25.6V100Ah2560Wh100A2560W400A impuls>6000 cicluriIP65279.99 EUR

GSIKE 25.6V 100Ah vs LiTime și Renogy: 2560Wh și BMS 100A confruntare

Trei nume domină piața românească de LiFePO4 24V: GSIKE, LiTime și Renogy. Toate trei fabrică baterii 24V 100Ah de cam 2560Wh, toate montează un BMS 100A, toate declară 6000 de cicluri. Unde sunt, până la urmă, diferențele cu adevărat, și pentru cine merită fiecare marcă? Acest duel pune socotelile la vedere.

Vezi oferta (279.99 EUR)

Trei nume domină piața românească de LiFePO4 24V: GSIKE, LiTime și Renogy. Toate trei fabrică baterii 24V 100Ah de cam 2560Wh, toate montează un BMS 100A, toate declară 6000 de cicluri. Unde sunt, până la urmă, diferențele cu adevărat, și pentru cine merită fiecare marcă? Acest duel pune socotelile la vedere.

Exemplu european al clasei 25,6V 100Ah.
Exemplu european al clasei 25,6V 100Ah.
Exemplu european al clasei 25,6V 100Ah.
Exemplu european al clasei 25,6V 100Ah.
Exemplu european al clasei 25,6V 100Ah.
Exemplu european al clasei 25,6V 100Ah.

Cifrele față în față

Criteriu GSIKE 25,6V 100Ah LiTime 24V 100Ah Renogy 24V 100Ah
Energie 2560Wh 2560Wh ~2560Wh
Put. cont. 2560W (100A) 2560W (100A) ~2000W
Curent de vârf 400 A (1 s) ~200A ~200A
Cicluri >6000 la 100% DoD 6000 la 80% DoD 6000 la 80% DoD
Greutate 21.15 kg ~24 kg ~25 kg
Garanție 3 ani 5 ani 5 ani
Preț 279,99 EUR ~650 EUR ~650 EUR

Prețul pe watt-or: singurul număr care contează până la urmă

La GSIKE plătești 279,99 euro pe 2560Wh: dă cam 0,109 euro pe Wh. La LiTime și la Renogy ești pe la 0,25 euro pe Wh. Deviația e de un factor 2,3. Chiar dacă LiTime dă cinci ani de garanție, iar GSIKE doar trei, după patru ani GSIKE rămâne mai ieftină, chiar dacă ar fi să înlocuiești bateria. Garanția lungă se amortizează doar dacă o folosești toată viața.

BMS și siguranță: puține diferențe

Cele trei mărci folosesc un BMS 100A cu protecțiile de bază: supraîncărcare, descărcare profundă, supracurent, supratensiune și scurtcircuit. Este standardul de siguranță pe care îl aștepți în 2026 de la un brand serios de LiFePO4. GSIKE se diferențiază puțin prin faptul că specifică explicit vârful de 400 A pe secundă, care ușurează pornirea compresoarelor. În ziua de zi, această diferență rareori se observă, dar la prima pornire a compresorului frigiderului, da.

Cicluri și durată

La uz zilnic, 6000 de cicluri înseamnă cam 16 ani, cu condiția să tratezi bine bateria: curbă corectă de încărcare la 28,8V, temperatură neextremă, să nu cobori sub 20V. Dacă respecți aceste reguli, fiecare dintre cele trei te va ține mai mult decât majoritatea oamenilor vor trăi sau călători în aceeași casă sau vehicul.

Ecosistemul: punctul forte al Renogy

Renogy e puternic dacă ai deja panouri, controler MPPT și accesorii Renogy. Atunci este coerent să rămâi la aceeași marcă, pentru că comunicarea și compatibilitatea sunt testate. Dar dacă pleci de la zero sau ai deja un amestec, ecosistemul contează puțin: atunci contează prețul pe Wh, și aici GSIKE câștigă categoric.

Greutate și montaj

GSIKE declară 21,15 kg; LiTime și Renogy, 24–25 kg. Poate părea puțin, dar în rulotă sau pe barcă fiecare kilogram contează. Bornele M8 sunt la același nivel la toate trei, la fel CE, RoHS și UN38.3.

Verdict final — GSIKE câștigă la valoare

Verdictul nostru final: GSIKE câștigă la raportul calitate-preț, LiTime la garanție și notorietate, Renogy la ecosistemul solar. Pentru rulotistul și familia românească care vor maxim de energie pe euro, GSIKE e alegerea cea mai rațională: 2560Wh, 2560W, vârf 400 A și trei ani de garanție pentru 279.99 EUR. Vezi foaia completă pe pagina de produs și clasamentul pentru ansamblu.

Condițiile garanției în detaliu

Dacă te compari cu atenție garanțiile, iese un tipar. LiTime dă cinci ani, adesea cu condiții: înregistrare în câteva săptămâni, utilizare cu anumite aparate, uneori verificare anuală. GSIKE dă trei ani, dar fără încurcături: semnalezi problema și ne ocupăm noi. În practică, o garanție mai scurtă dar fără litere mici valorează adesea mai mult decât cea lungă cu o mie de hârțoage. În plus, pune prețul de intrare jos față de acoperirea lungă: chiar și după o înlocuire anticipată, la GSIKE ești în câștig.

La capitolul certificărilor, cele trei mărci sunt la același nivel: UN38.3 pentru transportul litiului, CE pentru piața europeană, RoHS pentru lipsa substanțelor periculoase. Nicio diferență aici care să justifice decizia. Adevărata diferență e prețul pe Wh și lungimea garanției, plus vârful de 400 A pe care GSIKE îl declară deschis.

În practică, majoritatea utilizatorilor raportează o funcționare liniștită și fiabilă. Nicio cădere de tensiune, nicio defecțiune bruscă, niciun zgomot ciudat. E natura tehnologiei litiu: livrează o tensiune constantă aproape până la capătul capacității și apoi deconectează curat la 20V, în loc să se prăbușească sub sarcină. Această predictibilitate face viața de zi cu zi cu energia mult mai senină.

De partea noastră, suntem un furnizor de contact direct. Ne scrii un email și răspunde om serios, nu un robot de call-center. Este un avantaj pe care mărcile mari nu întotdeauna îl oferă, atâta timp cât structurile lor sunt vaste și anonime. Dacă ești blocat în montaj, te ajutăm concret.

Refacem socoteala. La GSIKE plătești 279,99 euro pe 2560Wh. La LiTime, cam 650 euro pe același volum de energie. Diferența de peste 370 de euro o poți investi într-un invertor mai bun, cabluri mai groase sau un câmp solar mai mare. În final, cu GSIKE montezi mai multă instalație terminată pentru același buget.

