314 Ah4019.2 Wh100 A1280 W6000 sykliäIP65369.99 EUR
GSIKE-kapasiteettiopas: 100 Ah vs. 300 Ah vs. 256 V 100 Ah
Kapasiteettiopas: 100 Ah vs. 300 Ah (314 Ah/4019.2 Wh) vs. 256 V 100 Ah – mitoitus, 1280 W:n katto ja valinta GSIKEltä.
Katso GSIKE 300 Ah (369.99 EUR)Turvallisuus: LiFePO4 ei herkästi joudu lämpöryntäykseen, vuoda happoa eikä vaadi kaasunpoistotilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden alle upottamiselta. Veneessä akku tulee kiinnittää erilleen merivedestä ja suojata oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän kasvattamisen: jos tarve ylittää yhden 314Ah:n akun kapasiteetin, saman mallin akkuja voidaan kytkeä rinnakkain tai rakentaa 4P4S-kokoonpano 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä ja talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko mitoitetaan talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistämistä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske kunkin laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna Wh:ksi ja vertaa arvoa 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkäksi yöksi ja useiksi pilvisiksi päiviksi, mutta 100A:n BMS pitää jatkuvan tehon 1280 W:ssa, joten raskaiden samanaikaisten kuormien mitoitus on tehtävä erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmässä lataamista on varottava: lataus on sallittu 0–50 °C:ssa, ja alle nollassa lataaminen vahingoittaa kennoja. Pidä akku Suomen talvessa lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä sitä pitkään 50–70 %:n lataustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja huomaa, että itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienen moottorin käynnistykseen sallitaan 400 A:n yhden sekunnin pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle positiivinapaa.
12 V:n järjestelmän kaapelointi vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri; liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikenkiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4:n etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta tasata tai happohöyryjä tarkkailla. Kun BMS, latausprofiili ja kaapelit on asennettu oikein, akku toimii itsenäisesti. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Elinkaarta arvioitaessa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa noin vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n alkuhinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja huoltokustannukset.
Turvallisuus: LiFePO4 ei herkästi joudu lämpöryntäykseen, vuoda happoa eikä vaadi kaasunpoistotilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden alle upottamiselta. Veneessä akku tulee kiinnittää erilleen merivedestä ja suojata oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän kasvattamisen: jos tarve ylittää yhden 314Ah:n akun kapasiteetin, saman mallin akkuja voidaan kytkeä rinnakkain tai rakentaa 4P4S-kokoonpano 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä ja talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko mitoitetaan talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistämistä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske kunkin laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna Wh:ksi ja vertaa arvoa 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkäksi yöksi ja useiksi pilvisiksi päiviksi, mutta 100A:n BMS pitää jatkuvan tehon 1280 W:ssa, joten raskaiden samanaikaisten kuormien mitoitus on tehtävä erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmässä lataamista on varottava: lataus on sallittu 0–50 °C:ssa, ja alle nollassa lataaminen vahingoittaa kennoja. Pidä akku Suomen talvessa lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä sitä pitkään 50–70 %:n lataustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja huomaa, että itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmässä lataamista on varottava: lataus on sallittu 0–50 °C:ssa, ja alle nollassa lataaminen vahingoittaa kennoja. Pidä akku Suomen talvessa lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä sitä pitkään 50–70 %:n lataustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja huomaa, että itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienen moottorin käynnistykseen sallitaan 400 A:n yhden sekunnin pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle positiivinapaa.
12 V:n järjestelmän kaapelointi vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri; liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikenkiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4:n etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta tasata tai happohöyryjä tarkkailla. Kun BMS, latausprofiili ja kaapelit on asennettu oikein, akku toimii itsenäisesti. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Elinkaarta arvioitaessa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa noin vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n alkuhinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja huoltokustannukset.
Turvallisuus: LiFePO4 ei herkästi joudu lämpöryntäykseen, vuoda happoa eikä vaadi kaasunpoistotilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden alle upottamiselta. Veneessä akku tulee kiinnittää erilleen merivedestä ja suojata oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän kasvattamisen: jos tarve ylittää yhden 314Ah:n akun kapasiteetin, saman mallin akkuja voidaan kytkeä rinnakkain tai rakentaa 4P4S-kokoonpano 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän kasvattamisen: jos tarve ylittää yhden 314Ah:n akun kapasiteetin, saman mallin akkuja voidaan kytkeä rinnakkain tai rakentaa 4P4S-kokoonpano 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä ja talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko mitoitetaan talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistämistä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske kunkin laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna Wh:ksi ja vertaa arvoa 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkäksi yöksi ja useiksi pilvisiksi päiviksi, mutta 100A:n BMS pitää jatkuvan tehon 1280 W:ssa, joten raskaiden samanaikaisten kuormien mitoitus on tehtävä erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmässä lataamista on varottava: lataus on sallittu 0–50 °C:ssa, ja alle nollassa lataaminen vahingoittaa kennoja. Pidä akku Suomen talvessa lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä sitä pitkään 50–70 %:n lataustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja huomaa, että itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienen moottorin käynnistykseen sallitaan 400 A:n yhden sekunnin pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle positiivinapaa.
