314 Ah4019.2 Wh100A1280 W6000 cyklusserIP65369.99 EUR

GSIKE kapacitetsguide: 100Ah vs. 300Ah vs. 256V 100Ah

Kapacitetsguide: 100Ah vs. 300Ah (314Ah/4019.2Wh) vs. 256V 100Ah – dimensionering, 1280 W tag og valg af GSIKE.

Se GSIKE 300Ah (369.99 EUR)

Sikkerhed: LiFePO4 går ikke let i termisk runaway, lækker ikke syre og kræver ikke et rum med gasudluftning. IP65 beskytter mod støv og vandsprøjt, men ikke mod nedsænkning i vand; på en båd skal batteriet fastgøres væk fra havvand og beskyttes mod kortslutning med en sikring.

Modulariteten giver mulighed for udvidelse: Hvis behovet overstiger ét batteri på 314Ah, kan du tilføje flere af samme model parallelt eller opbygge en 4P4S-konfiguration med 16 enheder og 64,3 kWh. Du behøver ikke kassere den gamle enhed; systemet kan udvides trinvist.

De finske årstider: Sommeren byder på lange dage med sol, mens vinteren har korte dage, så solcelleanlægget og batterikapaciteten skal dimensioneres til vinterens højeste behov. Hold batteriet varmt inden opladning, undgå dyb afladning, og kontrollér regelmæssigt ladeprofilen, så leverer batteriet på 314Ah pålideligt året rundt.

Når du planlægger en større campingvogn, båd eller hytte med strøm, skal du begynde med det daglige energiforbrug: Beregn hver enheds effekt i watt og driftstimer, omregn til Wh, og sammenlign med den nominelle energi på 4019.2 Wh. Et stort batteri giver strøm hele natten og gennem flere overskyede dage, men BMS på 100A begrænser den kontinuerlige effekt til 1280 W, så strømkrævende apparater, der bruges samtidig, skal dimensioneres særskilt.

LiFePO4-kemi fungerer over et bredt temperaturområde ved afladning, men opladning i kulde kræver forsigtighed: Opladning er tilladt ved 0–50 °C, og opladning under frysepunktet beskadiger cellerne. I den finske vinter skal batteriet holdes varmt før morgenopladning og opbevares ved 50–70 % opladning ved −10 – 50 °C ved længere tids opbevaring. Selvafladningen er kun 2–3 % om måneden.

BMS'en på 100 A er en sikkerhedskomponent: Den begrænser den kontinuerlige lade- og afladningsstrøm, afbryder ved dybdeafladning ved 10 V og beskytter mod overbelastning, overstrøm, overophedning og kortslutning. En puls på 400 A i ét sekund er tilladt til en lille motor, men den skal ikke betragtes som kontinuerlig effekt. En ekstern sikring og afbryder installeres tæt på pluspolen.

Kabling i et 12 V-system kræver tykke ledninger, fordi spændingen er lav, og strømmen er høj; et for tyndt kabel medfører spændingsfald og opvarmning. Vælg tværsnit efter strømstyrke og længde, brug M8-kabelsko, og kontrollér kontaktmodstanden. Ved parallelforbindelse skal ledningerne være lige lange, så strømmen fordeles jævnt.

Solpanelanlægget dimensioneres efter opladningsbehovet: Et batteri på 4019.2 Wh kræver tilstrækkeligt med paneler, men BMS'en accepterer opladning med de anbefalede 40 A, så overskydende effekt går til spilde. CC/CV-profilen på 14,4 V ±0,2 V skal indstilles på opladeren, så cellerne oplades jævnt uden at blive overopladet.

Solpanelanlægget dimensioneres efter opladningsbehovet: Et batteri på 4019.2 Wh kræver tilstrækkeligt med paneler, men BMS'en accepterer opladning med de anbefalede 40 A, så overskydende effekt går til spilde. CC/CV-profilen på 14,4 V ±0,2 V skal indstilles på opladeren, så cellerne oplades jævnt uden at blive overopladet.