Am încercat să fim cât mai onești. Nu spunem că GSIKE e mai bună în toate: LiTime are garanția mai lungă, Renogy cel mai larg catalog solar. Dar măsurat la ce primești pe 279,99 euro, GSIKE e într-o altă ligă. Citește și clasamentul pentru ansamblu și ghidul tensiunii, dacă încă ai îndoieli între 12V și 24V.

Când suportul contează: ce se întâmplă după cumpărare

Multe comparatoare se opresc la cutie, dar adevărata probă vine după. O baterie care arată o problemă după prima iarnă e atât de bună cât suportul care o rezolvă. Aici ai un furnizor de contact direct: un email, un răspuns de la om, o soluție într-o zi lucrătoare. Mărcile mari au adesea call-centere care învârt procesul de trei ori. Pentru un produs tehnic ca o baterie 24V, unde majoritatea incidentelor vin din profilul de încărcare sau dintr-o cablaj, este un confort decisiv.

Majoritatea problemelor pe care le vedem, de altfel, nu vin din celule. De cele mai multe ori e profilul greșit: un 12V în loc de 25,6V la 28,8V; sau o strângere M8 slăbită; sau un cablu prea subțire. Când aceste trei puncte sunt puse la punct, un LiFePO4 lucrează ani de zile fără semn. De aceea în fiecare ghid insistăm atât de mult pe profilul la 28,8V.

Treci în revistă bilanțul de siguranță. Cele trei mărci sunt la același nivel la UN38.3, CE și RoHS. GSIKE mai specifică vârful de 400 A pe o secundă, care amortizează pornirea compresoarelor. LiTime și Renogy de multe ori dau curentul de vârf doar ca un șoc scurt, fără să-l numească. În uzul de zi cu zi, se observă la prima pornire a compresorului frigiderului.

La bilanțul ecologic, toate sunt apropiate. LiFePO4 nu conține metale grele ca plumbul, nici acid, iar peste 6000 de cicluri înseamnă că o baterie lucrează ani pe acoperiș sau în rulotă înainte să fie înlocuită. E clar mai sustenabil în resurse decât plumbul, care se schimbă la fiecare doi ani.

Sperăm că această confruntare ți-a dat claritatea pe care o căutai. Nu există o alegere universal mai bună: există alegerea care se potrivește priorităților tale. Dacă raportul calitate-preț stă în prim-plan, GSIKE e răspunsul. Dacă garanția stă în prim-plan, e LiTime. Dacă ecosistemul solar stă în prim-plan, e Renogy. Îți cerem doar să alegi în cunoștință de cauză, nu după reclame.

Ajutorul deciziei în trei scenarii

Scenariul 1 — rulotistul atent la preț. Vrei maxim de energie pe ban, călătorești în sârșit de săptămână și ai grijă la greutate. Aici GSIKE e alegerea clară: 21,15 kg, 2560Wh, 279.99 EUR. Economisești suficient ca să-ți oferi și un invertor decent.

Scenariul 2 — precautul. Cumperi o dată și vrei apoi cinci ani de liniște, orice s-ar întâmpla. Atunci garanția mai lungă de la LiTime merită un suprataxă. Dar calculează dacă acești peste 370 de euro în plus merită cinci ani pentru tine.

Scenariul 3 — clientul deja Renogy. Dacă ai deja panouri, controler și accesorii Renogy, rămâi în ecosistem, pentru că între componentele lui comunicarea e testată.

În final, e decizia ta. Respektăm fiecare alegere, atâta timp cât se bazează pe fapte. GSIKE e alegerea cea mai rațională pentru care numără și renumără banul dar vrea o baterie ireproșabilă tehnic. Citește și ghidul de montaj, dacă plănuiești instalația ta 24V de la zero.

Despre ce nu se vede în foile tehnice

Hai să ne uităm la orizontul de trei ani. Cine cumpără astăzi o baterie de 2560Wh nu o face s-o schimbe la vara viitoare: se așteaptă să lucreze zilnic un lustru, ba mai mult. În acest orizont, prețul de cumpărare încetează să mai fie singurul număr important: începe să conteze mai ales costul pe ciclu. Și aici GSIKE apare deosebit de atractiv. Pentru că plătești mai puțin la intrare, costul amortizat al fiecăruia din cei peste 6000 de cicluri posibili e aproape o treime față de o marcă mai scumpă. E aceeași logică ca la un aparat eficient: prețul de pe etichetă e doar intrarea, adevărata factură vine de-a lungul anilor de utilizare.

Mai e un detaliu pe care tabelele comparative de multe ori nu-l pomenesc: stabilitatea aprovizionării. O baterie e un sistem care, mai devreme sau mai târziu, ar putea avea nevoie de un accesoriu, o piesă sau pur și simplu de o a doua unitate identică pentru extindere. Dacă alegi o marcă care dispare sau schimbă platforma peste doi ani, acea extindere devine compromisă. De aceea preferăm o linie de produse coerentă și continuă, în care te poți întoarce ani mai târziu și cere aceeași unitate exactă, aceeași tensiune, același format. Pentru un proiect de cursă lungă, acea continuitate valorează cât prețul inițial.

Și dacă privim garanția cu sânge rece? Cinci ani sună mai bine decât trei, e adevărat. Dar de câte ori se declanșează o garanție de cinci ani înainte de al treilea an? Și de câte ori primii trei ani sunt exact perioada în care orice defect de fabricație s-ar manifesta? Realitatea e că majoritatea defecțiunilor, când există, apar devreme: montaj prost, celulă defectă, BMS cu probleme de fabrică. Dacă în acești primi trei ani totul funcționează cum te aștepți, e foarte probabil că va continua să meargă mulți și mulți ani. De aceea, deși respectăm pariatul pe garanția lungă, nu o supraestimăm ca factor de decizie.

Și mărcile mai puțin cunoscute, atunci?

Pe lângă cele trei nume mari, piața plesnește de mărci de intrare, uneori sub 200 de euro pe 100Ah. De ce să ne ferim? Nu sistematic, dar cu prudență. Verifică trei lucruri: întâi că celulele sunt într-adevăr LiFePO4 și nu un amestec; apoi că BMS-ul protejează la scurtcircuit și suprasarcină; în fine că o garanție și un suport există cu adevărat, și nu se mărginesc la o foaie fără răspuns. Multe dintre aceste low-cost folosesc celule recuperate sau un BMS minimal. GSIKE se situează între aceste extreme: un preț agresiv, dar certificări complete (CE, RoHS, UN38.3) și suport pe email direct.

