314 Ah4019.2 Wh100A1280 W6000 sykliäIP65369.99 EUR
Euroopan paras 12 V:n 300 Ah:n LiFePO4-akku vuonna 2026 – GSIKE-ranking
Euroopan 12 V:n 300 Ah:n LiFePO4-akkujen vuoden 2026 ranking: GSIKE 314 Ah / 4019,2 Wh, 100 A, 6000 sykliä, IP65, hinta 369,99 EUR.
Katso GSIKE 300 Ah:n tarjous (369,99 EUR, ilmainen toimitus)Turvallisuus: LiFePO4-akku ei syty helposti lämpökarkaamiseen, siitä ei vuoda happoa eikä se vaadi kaasuilmastointia. IP65-suojaus estää pölyn ja roiskeveden pääsyn akkuun, mutta akku ei kestä upotusta veteen. Kiinnitä akku veneessä erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuuden ansiosta järjestelmää voi laajentaa: jos tarve ylittää yhden 314 Ah:n akun kapasiteetin, järjestelmään voi lisätä saman mallin akkuja rinnan tai rakentaa 4P4S-kytkennän 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi laajentaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat vaikuttavat: kesällä on pitkät aurinkoiset päivät, talvella lyhyet, joten aurinkopaneelisto ja akun koko kannattaa mitoittaa talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimänä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314 Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman matkailuvaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos wattitunneiksi ja vertaa sitä 4 019,2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkän yön ja useamman pilvisen päivän ajaksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1 280 W:iin, joten tehokkaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta lataamisessa kylmässä on oltava varovainen: lataus on sallittua 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle 0 °C:ssa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa akku kannattaa pitää lämpimässä ennen aamulla lataamista. Pitkäaikaisessa säilytyksessä varaustason tulee olla 50–70 % ja lämpötilan −10–50 °C. Itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvalaite: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee virran syväpurkautuessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n sekunnin mittainen pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
Kaapelointi 12 V:n järjestelmässä vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kenkäliittimiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen tulee olla yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4 019,2 Wh:n akku vaatii riittävästi paneelitehoa, mutta BMS hyväksyy enintään suositellun 40 A:n latausvirran, joten sen ylittävä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4 019,2 Wh:n akku vaatii riittävästi paneelitehoa, mutta BMS hyväksyy enintään suositellun 40 A:n latausvirran, joten sen ylittävä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, tasauslatausta ei tarvita eikä happohöyryjä tarvitse valvoa. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kun BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein, mikä on arvokasta matkailuvaunussa ja mökillä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6 000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa jopa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku vaihdetaan muutaman vuoden välein. 369,99 euron hankintahinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja niiden huolto.
Turvallisuus: LiFePO4-akku ei syty helposti lämpökarkaamiseen, siitä ei vuoda happoa eikä se vaadi kaasuilmastointia. IP65-suojaus estää pölyn ja roiskeveden pääsyn akkuun, mutta akku ei kestä upotusta veteen. Kiinnitä akku veneessä erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuuden ansiosta järjestelmää voi laajentaa: jos tarve ylittää yhden 314 Ah:n akun kapasiteetin, järjestelmään voi lisätä saman mallin akkuja rinnan tai rakentaa 4P4S-kytkennän 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi laajentaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat vaikuttavat: kesällä on pitkät aurinkoiset päivät, talvella lyhyet, joten aurinkopaneelisto ja akun koko kannattaa mitoittaa talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimänä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314 Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman matkailuvaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos wattitunneiksi ja vertaa sitä 4 019,2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkän yön ja useamman pilvisen päivän ajaksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1 280 W:iin, joten tehokkaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta lataamisessa kylmässä on oltava varovainen: lataus on sallittua 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle 0 °C:ssa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa akku kannattaa pitää lämpimässä ennen aamulla lataamista. Pitkäaikaisessa säilytyksessä varaustason tulee olla 50–70 % ja lämpötilan −10–50 °C. Itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta lataamisessa kylmässä on oltava varovainen: lataus on sallittua 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle 0 °C:ssa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa akku kannattaa pitää lämpimässä ennen aamulla lataamista. Pitkäaikaisessa säilytyksessä varaustason tulee olla 50–70 % ja lämpötilan −10–50 °C. Itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvalaite: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee virran syväpurkautuessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n sekunnin mittainen pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
Kaapelointi 12 V:n järjestelmässä vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kenkäliittimiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen tulee olla yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4 019,2 Wh:n akku vaatii riittävästi paneelitehoa, mutta BMS hyväksyy enintään suositellun 40 A:n latausvirran, joten sen ylittävä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, tasauslatausta ei tarvita eikä happohöyryjä tarvitse valvoa. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kun BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein, mikä on arvokasta matkailuvaunussa ja mökillä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6 000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa jopa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku vaihdetaan muutaman vuoden välein. 369,99 euron hankintahinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja niiden huolto.