12 V:n järjestelmän kaapelointi vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri; liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikenkiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4:n etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta tasata tai happohöyryjä tarkkailla. Kun BMS, latausprofiili ja kaapelit on asennettu oikein, akku toimii itsenäisesti. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Huoltovapaus on LiFePO4:n etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta tasata tai happohöyryjä tarkkailla. Kun BMS, latausprofiili ja kaapelit on asennettu oikein, akku toimii itsenäisesti. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Elinkaarta arvioitaessa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa noin vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n alkuhinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja huoltokustannukset.
Turvallisuus: LiFePO4 ei herkästi joudu lämpöryntäykseen, vuoda happoa eikä vaadi kaasunpoistotilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden alle upottamiselta. Veneessä akku tulee kiinnittää erilleen merivedestä ja suojata oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän kasvattamisen: jos tarve ylittää yhden 314Ah:n akun kapasiteetin, saman mallin akkuja voidaan kytkeä rinnakkain tai rakentaa 4P4S-kokoonpano 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä ja talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko mitoitetaan talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistämistä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske kunkin laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna Wh:ksi ja vertaa arvoa 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkäksi yöksi ja useiksi pilvisiksi päiviksi, mutta 100A:n BMS pitää jatkuvan tehon 1280 W:ssa, joten raskaiden samanaikaisten kuormien mitoitus on tehtävä erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmässä lataamista on varottava: lataus on sallittu 0–50 °C:ssa, ja alle nollassa lataaminen vahingoittaa kennoja. Pidä akku Suomen talvessa lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä sitä pitkään 50–70 %:n lataustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja huomaa, että itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienen moottorin käynnistykseen sallitaan 400 A:n yhden sekunnin pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle positiivinapaa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienen moottorin käynnistykseen sallitaan 400 A:n yhden sekunnin pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle positiivinapaa.
12 V:n järjestelmän kaapelointi vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri; liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikenkiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4:n etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta tasata tai happohöyryjä tarkkailla. Kun BMS, latausprofiili ja kaapelit on asennettu oikein, akku toimii itsenäisesti. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Elinkaarta arvioitaessa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa noin vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n alkuhinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja huoltokustannukset.
Turvallisuus: LiFePO4 ei herkästi joudu lämpöryntäykseen, vuoda happoa eikä vaadi kaasunpoistotilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden alle upottamiselta. Veneessä akku tulee kiinnittää erilleen merivedestä ja suojata oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän kasvattamisen: jos tarve ylittää yhden 314Ah:n akun kapasiteetin, saman mallin akkuja voidaan kytkeä rinnakkain tai rakentaa 4P4S-kokoonpano 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä ja talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko mitoitetaan talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä ja talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko mitoitetaan talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistämistä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske kunkin laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna Wh:ksi ja vertaa arvoa 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkäksi yöksi ja useiksi pilvisiksi päiviksi, mutta 100A:n BMS pitää jatkuvan tehon 1280 W:ssa, joten raskaiden samanaikaisten kuormien mitoitus on tehtävä erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmässä lataamista on varottava: lataus on sallittu 0–50 °C:ssa, ja alle nollassa lataaminen vahingoittaa kennoja. Pidä akku Suomen talvessa lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä sitä pitkään 50–70 %:n lataustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja huomaa, että itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienen moottorin käynnistykseen sallitaan 400 A:n yhden sekunnin pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle positiivinapaa.
12 V:n järjestelmän kaapelointi vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri; liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikenkiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4:n etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta tasata tai happohöyryjä tarkkailla. Kun BMS, latausprofiili ja kaapelit on asennettu oikein, akku toimii itsenäisesti. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Elinkaarta arvioitaessa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa noin vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n alkuhinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja huoltokustannukset.
Elinkaarta arvioitaessa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa noin vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n alkuhinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja huoltokustannukset.