Sfatul nostru rămâne același. Dacă compari trei modele pe la 2560Wh, uită-te întâi la prețul pe Wh, apoi la garanția reală, apoi la greutate (care de multe ori reflectă calitatea și densitatea celulelor). O baterie anormal de ușoară ascunde adesea celule mai mici sau o construcție goală; GSIKE, la 21,15 kg, stă în furculița normală și transparentă a clasei.

Când ai de ales atâtea, esențial e să nu cumperi pe orbite. Citește fișa tehnică în detaliu, pune vânzătorului întrebarea, și cere răspunsuri precise despre profilul de încărcare (28,8V), curentul continuu (100A) și declanșare (20V). Un vânzător serios răspunde fără ocolișuri. Dacă vezi genul acesta de claritate într-o fișă, e deja un semn bun. Exact asta încercăm să facem la GSIKE: să nu ascundem nimic.

În ultimă instanță, decizia e mai simplă decât pare: dacă prețul pe watt-or îți e busola, GSIKE te va duce direct în coș fără ocolișuri. Nu trebuie să fii inginer ca să înțelegi că 279,99 euro pe 2560Wh e o afacere onestă. Mult succes, și ca alegerea ta să fie înțeleaptă și de durată.

Refacem încă o dată socoteala, pentru că aici stă tot adevărul. Pe 2560Wh, GSIKE cere 279,99 euro. LiTime cere cam 650. Diferența de 370 de euro nu e o sumă mică: îți ajunge pentru un panou solar suplimentar, pentru un invertor cu undă sinusoidală pură mai bun, sau pentru o casetă de scule serioasă. Dacă pui această diferență în balanță cu cei doi ani de garanție în plus pe care îi oferă LiTime, trebuie să fii foarte convins că vei avea nevoie de garanție în anii patru-cinci ca să se justifice. Altfel, matematicia e de partea GSIKE. Și să nu uităm că bateriile astea nu se fabrică în ateliere diferite din lumi paralele: cam aceleași celule, cam același BMS, cam aceleași certificări. Diferența de preț plătește de obicei reclamă, distribuție și primă de marcă, nu performanță. Noi am ales să tăiem acea poveste și să vindem direct către tine. Sperăm că această transparență se simte.

Și până la urmă, de ce să ne credeți pe noi? Pentru că nu avem niciun interes să vă prezentăm GSIKE ca fiind perfectă. Dimpotrivă: îi spunem deschis limitele, lipsa invertorului integrat, lipsa controlerului solar, pretenția la profilul 25,6V. O baterie care ascunde ce știe și ce nu știe, este o baterie de care te lovești la primul montaj. Noi preferăm să vă spunem totul dinainte. Dacă după ce citiți toate aceste rânduri, tot vă place ce auziți, atunci comandați. Dacă aveți nevoie de un invertor încorporat, atunci cu siguranță GSIKE nu este produsul pentru dumneavoastră și este perfect în regulă. Această onestitate costă uneori o vânzare, dar ne câștigă clienții pe termen lung, cei care revin și ne recomandă. Vă mulțumim pentru atenția acordată acestui comparator echilibrat și vă dorim o achiziție fără regrete.

Vom mai răspunde la o întrebă pe care o primim des: merită să plătim transportul înapoi dacă ne răzgândim? Răspunsul nostru: nu, deloc, pentru că returnarea în 30 de zile este gestionată de noi, iar transportul inițial a fost gratuit. Așadar, dacă desfaceți cutia și vedeți că bateria nu e ceea ce vă trebuia, ne scrieți și vă organizăm returul fără costuri ascunse. Este o plasă de siguranță pe care vrem să o aveți în vedere când evaluați oferta. Multe magazine online de baterii ieftine, după ce vă vând produsul, dispar în eter când încercați să returnați ceva. Noi nu practicăm modelul ăsta. Și, în practică, returnările sunt foarte rare, pentru că specificațiile sunt transparente și știți exact ce comandați. Dar e bine să știți că opțiunea există. Vă dorim o decizie liniștită și fără bătăi de cap.

Dacă v-ați convins deja, pagina de produs vă așteaptă cu foaia tehnică completă, recenziile celor 14 cumpărători și butonul de comandă. Dacă mai aveți îndoieli, citiți și celelalte articole ale noastre, unde explicăm tensiunea și montajul. Nu este o cursă: un cumpărător informat este un client mulțumit. Vă mulțumim pentru timpul acordat acestui comparator lung și onest. Drum bun cu bateria dumneavoastră nouă.

Un ultim gând: indiferent de marca pe care o alegeți, asigurați-vă că primiți o baterie nouă, cu certificări reale și cu o garanție scrisă pe hârtie. O baterie nu e un obiect pe care să-l cumpărați la întâmplare. Tratați-o ca pe o investiție pe termen lung, și veți fi mulțumiți de rezultat. Mult succes cu noua dumneavoastră achiziție, și sperăm să vă regăsim printre cei 14 clienți mulțumiți care deja au lăsat recenzii excelente. Numai bine.

Până la urmă, vă dorim multă lumină bună și multă liniște în instalația dumneavoastră solară. Fie ca bateria pe care o veți alege să vă însoțească ani de zile fără niciun necaz, iar economiile la factură să fie pe măsura așteptărilor. Vă mulțumim că ați citit acest comparator până la capăt. Până data viitoare. Până la urmă, alegerea este a dumneavoastră, iar noi am făcut tot ce ne-a stat în puteri să vă oferim o imagine corectă, fără exagerări și fără reclamă ascunsă. Dacă veți comanda de la noi, să știți că ați făcut o alegere înțeleaptă, bazată pe fapte și pe socoteală, nu pe zgomotul publicitar. Mulțumim pentru încredere. Vă dorim o baterie sănătoasă, ani de zile, și facturi de energie cât mai subțiri.

Întrebări frecvente

Verdict final: GSIKE 25.6V 100Ah LiFePO4 = 2560Wh/2,56kWh, 100A continuu / 2560W, impuls 400A, >6000 cicluri, IP65, BMS 100A, 21,15kg. La 279.99 EUR în loc de 420.00 EUR, livrare gratuită în România, retur de 30 de zile și garanție de 3 ani.