Vedligeholdelsesfrihed er en fordel ved LiFePO4: Ingen efterfyldning af vand, ingen udligning og ingen kontrol af syredampe. Efter installation passer batteriet sig selv, når BMS, ladeprofil og kabler er korrekte, hvilket er værdifuldt i en campingvogn og en hytte, hvor servicebesøg er dyre.

Ved beregning af levetidsomkostninger sammenlignes de årlige omkostninger: 6000 cyklusser ved 80 % DoD betyder en levetid på omkring ti år, mens et blybatteri skal udskiftes hvert par år. Forudbetalingen på 369.99 EUR udlignes over levetiden, når man medregner flere blybatterier og vedligeholdelse.

Sikkerhed: LiFePO4 går ikke let i termisk runaway, lækker ikke syre og kræver ikke et rum med gasudluftning. IP65 beskytter mod støv og vandsprøjt, men ikke mod nedsænkning i vand; på en båd skal batteriet fastgøres væk fra havvand og beskyttes mod kortslutning med en sikring.

Modulariteten giver mulighed for udvidelse: Hvis behovet overstiger ét batteri på 314Ah, kan du tilføje flere af samme model parallelt eller opbygge en 4P4S-konfiguration med 16 enheder og 64,3 kWh. Du behøver ikke kassere den gamle enhed; systemet kan udvides trinvist.

De finske årstider: Sommeren byder på lange dage med sol, mens vinteren har korte dage, så solcelleanlægget og batterikapaciteten skal dimensioneres til vinterens højeste behov. Hold batteriet varmt inden opladning, undgå dyb afladning, og kontrollér regelmæssigt ladeprofilen, så leverer batteriet på 314Ah pålideligt året rundt.

Når du planlægger en større campingvogn, båd eller hytte med strøm, skal du begynde med det daglige energiforbrug: Beregn hver enheds effekt i watt og driftstimer, omregn til Wh, og sammenlign med den nominelle energi på 4019.2 Wh. Et stort batteri giver strøm hele natten og gennem flere overskyede dage, men BMS på 100A begrænser den kontinuerlige effekt til 1280 W, så strømkrævende apparater, der bruges samtidig, skal dimensioneres særskilt.

LiFePO4-kemi fungerer over et bredt temperaturområde ved afladning, men opladning i kulde kræver forsigtighed: Opladning er tilladt ved 0–50 °C, og opladning under frysepunktet beskadiger cellerne. I den finske vinter skal batteriet holdes varmt før morgenopladning og opbevares ved 50–70 % opladning ved −10 – 50 °C ved længere tids opbevaring. Selvafladningen er kun 2–3 % om måneden.

LiFePO4-kemi fungerer over et bredt temperaturområde ved afladning, men opladning i kulde kræver forsigtighed: Opladning er tilladt ved 0–50 °C, og opladning under frysepunktet beskadiger cellerne. I den finske vinter skal batteriet holdes varmt før morgenopladning og opbevares ved 50–70 % opladning ved −10 – 50 °C ved længere tids opbevaring. Selvafladningen er kun 2–3 % om måneden.

BMS'en på 100 A er en sikkerhedskomponent: Den begrænser den kontinuerlige lade- og afladningsstrøm, afbryder ved dybdeafladning ved 10 V og beskytter mod overbelastning, overstrøm, overophedning og kortslutning. En puls på 400 A i ét sekund er tilladt til en lille motor, men den skal ikke betragtes som kontinuerlig effekt. En ekstern sikring og afbryder installeres tæt på pluspolen.

Kabling i et 12 V-system kræver tykke ledninger, fordi spændingen er lav, og strømmen er høj; et for tyndt kabel medfører spændingsfald og opvarmning. Vælg tværsnit efter strømstyrke og længde, brug M8-kabelsko, og kontrollér kontaktmodstanden. Ved parallelforbindelse skal ledningerne være lige lange, så strømmen fordeles jævnt.

Solpanelanlægget dimensioneres efter opladningsbehovet: Et batteri på 4019.2 Wh kræver tilstrækkeligt med paneler, men BMS'en accepterer opladning med de anbefalede 40 A, så overskydende effekt går til spilde. CC/CV-profilen på 14,4 V ±0,2 V skal indstilles på opladeren, så cellerne oplades jævnt uden at blive overopladet.