Turvallisuus: LiFePO4 ei herkästi joudu lämpöryntäykseen, vuoda happoa eikä vaadi kaasunpoistotilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden alle upottamiselta. Veneessä akku tulee kiinnittää erilleen merivedestä ja suojata oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän kasvattamisen: jos tarve ylittää yhden 314Ah:n akun kapasiteetin, saman mallin akkuja voidaan kytkeä rinnakkain tai rakentaa 4P4S-kokoonpano 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä ja talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko mitoitetaan talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistämistä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske kunkin laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna Wh:ksi ja vertaa arvoa 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkäksi yöksi ja useiksi pilvisiksi päiviksi, mutta 100A:n BMS pitää jatkuvan tehon 1280 W:ssa, joten raskaiden samanaikaisten kuormien mitoitus on tehtävä erikseen.
LiFePO4-kemia toimii laajalla purkulämpötila-alueella, mutta kylmässä lataamista on varottava: lataus on sallittu 0–50 °C:ssa, ja alle nollassa lataaminen vahingoittaa kennoja. Pidä akku Suomen talvessa lämpimässä ennen aamun latausta, säilytä sitä pitkään 50–70 %:n lataustasolla −10 – 50 °C:ssa, ja huomaa, että itsepurkaus on vain 2–3 % kuukaudessa.
100 A:n BMS on turvaelementti: se rajoittaa jatkuvaa lataus- ja purkuvirtaa, katkaisee syväpurkauksessa 10 V:n kohdalla ja suojaa ylikuormitukselta, ylivirralta, ylikuumenemiselta ja oikosululta. Pienen moottorin käynnistykseen sallitaan 400 A:n yhden sekunnin pulssi, mutta sitä ei pidä tulkita jatkuvaksi tehoksi. Ulkoinen sulake ja katkaisija asennetaan lähelle positiivinapaa.
12 V:n järjestelmän kaapelointi vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri; liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikenkiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
12 V:n järjestelmän kaapelointi vaatii paksun johdon, koska jännite on matala ja virta suuri; liian ohut kaapeli aiheuttaa jännitehäviötä ja lämpenemistä. Valitse poikkipinta virran ja pituuden mukaan, käytä M8-kaapelikenkiä ja tarkista kosketusvastus. Rinnakkaisliitännässä johtojen on oltava yhtä pitkät, jotta virta jakautuu tasaisesti.
Aurinkopaneelisto mitoitetaan lataustarpeen mukaan: 4019.2 Wh:n akku tarvitsee riittävästi paneeleja, mutta BMS hyväksyy latauksen suositellulla 40 A:n virralla, joten ylimenevä teho jää käyttämättä. Laturiin on asetettava CC/CV-profiili 14,4 V ±0,2 V, jotta kennot latautuvat tasaisesti eivätkä ylilataudu.
Huoltovapaus on LiFePO4:n etu: vettä ei tarvitse lisätä, varausta tasata tai happohöyryjä tarkkailla. Kun BMS, latausprofiili ja kaapelit on asennettu oikein, akku toimii itsenäisesti. Tämä on arvokasta vaunussa ja mökissä, joissa huoltokäynnit ovat kalliita.
Elinkaarta arvioitaessa verrataan vuosikustannuksia: 6000 sykliä 80 %:n purkaussyvyydellä tarkoittaa noin vuosikymmenen käyttöikää, kun taas lyijyakku on vaihdettava muutaman vuoden välein. 369.99 EUR:n alkuhinta tasoittuu käyttöiän aikana, kun huomioon otetaan useat lyijyakut ja huoltokustannukset.
Turvallisuus: LiFePO4 ei herkästi joudu lämpöryntäykseen, vuoda happoa eikä vaadi kaasunpoistotilaa. IP65 suojaa pölyltä ja roiskeilta, mutta ei veden alle upottamiselta. Veneessä akku tulee kiinnittää erilleen merivedestä ja suojata oikosululta sulakkeella.
Modulaarisuus mahdollistaa järjestelmän kasvattamisen: jos tarve ylittää yhden 314Ah:n akun kapasiteetin, saman mallin akkuja voidaan kytkeä rinnakkain tai rakentaa 4P4S-kokoonpano 16 yksiköstä, jolloin kapasiteetti on 64,3 kWh. Vanhaa yksikköä ei tarvitse hylätä, vaan järjestelmää voi kasvattaa vaiheittain.
Suomen vuodenajat: kesällä aurinkopäivät ovat pitkiä ja talvella lyhyitä, joten paneelisto ja akun koko mitoitetaan talven huipputarpeen mukaan. Pidä akku lämpimässä ennen latausta, vältä syväpurkausta ja tarkista latausprofiili säännöllisesti, niin 314Ah:n akku palvelee luotettavasti ympäri vuoden.
Kun suunnittelet suuremman vaunun, veneen tai mökin sähköistämistä, aloita päivittäisestä energiankulutuksesta: laske kunkin laitteen teho watteina ja käyttötunnit, muunna Wh:ksi ja vertaa arvoa 4019.2 Wh:n nimellisenergiaan. Suuri akku tarjoaa virtaa pitkäksi yöksi ja useiksi pilvisiksi päiviksi, mutta 100A:n BMS pitää jatkuvan tehon 1280 W:ssa, joten raskaiden samanaikaisten kuormien mitoitus on tehtävä erikseen.