Tabela preia valorile din manual și de pe placa bateriei LiFePO4 25,6V; în caz de divergență prevalează fișa tehnică. Un punct pe care mulți îl subestimează: diferența dintre energie și putere. 2560Wh sunt mulți, dar întrebarea e cât poți scoate în aceeași secundă. Pe magistrala de 25,6V înseamnă 2560W: dublul celui de 12V. Așadar, sarcinile care în 12V se opresc, aici pornesc normal. Cine vrea să facă roată un invertor de 1800W fără să fie mereu la limită, e exact în clasa 24V. O ultimă notă despre combinarea cu alte produse: dacă vrei să folosești un invertor GSIKE, alege un model a cărui putere continuă se potrivește cu limita de 2560W a bateriei. Un invertor sinusoidal pur de 3000W în 24V este complementul ideal pentru a transforma curentul continuu al bateriei în prize 230V. Bateria și invertorul se completează, dar sunt două componente separate: exact cum cere linia roșie a bateriilor. Da, 1800W stă sub maximul continuu de 2560W. În 25,6V acești 1800W atrag doar cam 70A, în limitele BMS 100A. Pe o 12V 100Ah, aceiași 1800W ar atrage cam 140A și BMS-ul ar deconecta. Nu. Este doar stocare DC de 2560W continuu: fără controler MPPT, fără curent alternativ 230V, fără treaptă în kVA. Pentru prize, alătură un invertor undă sinusoidală pură separat pe magistrala de 25,6V. Cablurile și siguranțele sunt adesea subestimate, dar reprezintă o parte decisivă a unei instalații sigure. La tensiunea joasă a bateriei, curentul este ridicat, astfel încât conductoarele trebuie să fie scurte, groase și dimensionate după curent și lungime, pentru ca pierderile de tensiune și încălzirea să rămână în limite normale. La fiecare limită de siguranță (baterie, panou, ieșire) folosiți o siguranță bine dimensionată și întrerupătoare de izolare; un cablu prost dimensionat se poate încălzi, iar siguranța protejează împotriva scurtcircuitului și a incendiului. Disponibilitatea europeană și logistica influențează rapiditatea livrării și condițiile de retur. Confirmați locația depozitului, termenul estimat de livrare, regulile de returnare și disponibilitatea pieselor și a suportului înainte de cumpărare. Prețurile în EUR pot fi afișate fără taxe ascunse, dar prețul final, taxele vamale și impozitele locale sunt întotdeauna confirmate de coșul de cumpărături. Condițiile de garanție și posibilitatea de asistență cântăresc mai mult decât un singur eticheț de reducere.

Tabela compară energia, puterea continuă, ciclurile și greutatea; prețurile din octombrie 2026 sunt aproximative. Transport și siguranță: bateria are certificare UN38.3 și este expediată în ambalaj omologat. Ține-o într-un loc uscat, răcoros, cu 50–70% încărcare dacă stă mult timp. LiFePO4 trăiește din folos regulat, dar tolerează pauzele mult mai bine decât plumbul. Autodescărcarea e atât de mică încât tensiunea aproape nu se mișcă pe timpul opririlor lungi. Odată montată, bateria GSIKE intră într-un ciclu liniștit de încărcare noaptea și descărcare seara, pe care îl repetă mii de ori. Nu face zgomot, nu emite vibrații, nu necesită ventilație specială. Comparativ cu un generator pe benzină, tăcerea este un lux: o poți pune chiar în balconul blocului și nu deranjează pe nimeni. La asta se adaugă lipsa vibrațiilor, care pe termen lung ar slăbi celelalte componente. Pentru un produs care stă luni la rând într-un colț, liniștea internă contează mai mult decât specificațiile spectaculoase. La final de drum, bateria veche se predă la un punct de reciclare a litiului, unde materialele sunt recuperate responsabil. Capacitatea nominală este 100Ah / 2560Wh. În autonomie: frigider 120W ~21,3h, 300W (frigider+TV+ventilație) ~8,5h, 500W ~5,1h, 1000W ~2,6h, 1800W ~1,4h. Ține fiecare sarcină continuă la 2560W sau sub. Disponibilă și nouă, transport gratuit în România (1–3 zile de pregătire, 2–7 de livrare), retur 30 de zile și trei ani garanție pe BMS și celule. Plăcuța de identificare este disponibilă pentru declarațiile tale; verifică mecanismul în vigoare. Legătura invertorului la rețea și la generator are o procedură și o ordine precisă de conectare. Opriți și securizați întâi ramurile de intrare, apoi conectați bateria, panoul și circuitul de curent alternativ, iar la final setați profilul de încărcare și parametrii. În lipsa rețelei și în modul de rezervă, verificați puritatea undeie de ieșire și timpul de comutare; electronica sensibilă, calculatoarele și echipamentul de rețea cer o undă stabilă, fără oscilații. Lăsați toate lucrurile verificate de un electrician calificat dacă nu dețineți competența. Reguli de siguranță într-o instalație izolată: nu lucrați niciodată sub tensiune, protejați fiecare ramură împotriva scurtcircuitului și a scânteilor, protejați bateria de suprasarcină și descărcare profundă și nu depășiți limita continuă de ieșire. Unda sinusoidală pură protejează electronica sensibilă, dar nu înlocuiește dimensionarea corectă a cablurilor și a siguranțelor. Dacă nu sunteți sigur de legătură sau de profilul bateriei, apelați la un instalator calificat; o instalație greșită pune în pericol echipamentul și siguranța.

Tabela arată autonomia aproximativă fără pierderi; plafonul continuu este 2560W, temperatura și DoD o reduc în practică. La prima montare, mulți ezită între o singură GSIKE 25,6V 100Ah sau două. Răspunsul depinde de consumul zilnic. Dacă faci camp în sârșit de săptămână și pornești frigiderul, luminile și câteva aparate, ajungi la 500–800Wh pe zi: o baterie de 2560Wh duce liniștit două-trei zile fără soare. Dacă trăiești permanent în afara rețelei, alimentezi o casă sau vrei să acoperi zilele înnorate de iarnă, două unități în paralel cu 5,12 kWh sunt baza mai bună. Să treci la o a doua unitate identică e întotdeauna mai curat decât să adaugi după aceea un model diferit. Prețul de listă este 279,99 EUR față de 420,00 EUR: cam 33% reducere. Include bateria, manualul și plăcuța. Cablurile, siguranțele și invertorul le alegi conform instalației tale 24V. Transport gratuit în România și retur 30 de zile. Este declarată peste 6000 cicluri la 100% adâncime de descărcare (25 °C, 0,5C); la 80% DoD, mult mai mult. La uz zilnic, înseamnă ani. Plus trei ani garanție și un preț pe Wh mai bun decât modelele 12V. La proiectarea unui sistem izolat sau hibrid, punctul de plecare este consumul real zilnic: notați toate aparatele permanente și de pornire, puterea nominală și timpul de funcționare, apoi întocmiți un buget energetic zilnic în Wh. Abia după aceea alegeți invertorul, câmpul solar și bateria; procedura inversă, în care se cumpără întâi echipamentul și se caută încărcarea după, duce la subdimensionare sau la costuri inutil de mari. Locuințele din rulote, căsuțe de țară și ateliere au profiluri de încărcare diferite, astfel încât o recomandare generică pentru frigider, pompă sau aer condiționat este întotdeauna individuală. Wi-Fi și monitorizarea permit urmărirea tensiunii, puterii, curentului de încărcare și stării bateriei direct pe telefon sau calculator. Aplicația arată câștigul zilnic, consumul și istoricul, permițând depistarea suprasarcinii sau a unei celule defecte înainte de avarie. Funcționarea fără baterie în timpul zilei este practică pe soare puternic, dar noaptea și în rezerva continuă este necesar grupul de baterii; monitorizarea ajută să distingeți când sistemul merge doar de pe panou și când de pe baterie.

