12.8V300Ah314Ah4019.2Wh100A1280W400A impuls6000 cicluriIP65369.99 EUR
GSIKE 12.8V 300Ah vs LiTime și Renogy: 4019.2Wh și plafon 1280W comparație
Trei nume apar mereu când românii vor un 12V 300Ah: GSIKE, LiTime și Renogy. Le-am pus față în față pe punctele care chiar contează — energie, putere, cicluri, greutate și preț. Scopul este să nu trebuiască să citești trei fișe tehnice separate, ci să vezi diferența direct. Rămânem la ce este documentat, și spunem când putem doar să estimăm pe baza informațiilor publice.
Vezi oferta (369.99 EUR)Trei nume apar mereu când românii vor un 12V 300Ah: GSIKE, LiTime și Renogy. Le-am pus față în față pe punctele care chiar contează — energie, putere, cicluri, greutate și preț. Scopul este să nu trebuiască să citești trei fișe tehnice separate, ci să vezi diferența direct. Rămânem la ce este documentat, și spunem când putem doar să estimăm pe baza informațiilor publice.



Specificații într-un singur tabel
| Punct | GSIKE 12,8V 300Ah | LiTime 12V 300Ah | Renogy 12V 300Ah |
|---|---|---|---|
| Capacitate reală | 314Ah / 4019,2Wh | ~300Ah / 3840Wh | ~300Ah / 3840Wh |
| Putere continuă | 1280W (100A) | ~1000W | ~1000W |
| Cicluri (80 % DoD) | 6000 | 6000 | ~5000 |
| Greutate | 26 kg | ~30 kg | ~31 kg |
| Preț | 369,99 euro | ~530 euro | ~560 euro |
Copiază tabel
Observă că vorbim de aceeași clasă, LiFePO4 de 12V cu în jur de 300Ah. Totuși, există diferențe clare la energia reală, greutate și ce plătești de fapt. Acele diferențe decid care brand se potrivește nevoilor tale.
Energie și capacitate reală
GSIKE folosește celule de 314Ah, ceea ce înseamnă 4019,2Wh — cu aproximativ 5 % mai multă energie decât sugerează etichetele celor doi concurenți. În practică, înseamnă câteva ore suplimentare de autonomie într-un weekend, sau mai multă marjă în instalațiile în care fiecare watt-oră contează.
Putere și BMS
Toate trei folosesc un BMS de 100A. La 12,8V, asta îi dă GSIKE 1280W continuu. Ține minte că nici o capacitate mare nu îți dă mai mult de 1280W continuu — de aceea și sora ei de 100Ah, identică în rest, împarte aceeași putere. Dacă vrei mai multă putere în același timp, ridicarea tensiunii, nu capacitatea, este direcția în care trebuie să te uiți.
Durata de viață și cicluri
Atât GSIKE cât și LiTime indică aproximativ 6000 cicluri la 80 % DoD. Renogy este ceva mai jos. Peste 10 până la 15 ani de utilizare recreațională, diferența între 5000 și 6000 cicluri se vede pe costul total, mai ales dacă descarci frecvent bateria profund.
Greutate și spațiu
GSIKE, la 26 kg, este cea mai ușoară din clasă. Pentru rulote și bărci, unde contează fiecare kilogram, ăsta e un avantaj real. Ceilalți cântăresc de obicei cu 4–5 kg mai mult. Într-o rulotă unde greutatea este deja o rezervă strânsă, înseamnă mai puțină uzură a suspensiilor și un consum redus de combustibil în timp.
Preț și costuri totale
Aici diferența e clară. GSIKE costă 369,99 euro față de 470,00, în timp ce LiTime și Renogy sunt adesea cu 40–50 % mai scumpe. Împarte energia la preț, și GSIKE are clar cel mai bun Wh pe euro. Pentru un particular care vrea să alimenteze cabana sau rulota, de multe ori acesta este numărul care decide bugetul.
Când îi alegi totuși pe ceilalți
Alege LiTime sau Renogy dacă ai deja ecosistemul lor de regulatoare și monitoare și ești mulțumit de el. Acel avantaj de ecosistem este real: aceeași aplicație, același monitor, aceeași experiență. Dacă alegi însă liber, sau ținzi mai mult la energia pe euro și la greutatea redusă, atunci GSIKE dă în 2026 cea mai bună valoare.
Garanție și protecția cumpărătorului
GSIKE dă 30 de zile de returnare și certificări CE, RoHS și UN38.3. Celelalte branduri au propriile garanții, adesea de câțiva ani, dar cu condiții de retur diferite. Citește mereu ce se întâmplă la retur — mai ales cine acoperă transportul pentru un colet deschis.
Comportament la încărcare și compatibilitate în practică
Indiferent de brandul ales, echipamentul tău de încărcare trebuie să vorbească aceeași limbă cu bateria. Toate trei suportă profilul uzual LiFePO4 de 14,4V, dar au fiecare propriile programe în aplicațiile lor de monitor. Dacă ai investit deja într-o aplicație sau un monitor de la un brand, ăsta e un motiv real să rămâi în același ecosistem. Dacă alegi echipamentul liber, atunci capacitatea și prețul cântăresc cel mai mult.
Cât contează greutatea pe termen lung
Greutatea nu înseamnă doar cât de tare poți ridica cutia. Într-o rulotă, ea influențează consumul și ținerea drumului. La o cabană la munte, unde tot trebuie cărat pe brațe, contează și ea. Pe o barcă, greutatea și stabilitatea sunt legate. Chiar dacă diferența de 4–5 kg pare mică, în practică o vei simți.
Tensiune stabilă sub sarcină
O baterie care menține tensiunea stabilă face ca invertoarele și electronica să funcționeze mai bine. Un pachet cu rezistență internă mică scade mai puțin în tensiune când tragi curent mare, și asta înseamnă că echipamentele tale fac ce te aștepți, chiar la sarcină mare. GSIKE indică sub 20 mOhm, un nivel la care majoritatea stau liniștiți.
Când numele de brand cântărește mai mult decât specificațiile
Sunt situații în care un brand cunoscut este alegerea corectă, chiar dacă specificațiile sunt mai slabe. Dacă ai nevoie de service local, de o rețea mare de dealeri sau de un ecosistem pe care îl știi deja, siguranța poate merita diferența de preț. Pentru majoritatea particularilor care vor să alimenteze o cabană sau o rulotă, însă, prețul și energia cântăresc cel mai mult.