Vedligeholdelsesfrihed er en fordel ved LiFePO4: Ingen efterfyldning af vand, ingen udligning og ingen kontrol af syredampe. Efter installation passer batteriet sig selv, når BMS, ladeprofil og kabler er korrekte, hvilket er værdifuldt i en campingvogn og en hytte, hvor servicebesøg er dyre.

Ved beregning af levetidsomkostninger sammenlignes de årlige omkostninger: 6000 cyklusser ved 80 % DoD betyder en levetid på omkring ti år, mens et blybatteri skal udskiftes hvert par år. Forudbetalingen på 369.99 EUR udlignes over levetiden, når man medregner flere blybatterier og vedligeholdelse.

Sikkerhed: LiFePO4 går ikke let i termisk runaway, lækker ikke syre og kræver ikke et rum med gasudluftning. IP65 beskytter mod støv og vandsprøjt, men ikke mod nedsænkning i vand; på en båd skal batteriet fastgøres væk fra havvand og beskyttes mod kortslutning med en sikring.

Modulariteten giver mulighed for udvidelse: Hvis behovet overstiger ét batteri på 314Ah, kan du tilføje flere af samme model parallelt eller opbygge en 4P4S-konfiguration med 16 enheder og 64,3 kWh. Du behøver ikke kassere den gamle enhed; systemet kan udvides trinvist.

Modulariteten giver mulighed for udvidelse: Hvis behovet overstiger ét batteri på 314Ah, kan du tilføje flere af samme model parallelt eller opbygge en 4P4S-konfiguration med 16 enheder og 64,3 kWh. Du behøver ikke kassere den gamle enhed; systemet kan udvides trinvist.

De finske årstider: Sommeren byder på lange dage med sol, mens vinteren har korte dage, så solcelleanlægget og batterikapaciteten skal dimensioneres til vinterens højeste behov. Hold batteriet varmt inden opladning, undgå dyb afladning, og kontrollér regelmæssigt ladeprofilen, så leverer batteriet på 314Ah pålideligt året rundt.

Når du planlægger en større campingvogn, båd eller hytte med strøm, skal du begynde med det daglige energiforbrug: Beregn hver enheds effekt i watt og driftstimer, omregn til Wh, og sammenlign med den nominelle energi på 4019.2 Wh. Et stort batteri giver strøm hele natten og gennem flere overskyede dage, men BMS på 100A begrænser den kontinuerlige effekt til 1280 W, så strømkrævende apparater, der bruges samtidig, skal dimensioneres særskilt.

LiFePO4-kemi fungerer over et bredt temperaturområde ved afladning, men opladning i kulde kræver forsigtighed: Opladning er tilladt ved 0–50 °C, og opladning under frysepunktet beskadiger cellerne. I den finske vinter skal batteriet holdes varmt før morgenopladning og opbevares ved 50–70 % opladning ved −10 – 50 °C ved længere tids opbevaring. Selvafladningen er kun 2–3 % om måneden.

BMS'en på 100 A er en sikkerhedskomponent: Den begrænser den kontinuerlige lade- og afladningsstrøm, afbryder ved dybdeafladning ved 10 V og beskytter mod overbelastning, overstrøm, overophedning og kortslutning. En puls på 400 A i ét sekund er tilladt til en lille motor, men den skal ikke betragtes som kontinuerlig effekt. En ekstern sikring og afbryder installeres tæt på pluspolen.

Kabling i et 12 V-system kræver tykke ledninger, fordi spændingen er lav, og strømmen er høj; et for tyndt kabel medfører spændingsfald og opvarmning. Vælg tværsnit efter strømstyrke og længde, brug M8-kabelsko, og kontrollér kontaktmodstanden. Ved parallelforbindelse skal ledningerne være lige lange, så strømmen fordeles jævnt.

Solpanelanlægget dimensioneres efter opladningsbehovet: Et batteri på 4019.2 Wh kræver tilstrækkeligt med paneler, men BMS'en accepterer opladning med de anbefalede 40 A, så overskydende effekt går til spilde. CC/CV-profilen på 14,4 V ±0,2 V skal indstilles på opladeren, så cellerne oplades jævnt uden at blive overopladet.