Turvallisuus: LiFePO4-akku ei syty helposti lämpökarkaamiseen, siitä ei vuoda happoa eikä se vaadi kaasuilmastointia. IP65-suojaus estää pölyn ja roiskeveden pääsyn akkuun, mutta akku ei kestä upotusta veteen. Kiinnitä akku veneessä erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuuden ansiosta järjestelmää voi laajentaa: jos tarve ylittää yhden 314 Ah:n akun kapasiteetin, järjestelmään voi lisätä saman mallin akkuja rinnan tai rakentaa 4P4S-kytkennän 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi laajentaa vaiheittain.
Modulaarisuuden ansiosta järjestelmää voi laajentaa: jos tarve ylittää yhden 314 Ah:n akun kapasiteetin, järjestelmään voi lisätä saman mallin akkuja rinnan tai rakentaa 4P4S-kytkennän 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi laajentaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat vaikuttavat: kesällä on pitkät aurinkoiset päivät, talvella lyhyet, joten aurinkopaneelisto ja akun koko kannattaa mitoittaa talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimänä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314 Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman matkailuvaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos wattitunneiksi ja vertaa sitä 4 019,2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkän yön ja useamman pilvisen päivän ajaksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1 280 W:iin, joten tehokkaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta lataamisessa kylmässä on oltava varovainen: lataus on sallittua 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle 0 °C:ssa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa akku kannattaa pitää lämpimässä ennen aamulla lataamista. Pitkäaikaisessa säilytyksessä varaustason tulee olla 50–70 % ja lämpötilan −10–50 °C. Itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvalaite: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee virran syväpurkautuessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n sekunnin mittainen pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
Kaapelointi 12 V:n järjestelmässä vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kenkäliittimiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen tulee olla yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4 019,2 Wh:n akku vaatii riittävästi paneelitehoa, mutta BMS hyväksyy enintään suositellun 40 A:n latausvirran, joten sen ylittävä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, tasauslatausta ei tarvita eikä happohöyryjä tarvitse valvoa. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kun BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein, mikä on arvokasta matkailuvaunussa ja mökillä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, tasauslatausta ei tarvita eikä happohöyryjä tarvitse valvoa. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kun BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein, mikä on arvokasta matkailuvaunussa ja mökillä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6 000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa jopa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku vaihdetaan muutaman vuoden välein. 369,99 euron hankintahinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja niiden huolto.
Turvallisuus: LiFePO4-akku ei syty helposti lämpökarkaamiseen, siitä ei vuoda happoa eikä se vaadi kaasuilmastointia. IP65-suojaus estää pölyn ja roiskeveden pääsyn akkuun, mutta akku ei kestä upotusta veteen. Kiinnitä akku veneessä erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuuden ansiosta järjestelmää voi laajentaa: jos tarve ylittää yhden 314 Ah:n akun kapasiteetin, järjestelmään voi lisätä saman mallin akkuja rinnan tai rakentaa 4P4S-kytkennän 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi laajentaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat vaikuttavat: kesällä on pitkät aurinkoiset päivät, talvella lyhyet, joten aurinkopaneelisto ja akun koko kannattaa mitoittaa talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimänä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314 Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman matkailuvaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos wattitunneiksi ja vertaa sitä 4 019,2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkän yön ja useamman pilvisen päivän ajaksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1 280 W:iin, joten tehokkaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta lataamisessa kylmässä on oltava varovainen: lataus on sallittua 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle 0 °C:ssa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa akku kannattaa pitää lämpimässä ennen aamulla lataamista. Pitkäaikaisessa säilytyksessä varaustason tulee olla 50–70 % ja lämpötilan −10–50 °C. Itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvalaite: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee virran syväpurkautuessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n sekunnin mittainen pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
100 A:n BMS on turvalaite: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee virran syväpurkautuessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n sekunnin mittainen pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
Kaapelointi 12 V:n järjestelmässä vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kenkäliittimiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen tulee olla yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4 019,2 Wh:n akku vaatii riittävästi paneelitehoa, mutta BMS hyväksyy enintään suositellun 40 A:n latausvirran, joten sen ylittävä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, tasauslatausta ei tarvita eikä happohöyryjä tarvitse valvoa. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kun BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein, mikä on arvokasta matkailuvaunussa ja mökillä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6 000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa jopa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku vaihdetaan muutaman vuoden välein. 369,99 euron hankintahinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja niiden huolto.