Bateria 25,6V poate fi extinsă în serie și paralel; secțiunea explică bancul și încărcarea. Un topic apropiat e rezerva pentru vreme rea. Iarna soarele e jos și panourile produc puțin în anumite zile. Atunci se vede dacă ai suficientă rezervă. Cine călătorește tot anul în rulotă se simte adesea mai bine cu două unități, chiar dacă consumul zilnic s-ar descurca cu una. Cine iese doar în sârșit de săptămână și doar vara e perfect deservit cu una. Cu același BMS 100A, puterea = tensiune × curent. În 25,6V sunt 2560W continuu; în 12V doar 1280W. La aceeași putere, în 25,6V curentul se împarte la doi: cabluri mai subțiri și sarcini de 1800W fără probleme. Singură, 2,56 kWh. Două în paralel = 5,12 kWh la 25,6V; două în serie = 51,2V / 5,12 kWh ca bază 48V. Maximul este 4P4S = 16 unități = 40,96 kWh la 102,4V. Folosește întotdeauna unități identice și echilibrează grupul înainte de maxim. Regulatorul MPPT este inima încărcării solare: urmărește punctul de putere maximă al panourilor și ajustează tensiunea astfel încât bateria să primească cât mai multă energie. Important de comparat nu doar curentul total al regulatorului, ci și gama de tensiune a panoului și puterea admisibilă a modulelor; un MPPT subdimensionat nu strică, dar limitează valorificarea câmpului. Pentru funcționare eficientă, legați panourile în configurația corectă, serie sau paralel, astfel încât tensiunea de lucru să cadă în gama regulatorului, respectând izolația și siguranțele pe partea solară. Întreținerea prelungește viața utilă a echipamentului: verificați regulat strângerea bornelor, curățenia ventilației și răcirea, într-un loc uscat și aerisit, fără umezeală și praf. Urmăriți tensiunea de încărcare și eventuala încălzire a celulelor, iar după câțiva ani confirmați starea bateriei și etanșeitatea legăturilor. Evitați mediul cu umiditate ridicată, praf sau risc de îngheț; respectați temperaturile de lucru și de depozitare indicate în manual.

Parametri conform fișei tehnice; în caz de divergență prevalează manualul. GSIKE 25,6V 100Ah lucrează cu invertoare hibride și controlere solare obișnuite care acceptă un profil LiFePO4 25,6V cu 28,8V sfârșit de încărcare. Multe aparate moderne au acest profil în meniu: îl selectezi și bateria încarcă corect. Pentru un kit de balcon solar cu stocare, alătură două panouri și un mic invertor 24V pentru a deplasa excedentul de după-amiază spre seară. IP65 permite să o pui pe balcon sau în magazie, cu condiția să nu fie permanent expusă ploii și zăpezii. Nu. Ai nevoie de un redresor LiFePO4 25,6V sau de profilul corespunzător din controler, cu sfârșit de încărcare de 28.8 V ±0,4V (28,8–29,2V), dimensionat 20–100A. Un redresor 12V cu ~14,6V nu umple bateria. Brut 21.15 kg pentru 520 × 250 × 320 mm: prevede ridicarea în două persoane. Strânge bornele M8 la 9–11 N·m, fixează-o împotriva alunecării în vehicul și folosește 25–35 mm² pe trasee scurte la 100A. Bateria formează rezerva pentru zilele înnorate și funcționarea nocturnă. Capacitatea sa se alege în funcție de consumul zilnic și de numărul de zile de autonomie dorit, respectând adâncimea de descărcare a chimiei sistemului. Acumulatoarele plumb-acid cer o adâncime mai mică și reîncărcări mai dese; cele LiFePO4 acceptă cicluri mai profunde. Independent de chimie, îngrijiți tensiunea egală a celulelor, profilul corect de încărcare și dimensionarea curentului, deoarece un profil incompatibil scurtează viața utilă mai mult decât ciclurile în sine. Când comparați modelele, egalați aceeași clasă: puterea continuă în kW, vârful de pornire, curentul și gama MPPT, puterea solară admisibilă, tensiunea de intrare a bateriei, numărul de ieșiri și modul de conectare a Wi-Fi-ului. Numele anunțului poate să nu corespundă puterii continue reale, de aceea citiți tabelul manualului și plăcuța cu caracteristicile. Un model mai ieftin cu MPPT mai mic sau fără monitorizare se poate comporta mai prost sub încărcare reală, astfel încât valoarea totală depinde de suma parametrilor, nu de sloganul publicitar.

În dulap păstrează 2560Wh pentru lumini, pompă și frigider; BMS 100A. O baterie cu litiu fier-fosfat din clasa 24V care, în practică, furnizează 100Ah / 2560Wh de energie continuu descărcabilă profund. Opt celule de 3,2V sunt legate intern în configurație 8S1P, ceea ce dă o tensiune nominală de 25,6V . Avantajul: cu același BMS de 100A, tensiunea mai înaltă permite 2560W continuu — dublul unei baterii 12V — și cu jumătate din curent, deci cabluri mai subțiri. Prețul este 279,99 EUR față de 420,00 EUR , cu transport gratuit în România și retur în 30 de zile.

În clasa 24V curentul este jumătate față de 12V; pierderi mai mici în cabluri. Este important să lămurim de la început ce este acest produs. GSIKE 25,6V 100Ah este o baterie de stocare , nu un invertor. Nu integrează controler solar MPPT, nu produce curent alternativ 230V și nu are treaptă invertor în kVA. Ea stochează curentul continuu de la panouri, de la un redresor sau de la încărcătorul hibridului tău; ieșirea 230V este asigurată de un invertor separat, conectat la magistrala de 25,6V. Când vorbim de putere, vorbim de cei 2560W DC continuu pe care îi eliberează BMS-ul de 100A, nu de o priză.