Exemplu practic din viața un rulotist
Imaginează-ți un rulotist care călătorește luni de zile și locuiește în vehicul. Are nevoie de frigider, de încărcarea dispozitivelor și de puțină lumină seara. Pentru el contează să stea mai multe zile fără priză. Atunci energia, greutatea și încrederea contează toate. GSIKE îi dă cea mai multă energie pe kilogram pe care îl poate transporta, și exact asta e cheia unei astfel de alegeri.
Dacă vrei să te hotărăști într-un minut
Dacă vrei rapid o decizie: alege GSIKE dacă vrei cea mai multă energie și cea mai mică greutate, fără să plătești o primă de brand. Alege LiTime dacă folosești deja echipamentul lor și ești mulțumit. Alege Renogy dacă construiești un sistem solar de la ei și vrei totul în același ecosistem. Cam asta e toată diferența.
Cum vă protejează BMS-ul în fiecare zi Sistemul de management al bateriei lucrează tot timpul în fundal. Monitorizează tensiunea pe fiecare celulă, temperatura și curentul, și deconectează când ceva începe să meargă prost. În viața de zi cu zi nu simți decât că bateria se comportă mereu previzibil. Fără un BMS bun, chiar și celule bune s-ar purta ciudat, și ai risca deconectări neașteptate tocmai când ai nevoie. De aceea BMS-ul contează mai mult decât cred mulți când compară doar pe hârtie.
Tăcerea și controlul propriu
Ceea ce au în comun toate cele trei branduri este că-ți oferă o sursă de curent tăcută și de încredere. Fără generator pe benzină, ai o stare de liniște greu de descris. Știi exact câtă energie mai ai și nu trebuie să te gândești la combustibil. Pentru mulți, acea libertate e motivul principal să treacă, nu doar economisirea de pe hârtie.
Unde strălucește cu adevărat GSIKE
GSIKE strălucește în situațiile în care vrei cât mai multă energie fără să plătești o primă de brand. Pentru cabane, rulote și atelierele care au nevoie ore în șir de o sarcină de bază de încredere, 4019,2Wh la 369,99 euro sunt greu de egalat. Dacă ai nevoie însă de branduri consacrate și service local la fiecare colț, atunci unul dintre celelalte nume ți se poate părea mai sigur. Ambele alegeri sunt raționale.
O privire mai adâncă asupra diferențelor reale
Să mai coborâm un strat. O fișă tehnică nu spune tot. Greutatea, ușurința cu care se manevrează conexiunile, felul în care se răcește cutia și cât de practic e manualul — sunt lucruri pe care le observi abia în practică. Noi ne uităm la ele în evaluările noastre și citim ce spun cumpărătorii despre cum se comportă bateria în realitate. Așa obținem o imagine care merge dincolo de cifre.
De pildă, am remarcat că amenzile GSIKE sunt descrise consecvent ca fiind ușoare, chiar și de către cumpărători obișnuiți cu seturi grele de plumb. Și că bornele se simt solide și nu vibrează slăbite după un sezon de mers cu rulota. Sunt detalii care contează în practică, dar care nu se găsesc într-o fișă tehnică.
Ce se întâmplă când prețul scade brusc
Dacă vei compara din nou în viitor, e posibil ca prețurile absolute să arate diferit. Diferențele de greutate și capacitate rămân însă în general aceleași. GSIKE folosește în continuare aceleași celule, iar specificațiile fixe nu se schimbă brusc. La o nouă comparație, uită-te deci mai ales la Wh pe euro și la numărul de cicluri, în loc să privești orbește cea mai nouă ofertă ieftină.
Zgomotul unui generator față de o baterie silențioasă
Cine a stat vreodată la o cabană lângă un vecin care ține generatorul pornit toată noaptea, înțelege de ce mulți trec pe baterie. Un generator este zgomotos, miroase la evacuare și bea combustibil. O bancă de litiu oferă aceeași sarcină de bază tăcut și fără miros. Pentru mulți recreeriști, acea liniște contează chiar mai mult decât câțiva euro diferență la preț.
Când treci de la un generator la o bancă
Trecerea de la un generator pe benzină la o bancă de baterii înseamnă că nu mai cari un bidon, nu mai ai miros de eșapament și nu mai auzi huruit noaptea. Trebuie bineînțeles să te asiguri că panourile sau priza îți încarcă banca la loc. Dar dacă faci asta bine, e un uriaș avans pentru confortul la cabană.
Scurt recapitulare pentru cine vrea doar un sfat
Încheiem cu sfatul simplu pe care îl dăm oricărui român: uită-te întâi la consumul tău, apoi la greutate și abia apoi la numele brandului. Cine urmează această ordine, ajunge aproape întotdeauna la o alegere rațională. Noi credem că GSIKE oferă în 2026 cel mai bun echilibru de preț, energie și greutate, dar dumneavoastră știți cel mai bine ce vă trebuie.
De ce menționăm și dezavantajele
O comparație corectă spune și ce e rău la fiecare produs. GSIKE nu e perfect: puterea continuă se oprește la 1280W, cutia nu are invertor integrat și mai trebuie să cumperi cabluri și regulator separat. Cine e informat, nu are parte de surprize. Le spunem în mod conștient, tocmai ca restul comparației noastre să fie de încredere.
LiTime și Renogy au, la rândul lor, alte dezavantaje: sunt mai scumpe, ceva mai grele și uneori au puțin mai puțină energie reală decât sugerează numele. În schimb, mărcile lor sunt mai cunoscute, iar service-ul în exterior e adesea mai bine organizat. Cine pune preț pe asta, poate alege perfect pe oricare din ele.
Cum se ia, de fapt, o decizie între branduri
În practică, majoritatea oamenilor nu aleg doar pe baza specificațiilor. Aleg un brand de care au mai auzit, sau unde un prieten a avut experiențe bune, sau care are un magazin plăcut. Înțelegem asta. Specificațiile sunt o bază bună, dar nu spun totul. Sperăm că acest articol te ajută măcar să ai faptele bine puse pe masă, ca apoi să faci ultimul pas după sentiment și preferință.
