314 Ah4019.2 Wh100A1280 W6000 sykliäIP65369.99 EUR
GSIKE 300 Ah:n vertailu Litime- ja Renogy-akkuihin – tarkka vertailu
Tarkka vertailu GSIKE 314 Ah-akun ja Litime- sekä Renogy 300 Ah -akkujen välillä: energia, 100 A:n BMS, syklit, IP65 ja hinta 369.99 EUR.
Katso GSIKE 300 Ah (369.99 EUR)Turvallisuus: LiFePO4 ei altistu helposti lämpökarkaamiselle, ei vuoda happoa eikä vaadi kaasutilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden upottamiselta; veneessä kiinnitä akku erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän laajentamisen: jos yksi 314Ah:n akku ei riitä, lisää saman mallin akkuja rinnakkain tai rakenna 4P4S-kokoonpano 16 yksiköllä ja 64,3 kWh:n kapasiteetilla. Vanhaa akkua ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä, talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko on mitoitettava talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti vuoden ympäri.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos Wh:ksi ja vertaa sitä 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku riittää pitkäksi yöksi ja useammaksi pilviseksi päiväksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1280 W:iin, joten raskaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmällä lataamisessa on oltava varovainen: lataus sallitaan 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle nollan lämpötilassa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa pidä akku lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä se pitkäaikaisesti 50–70 %:n varaustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n yhden sekunnin virtapulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
12 V:n järjestelmän kaapeloinnissa tarvitaan paksua johtoa, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja kuumenemista. Valitse poikkipinta-ala virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikengät ja tarkista kosketusvastus. Rinnankytkennässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot täyttyvät tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot täyttyvät tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta ei tarvitse tasata eikä happohöyryjä tarkkailla. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kunhan BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n hankintahinta tasaantuu käyttöiän aikana, kun huomioidaan useat lyijyakut ja huolto.
Turvallisuus: LiFePO4 ei altistu helposti lämpökarkaamiselle, ei vuoda happoa eikä vaadi kaasutilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden upottamiselta; veneessä kiinnitä akku erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän laajentamisen: jos yksi 314Ah:n akku ei riitä, lisää saman mallin akkuja rinnakkain tai rakenna 4P4S-kokoonpano 16 yksiköllä ja 64,3 kWh:n kapasiteetilla. Vanhaa akkua ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä, talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko on mitoitettava talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti vuoden ympäri.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos Wh:ksi ja vertaa sitä 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku riittää pitkäksi yöksi ja useammaksi pilviseksi päiväksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1280 W:iin, joten raskaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmällä lataamisessa on oltava varovainen: lataus sallitaan 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle nollan lämpötilassa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa pidä akku lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä se pitkäaikaisesti 50–70 %:n varaustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmällä lataamisessa on oltava varovainen: lataus sallitaan 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle nollan lämpötilassa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa pidä akku lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä se pitkäaikaisesti 50–70 %:n varaustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n yhden sekunnin virtapulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
12 V:n järjestelmän kaapeloinnissa tarvitaan paksua johtoa, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja kuumenemista. Valitse poikkipinta-ala virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikengät ja tarkista kosketusvastus. Rinnankytkennässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot täyttyvät tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta ei tarvitse tasata eikä happohöyryjä tarkkailla. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kunhan BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n hankintahinta tasaantuu käyttöiän aikana, kun huomioidaan useat lyijyakut ja huolto.