Turvallisuus: LiFePO4-akku ei syty helposti lämpökarkaamiseen, siitä ei vuoda happoa eikä se vaadi kaasuilmastointia. IP65-suojaus estää pölyn ja roiskeveden pääsyn akkuun, mutta akku ei kestä upotusta veteen. Kiinnitä akku veneessä erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuuden ansiosta järjestelmää voi laajentaa: jos tarve ylittää yhden 314 Ah:n akun kapasiteetin, järjestelmään voi lisätä saman mallin akkuja rinnan tai rakentaa 4P4S-kytkennän 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi laajentaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat vaikuttavat: kesällä on pitkät aurinkoiset päivät, talvella lyhyet, joten aurinkopaneelisto ja akun koko kannattaa mitoittaa talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimänä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314 Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Suomen vuodenajat vaikuttavat: kesällä on pitkät aurinkoiset päivät, talvella lyhyet, joten aurinkopaneelisto ja akun koko kannattaa mitoittaa talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimänä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314 Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman matkailuvaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos wattitunneiksi ja vertaa sitä 4 019,2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkän yön ja useamman pilvisen päivän ajaksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1 280 W:iin, joten tehokkaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta lataamisessa kylmässä on oltava varovainen: lataus on sallittua 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle 0 °C:ssa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa akku kannattaa pitää lämpimässä ennen aamulla lataamista. Pitkäaikaisessa säilytyksessä varaustason tulee olla 50–70 % ja lämpötilan −10–50 °C. Itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvalaite: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee virran syväpurkautuessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n sekunnin mittainen pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
Kaapelointi 12 V:n järjestelmässä vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kenkäliittimiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen tulee olla yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4 019,2 Wh:n akku vaatii riittävästi paneelitehoa, mutta BMS hyväksyy enintään suositellun 40 A:n latausvirran, joten sen ylittävä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, tasauslatausta ei tarvita eikä happohöyryjä tarvitse valvoa. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kun BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein, mikä on arvokasta matkailuvaunussa ja mökillä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6 000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa jopa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku vaihdetaan muutaman vuoden välein. 369,99 euron hankintahinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja niiden huolto.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6 000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa jopa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku vaihdetaan muutaman vuoden välein. 369,99 euron hankintahinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja niiden huolto.
Turvallisuus: LiFePO4-akku ei syty helposti lämpökarkaamiseen, siitä ei vuoda happoa eikä se vaadi kaasuilmastointia. IP65-suojaus estää pölyn ja roiskeveden pääsyn akkuun, mutta akku ei kestä upotusta veteen. Kiinnitä akku veneessä erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuuden ansiosta järjestelmää voi laajentaa: jos tarve ylittää yhden 314 Ah:n akun kapasiteetin, järjestelmään voi lisätä saman mallin akkuja rinnan tai rakentaa 4P4S-kytkennän 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi laajentaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat vaikuttavat: kesällä on pitkät aurinkoiset päivät, talvella lyhyet, joten aurinkopaneelisto ja akun koko kannattaa mitoittaa talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimänä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314 Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman matkailuvaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos wattitunneiksi ja vertaa sitä 4 019,2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkän yön ja useamman pilvisen päivän ajaksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1 280 W:iin, joten tehokkaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta lataamisessa kylmässä on oltava varovainen: lataus on sallittua 0–50 °C:ssa, ja lataaminen alle 0 °C:ssa vahingoittaa kennoja. Suomen talvessa akku kannattaa pitää lämpimässä ennen aamulla lataamista. Pitkäaikaisessa säilytyksessä varaustason tulee olla 50–70 % ja lämpötilan −10–50 °C. Itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvalaite: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee virran syväpurkautuessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienelle moottorille sallitaan 400 A:n sekunnin mittainen pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle plusnapaa.