Preț, garanție și ce primești înapoi
O întrebare des auzită e: ce se întâmplă dacă se strică ceva? GSIKE dă 30 de zile de returnare și certificările uzuale pentru siguranță și transport. LiTime și Renogy au de obicei garanții de mai mulți ani prin dealeri, ceea ce poate fi un avantaj în exterior. Te sfătuim să citești mereu condițiile de garanție, ca să știi cine acoperă ce dacă apare o problemă după jumătate de an de utilizare.
De ce să folosești aceleași baterii într-o bancă
Cine pune mai multe cutii în bancă, trebuie să ia aceleași branduri și modele. Nu amesteca un GSIKE cu alt brand și nu amesteca unul nou cu unul vechi de jumătate de an. Celulele diferă puțin, iar asta poate duce la o solicitare inegală a celei mai slabe celule. Nu simți imediat, dar pe termen scurtește durata de viață a întregii bănci. La GSIKE poți cumpăra oricând aceeași unitate suplimentară.
Cum estimăm autonomia în practică
Tabele noastre cu autonomie sunt estimări, pe baza a 3840Wh energie utilă împărțită la puterea medie. În realitate, nu pornești dispozitivele non-stop la putere maximă, așa că de obicei autonomia iese puțin mai favorabil. Dar dacă încarci un invertor mare la limită continuă, te poți aștepta la o autonomie ceva mai scurtă. Folosește tabelele ca punct de plecare și apoi măsoară timp de o săptămână pe energia ta.
Privirea asupra service-ului și a relației cu clienții
O baterie nu cumperi în fiecare săptămână. Totuși, e bine să știi că ai unde să apelezi cu întrebări. Noi încercăm să răspundem cât mai repede și să fim clari cu ce este și ce nu este inclus în achiziție. Celelalte branduri au de obicei call-center și o rețea de dealeri, ceea ce poate fi de folos într-o urgență. Ce beneficiu contează mai mult pentru tine, depinde de câtă încredere ai în propria instalație.
O ultimă considerație înainte să apeși cumpără
Înainte de a da click pe butonul de comandă, parcurge odată lista: se potrivește bateria ca tensiune și putere cu echipamentul tău? Ai deja cablurile și siguranțele? Știi unde va sta cutia, într-un loc uscat și ventilat? Dacă la aceste trei întrebări răspunzi pozitiv, atunci ești bine. În cazul ăsta, GSIKE 300Ah este o alegere excelentă pentru cabanele și rulotele din România, în 2026.
De ce comparăm, în loc să ne lăudăm singuri
Mulți comercianți scriu doar despre propriul produs și uită concurența. E comod, dar nu te ajută pe tine ca și cumpărător. De aceea punem numele cunoscute pe masă, chiar dacă sunt mai scumpe. Fiind sinceri cu ce fac ele bine, poți face singur echilibrarea. Noi credem că prețul și greutatea noastră rămân destul de atractive și după aceea.
Povesti reale cu rulote din România
Din feedback și recenzii auzim mereu povești asemănătoare: un cuplu care călătorește vara și nu mai rămâne fără baterie, un locatar pe o casă plutitoare care își acoperă tot anul cu panouri și un singur 300Ah, o căsuță de grădină care e luminată seara fără rețea. Acestea sunt situațiile pentru care e construit produsul. Dacă ți se aseamănă, știi că ești pe drumul cel bun.
Ce ne-ar plăcea să îmbunătățim la baterie
Nimic nu e perfect, și nici GSIKE 300Ah nu ar putea fi îmbunătățit la câteva capitole. Ne-ar plăcea, de pildă, să existe un monitor Bluetooth în cutie, ca să citești nivelul direct pe telefon. Și am vrea să primești două cabluri de acumulator cu cutia, ca să nu mai faci o comandă separată. Dar la prețul actual, acele dorințe nu cântăresc mai mult decât ceea ce bateria oferă deja.
Verdictul final despre cele trei branduri
După tot acest articol, verdictul e simplu: dacă vrei valoare pură, greutate mică și cea mai multă energie pe euro, GSIKE este cea mai bună alegere în 2026. Dacă vrei un brand consacrat cu un ecosistem larg, LiTime și Renogy sunt opțiuni excelente. Ambele tipuri de companii au rostul lor, și sperăm ca această prezentare să te ajute să alegi ce se potrivește proiectului tău.
De ce merită să mai aștepți bateria potrivită
Auzim des oameni care cumpără pe moment, apoi își dau seama mai târziu că au luat modelul greșit. De aceea îți recomandăm să mai citești, să pui specificațiile pe masă și să comanzi doar când ești lămurit. Câteva zile în plus de citit nu înseamnă nimic față de anii de plăcere a unei alegeri corecte. Blogurile și pagina noastră de produs există tocmai ca să scurteze acea perioadă.
Un mulțumire pentru cititor
Mulțumim că ai citit această comparație directă. Sperăm că ți-am făcut mai ușor să vezi diferența dintre GSIKE, LiTime și Renogy. Indiferent pe care îl alegi, îți dorim succes cu instalația ta. Dacă ai o întrebare despre vreo specificație, ne auzim cu drag.
Apreciem că îți iei timp să compari trei nume înainte să cumperi. Aceeași grijă se întoarce în ani de plăcere cu achiziția ta.
Îți dorim o experiență plăcută cu noua ta instalație și sperăm că această comparație ți-a dat siguranța de care aveai nevoie.
Mult succes cu alegerea pe care o vei face!
Ne bucurăm că ai fost atent la detalii înainte să cumperi. O astfel de atitudine face de obicei diferența dintre o experiență bună și o regretată.
Până la urmă, cea mai bună alegere este cea cu care trăiești liniștit în anii ce urmează. Noi sperăm că ți-am oferit faptele ca să o poți lua pe aceea.
Succes la cumpărături!
Îți mulțumim pentru încrederea acordată!
Cu respectul nostru pentru alegerea ta bine documentată.
Multă energie să ai!
Toate cele bune din partea echipei noastre.
Mult succes cu toate!
Toate bune.
Numai bine!
Multă lumină ai în instalație!
O zi bună să ai!
Numai bine și spor!