Turvallisuus: LiFePO4 ei altistu helposti lämpökarkaamiselle, ei vuoda happoa eikä vaadi kaasutilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden upottamiselta; veneessä kiinnitä akku erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän laajentamisen: jos yksi 314Ah:n akku ei riitä, lisää saman mallin akkuja rinnakkain tai rakenna 4P4S-kokoonpano 16 yksiköllä ja 64,3 kWh:n kapasiteetilla. Vanhaa akkua ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän laajentamisen: jos yksi 314Ah:n akku ei riitä, lisää saman mallin akkuja rinnakkain tai rakenna 4P4S-kokoonpano 16 yksiköllä ja 64,3 kWh:n kapasiteetilla. Vanhaa akkua ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä, talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko on mitoitettava talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti vuoden ympäri.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos Wh:ksi ja vertaa sitä 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku riittää pitkäksi yöksi ja useammaksi pilviseksi päiväksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1280 W:iin, joten raskaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmällä lataamisessa on oltava varovainen: lataus sallitaan 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle nollan lämpötilassa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa pidä akku lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä se pitkäaikaisesti 50–70 %:n varaustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n yhden sekunnin virtapulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
12 V:n järjestelmän kaapeloinnissa tarvitaan paksua johtoa, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja kuumenemista. Valitse poikkipinta-ala virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikengät ja tarkista kosketusvastus. Rinnankytkennässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot täyttyvät tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta ei tarvitse tasata eikä happohöyryjä tarkkailla. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kunhan BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta ei tarvitse tasata eikä happohöyryjä tarkkailla. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kunhan BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n hankintahinta tasaantuu käyttöiän aikana, kun huomioidaan useat lyijyakut ja huolto.
Turvallisuus: LiFePO4 ei altistu helposti lämpökarkaamiselle, ei vuoda happoa eikä vaadi kaasutilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden upottamiselta; veneessä kiinnitä akku erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän laajentamisen: jos yksi 314Ah:n akku ei riitä, lisää saman mallin akkuja rinnakkain tai rakenna 4P4S-kokoonpano 16 yksiköllä ja 64,3 kWh:n kapasiteetilla. Vanhaa akkua ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä, talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko on mitoitettava talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti vuoden ympäri.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos Wh:ksi ja vertaa sitä 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku riittää pitkäksi yöksi ja useammaksi pilviseksi päiväksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1280 W:iin, joten raskaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmällä lataamisessa on oltava varovainen: lataus sallitaan 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle nollan lämpötilassa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa pidä akku lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä se pitkäaikaisesti 50–70 %:n varaustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n yhden sekunnin virtapulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n yhden sekunnin virtapulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
12 V:n järjestelmän kaapeloinnissa tarvitaan paksua johtoa, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja kuumenemista. Valitse poikkipinta-ala virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikengät ja tarkista kosketusvastus. Rinnankytkennässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot täyttyvät tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta ei tarvitse tasata eikä happohöyryjä tarkkailla. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kunhan BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n hankintahinta tasaantuu käyttöiän aikana, kun huomioidaan useat lyijyakut ja huolto.
Turvallisuus: LiFePO4 ei altistu helposti lämpökarkaamiselle, ei vuoda happoa eikä vaadi kaasutilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden upottamiselta; veneessä kiinnitä akku erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän laajentamisen: jos yksi 314Ah:n akku ei riitä, lisää saman mallin akkuja rinnakkain tai rakenna 4P4S-kokoonpano 16 yksiköllä ja 64,3 kWh:n kapasiteetilla. Vanhaa akkua ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä, talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko on mitoitettava talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti vuoden ympäri.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä, talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko on mitoitettava talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti vuoden ympäri.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos Wh:ksi ja vertaa sitä 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku riittää pitkäksi yöksi ja useammaksi pilviseksi päiväksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1280 W:iin, joten raskaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmällä lataamisessa on oltava varovainen: lataus sallitaan 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle nollan lämpötilassa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa pidä akku lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä se pitkäaikaisesti 50–70 %:n varaustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n yhden sekunnin virtapulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
12 V:n järjestelmän kaapeloinnissa tarvitaan paksua johtoa, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja kuumenemista. Valitse poikkipinta-ala virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikengät ja tarkista kosketusvastus. Rinnankytkennässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot täyttyvät tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta ei tarvitse tasata eikä happohöyryjä tarkkailla. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kunhan BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n hankintahinta tasaantuu käyttöiän aikana, kun huomioidaan useat lyijyakut ja huolto.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n hankintahinta tasaantuu käyttöiän aikana, kun huomioidaan useat lyijyakut ja huolto.