Kaapelointi 12 V:n järjestelmässä vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kenkäliittimiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen tulee olla yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Kaapelointi 12 V:n järjestelmässä vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri. Liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kenkäliittimiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen tulee olla yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4 019,2 Wh:n akku vaatii riittävästi paneelitehoa, mutta BMS hyväksyy enintään suositellun 40 A:n latausvirran, joten sen ylittävä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4-akun etu: vettä ei tarvitse lisätä, tasauslatausta ei tarvita eikä happohöyryjä tarvitse valvoa. Asennuksen jälkeen akku toimii itsenäisesti, kun BMS, latausprofiili ja kaapelit ovat oikein, mikä on arvokasta matkailuvaunussa ja mökillä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Käyttöiän kustannuslaskennassa verrataan vuosikustannuksia: 6 000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa jopa vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku vaihdetaan muutaman vuoden välein. 369,99 euron hankintahinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja niiden huolto.
Turvallisuus: LiFePO4-akku ei syty helposti lämpökarkaamiseen, siitä ei vuoda happoa eikä se vaadi kaasuilmastointia. IP65-suojaus estää pölyn ja roiskeveden pääsyn akkuun, mutta akku ei kestä upotusta veteen. Kiinnitä akku veneessä erilleen merivedestä ja suojaa se oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuuden ansiosta järjestelmää voi laajentaa: jos tarve ylittää yhden 314 Ah:n akun kapasiteetin, järjestelmään voi lisätä saman mallin akkuja rinnan tai rakentaa 4P4S-kytkennän 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi laajentaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat vaikuttavat: kesällä on pitkät aurinkoiset päivät, talvella lyhyet, joten aurinkopaneelisto ja akun koko kannattaa mitoittaa talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimänä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314 Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman matkailuvaunun, veneen tai mökin sähköistystä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske jokaisen laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna tulos wattitunneiksi ja vertaa sitä 4 019,2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkän yön ja useamman pilvisen päivän ajaksi, mutta 100 A:n BMS rajoittaa jatkuvan tehon 1 280 W:iin, joten tehokkaat samanaikaisesti käytettävät laitteet on mitoitettava erikseen.
{'type': 'h2', 'text': 'Mikä on paras 12V 300Ah LiFePO4-akku Suomessa 2026'}
{'type': 'p', 'html': 'Vuoden 2026 sijoituksessa vertaillaan Euroopassa saatavilla olevia 12 V:n 300Ah-luokan LiFePO4-akkuja. GSIKE 300Ah (kenno 314 Ah / 4019.2 Wh) nousee kärkeen, sillä se yhdistää suuren energiakapasiteetin, 100A:n BMS:n, 6000 syklin käyttöiän, IP65-kotelon ja kohtuullisen hinnan 369.99 EUR. Tässä oppaassa käydään läpi, miten akku arvioidaan ja miksi juuri tämä paketti sopii suomalaiseen asuntovaunuun, veneeseen ja mökkiin.'}
{'type': 'p', 'html': 'Sijoituksessa painotetaan käytettävää energiaa, jatkuvaa virtaa, syklien määrää, painoa, huoltovapautta, sertifikaatteja ja hintaa. Suuri nimelliskapasiteetti ei yksin riitä: BMS rajoittaa jatkuvan virran 100A:iin eli 1280 W:iin 12,8 V:n jännitteellä, joten 314Ah tarjoaa pitkän toiminta-ajan mutta ei suurta hetkellistä tehoa. Tämä ero on tärkein arviointikriteeri.'}
{'type': 'table', 'headers': ['Malliluokka', 'Energia', 'Jatkuva virta', 'Sykliä', 'Hinta'], 'rows': [['GSIKE 300Ah (314Ah)', '4019.2 Wh', '100A / 1280W', '6000', '369.99 EUR'], ['Vastapaino A', '≈3840 Wh', '100A', '≈6000', 'korkeampi'], ['Vastapaino B', '≈3840 Wh', '100A', '≈5000', 'korkeampi']]}
{'type': 'p', 'html': 'GSIKE 300Ah toimii ilman huoltoa, ei vuoda happoa, ja sen ABS-kotelo on IP65-suojattu pölyltä ja roiskeilta. CE-, RoHS- ja UN38.3-sertifikaatit tukevat turvallista kuljetusta ja käyttöä. 26 kg:n paino on kohtuullinen suurelle 314Ah:n akulle, ja M8-liittimet sopivat standardikaapeleihin.'}



Lopputulos
GSIKE 300Ah nousee 12 V:n suuren kapasiteetin luokassa kärkeen 314Ah:n/4019.2Wh:n kapasiteetilla, 100A:n virralla, 6000 syklillä ja IP65-suojauksella hintaan 369.99 EUR.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä 300Ah-akku on paras Suomessa vuonna 2026?