Întrebări frecvente
Verdict final: GSIKE 12.8V 300Ah (314Ah) = 4019.2Wh, 100A continuu / plafon 1280W, impuls 400A, 6000 cicluri la 80% DoD, IP65, BMS 100A, 26kg. La 369.99 EUR în loc de 470.00 EUR, livrare gratuită în România, retur de 30 de zile și garanție de 3 ani.
Tabela preia valorile din manual și de pe placă; în caz de divergență prevalează fișa tehnică. Atenție: capacitate mare, dar plafonul continuu este 1280W/100A. Înainte de instalare verificați 540 mm lungime, 283 mm adâncime, 275 mm înălțime și 26 kg, deoarece formatul mare cere un loc ferm și aerisit; bateria nu este invertor și nu livrează 220V singură, astfel încât adăugați un invertor hibrid sau cu undă pură separat. Celulele 314Ah dau rezervă de energie, iar BMS 100A limitează încărcarea și descărcarea și oprește ramura la suprasarcină, descărcare profundă, supracurent, supraîncălzire sau scurtcircuit. Sistemul de management al bateriei monitorizează fiecare celulă și deconectează la supratensiune, descărcare profundă, supracurent, supraîncălzire și scurtcircuit. La 12,8V, 100A înseamnă aproximativ 1280W continuu. Acesta este motivul pentru care capacitatea mare nu oferă o putere mai mare — BMS-ul împărtășește aceeași limită de curent a familiei. Dacă planificați mai mult de 1280W în mod continuu, trebuie fie să puneți unități în paralel, fie să alegeți o clasă de tensiune mai mare. BMS-ul balansează celulele în timp, astfel încât toate să lucreze la fel și durata de viață să fie mai lungă. Din ce în ce mai mulți oameni aleg acum 12V pentru că este simplu, ieftin de pornit și compatibil cu tot echipamentul 12V existent. GSIKE 300Ah aduce multă energie într-o singură unitate, ca să evitați o grămadă de baterii mici. Combinat cu 6000 cicluri și un preț mic per Wh, calculul devine favorabil în timp. Pentru condițiile românești contează și greutatea redusă — este mult mai ușor să duci o singură cutie de 26 kg sub patrul rulotei decât un rack de plumb. Auzim și că prețul se simte bine: comparativ cu brandurile cunoscute din aceeași clasă, 369,99 euro se simt drept o afacere pentru energia pe care o primiți. Amintiți-vă însă că trebuie să includeți în buget total și cablurile, regulatorul și invertorul — acelea nu vin în cutie. Nu. Este o baterie de consum și stocare. Curentul de vârf de 400 A este doar pentru o secundă, deci nu e construită pentru a porni un motor de pornire. Legătura invertorului la rețea și la generator are o procedură și o ordine precisă de conectare. Opriți și securizați întâi ramurile de intrare, apoi conectați bateria, panoul și circuitul de curent alternativ, iar la final setați profilul de încărcare și parametrii. În lipsa rețelei și în modul de rezervă, verificați puritatea undeie de ieșire și timpul de comutare; electronica sensibilă, calculatoarele și echipamentul de rețea cer o undă stabilă, fără oscilații. Lăsați toate lucrurile verificate de un electrician calificat dacă nu dețineți competența. Reguli de siguranță într-o instalație izolată: nu lucrați niciodată sub tensiune, protejați fiecare ramură împotriva scurtcircuitului și a scânteilor, protejați bateria de suprasarcină și descărcare profundă și nu depășiți limita continuă de ieșire. Unda sinusoidală pură protejează electronica sensibilă, dar nu înlocuiește dimensionarea corectă a cablurilor și a siguranțelor. Dacă nu sunteți sigur de legătură sau de profilul bateriei, apelați la un instalator calificat; o instalație greșită pune în pericol echipamentul și siguranța.
Tabela compară energia, curentul continuu, ciclurile și greutatea; prețurile din octombrie 2026 sunt aproximative. Așezați bateria vertical pe o suprafață uscată și solidă. Folosiți papuci de cablu M8 cu secțiunea potrivită curentului pe care îl trageți — la 100A, cablurile trebuie să fie groase și cât mai scurte pentru a evita căderea de tensiune. Conectați mai întâi minusul, apoi plusul, și puneți o siguranță aproape de borne. Așteptați să încărcați banca complet după ce s-a echilibrat de la prima conectare. Nu o montați unde stă tot timpul în ploaie, chiar dacă IP65 suportă mult umezeală. Mulți se întreabă dacă 300Ah nu e prea mare pentru nevoile lor, sau dimpotrivă prea mic. Răspunsul depinde aproape întotdeauna de câte zile vreți să stați independent de rețea. Pentru o cabană obișnuită cu lumină, frigider și pompă de apă, o singură unitate este mai mult decât suficientă pentru un weekend întreg. Dacă planificați o săptămână departe de rețea, sau alimentați aparate mai mari, este adesea înțelept să planificați de la început pentru două unități. Pentru a face lucrurile simple: 12,8V tensiune nominală, 314Ah capacitate reală, 4019,2Wh energie, 100A BMS, 1280W putere continuă, 400 A vârf pentru o secundă, 6000 cicluri, carcasă IP65, conexiuni M8 și 26 kg greutate. Acestea sunt cifrele pe care le susținem. Prețul este 369,99 euro față de 470,00 euro, cu livrare gratuită în România și 30 de zile de retur. Dacă aveți nevoie de mai mult, puteți extinde până la 64,3 kWh. La proiectarea unui sistem izolat sau hibrid, punctul de plecare este consumul real zilnic: notați toate aparatele permanente și de pornire, puterea nominală și timpul de funcționare, apoi întocmiți un buget energetic zilnic în Wh. Abia după aceea alegeți invertorul, câmpul solar și bateria; procedura inversă, în care se cumpără întâi echipamentul și se caută încărcarea după, duce la subdimensionare sau la costuri inutil de mari. Locuințele din rulote, căsuțe de țară și ateliere au profiluri de încărcare diferite, astfel încât o recomandare generică pentru frigider, pompă sau aer condiționat este întotdeauna individuală. Wi-Fi și monitorizarea permit urmărirea tensiunii, puterii, curentului de încărcare și stării bateriei direct pe telefon sau calculator. Aplicația arată câștigul zilnic, consumul și istoricul, permițând depistarea suprasarcinii sau a unei celule defecte înainte de avarie. Funcționarea fără baterie în timpul zilei este practică pe soare puternic, dar noaptea și în rezerva continuă este necesar grupul de baterii; monitorizarea ajută să distingeți când sistemul merge doar de pe panou și când de pe baterie.
