) do 3,65 V (plný). BMS automaticky vyvažuje články počas nabíjania pri napätí nad 3,5 V na článok. Vyvažovací prúd je približne 100 mA na článok. BMS má ochranné funkcie: ochranu proti prebitiu, nadmernému vybitiu, nadprúdu, skratu, prehriatiu a príliš nízkej teplote. Ak sa aktivuje niektorá z týchto funkcií, BMS odpojí skriňu, kým sa príčina neodstráni.
Podrobnosti o protokoloch: RS485, CAN, RS232
RS485 je štandardom komunikácie medzi batériou a meničom. Ide o krútený dvojvodičový kábel (A a B), ktorý funguje na vzdialenosť až 100 m. Prenosová rýchlosť je 9600 baudov. Skriňa GSIKE používa protokol Pylontech RS485, ktorý podporujú značky Growatt, Sungrow, Deye, Sofar, EG4 a Sol-Ark. CAN-BUS je novšie a rýchlejšie riešenie; ide o trojvodičový kábel (CAN-H, CAN-L, GND), ktorý funguje na vzdialenosť až 50 m. Skriňa GSIKE podporuje aj Pylontech CAN. RS232 je diagnostické rozhranie; používa sa na priame pripojenie skrine k počítaču na načítanie protokolov.
Pri pripojení skrine k meniču vyberiete protokol, ktorý uprednostňuje menič. Väčšina európskych hybridných meničov používa RS485; niektoré novšie modely používajú CAN. Ak si nie ste istí, opýtajte sa svojho elektrikára alebo si pozrite príručku k meniču. Komunikácia je obojsmerná: menič sa pýta skrine na stav nabitia, napätie a prúd a skriňa odpovedá aktuálnymi hodnotami. Menič tiež posiela skrini príkazy na nabíjanie alebo vybíjanie.
Technická poznámka v angličtine: táto batéria má menovité napätie 51.2 V, poskytuje trvalý prúd až 200 A a zvládne 6000 cyklov pri hĺbke vybitia 80 %.
Často kladené otázky
Ďalšie články: Rebríček · Porovnanie · Dimenzovanie · Inštalácia · Stránka produktu
Záverečný verdikt
Tento sprievodca vysvetľuje dimenzovanie 16 kWh batérie pre celý dom: ako merať základnú spotrebu počas celého dňa a týždňa a kedy postačí jedna skriňa alebo je potrebné paralelné zapojenie.
Často kladené otázky
Koľko kWh denne spotrebuje typický dánsky dom?
Dom s rozlohou 130 m², v ktorom žijú štyria ľudia, spotrebuje v priemere 12–20 kWh denne. V zime 20–30 kWh, v lete 8–12 kWh. Dimenzujte podľa zimnej spotreby.
Dokáže jedna 16 kWh skriňa napájať celý rodinný dom?
Áno, na napájanie najdôležitejších spotrebičov cez noc (chladnička, svetlá, router, obehové čerpadlo tepelného čerpadla). Ak chcete súčasne používať práčku, umývačku riadu a elektromobil, odporúčame dve paralelne zapojené skrine.
Koľko využiteľnej energie získam zo 16 kWh?
Približne 12,2 kWh využiteľnej energie AC po 80 % hĺbke vybitia a pri 95 % účinnosti hybridného meniča. Toto je realistická hodnota, podľa ktorej by ste mali systém dimenzovať.
Mám si vybrať jednu veľkú alebo viacero malých skríň?
V triede 16 kWh je jedna skriňa GSIKE lacnejšia na kWh a zaberá menej miesta než štyri malé moduly. Modulárne riešenie má výhodu, ak chcete kapacitu postupne rozširovať.
Koľko nabíjacích cyklov môžem očakávať v praxi?
6000 cyklov pri 80 % hĺbke vybitia je štandardom v odvetví LiFePO4. V podmienkach v Dánsku pri čiastočných cykloch medzi 20 % a 90 % počítame s 8–10 rokmi prevádzky.
Môžem dimenzovať systém pre tepelné čerpadlo?
Áno, ale realisticky: úložisko napája obehové čerpadlo a riadiaci systém tepelného čerpadla, nie celý kompresor počas chladného týždňa. Na úplnú prevádzku tepelného čerpadla je potrebné pripojenie k sieti alebo úložisko s kapacitou 32+ kWh.
Koľko solárnych panelov sa hodí k 16 kWh úložisku?
Pravidlo hovorí 1 kWh úložiska na 1 kW solárnych panelov. 6 kW solárny systém sa dobre hodí k 16 kWh úložisku, ktoré poskytuje dodatočnú záložnú kapacitu.
Oplatí sa finančne kúpiť úložisko bez solárnych panelov?
Áno, ak ste v oblasti s veľkým rozdielom medzi dennou a nočnou cenou alebo ak sa spotová cena výrazne mení. Úložisko sa nabíja, keď je elektrina lacná, a vybíja, keď je drahá.
Koľko hodín vydrží úložisko pri rôznom zaťažení?
Pri základnom odbere 150 W (LED, Wi-Fi, chladnička) vydrží 16 kWh približne 80 hodín. Pri 400 W (chladnička, svetlá, router, televízor) vydrží približne 30 hodín. Pri 2000 W vydrží približne 6 hodín.
Mám si vybrať 16 kWh alebo počkať na pokles cien?
Ceny LiFePO4 za päť rokov klesli o 80 % a očakáva sa ich ďalší pokles o 10–20 %, no úspora pri čakaní jeden rok je menšia než účet za elektrinu, ktorý za ten rok ušetríte. Kúpte si ho, keď ho potrebujete.
Zdroje a údaje
- Chémia LiFePO4 — https://wikipedia.org
- Prehľad BMS — https://wikipedia.org
- Domáca batéria / elektromer — https://wikipedia.org
- CAN-BUS / RS485 — https://wikipedia.org
- Hybridný menič — https://wikipedia.org
- Preprava UN38.3 — https://wikipedia.org
Sprievodcovia a porovnania
Priamy odkaz na model: GSIKE 51,2V 300Ah 16kWh skriňa.
Porovnajte 16 076,8Wh, 200A≈10,2kW, Pylontech RS485/CAN, 6000 cyklov a IP54 pred výberom 16kWh skrine pre celý dom.