Turvallisuus: LiFePO4 ei altistu helposti lämpökarkaamiselle, ei vuoda happoa eikä vaadi kaasutilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden upottamiselta; veneessä kiinnitä akku erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän laajentamisen: jos yksi 314Ah:n akku ei riitä, lisää saman mallin akkuja rinnakkain tai rakenna 4P4S-kokoonpano 16 yksiköllä ja 64,3 kWh:n kapasiteetilla. Vanhaa akkua ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä, talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko on mitoitettava talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti vuoden ympäri.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos Wh:ksi ja vertaa sitä 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku riittää pitkäksi yöksi ja useammaksi pilviseksi päiväksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1280 W:iin, joten raskaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmällä lataamisessa on oltava varovainen: lataus sallitaan 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle nollan lämpötilassa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa pidä akku lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä se pitkäaikaisesti 50–70 %:n varaustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n yhden sekunnin virtapulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
12 V:n järjestelmän kaapeloinnissa tarvitaan paksua johtoa, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja kuumenemista. Valitse poikkipinta-ala virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikengät ja tarkista kosketusvastus. Rinnankytkennässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
12 V:n järjestelmän kaapeloinnissa tarvitaan paksua johtoa, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja kuumenemista. Valitse poikkipinta-ala virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikengät ja tarkista kosketusvastus. Rinnankytkennässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot täyttyvät tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta ei tarvitse tasata eikä happohöyryjä tarkkailla. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kunhan BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n hankintahinta tasaantuu käyttöiän aikana, kun huomioidaan useat lyijyakut ja huolto.
Turvallisuus: LiFePO4 ei altistu helposti lämpökarkaamiselle, ei vuoda happoa eikä vaadi kaasutilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden upottamiselta; veneessä kiinnitä akku erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän laajentamisen: jos yksi 314Ah:n akku ei riitä, lisää saman mallin akkuja rinnakkain tai rakenna 4P4S-kokoonpano 16 yksiköllä ja 64,3 kWh:n kapasiteetilla. Vanhaa akkua ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä, talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko on mitoitettava talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti vuoden ympäri.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos Wh:ksi ja vertaa sitä 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku riittää pitkäksi yöksi ja useammaksi pilviseksi päiväksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1280 W:iin, joten raskaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
{'type': 'h2', 'text': 'GSIKE 300Ah vs. Litime ja Renogy 12 V rinnakkain'}
{'type': 'p', 'html': 'Tarkassa vertailussa GSIKE 300Ah (314Ah / 4019.2 Wh) kohtaa Litimen ja Renogyn 12 V:n 300Ah:n mallit. Vertailemme energiaa, BMS-virtaa, syklejä, koteloa, sertifikaatteja, painoa ja hintaa, jotta voit tehdä valinnan objektiivisesti.'}
{'type': 'table', 'headers': ['Ominaisuus', 'GSIKE 300Ah', 'Litime 300Ah', 'Renogy 300Ah'], 'rows': [['Kapasiteetti', '314Ah / 4019.2Wh', '300Ah-luokka', '300Ah-luokka'], ['Jatkuva BMS', '100A / 1280W', '100A', '100A'], ['Syklit 80 %:n purkaussyvyydellä', '6000', '≈6000', '≈5000'], ['Kotelo', 'IP65 ABS', 'IP65', 'IP65'], ['Sertifikaatit', 'CE/RoHS/UN38.3', 'osittain', 'osittain'], ['Hinta', '369.99 EUR', 'korkeampi', 'korkeampi']]}
{'type': 'p', 'html': 'GSIKE pitää pintansa kattavilla sertifikaateilla, 6000 syklillä ja 369.99 EUR:n hinnalla (vanha hinta 470.00 EUR). Molemmat kilpailijat ovat tunnettuja, mutta veloittavat usein lisävarusteista tai tarjoavat lyhyemmän syklilupauksen.'}



Lopputuomio
GSIKE 300Ah pitää pintansa Litimeä ja Renogyä vastaan 4019.2 Wh:n energialla, 100A:n BMS:llä ja 369.99 EUR:n hinnalla.