Vedligeholdelsesfrihed er en fordel ved LiFePO4: Ingen efterfyldning af vand, ingen udligning og ingen kontrol af syredampe. Efter installation passer batteriet sig selv, når BMS, ladeprofil og kabler er korrekte, hvilket er værdifuldt i en campingvogn og en hytte, hvor servicebesøg er dyre.

Vedligeholdelsesfrihed er en fordel ved LiFePO4: Ingen efterfyldning af vand, ingen udligning og ingen kontrol af syredampe. Efter installation passer batteriet sig selv, når BMS, ladeprofil og kabler er korrekte, hvilket er værdifuldt i en campingvogn og en hytte, hvor servicebesøg er dyre.

Ved beregning af levetidsomkostninger sammenlignes de årlige omkostninger: 6000 cyklusser ved 80 % DoD betyder en levetid på omkring ti år, mens et blybatteri skal udskiftes hvert par år. Forudbetalingen på 369.99 EUR udlignes over levetiden, når man medregner flere blybatterier og vedligeholdelse.

Sikkerhed: LiFePO4 går ikke let i termisk runaway, lækker ikke syre og kræver ikke et rum med gasudluftning. IP65 beskytter mod støv og vandsprøjt, men ikke mod nedsænkning i vand; på en båd skal batteriet fastgøres væk fra havvand og beskyttes mod kortslutning med en sikring.

Modulariteten giver mulighed for udvidelse: Hvis behovet overstiger ét batteri på 314Ah, kan du tilføje flere af samme model parallelt eller opbygge en 4P4S-konfiguration med 16 enheder og 64,3 kWh. Du behøver ikke kassere den gamle enhed; systemet kan udvides trinvist.

De finske årstider: Sommeren byder på lange dage med sol, mens vinteren har korte dage, så solcelleanlægget og batterikapaciteten skal dimensioneres til vinterens højeste behov. Hold batteriet varmt inden opladning, undgå dyb afladning, og kontrollér regelmæssigt ladeprofilen, så leverer batteriet på 314Ah pålideligt året rundt.

Når du planlægger en større campingvogn, båd eller hytte med strøm, skal du begynde med det daglige energiforbrug: Beregn hver enheds effekt i watt og driftstimer, omregn til Wh, og sammenlign med den nominelle energi på 4019.2 Wh. Et stort batteri giver strøm hele natten og gennem flere overskyede dage, men BMS på 100A begrænser den kontinuerlige effekt til 1280 W, så strømkrævende apparater, der bruges samtidig, skal dimensioneres særskilt.

LiFePO4-kemi fungerer over et bredt temperaturområde ved afladning, men opladning i kulde kræver forsigtighed: Opladning er tilladt ved 0–50 °C, og opladning under frysepunktet beskadiger cellerne. I den finske vinter skal batteriet holdes varmt før morgenopladning og opbevares ved 50–70 % opladning ved −10 – 50 °C ved længere tids opbevaring. Selvafladningen er kun 2–3 % om måneden.

BMS'en på 100 A er en sikkerhedskomponent: Den begrænser den kontinuerlige lade- og afladningsstrøm, afbryder ved dybdeafladning ved 10 V og beskytter mod overbelastning, overstrøm, overophedning og kortslutning. En puls på 400 A i ét sekund er tilladt til en lille motor, men den skal ikke betragtes som kontinuerlig effekt. En ekstern sikring og afbryder installeres tæt på pluspolen.

BMS'en på 100 A er en sikkerhedskomponent: Den begrænser den kontinuerlige lade- og afladningsstrøm, afbryder ved dybdeafladning ved 10 V og beskytter mod overbelastning, overstrøm, overophedning og kortslutning. En puls på 400 A i ét sekund er tilladt til en lille motor, men den skal ikke betragtes som kontinuerlig effekt. En ekstern sikring og afbryder installeres tæt på pluspolen.

Kabling i et 12 V-system kræver tykke ledninger, fordi spændingen er lav, og strømmen er høj; et for tyndt kabel medfører spændingsfald og opvarmning. Vælg tværsnit efter strømstyrke og længde, brug M8-kabelsko, og kontrollér kontaktmodstanden. Ved parallelforbindelse skal ledningerne være lige lange, så strømmen fordeles jævnt.