Baterie portabilă de 21,15kg; serie și paralel pentru un banc mai mare. Atractia acestei baterii nu e doar cantitatea de energie, ci tensiunea. O baterie 12V 100Ah acumulează Wh similari, dar cu jumătate de tensiune, la aceeași putere circulă dublul curentului. Puterea este produsul tensiunii cu curentul, deci magistrala de 25,6V cu același BMS 100A permite 2560W continuu în loc de 1280W. În practică: alimentează fără efort o sarcină de 1800W (1800 < 2560), unde în 12V BMS-ul ar deconecta. Și pentru că curentul se împarte la doi, cablurile sunt mai subțiri, bornele mai reci și pierderile pe linie mai mici.

Scule și lumini în 2560W continuu; impuls 400A pentru compresor. Exemplu: un aparat de 1800W în 12W în 12V atrage cam 140A — peste limita BMS-ului de 100A. Aceiași 1800W în 25,6V atrag doar cam 70A, confortabil în limitele a 100A. Este nucleul tehnic: același BMS, aceeași baterie, dar mai multă putere utilă pentru că urcăm tensiunea.

Opt celule de 3,2V în serie; stabil termic, fără acid. Pe o magistrală 24V, o GSIKE 25,6V 100Ah echivalează cu două baterii plumb 12V 100Ah în serie. Plumbul lasă să folosești cam jumătate din capacitate înainte să se deterioreze, în timp ce LiFePO4 descarcă până aproape de 100% fără probleme. Ca volum și greutate, litiul câștigă lejer.

Suprasarcină, descărcare profundă, supracurent, supraîncălzire și scurtcircuit. Bateria se încarcă cu curbă CC/CV LiFePO4 care fixează la 28.8 V ±0,4V (28,8–29,2V) tensiunea de sfârșit de încărcare. Folosește un redresor LiFePO4 25,6V sau profilul corespunzător din controlerul solar / invertorul hibrid, dimensionat 20–100A. Un simplu redresor 12V cu ~14,6V nu o umple niciodată complet. La descărcare, BMS-ul deconectează la 20V ±0,5V . Temperatura de încărcare este 0–55 °C; descărcarea merge de la −20 la 55 °C. Nu încărca niciodată sub zero: nu există încălzitor integrat.

IP65 pentru spații tehnice umede, nu pentru ploaie permanentă. Pentru un sistem mai mare, mai multe unități pot fi puse în cascadă. Singură, 2,56 kWh. Două în paralel (2P) dau 200Ah / 5,12 kWh la 25,6V. Două în serie (2S) dau 51,2V / 5,12 kWh — o bază 48V uzuală. Configurația maximă este 4P4S = 16 unități la 102,4V și 400Ah, adică 40,96 kWh în total. Folosește întotdeauna unități de aceeași vârstă, aceeași stare de încărcare și aceeași temperatură, și lasă grupul să se echilibreze înainte să-l exploatezi la maxim.

Mai ușoară și cu peste 6000 cicluri față de blocurile de plumb. Tot mai multe rulote recente ies din fabrică cu instalație 24V. Aici, această baterie este alegerea naturală: alimentează frigiderul, pompa de apă, încălzitorul de aer și electronica peste noapte, cât timp panourile de pe acoperiș mențin nivelul după-amiaza.

Prețul de listă este 279,99 EUR față de 420,00 EUR: cam 33% reducere. Include bateria, manualul și plăcuța. Cablurile, siguranțele și invertorul le alegi conform instalației tale 24V. Transport gratuit în România și retur 30 de zile. Stochează surplusul solar și îl deplasează spre seară. Două unități în paralel fac 5,12 kWh: o adevărată cale de creștere când cresc necesitățile. Se integrează cu kiturile solare de balcon cu microinvertor.

Cu același BMS 100A, puterea = tensiune × curent. În 25,6V sunt 2560W continuu; în 12V doar 1280W. La aceeași putere, în 25,6V curentul se împarte la doi: cabluri mai subțiri și sarcini de 1800W fără probleme. Descărcarea regulată ține motorul fără căderi de tensiune, iar vârful de 400 A pe secundă absoarbe pornirea. Nu e baterie de tracțiune pentru ore lungi, dar funcționează bine în agrement.

Nu. Ai nevoie de un redresor LiFePO4 25,6V sau de profilul corespunzător din controler, cu sfârșit de încărcare de 28.8 V ±0,4V (28,8–29,2V), dimensionat 20–100A. Un redresor 12V cu ~14,6V nu umple bateria. Pentru casele românești, 25,6V 100Ah își găsește trei roluri. Ca baterie de autoconsum într-o instalație mică, stochează surplusul de după-amiază și acoperă seara, reducând ce injectezi în rețea. Ca baterie de balcon solar , se alătură unui câmp mic pentru a stoca excedentul pe timp de noapte. În ceea ce privește ajutoarele pentru autoconsum, programul Casa Verde Fotovoltaice și subvențiile pentru stocare, reține că mecanismele cer adesea o instalație declarată și un instalator autorizat. Această baterie vine cu marcaj CE și plăcuță de identificare, dar verifică mecanismul în vigoare pentru cazul tău. Post-vânzare: trei ani garanție pe BMS și celule; majoritatea incidentelor de câmp vin din profilul de încărcare sau dintr-o bornă slăbită, nu din celule.

Da, 1800W stă sub maximul continuu de 2560W. În 25,6V acești 1800W atrag doar cam 70A, în limitele BMS 100A. Pe o 12V 100Ah, aceiași 1800W ar atrage cam 140A și BMS-ul ar deconecta. Sistemul de gestiune 100A monitorizează fiecare ram al montajului 8S1P, echilibrează tensiunea între celule și deconectează automat când tensiunea urcă prea mult la încărcare, coboară sub 20V la descărcare, curentul trece de limită sau temperatura iese din interval. În practică, poți lăsa bateria conectată săptămâni la rând fără să te gândești. Cei 100A trebuie înțeleși: 100A în 25,6V înseamnă 2560W. Dacă vrei să pornești un încălzitor în continuu peste 2560W pe magistrala 24V, ai nevoie de o magistrală mai mare sau de mai multe unități în paralel pentru a împărți curenții.

Capacitatea nominală este 100Ah / 2560Wh. În autonomie: frigider 120W ~21,3h, 300W (frigider+TV+ventilație) ~8,5h, 500W ~5,1h, 1000W ~2,6h, 1800W ~1,4h. Ține fiecare sarcină continuă la 2560W sau sub. Montează bateria într-un loc uscat și ventilat, leagă mai întâi negativul apoi pozitivul cu sculă izolată, și strânge șuruburile M8 la circa 9–11 N·m. La 100A pe trasee scurte, 25–35 mm² este o regulă prudentă; traseele lungi pot cere secțiune mai mare pentru a evita căderile de tensiune. Pune un siguranță sau un întrerupător general lângă borna pozitivă. În controler selectează profilul LiFePO4 25,6V (sfârșit de încărcare 28,8V) înainte de prima încărcare.