Tabela arată autonomia aproximativă fără pierderi; plafonul continuu rămâne 1280W, temperatura și DoD o reduc în practică. Un singur pachet GSIKE 12,8V 300Ah LiFePO4 cu conexiuni M8, manual și documentație de garanție. Cablurile, invertorul și regulatorul solar nu sunt incluse — le alegeți pe baza instalației dumneavoastră. Pachetul cântărește 27 kg brut, deci planificați să-l despachetați cu două persoane. Unii întreabă dacă pot refolosi cablurile și siguranțele de la vechea instalație de plumb. Adesea da — dar verificați ca secțiunea să fie într-adevăr calculată pentru 100A. Instalațiile vechi de plumb trăgeau adesea mai puțin curent, deci cablurile pot fi prea subțiri. Dacă aveți dubii, măsurați și înlocuiți conducta principală cu 50–70 mm². Înțelegem că mulți se întreabă cum ajunge o baterie atât de grea până la dumneavoastră. Pachetul este expediat cu curier obișnuit, este bine ambalat și cântărește 27 kg brut. Termenul este de 1–3 zile de procesare și 2–7 zile de transport în România. Dacă sosește deteriorat, faceți fotografii și contactați-ne, iar noi rezolvăm. Dacă nu sunteți mulțumit, aveți 30 de zile în care vă puteți răzgândi. Regulatorul MPPT este inima încărcării solare: urmărește punctul de putere maximă al panourilor și ajustează tensiunea astfel încât bateria să primească cât mai multă energie. Important de comparat nu doar curentul total al regulatorului, ci și gama de tensiune a panoului și puterea admisibilă a modulelor; un MPPT subdimensionat nu strică, dar limitează valorificarea câmpului. Pentru funcționare eficientă, legați panourile în configurația corectă, serie sau paralel, astfel încât tensiunea de lucru să cadă în gama regulatorului, respectând izolația și siguranțele pe partea solară. Întreținerea prelungește viața utilă a echipamentului: verificați regulat strângerea bornelor, curățenia ventilației și răcirea, într-un loc uscat și aerisit, fără umezeală și praf. Urmăriți tensiunea de încărcare și eventuala încălzire a celulelor, iar după câțiva ani confirmați starea bateriei și etanșeitatea legăturilor. Evitați mediul cu umiditate ridicată, praf sau risc de îngheț; respectați temperaturile de lucru și de depozitare indicate în manual.
Depozit 12,8V de capacitate mare; secțiunea explică plafonul continuu, extinderea și încărcarea. Bateria este evaluată cu 4,9 din 5 de 18 cumpărători verificați. Cele 18 evaluări originale sunt preluate textual în datele structurate de pe această pagină, ca să vedeți feedback real de la oameni care au folosit-o în rulote, la cabană și în instalații solare. Unii iau în calcul trei bucăți de 100Ah în loc de unul de 300Ah. Funcționează și asta, și vă oferă flexibilitatea de a pune cutiile în locuri diferite. În schimb, trebuie să le conectați între ele, să urmăriți mai multe unități și să le ridicați pe fiecare. Un singur 300Ah este mai ușor de instalat, ocupă mai puțin spațiu total și cântărește mai puțin de trei bucăți de 100Ah la un loc. Pentru majoritatea, o singură cutie mare este calea cea mai simplă. Vrem să fim clari: aceasta este o stocare DC. Pentru 230V curent alternativ, aveți nevoie de un invertor propriu. Pentru a încărca cu panouri solare, aveți nevoie de un regulator propriu. Bateria face un singur lucru excepțional de bine — stochează 4019,2Wh de curent continuu în siguranță, și asta timp de multe cicluri. Folosiți-o ca inima sistemului, nu ca întregul sistem. Bateria formează rezerva pentru zilele înnorate și funcționarea nocturnă. Capacitatea sa se alege în funcție de consumul zilnic și de numărul de zile de autonomie dorit, respectând adâncimea de descărcare a chimiei sistemului. Acumulatoarele plumb-acid cer o adâncime mai mică și reîncărcări mai dese; cele LiFePO4 acceptă cicluri mai profunde. Independent de chimie, îngrijiți tensiunea egală a celulelor, profilul corect de încărcare și dimensionarea curentului, deoarece un profil incompatibil scurtează viața utilă mai mult decât ciclurile în sine. Când comparați modelele, egalați aceeași clasă: puterea continuă în kW, vârful de pornire, curentul și gama MPPT, puterea solară admisibilă, tensiunea de intrare a bateriei, numărul de ieșiri și modul de conectare a Wi-Fi-ului. Numele anunțului poate să nu corespundă puterii continue reale, de aceea citiți tabelul manualului și plăcuța cu caracteristicile. Un model mai ieftin cu MPPT mai mic sau fără monitorizare se poate comporta mai prost sub încărcare reală, astfel încât valoarea totală depinde de suma parametrilor, nu de sloganul publicitar.
Parametri conform fișei tehnice; în caz de divergență prevalează manualul. Livrăm gratuit în România în 1–3 zile lucrătoare de procesare și 2–7 zile de transport. Aveți la dispoziție 30 de zile de la primire pentru a vă răzgândi. TVA-ul și taxele vamale inițiale nu se returnează la retur. Din feedback vedem că mulți sunt surprinși de cât de ușoară este cutia pentru atâta energie. Mulți se așteptaseră ca aproape patru kilowați-oră să cântărească mai mult. Alții apreciază că tensiunea rămâne stabilă și că frigiderul nu se oprește când invertorul e sub sarcină. Acestea sunt relatări care valorează mai mult decât propriile noastre afirmații. Cu 3840Wh energie utilă, oferă aproximativ 38 de ore la 100W, 12,8 ore la 300W și 7,7 ore la 500W. Păstrați orice sarcină continuă sub 1280W. Cablurile și siguranțele sunt adesea subestimate, dar reprezintă o parte decisivă a unei instalații sigure. La tensiunea joasă a bateriei, curentul este ridicat, astfel încât conductoarele trebuie să fie scurte, groase și dimensionate după curent și lungime, pentru ca pierderile de tensiune și încălzirea să rămână în limite normale. La fiecare limită de siguranță (baterie, panou, ieșire) folosiți o siguranță bine dimensionată și întrerupătoare de izolare; un cablu prost dimensionat se poate încălzi, iar siguranța protejează împotriva scurtcircuitului și a incendiului. Disponibilitatea europeană și logistica influențează rapiditatea livrării și condițiile de retur. Confirmați locația depozitului, termenul estimat de livrare, regulile de returnare și disponibilitatea pieselor și a suportului înainte de cumpărare. Prețurile în EUR pot fi afișate fără taxe ascunse, dar prețul final, taxele vamale și impozitele locale sunt întotdeauna confirmate de coșul de cumpărături. Condițiile de garanție și posibilitatea de asistență cântăresc mai mult decât un singur eticheț de reducere.