Solpanelanlægget dimensioneres efter opladningsbehovet: Et batteri på 4019.2 Wh kræver tilstrækkeligt med paneler, men BMS'en accepterer opladning med de anbefalede 40 A, så overskydende effekt går til spilde. CC/CV-profilen på 14,4 V ±0,2 V skal indstilles på opladeren, så cellerne oplades jævnt uden at blive overopladet.

Vedligeholdelsesfrihed er en fordel ved LiFePO4: Ingen efterfyldning af vand, ingen udligning og ingen kontrol af syredampe. Efter installation passer batteriet sig selv, når BMS, ladeprofil og kabler er korrekte, hvilket er værdifuldt i en campingvogn og en hytte, hvor servicebesøg er dyre.

Ved beregning af levetidsomkostninger sammenlignes de årlige omkostninger: 6000 cyklusser ved 80 % DoD betyder en levetid på omkring ti år, mens et blybatteri skal udskiftes hvert par år. Forudbetalingen på 369.99 EUR udlignes over levetiden, når man medregner flere blybatterier og vedligeholdelse.

Sikkerhed: LiFePO4 går ikke let i termisk runaway, lækker ikke syre og kræver ikke et rum med gasudluftning. IP65 beskytter mod støv og vandsprøjt, men ikke mod nedsænkning i vand; på en båd skal batteriet fastgøres væk fra havvand og beskyttes mod kortslutning med en sikring.

Modulariteten giver mulighed for udvidelse: Hvis behovet overstiger ét batteri på 314Ah, kan du tilføje flere af samme model parallelt eller opbygge en 4P4S-konfiguration med 16 enheder og 64,3 kWh. Du behøver ikke kassere den gamle enhed; systemet kan udvides trinvist.

De finske årstider: Sommeren byder på lange dage med sol, mens vinteren har korte dage, så solcelleanlægget og batterikapaciteten skal dimensioneres til vinterens højeste behov. Hold batteriet varmt inden opladning, undgå dyb afladning, og kontrollér regelmæssigt ladeprofilen, så leverer batteriet på 314Ah pålideligt året rundt.

De finske årstider: Sommeren byder på lange dage med sol, mens vinteren har korte dage, så solcelleanlægget og batterikapaciteten skal dimensioneres til vinterens højeste behov. Hold batteriet varmt inden opladning, undgå dyb afladning, og kontrollér regelmæssigt ladeprofilen, så leverer batteriet på 314Ah pålideligt året rundt.

Når du planlægger en større campingvogn, båd eller hytte med strøm, skal du begynde med det daglige energiforbrug: Beregn hver enheds effekt i watt og driftstimer, omregn til Wh, og sammenlign med den nominelle energi på 4019.2 Wh. Et stort batteri giver strøm hele natten og gennem flere overskyede dage, men BMS på 100A begrænser den kontinuerlige effekt til 1280 W, så strømkrævende apparater, der bruges samtidig, skal dimensioneres særskilt.

LiFePO4-kemi fungerer over et bredt temperaturområde ved afladning, men opladning i kulde kræver forsigtighed: Opladning er tilladt ved 0–50 °C, og opladning under frysepunktet beskadiger cellerne. I den finske vinter skal batteriet holdes varmt før morgenopladning og opbevares ved 50–70 % opladning ved −10 – 50 °C ved længere tids opbevaring. Selvafladningen er kun 2–3 % om måneden.

BMS'en på 100 A er en sikkerhedskomponent: Den begrænser den kontinuerlige lade- og afladningsstrøm, afbryder ved dybdeafladning ved 10 V og beskytter mod overbelastning, overstrøm, overophedning og kortslutning. En puls på 400 A i ét sekund er tilladt til en lille motor, men den skal ikke betragtes som kontinuerlig effekt. En ekstern sikring og afbryder installeres tæt på pluspolen.

Kabling i et 12 V-system kræver tykke ledninger, fordi spændingen er lav, og strømmen er høj; et for tyndt kabel medfører spændingsfald og opvarmning. Vælg tværsnit efter strømstyrke og længde, brug M8-kabelsko, og kontrollér kontaktmodstanden. Ved parallelforbindelse skal ledningerne være lige lange, så strømmen fordeles jævnt.