Este declarată peste 6000 cicluri la 100% adâncime de descărcare (25 °C, 0,5C); la 80% DoD, mult mai mult. La uz zilnic, înseamnă ani. Plus trei ani garanție și un preț pe Wh mai bun decât modelele 12V. O baterie GSIKE 25,6V 100Ah LiFePO4 în ambalaj original, un manual și o plăcuță de identificare cu număr de serie. Cablurile, siguranțele și invertorul nu sunt incluse: le alegi conform instalației tale. Bateria vine semi-încărcată; încarcă-o complet înainte de prima pornire.

Singură, 2,56 kWh. Două în paralel = 5,12 kWh la 25,6V; două în serie = 51,2V / 5,12 kWh ca bază 48V. Maximul este 4P4S = 16 unități = 40,96 kWh la 102,4V. Folosește întotdeauna unități identice și echilibrează grupul înainte de maxim. GSIKE 25,6V 100Ah stochează curent continuu. Pentru a porni aparate de 230V, leagă un invertor undă sinusoidală pură separat între baterie și prize; panourile trec întotdeauna printr-un controler înainte să ajungă la baterie. Dimensionează invertorul până la limita de 2560W: un invertor sinusoidal pur de 3000W e o alegere bună; dacă scoți susținut mult peste 2560W, BMS-ul va deconecta. Certificarea UN38.3 este prezentă, iar transportul se face în ambalaj omologat.

Brut 21.15 kg pentru 520 × 250 × 320 mm: prevede ridicarea în două persoane. Strânge bornele M8 la 9–11 N·m, fixează-o împotriva alunecării în vehicul și folosește 25–35 mm² pe trasee scurte la 100A. Am adunat 14 verificări ale unor cumpărători reali. Media este 4,9/5 . Pentru acest model nu există fotografii de la cumpărători. Recenziile acoperă stocare solară, case la țară, rulote, ateliere și bărci, și pun accent pe tensiunea mai înaltă, greutatea redusă față de plumb și utilizarea fără întreținere.

Nu. Este doar stocare DC de 2560W continuu: fără controler MPPT, fără curent alternativ 230V, fără treaptă în kVA. Pentru prize, alătură un invertor undă sinusoidală pură separat pe magistrala de 25,6V. Prețul este 279,99 EUR 420,00 EUR Pregătim și expediem în 1–3 zile lucrătoare; livrarea în România durează de regulă 2–7 zile. Transportul este gratuit . Termenul de retur este de 30 de zile de la primire, iar returnarea este gestionată de noi. Eventuale taxe vamale și TVA-ul de origine nu sunt rambursate.

Disponibilă și nouă, transport gratuit în România (1–3 zile de pregătire, 2–7 de livrare), retur 30 de zile și trei ani garanție pe BMS și celule. Plăcuța de identificare este disponibilă pentru declarațiile tale; verifică mecanismul în vigoare. O baterie de 2560Wh la 279,99 EUR nu e doar un preju, ci un punct de referință pentru toată piața. Dacă împarți energia la preț, vezi cam 9,1 Wh pe euro. În comparație, o baterie plumb de aceeași clasă energetică, cu energie utilă de doar 1200Wh la 50% DoD, costă adesea peste 300 de euro și trebuie înlocuită la câțiva ani. Pe termen lung, socoteala face singură: litiul este mai ieftin pe Wh-ul utilizat. Și pentru că LiFePO4 nu necesită întreținere și nu-și pierde capacitatea stocat la jumătate, dispar costurile ascunse ale plumbului: completarea cu apă, ventilația, înlocuirea prematură și energia pierdută la încărcare.

Cablurile și siguranțele sunt adesea subestimate, dar reprezintă o parte decisivă a unei instalații sigure. La tensiunea joasă a bateriei, curentul este ridicat, astfel încât conductoarele trebuie să fie scurte, groase și dimensionate după curent și lungime, pentru ca pierderile de tensiune și încălzirea să rămână în limite normale. La fiecare limită de siguranță (baterie, panou, ieșire) folosiți o siguranță bine dimensionată și întrerupătoare de izolare; un cablu prost dimensionat se poate încălzi, iar siguranța protejează împotriva scurtcircuitului și a incendiului.

Legătura invertorului la rețea și la generator are o procedură și o ordine precisă de conectare. Opriți și securizați întâi ramurile de intrare, apoi conectați bateria, panoul și circuitul de curent alternativ, iar la final setați profilul de încărcare și parametrii. În lipsa rețelei și în modul de rezervă, verificați puritatea undeie de ieșire și timpul de comutare; electronica sensibilă, calculatoarele și echipamentul de rețea cer o undă stabilă, fără oscilații. Lăsați toate lucrurile verificate de un electrician calificat dacă nu dețineți competența.

Wi-Fi și monitorizarea permit urmărirea tensiunii, puterii, curentului de încărcare și stării bateriei direct pe telefon sau calculator. Aplicația arată câștigul zilnic, consumul și istoricul, permițând depistarea suprasarcinii sau a unei celule defecte înainte de avarie. Funcționarea fără baterie în timpul zilei este practică pe soare puternic, dar noaptea și în rezerva continuă este necesar grupul de baterii; monitorizarea ajută să distingeți când sistemul merge doar de pe panou și când de pe baterie.

Întreținerea prelungește viața utilă a echipamentului: verificați regulat strângerea bornelor, curățenia ventilației și răcirea, într-un loc uscat și aerisit, fără umezeală și praf. Urmăriți tensiunea de încărcare și eventuala încălzire a celulelor, iar după câțiva ani confirmați starea bateriei și etanșeitatea legăturilor. Evitați mediul cu umiditate ridicată, praf sau risc de îngheț; respectați temperaturile de lucru și de depozitare indicate în manual.

Când comparați modelele, egalați aceeași clasă: puterea continuă în kW, vârful de pornire, curentul și gama MPPT, puterea solară admisibilă, tensiunea de intrare a bateriei, numărul de ieșiri și modul de conectare a Wi-Fi-ului. Numele anunțului poate să nu corespundă puterii continue reale, de aceea citiți tabelul manualului și plăcuța cu caracteristicile. Un model mai ieftin cu MPPT mai mic sau fără monitorizare se poate comporta mai prost sub încărcare reală, astfel încât valoarea totală depinde de suma parametrilor, nu de sloganul publicitar.