În rulotă rezerva de 4019,2Wh alimentează frigiderul și electronica; plafon continuu 1280W. Un singur acumulator LiFePO4 de 300Ah care livrează 314Ah / 4019,2Wh de energie continuă de la bornele de 12,8V. Este construit pentru a înlocui șase acumulatori plumb-acid de 12V 100Ah, cântărește doar 26 kg și se potrivește în rulotă, în camera tehnică sau în căsuța de grădină. Prețul este 369,99 euro 470,00 euro , iar livrarea în România este gratuită, cu drept de returnare în 30 de zile.
Rezervă pentru lumini, pompe și frigider; BMS 100A protejează de suprasarcină. Este important să înțelegeți exact ce este și ce nu este acest produs. Bateria GSIKE 12,8V 300Ah este o baterie de stocare , nu un invertor. Nu are încărcător solar integrat, nu scoate 230V și nu are treaptă de putere. Stochează curent continuu (DC) de la panourile solare, de la redresor sau de la alternator — abia apoi conectați un invertor extern care se potrivește nevoilor dumneavoastră de 12,8V. Când vorbim despre putere în această pagină, ne referim la puterea continuă DC permisă de BMS-ul de 100A, nu la prize de 230V.
Căsuța trece noaptea cu capacitatea mare; profil 14,4V CC/CV. Pentru cumpărătorii români, trei caracteristici fac acest produs diferit: o capacitate reală a celulelor de 314Ah, o greutate foarte mică de 26 kg în ciuda a aproape patru kilowați-oră, și un preț care vă aduce mai multă energie per euro decât majoritatea brandurilor cunoscute. În restul paginii parcurgem fiecare cifră, astfel încât să le puteți verifica împotriva instalației dumneavoastră, nu să le luați pe incredere.
Bateria în dulap; verificați 540×283×275 mm înainte de montaj. Tabelul de mai jos adună toate datele de bază ale exact acestui model. Nu schimbăm cifrele și nu amestecăm modele de 24V sau 48V. Toate valorile sunt pentru acest singur acumulator de 12,8 volți.
Celule 314Ah cu rezervă, serie compatibilă, 6000 cicluri. Aceasta este întrebarea pe care o auzim cel mai des. Pagina de marcă și imaginea de vânzare folosesc «300Ah», în timp ce celulele din interior sunt evaluate la 314Ah . Dacă înmulțiți 12,8V cu 314Ah, obțineți 4019,2Wh . Dacă luați numele de clasă mai conservator de 300Ah, ajungeți în jur de 3840Wh. Ambele cifre sunt corecte — fiecare servește unui scop diferit. Pentru calculele de autonomie din această pagină folosim 3840Wh, ca să nu planificați prea optimist.
Borne M8, cabluri scurte și masive, siguranță conform curentului. Diferența dintre energie și putere este esențială. Faptul că bateria are de trei ori mai multă energie decât sora ei de 100Ah nu înseamnă că puteți scoate de trei ori mai multă putere în același timp. Întreaga familie de 12V împărtășește același BMS de 100A, deci limita continuă rămâne în jur de 1280W la 12,8V. Capacitatea mai mare vă dă autonomie mai lungă, nu performanță de vârf mai mare. Aceasta este una dintre cele mai frecvente neînțelegeri de pe piață și vrem să fim foarte clari cu ea.
IP65 protejează de praf și stropi, nu de ploaia exterioară permanentă. Pe aceeași magistrală de 12V, o singură GSIKE 300Ah corespunde cu aproximativ șase bucăți de 12V 100Ah plumb. Un acumulator plumb poate folosi doar jumătate din capacitate înainte să se deterioreze, în timp ce LiFePO4 folosește 95–100 % fără probleme. La greutate și spațiu, lithium câștigă clar, iar scăpați de acid, întreținere și umplere periodică cu apă distilată.
Autonomie lungă pentru lumini și electronică; încălzitor doar scurt până la 1280W. În practică, asta înseamnă că înlocuiți un întreg rack de acumulatori plumb care trebuia ventilat și atent verificat, cu o singură cutie de 26 kg pe care o așezați undeva la uscat. Pe o perioadă de zece ani, economisiți spațiu, greutate și mai multe runde de înlocuire.
Cu 3840Wh energie utilă, oferă aproximativ 38 de ore la 100W, 12,8 ore la 300W și 7,7 ore la 500W. Păstrați orice sarcină continuă sub 1280W. Împărțiți capacitatea la consumul dumneavoastră. Țineți cont că orice sarcină continuă trebuie să rămână la sau sub 1280W. Tabelul de mai jos este un punct de plecare — măsurați-vă mereu consumul real înainte de a cumpăra.
Eticheta spune 300Ah, în timp ce celulele sunt evaluate la 314Ah. 12,8V × 314Ah face 4019,2Wh. Ambele sunt corecte; noi calculăm conservator cu 3840Wh. Observați că un frigider nu merge la putere maximă tot timpul — compresorul pornește și se oprește periodic. De aceea autonomia reală este adesea mai lungă decât sugerează tabelul, mai ales la sarcină intermitentă. Pentru motoare continue și încălzire, tabelul este însă destul de precis.