Solpanelanlægget dimensioneres efter opladningsbehovet: Et batteri på 4019.2 Wh kræver tilstrækkeligt med paneler, men BMS'en accepterer opladning med de anbefalede 40 A, så overskydende effekt går til spilde. CC/CV-profilen på 14,4 V ±0,2 V skal indstilles på opladeren, så cellerne oplades jævnt uden at blive overopladet.

Vedligeholdelsesfrihed er en fordel ved LiFePO4: Ingen efterfyldning af vand, ingen udligning og ingen kontrol af syredampe. Efter installation passer batteriet sig selv, når BMS, ladeprofil og kabler er korrekte, hvilket er værdifuldt i en campingvogn og en hytte, hvor servicebesøg er dyre.

Ved beregning af levetidsomkostninger sammenlignes de årlige omkostninger: 6000 cyklusser ved 80 % DoD betyder en levetid på omkring ti år, mens et blybatteri skal udskiftes hvert par år. Forudbetalingen på 369.99 EUR udlignes over levetiden, når man medregner flere blybatterier og vedligeholdelse.

Ved beregning af levetidsomkostninger sammenlignes de årlige omkostninger: 6000 cyklusser ved 80 % DoD betyder en levetid på omkring ti år, mens et blybatteri skal udskiftes hvert par år. Forudbetalingen på 369.99 EUR udlignes over levetiden, når man medregner flere blybatterier og vedligeholdelse.

Sikkerhed: LiFePO4 går ikke let i termisk runaway, lækker ikke syre og kræver ikke et rum med gasudluftning. IP65 beskytter mod støv og vandsprøjt, men ikke mod nedsænkning i vand; på en båd skal batteriet fastgøres væk fra havvand og beskyttes mod kortslutning med en sikring.

Modulariteten giver mulighed for udvidelse: Hvis behovet overstiger ét batteri på 314Ah, kan du tilføje flere af samme model parallelt eller opbygge en 4P4S-konfiguration med 16 enheder og 64,3 kWh. Du behøver ikke kassere den gamle enhed; systemet kan udvides trinvist.

De finske årstider: Sommeren byder på lange dage med sol, mens vinteren har korte dage, så solcelleanlægget og batterikapaciteten skal dimensioneres til vinterens højeste behov. Hold batteriet varmt inden opladning, undgå dyb afladning, og kontrollér regelmæssigt ladeprofilen, så leverer batteriet på 314Ah pålideligt året rundt.

Når du planlægger en større campingvogn, båd eller hytte med strøm, skal du begynde med det daglige energiforbrug: Beregn hver enheds effekt i watt og driftstimer, omregn til Wh, og sammenlign med den nominelle energi på 4019.2 Wh. Et stort batteri giver strøm hele natten og gennem flere overskyede dage, men BMS på 100A begrænser den kontinuerlige effekt til 1280 W, så strømkrævende apparater, der bruges samtidig, skal dimensioneres særskilt.

LiFePO4-kemi fungerer over et bredt temperaturområde ved afladning, men opladning i kulde kræver forsigtighed: Opladning er tilladt ved 0–50 °C, og opladning under frysepunktet beskadiger cellerne. I den finske vinter skal batteriet holdes varmt før morgenopladning og opbevares ved 50–70 % opladning ved −10 – 50 °C ved længere tids opbevaring. Selvafladningen er kun 2–3 % om måneden.

BMS'en på 100 A er en sikkerhedskomponent: Den begrænser den kontinuerlige lade- og afladningsstrøm, afbryder ved dybdeafladning ved 10 V og beskytter mod overbelastning, overstrøm, overophedning og kortslutning. En puls på 400 A i ét sekund er tilladt til en lille motor, men den skal ikke betragtes som kontinuerlig effekt. En ekstern sikring og afbryder installeres tæt på pluspolen.