Usein kysyttyä
Miksi GSIKE on halvempi kuin LiTime laadusta tinkimättä?
GSIKE käyttää samaa LiFePO4-kennotekniikkaa ja 100A:n BMS:ää, mutta sen jakelu on suppeampaa ja markkinointi vähäisempää. Saat 4019 Wh:n akun noin 3840 Wh:n hinnalla, alle puoleen hintaan; LiTimen takuu on viisi vuotta, GSIKE:n kolme.
Voinko käyttää GSIKE-akkua kylmissä lämpötiloissa?
Kyllä, GSIKE 300Ah -akku on suunniteltu toimimaan -20 °C:seen asti. Lataamista ei kuitenkaan suositella pakkasella, sillä se voi vaurioittaa kennoja. Akku kannattaa sijoittaa lämpimään ja kuivaan sisätilaan.
Onko Renogy hyvä vaihtoehto?
Renogy on vahva aurinkoenergiatuotteissa, mutta sen 12V-mallistossa on pääasiassa 170Ah:n malleja, ei todellista 300Ah:n mallia. 300Ah:n akkua varten sinun on etsittävä muualta.
Kuinka suuri hintaero GSIKE:n ja LiTimen välillä on?
GSIKE maksaa 369,99 EUR, ja sillä saa suunnilleen saman 300Ah:n kapasiteetin kuin noin 1099 EUR maksavalla LiTime-akulla. Vastaavasta energiamäärästä syntyy yli 700 EUR:n hintaero.
Millainen takuu GSIKE:llä on?
Kolmen vuoden takuu BMS:lle ja kennoille. LiTime tarjoaa yleensä viiden vuoden takuun, mutta selvästi korkeammalla hinnalla.
Ovatko 6000 sykliä todellisia?
Kyllä, 80 %:n syväpurkaussyvyydellä se on arvioitu käyttöikä. Lempeällä käytöllä ja oikeassa lämpötilassa akku kestää vielä pidempään.
Pitäisikö minun kytkeä GSIKE ja LiTime rinnakkain?
Ei. Rinnankytkettävien akkujen on oltava samaa merkkiä, saman ikäisiä ja samalla lataustasolla. Eri merkkien sekoittaminen aiheuttaa epätasaista kuormitusta.
Mikä BMS on paras?
Kaikissa kolmessa on 100A:n BMS perussuojatoiminnoilla. Ero on minimaalinen; voittaja ratkaistaan hinta- ja takuutasapainon, ei perusturvallisuuden perusteella.
Mitä 300Ah maksaa Euroopassa tänään?
Todellisen 300Ah:n hinnat ovat noin 370 EUR (GSIKE), 899 EUR (Redodo) ja 1099 EUR (LiTime) lokakuussa 2026.
Mikä minun pitäisi valita matkailuautoon?
Matkailuautoilijoille, jotka haluavat mahdollisimman pitkän käyttöajan rahoilleen, GSIKE 300Ah on järkevä valinta. Valitse LiTime, jos viiden vuoden takuu on säästettyä rahaa tärkeämpi.
Lähteet ja taustatiedot
- GSIKE 300Ah:n virallinen sivu (369.99 EUR) — https://gesike.com/products/gsike-12-8v-300ah-lithium-energy-storage-battery-for-solar-power-system
- Litime — https://www.litime.com/
- Renogy — https://www.renogy.com/
- LiFePO4 Wikipedia — https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery
Muut GSIKE-oppaat ja vertailut 12V 100Ah LiFePO4-sarjasta
Lisätietoja tuotteesta ja tilaaminen: GSIKE 314Ah -tuotesivu – 369.99 EUR (aiemmin 470.00 EUR), ilmainen toimitus Suomessa.
GSIKE 12,8V 300Ah LiFePO4 (314Ah/4019.2Wh) tarjolla hintaan 369.99 EUR (aiemmin 470.00 EUR), ilmainen toimitus Suomessa, toimitus 2–7 päivässä ja 30 päivän palautusoikeus.