Nu. Este o baterie de consum și stocare. Curentul de vârf de 400 A este doar pentru o secundă, deci nu e construită pentru a porni un motor de pornire. Bateria se încarcă cu o curbă uzuală CC/CV LiFePO4, cu 14,4V ±0,2V ca tensiune finală. Recomandăm un curent de încărcare de aproximativ 40A pentru a proteja celulele, deși BMS-ul permite până la 100A. Majoritatea regulatoarelor solare moderne au un profil separat LiFePO4 pe care îl alegeți direct din meniu. Temperatura de funcționare la descărcare este de aproximativ −20 °C până la 60 °C, dar evitați încărcarea sub zero grade. Carcasa IP65 suportă camere tehnice umede și pivnițe, dar nu trebuie să stea afară în ploaie și ninsoare tot anul.
Maximum 4P4S, adică 16 unități = 64,3 kWh. Folosiți unități identice, aceeași vârstă și un nivel similar de încărcare când formați banca. Dacă construiți o instalație mai mare, puteți pune mai multe unități în cascadă. Configurația maximă este 4P4S : patru șiruri paralele în serie cu patru unități = 16 unități, adică 51,2V și 1256Ah — în total 64,3 kWh. Folosiți întotdeauna unități de aceeași vârstă, același nivel de încărcare și temperatură atunci când formați o bancă. Nu conectați unități cu diferență mai mare de câteva luni, și lăsați banca finită să se echilibreze o zi înainte de a o încărca complet.
Da. Această baterie oferă doar tensiune continuă. Pentru prize de 230V, aveți nevoie de un invertor 12V separat, dimensionat la sarcina dumneavoastră. O bancă de 12V construită pe 300Ah lasă frigiderul, ventilația și încărcătoarele să meargă mai multe zile fără priză. Cu doar 26 kg, se potrivește sub pat fără să dezechilibreze greutatea totală. Multe rulote au deja o instalație de 12V, iar dumneavoastră puteți înlocui vechea baterie plumb fără să schimbați restul sistemului.
Prețul este 369,99 euro, redus de la prețul recomandat de 470,00 euro. Livrarea în România este inclusă și aveți 30 de zile de retur. Conectată la o soluție hibridă uzuală de 12V, acoperă sarcina de bază într-o casă — router, LED, frigider — pe timpul nopții. Se potrivește acolo unde doriți să începeți mic, dar să vă extindeți ulterior. Mulți adaugă unități suplimentare în timp ce cumpără mai multe panouri solare.
La descărcare suportă până la −20 °C, dar încărcarea sub zero grade este nerecomandată. Păstrați-o ferită de îngheț pe timpul iernii. IP65 și bornele M8 suportă un compartiment motor umed. Folosiți-o pentru consum, nu ca baterie de pornire, și amintiți-vă că puterea continuă se oprește la 1280W. Ideală pentru lumină, lumini de pescuit și electronică la bord.
Aproximativ 6000 cicluri la 80 % adâncime de descărcare, și în jur de 5000+ la descărcare profundă completă. La cabana fără rețea, acoperă lumina, pompa de apă și electronica simplă. 6000 cicluri înseamnă că vă însoțește mulți ani. În căsuța de grădină, funcționează ca o alternativă silențioasă și curată la un generator pe benzină.
Conexiuni M8 cu șurub. Folosiți papuci de cablu asortați și o siguranță aproape de borne, sigur la 100A curent continuu. La o pană de curent, menține importantele pornite timp de multe ore. Conectați un invertor de 12V când aveți nevoie de 230V pentru anumite dispozitive. Pentru majoritatea, menține routerul, lumina și frigiderul prin toată noaptea.
Nu. Primiți bateria, manualul și documentația. Cablurile, regulatorul și invertorul le alegeți pe baza instalației. În climatul românesc, iernile sunt uneori geroase, dar mai blânde decât în Scandinavia. Celulele LiFePO4 suportă bine frigul la descărcare, dar curba de încărcare trebuie setată la 14,4V, astfel încât celulele să se încarce complet chiar și pe vreme mai rece. Păstrați bateria ideal într-un loc ferit de îngheț pe timpul iernii și evitați încărcarea direct sub zero grade. Pentru cabane și căsuțe de grădină departe de oraș, 4019,2Wh oferă suficientă energie pentru lumină și pompă peste un întreg weekend, iar cu panouri pe acoperiș sunteți aproape complet independenți vara.
Cablurile și siguranțele sunt adesea subestimate, dar reprezintă o parte decisivă a unei instalații sigure. La tensiunea joasă a bateriei, curentul este ridicat, astfel încât conductoarele trebuie să fie scurte, groase și dimensionate după curent și lungime, pentru ca pierderile de tensiune și încălzirea să rămână în limite normale. La fiecare limită de siguranță (baterie, panou, ieșire) folosiți o siguranță bine dimensionată și întrerupătoare de izolare; un cablu prost dimensionat se poate încălzi, iar siguranța protejează împotriva scurtcircuitului și a incendiului.
Legătura invertorului la rețea și la generator are o procedură și o ordine precisă de conectare. Opriți și securizați întâi ramurile de intrare, apoi conectați bateria, panoul și circuitul de curent alternativ, iar la final setați profilul de încărcare și parametrii. În lipsa rețelei și în modul de rezervă, verificați puritatea undeie de ieșire și timpul de comutare; electronica sensibilă, calculatoarele și echipamentul de rețea cer o undă stabilă, fără oscilații. Lăsați toate lucrurile verificate de un electrician calificat dacă nu dețineți competența.
Wi-Fi și monitorizarea permit urmărirea tensiunii, puterii, curentului de încărcare și stării bateriei direct pe telefon sau calculator. Aplicația arată câștigul zilnic, consumul și istoricul, permițând depistarea suprasarcinii sau a unei celule defecte înainte de avarie. Funcționarea fără baterie în timpul zilei este practică pe soare puternic, dar noaptea și în rezerva continuă este necesar grupul de baterii; monitorizarea ajută să distingeți când sistemul merge doar de pe panou și când de pe baterie.
Întreținerea prelungește viața utilă a echipamentului: verificați regulat strângerea bornelor, curățenia ventilației și răcirea, într-un loc uscat și aerisit, fără umezeală și praf. Urmăriți tensiunea de încărcare și eventuala încălzire a celulelor, iar după câțiva ani confirmați starea bateriei și etanșeitatea legăturilor. Evitați mediul cu umiditate ridicată, praf sau risc de îngheț; respectați temperaturile de lucru și de depozitare indicate în manual.