Kabling i et 12 V-system kræver tykke ledninger, fordi spændingen er lav, og strømmen er høj; et for tyndt kabel medfører spændingsfald og opvarmning. Vælg tværsnit efter strømstyrke og længde, brug M8-kabelsko, og kontrollér kontaktmodstanden. Ved parallelforbindelse skal ledningerne være lige lange, så strømmen fordeles jævnt.

Kabling i et 12 V-system kræver tykke ledninger, fordi spændingen er lav, og strømmen er høj; et for tyndt kabel medfører spændingsfald og opvarmning. Vælg tværsnit efter strømstyrke og længde, brug M8-kabelsko, og kontrollér kontaktmodstanden. Ved parallelforbindelse skal ledningerne være lige lange, så strømmen fordeles jævnt.

Solpanelanlægget dimensioneres efter opladningsbehovet: Et batteri på 4019.2 Wh kræver tilstrækkeligt med paneler, men BMS'en accepterer opladning med de anbefalede 40 A, så overskydende effekt går til spilde. CC/CV-profilen på 14,4 V ±0,2 V skal indstilles på opladeren, så cellerne oplades jævnt uden at blive overopladet.

Vedligeholdelsesfrihed er en fordel ved LiFePO4: Ingen efterfyldning af vand, ingen udligning og ingen kontrol af syredampe. Efter installation passer batteriet sig selv, når BMS, ladeprofil og kabler er korrekte, hvilket er værdifuldt i en campingvogn og en hytte, hvor servicebesøg er dyre.

Ved beregning af levetidsomkostninger sammenlignes de årlige omkostninger: 6000 cyklusser ved 80 % DoD betyder en levetid på omkring ti år, mens et blybatteri skal udskiftes hvert par år. Forudbetalingen på 369.99 EUR udlignes over levetiden, når man medregner flere blybatterier og vedligeholdelse.

Sikkerhed: LiFePO4 går ikke let i termisk runaway, lækker ikke syre og kræver ikke et rum med gasudluftning. IP65 beskytter mod støv og vandsprøjt, men ikke mod nedsænkning i vand; på en båd skal batteriet fastgøres væk fra havvand og beskyttes mod kortslutning med en sikring.

Modulariteten giver mulighed for udvidelse: Hvis behovet overstiger ét batteri på 314Ah, kan du tilføje flere af samme model parallelt eller opbygge en 4P4S-konfiguration med 16 enheder og 64,3 kWh. Du behøver ikke kassere den gamle enhed; systemet kan udvides trinvist.

De finske årstider: Sommeren byder på lange dage med sol, mens vinteren har korte dage, så solcelleanlægget og batterikapaciteten skal dimensioneres til vinterens højeste behov. Hold batteriet varmt inden opladning, undgå dyb afladning, og kontrollér regelmæssigt ladeprofilen, så leverer batteriet på 314Ah pålideligt året rundt.

Når du planlægger en større campingvogn, båd eller hytte med strøm, skal du begynde med det daglige energiforbrug: Beregn hver enheds effekt i watt og driftstimer, omregn til Wh, og sammenlign med den nominelle energi på 4019.2 Wh. Et stort batteri giver strøm hele natten og gennem flere overskyede dage, men BMS på 100A begrænser den kontinuerlige effekt til 1280 W, så strømkrævende apparater, der bruges samtidig, skal dimensioneres særskilt.

{'type': 'h2', 'text': 'Kapacitetsguide: 100Ah vs. 300Ah vs. 256V 100Ah'}

{'type': 'p', 'html': 'Kapacitetsguiden hjælper dig med at vælge den rigtige størrelse: 100Ah til en lille campingvogn, 300Ah (314Ah/4019.2Wh) til en større hytte eller båd og 256V 100Ah til et system med højere spænding. Hvert batteri skal dimensioneres efter det daglige forbrug i Wh.'}

{'type': 'table', 'headers': ['Model', 'Spænding', 'Kapacitet', 'Energi', 'Bedst til'], 'rows': [['GSIKE 100Ah', '12,8 V', '100Ah', '1280 Wh', 'Lille campingvogn'], ['GSIKE 300Ah', '12,8 V', '314Ah', '4019.2 Wh', 'Stor hytte/båd'], ['GSIKE 256V 100Ah', '25,6 V', '100Ah', '2560 Wh', 'Højere spænding']]}