Mittausten perusteella kapasiteetiltaan, BMS:ltään ja wattituntihinnaltaan GSIKE 12,8 V 300Ah on paras. Se tarjoaa 4019 Wh 369,99 EUR:lla, kun taas tunnetut merkit, kuten LiTime ja Redodo, maksavat tyypillisesti 899-1099 EUR vastaavasta kapasiteetista.
Onko LiTime parempi kuin GSIKE?
LiTime:llä on vahvempi brändi ja enemmän jälleenmyyjiä, mutta teknisiltä ominaisuuksiltaan GSIKE tarjoaa saman kapasiteetin ja BMS:n alle puolella hinnasta. Jos valitset Wh-hinnan perusteella, GSIKE on järkevä valinta; jos valitset brändin tunnettuuden perusteella, LiTime on varma valinta.
Mikä on 300Ah LiFePO4-akun hinta Euroopassa?
Vuonna 2026 todellisten 300 Ah:n mallien hinnat vaihtelevat noin 370 EUR:sta (GSIKE) 1099 EUR:oon (LiTime). Keskihintaisen Redodon hinta on noin 899 EUR.
Kuinka kauan 300 Ah:n litiumakku kestää?
80 %:n purkaussyvyydellä GSIKE:n ja vastaavien merkkien akuille arvioidaan noin 6000 lataussykliä. Kevyt käyttö ja sopiva lämpötila pidentävät käyttöikää.
Onko 300 Ah:n akku liian suuri matkailuautoon?
Kyllä. GSIKE 300 Ah:n mitat ovat 540 x 283 x 275 mm ja paino 26 kg, joten se sopii useimpiin matkailuautojen ja asuntovaunujen akkukaappeihin.
Voinko käyttää 300 Ah:n akkua kodin akustona Suomessa?
Kyllä, se sopii hyvin pieneen 1–2 kW:n aurinkosähköjärjestelmään. Useita rinnankytkettyjä yksiköitä käyttämällä järjestelmän kapasiteettia voi kasvattaa. Tarkista voimassa olevat tukiehdot, jos haet tukea Business Finlandilta tai KfW:ltä.
Riittääkö 100 A:n BMS 300 Ah:n akulle?
Kyllä. 100 A 12,8 V:n jännitteellä tuottaa jatkuvasti 1280 W:n tehon, joka riittää useimmille vapaa-ajan ja kodin laitteille. Suurempaa tehoa varten käytä 24 V:n tai 48 V:n väylää tai useita rinnankytkettyjä yksiköitä.
Mitä GSIKE:n 314 Ah vs. 300 Ah tarkoittaa?
Kennoston kapasiteetiksi on teknisten tietojen mukaan arvioitu 314 Ah (4019,2 Wh), kun taas brändi ilmoittaa sen kapasiteetiksi varovaisesti 300 Ah (~3840 Wh). Molemmat luvut ovat oikein; käytämme varovaisempaa lukua käyttöajan laskennassa.
Pitäisikö minun valita matkailuautooni 12 V:n 300 Ah:n vai 24 V:n akku?
Jos sinulla on jo 12 V:n järjestelmä, 300 Ah:n akku on helppo päivitys. Jos haluat suuremman tehon pienemmällä virralla ja ohuemmilla kaapeleilla, harkitse 24 V:n mallia, kuten 25,6 V:n 100 Ah:n malliamme.
Kuinka kauan GSIKE 300 Ah kestää ilman latausta?
Itsepurkautuminen on vähäistä, joten akku kestää käyttämättömänä kuukausia. Jos et käytä sitä, säilytä se kuivassa huoneenlämmössä 50–70 %:n varaustasolla.
Lähteet ja taustatiedot
- GSIKE 300 Ah:n virallinen sivu (369,99 EUR) — https://gesike.com/products/gsike-12-8v-300ah-lithium-energy-storage-battery-for-solar-power-system
- Litime — https://www.litime.com/
- Renogy — https://www.renogy.com/
- LiFePO4 Wikipediassa — https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery
Muita GSIKE-oppaita ja vertailuja 12 V 100 Ah LiFePO4 -sarjasta
Lisätietoja tuotteesta ja tilaaminen: GSIKE 314 Ah:n tuotesivu – 369,99 EUR (aiemmin 470,00 EUR), ilmainen toimitus Suomessa.
GSIKE 12,8 V 300 Ah LiFePO4 (314 Ah/4019,2 Wh) nyt 369,99 EUR (aiemmin 470,00 EUR), ilmainen toimitus Suomessa, 2–7 päivää ja 30 päivän palautusoikeus.