Când comparați modelele, egalați aceeași clasă: puterea continuă în kW, vârful de pornire, curentul și gama MPPT, puterea solară admisibilă, tensiunea de intrare a bateriei, numărul de ieșiri și modul de conectare a Wi-Fi-ului. Numele anunțului poate să nu corespundă puterii continue reale, de aceea citiți tabelul manualului și plăcuța cu caracteristicile. Un model mai ieftin cu MPPT mai mic sau fără monitorizare se poate comporta mai prost sub încărcare reală, astfel încât valoarea totală depinde de suma parametrilor, nu de sloganul publicitar.
Disponibilitatea europeană și logistica influențează rapiditatea livrării și condițiile de retur. Confirmați locația depozitului, termenul estimat de livrare, regulile de returnare și disponibilitatea pieselor și a suportului înainte de cumpărare. Prețurile în EUR pot fi afișate fără taxe ascunse, dar prețul final, taxele vamale și impozitele locale sunt întotdeauna confirmate de coșul de cumpărături. Condițiile de garanție și posibilitatea de asistență cântăresc mai mult decât un singur eticheț de reducere.
Reguli de siguranță într-o instalație izolată: nu lucrați niciodată sub tensiune, protejați fiecare ramură împotriva scurtcircuitului și a scânteilor, protejați bateria de suprasarcină și descărcare profundă și nu depășiți limita continuă de ieșire. Unda sinusoidală pură protejează electronica sensibilă, dar nu înlocuiește dimensionarea corectă a cablurilor și a siguranțelor. Dacă nu sunteți sigur de legătură sau de profilul bateriei, apelați la un instalator calificat; o instalație greșită pune în pericol echipamentul și siguranța.
La proiectarea unui sistem izolat sau hibrid, punctul de plecare este consumul real zilnic: notați toate aparatele permanente și de pornire, puterea nominală și timpul de funcționare, apoi întocmiți un buget energetic zilnic în Wh. Abia după aceea alegeți invertorul, câmpul solar și bateria; procedura inversă, în care se cumpără întâi echipamentul și se caută încărcarea după, duce la subdimensionare sau la costuri inutil de mari. Locuințele din rulote, căsuțe de țară și ateliere au profiluri de încărcare diferite, astfel încât o recomandare generică pentru frigider, pompă sau aer condiționat este întotdeauna individuală.
Regulatorul MPPT este inima încărcării solare: urmărește punctul de putere maximă al panourilor și ajustează tensiunea astfel încât bateria să primească cât mai multă energie. Important de comparat nu doar curentul total al regulatorului, ci și gama de tensiune a panoului și puterea admisibilă a modulelor; un MPPT subdimensionat nu strică, dar limitează valorificarea câmpului. Pentru funcționare eficientă, legați panourile în configurația corectă, serie sau paralel, astfel încât tensiunea de lucru să cadă în gama regulatorului, respectând izolația și siguranțele pe partea solară.
Bateria formează rezerva pentru zilele înnorate și funcționarea nocturnă. Capacitatea sa se alege în funcție de consumul zilnic și de numărul de zile de autonomie dorit, respectând adâncimea de descărcare a chimiei sistemului. Acumulatoarele plumb-acid cer o adâncime mai mică și reîncărcări mai dese; cele LiFePO4 acceptă cicluri mai profunde. Independent de chimie, îngrijiți tensiunea egală a celulelor, profilul corect de încărcare și dimensionarea curentului, deoarece un profil incompatibil scurtează viața utilă mai mult decât ciclurile în sine.
Verdict final
Față de LiTime și Renogy se menține GSIKE 300Ah: 4019.2Wh, BMS 100A și 26kg; amintiți-vă că energia mare nu înseamnă putere continuă mare; 369.99 EUR.
Întrebări frecvente
Ce diferențiază în practică GSIKE de LiTime?
GSIKE oferă mai multă energie reală (314Ah / 4019,2Wh), greutate mai mică și preț mai bun. LiTime e un brand cunoscut, dar mai scump pe Wh.
De ce prețul GSIKE este mai mic decât la ceilalți?
Vânzarea directă, fără intermediari, aduce 369,99 euro față de prețul recomandat de 470,00 euro.
Câte cicluri indică Renogy pentru 300Ah?
Aproximativ 5000 la 80 % DoD, deci puțin sub GSIKE și LiTime.
Cât cântărește GSIKE 300Ah față de concurență?
26 kg net, mai ușor decât majoritatea pachetelor de 300Ah din clasă.
Pot pune GSIKE în aceeași bancă cu un alt brand?
Nu recomandăm să amesteci branduri sau vârste diferite în aceeași bancă. Folosește unități identice.
Câtă putere continuă iese dintr-o singură unitate?
1280W la 12,8V, determinat de BMS-ul de 100A.
Cum sunt certificările GSIKE?
CE, RoHS și UN38.3, plus 30 de zile de returnare.
Ce brand e cel mai bun pentru o cabană românească?
După părerea noastră, GSIKE, pentru cea mai multă energie pe euro și greutate redusă.
Am nevoie de un monitor separat de baterie?
Este recomandat, dar BMS-ul protejează și pe cont propriu.
De unde se comandă GSIKE 300Ah în România?
Direct de pe pagina de produs, cu livrare gratuită în România.
Surse și fundamentare
- GSIKE – fișa tehnică 12.8V 300Ah — https://gesike.com/products/gsike-12v-300ah-lifepo4-battery
- LiTime – referință 300Ah — https://www.litime.com
- Renogy – referință 300Ah — https://www.renogy.com
- Battery University – LiFePO4 — https://batteryuniversity.com
- LiFePO4 – prezentare — https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery
- US DOE – stocare solară — https://www.energy.gov/energysaver
Ghiduri și comparații suplimentare
Direct la model: Pagină produs GSIKE 12.8V 300Ah (314Ah) LiFePO4.
GSIKE 12.8V 300Ah la 369.99 EUR (în loc de 470.00 EUR) – livrare gratuită în România, retur de 30 de zile, garanție de 3 ani.