{'type': 'p', 'html': 'Husk, at den store kapacitet på 300Ah ikke øger den kontinuerlige effekt til over 1280 W, fordi BMS er på 100A. Hvis du har brug for mere effekt, kræves en parallelforbindelse eller en model med højere spænding, ikke et større batteri af samme type.'}

{'type': 'callout', 'html': 'Regel: Beregn det daglige Wh-forbrug, vælg kapacitet derefter, og skeln mellem effekt (1280 W) og energi (4019.2 Wh).'}

To batterier parallelt
Parallel
Vægt
Vægt
Montering i skab
Skab
Målebånd
Dimensioner

Endelig vurdering

Den rette kapacitet vælges ud fra det daglige Wh-forbrug; store 314 Ah giver flere timers drift, ikke højere effekt på et tag med 1280 W.

Valg: Dimensionér efter forbruget, ikke det nominelle tal.

Ofte stillede spørgsmål

Hvordan vælger man den rette GSIKE-batteristørrelse til en autocamper?

Det afhænger af dine behov. Hvis du har brug for grundlæggende backup, er 100 Ah tilstrækkeligt. Hvis du vil klare dig flere dage uden strøm fra elnettet, er 300 Ah bedst.

Hvor meget energi leverer GSIKE 300 Ah-batteriet?

Et 300 Ah-batteri leverer ca. 3840-4019 Wh energi, hvilket er nok til at drive køleskab, lys og elektronik i flere timer.

Er GSIKE 100 Ah-batteriet tilstrækkeligt til et sommerhus?

Ja, et 100 Ah-batteri er tilstrækkeligt til grundlæggende backup i et sommerhus. Det leverer ca. 1280 Wh energi, hvilket er nok til at drive lys og små apparater.

Hvad er forskellen på GSIKE 12 V- og 24 V-batterier?

12 V-batteriet er designet til lavere strøm, mens 24 V-batteriet er designet til højere effekt. Valget afhænger af dit system.

Hvad er den forventede levetid for GSIKE 300 Ah-batteriet?

300 Ah-batteriet holder ca. 6000 cyklusser ved 80 % afladningsdybde, hvilket svarer til ca. 16 år ved daglig brug.

Kan jeg parallelforbinde flere GSIKE-batterier?

Ja, du kan parallelforbinde flere batterier. Husk at bruge enheder af samme mærke, med samme alder og samme ladeniveau.

Hvor lang er GSIKE-batteriets levetid?

Batteriet holder ca. 6000 cyklusser ved 80 % afladningsdybde, hvilket svarer til ca. 16 år ved daglig brug.

Er GSIKE 25,6 V 100 Ah-batteriet tilstrækkeligt som hjemmebatteri?

Ja, 25,6 V 100 Ah-batteriet er perfekt som hjemmebatteri, hvor der er behov for højere effekt.

Hvad er den bedste måde at oplade GSIKE-batteriet på?

Brug CC/CV LiFePO4-opladningsindstillingen med en slutspænding på 14,4 V ±0,2 V. Vi anbefaler en ladestrøm på ca. 40 A.

Kan jeg bruge GSIKE-batteriet i en båd?

Ja, batteriet er designet til at kunne modstå fugtige forhold med IP65-beskyttelse, så det egner sig godt til både.

Kilder og baggrundsinformation

  1. GSIKE 300 Ah officiel side (369.99 EUR) — https://gesike.com/products/gsike-12-8v-300ah-lithium-energy-storage-battery-for-solar-power-system
  2. Litime — https://www.litime.com/
  3. Renogy — https://www.renogy.com/
  4. LiFePO4 Wikipedia — https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery

Andre GSIKE-vejledninger og sammenligninger af 12 V 100 Ah LiFePO4-serien

For hele produktet og bestilling: GSIKE 314 Ah produktside – 369.99 EUR (tidligere 470.00 EUR), gratis levering i Finland.

GSIKE 12,8 V 300 Ah LiFePO4 (314 Ah/4019.2 Wh) tilgængeligt for 369.99 EUR (tidligere 470.00 EUR), gratis levering i Finland, 2–7 dage og 30 dages returret.