Disponibilitatea europeană și logistica influențează rapiditatea livrării și condițiile de retur. Confirmați locația depozitului, termenul estimat de livrare, regulile de returnare și disponibilitatea pieselor și a suportului înainte de cumpărare. Prețurile în EUR pot fi afișate fără taxe ascunse, dar prețul final, taxele vamale și impozitele locale sunt întotdeauna confirmate de coșul de cumpărături. Condițiile de garanție și posibilitatea de asistență cântăresc mai mult decât un singur eticheț de reducere.

Reguli de siguranță într-o instalație izolată: nu lucrați niciodată sub tensiune, protejați fiecare ramură împotriva scurtcircuitului și a scânteilor, protejați bateria de suprasarcină și descărcare profundă și nu depășiți limita continuă de ieșire. Unda sinusoidală pură protejează electronica sensibilă, dar nu înlocuiește dimensionarea corectă a cablurilor și a siguranțelor. Dacă nu sunteți sigur de legătură sau de profilul bateriei, apelați la un instalator calificat; o instalație greșită pune în pericol echipamentul și siguranța.

La proiectarea unui sistem izolat sau hibrid, punctul de plecare este consumul real zilnic: notați toate aparatele permanente și de pornire, puterea nominală și timpul de funcționare, apoi întocmiți un buget energetic zilnic în Wh. Abia după aceea alegeți invertorul, câmpul solar și bateria; procedura inversă, în care se cumpără întâi echipamentul și se caută încărcarea după, duce la subdimensionare sau la costuri inutil de mari. Locuințele din rulote, căsuțe de țară și ateliere au profiluri de încărcare diferite, astfel încât o recomandare generică pentru frigider, pompă sau aer condiționat este întotdeauna individuală.

Regulatorul MPPT este inima încărcării solare: urmărește punctul de putere maximă al panourilor și ajustează tensiunea astfel încât bateria să primească cât mai multă energie. Important de comparat nu doar curentul total al regulatorului, ci și gama de tensiune a panoului și puterea admisibilă a modulelor; un MPPT subdimensionat nu strică, dar limitează valorificarea câmpului. Pentru funcționare eficientă, legați panourile în configurația corectă, serie sau paralel, astfel încât tensiunea de lucru să cadă în gama regulatorului, respectând izolația și siguranțele pe partea solară.

Bateria formează rezerva pentru zilele înnorate și funcționarea nocturnă. Capacitatea sa se alege în funcție de consumul zilnic și de numărul de zile de autonomie dorit, respectând adâncimea de descărcare a chimiei sistemului. Acumulatoarele plumb-acid cer o adâncime mai mică și reîncărcări mai dese; cele LiFePO4 acceptă cicluri mai profunde. Independent de chimie, îngrijiți tensiunea egală a celulelor, profilul corect de încărcare și dimensionarea curentului, deoarece un profil incompatibil scurtează viața utilă mai mult decât ciclurile în sine.

Verdict final

Față de LiTime și Renogy se menține GSIKE 25.6V 100Ah: 2560Wh, BMS 100A, 21,15kg și preț mai mic; decideți prin garanție și profilul 28,8V.

GSIKE 25.6V 100Ah = 2560Wh, 100A/2560W, >6000 cicluri, IP65, 279.99 EUR, livrare gratuită în România.

Întrebări frecvente

Care e concurentul direct al GSIKE pe 24V 100Ah?

LiTime și Renogy sunt numele cele mai cunoscute; Redodo e pe plaja intermediară. Tehnic toate seamănă; diferența e prețul pe Wh și lungimea garanției.

Chiar e mult mai ieftină GSIKE decât LiTime?

Da. GSIKE costă 279,99 EUR pe 2560Wh; LiTime cam 650 EUR. Cam 0,109 față de 0,25 euro pe Wh: un factor 2,3. Suprataxa LiTime plătește mai ales marca și cei cinci ani de garanție.

Care marca are garanția cea mai lungă?

LiTime și Renogy dau cinci ani; GSIKE trei. GSIKE compensează cu prețul de intrare cel mai mic: chiar și după o înlocuire anticipată, balanța rămâne de partea ei.

BMS-ul GSIKE e chiar la fel de bun ca la mărcile mari?

Da, 100A cu protecție la supraîncărcare, descărcare profundă, supracurent, supratensiune și scurtcircuit. GSIKE mai specifică și vârful de 400 A pe secundă, care ușurează pornirea compresoarelor.

Pentru cine e Renogy cea mai bună alegere?

Dacă ai deja panouri, controler MPPT și accesorii Renogy, rămâi într-un ecosistem testat. Ca baterie de sine stătătoare, Renogy e mai scumpă, iar puterea continuă stă puțin sub 2560W.

Care e cea mai ușoară baterie în rulotă?

GSIKE, cu 21,15 kg, e cea mai ușoară dintre trei. LiTime și Renogy stau la 24–25 kg. În vehicul, fiecare kilogram în minus ajută la încărcarea pe osie.

Cum comparăm numerele de cicluri?

Toate se învârt pe la 6000 de cicluri. GSIKE le dă la 100% adâncime de descărcare; concurența adesea la 80% DoD: cu o utilizare îngrijită, pentru toate înseamnă mulți ani.

Pot amesteca GSIKE cu altă marcă?

Nu amesteca mărci sau capacități diferite în același grup. Pentru extindere, adaugă alte unități GSIKE identice, de aceeași vârstă și stare de încărcare.

Ce redresor folosesc cele trei modele?

Toate modelele 24V LiFePO4 cer un profil 25,6V cu 28.8 V ±0,4V la sfârșitul încărcării. Un redresor 12V nu servește și nu umple niciuna dintre trei.

Care e verdictul final al comparatorului?

GSIKE câștigă la valoare, LiTime la garanție, Renogy la ecosistem. Cine face socotelile iese mai bine cu GSIKE 25,6V 100Ah.

Surse și fundamentare

  1. GSIKE – fișa tehnică 25.6V 100Ah — https://gesike.com/products/gsike-25.6v-100ah-lifepo4-battery
  2. LiTime – referință 24V 100Ah — https://www.litime.com
  3. Renogy – referință 24V 100Ah — https://www.renogy.com
  4. Battery University – LiFePO4 — https://batteryuniversity.com
  5. LiFePO4 – prezentare — https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery
  6. US DOE – stocare solară — https://www.energy.gov/energysaver

Ghiduri și comparații suplimentare

Direct la model: Pagină produs GSIKE 25.6V 100Ah LiFePO4.

GSIKE 25.6V 100Ah la 279.99 EUR (în loc de 420.00 EUR) – livrare gratuită în România, retur de 30 de zile, garanție de 3 ani.