{'type': 'h2', 'text': '100Ah vs 300Ah vs 256V 100Ah:n kapasiteettiopas'}
{'type': 'p', 'html': 'Kapasiteettiopas auttaa valitsemaan oikean koon: 100Ah pieneen vaunuun, 300Ah (314Ah/4019.2Wh) suurempaan mökkiin tai veneeseen ja 256V 100Ah korkeamman jännitteen järjestelmään. Jokaisen mitoituksessa tulee ottaa huomioon päivittäinen Wh-kulutus.'}
{'type': 'table', 'headers': ['Malli', 'Jännite', 'Kapasiteetti', 'Energia', 'Paras käyttö'], 'rows': [['GSIKE 100Ah', '12,8 V', '100Ah', '1280 Wh', 'Pieni vaunu'], ['GSIKE 300Ah', '12,8 V', '314Ah', '4019.2 Wh', 'Suuri mökki/vene'], ['GSIKE 256V 100Ah', '25,6 V', '100Ah', '2560 Wh', 'Korkeampi jännite']]}
{'type': 'p', 'html': 'Muista, että suuri 300Ah:n kapasiteetti ei nosta jatkuvaa tehoa yli 1280 W:n, koska BMS on 100A. Jos tarvitset enemmän tehoa, tarvitaan rinnankytkentä tai korkeamman jännitteen malli, ei suurempi samanlainen akku.'}
{'type': 'callout', 'html': 'Sääntö: laske päivittäinen Wh-kulutus, valitse sen mukaan kapasiteetti ja erota teho (1280 W) energiasta (4019.2 Wh).'}




Lopputuomio
Valitse oikea kapasiteetti päivittäisen Wh-kulutuksen mukaan; suuri 314 Ah:n akku tarjoaa käyttöaikaa, ei enempää tehoa 1280 W:n katolla.
Usein kysytyt kysymykset
Miten valita matkailuautoon sopiva GSIKE-akun koko?
Se riippuu tarpeistasi. Jos tarvitset perustason varavoimaa, 100 Ah riittää. Jos haluat olla useita päiviä ilman verkkovirtaa, 300 Ah on paras valinta.
Kuinka paljon energiaa GSIKE 300 Ah:n akku tuottaa?
300 Ah:n akku tuottaa noin 3840-4019 Wh energiaa, mikä riittää jääkaapin, valojen ja elektroniikan käyttöön useiksi tunneiksi.
Riittääkö GSIKE 100 Ah:n akku mökkiin?
Kyllä, 100 Ah:n akku riittää mökin perustason varavoimaksi. Se tuottaa noin 1280 Wh energiaa, mikä riittää valojen ja pienten laitteiden käyttöön.
Mitä eroa on GSIKE 12 V:n ja 24 V:n akuilla?
12 V:n akku on suunniteltu pienemmälle virralle, kun taas 24 V:n akku on suunniteltu suuremmalle teholle. Valinta riippuu järjestelmästäsi.
Mikä on GSIKE 300 Ah:n odotettu käyttöikä?
300 Ah:n akku kestää noin 6000 sykliä 80 %:n syväpurkauksella, mikä vastaa noin 16 vuotta päivittäistä käyttöä.
Voinko kytkeä useita GSIKE-akkuja rinnakkain?
Kyllä, voit kytkeä useita akkuja rinnakkain. Muista käyttää samanmerkkisiä, saman ikäisiä ja samalla lataustasolla olevia akkuja.
Mikä on GSIKE-akun käyttöikä?
Akku kestää noin 6000 sykliä 80 %:n syväpurkauksella, mikä vastaa noin 16 vuotta päivittäistä käyttöä.
Onko GSIKE 25,6 V 100 Ah:n akku riittävän suuri kotiakkuun?
Kyllä, 25,6 V 100 Ah:n akku sopii täydellisesti kotiakkuun, joka tarvitsee enemmän tehoa.
Mikä on paras tapa ladata GSIKE-akkua?
Käytä CC/CV LiFePO4 -latausasetusta 14,4 V ±0,2 V:n päätösjännitteellä. Suosittelemme noin 40 A:n latausvirtaa.
Voinko käyttää GSIKE-akkua veneessä?
Kyllä, akku on suunniteltu kestämään kosteita olosuhteita IP65-suojauksella, joten se sopii hyvin veneeseen.
Lähteet ja taustatiedot
- GSIKE 300 Ah:n virallinen sivu (369.99 EUR) — https://gesike.com/products/gsike-12-8v-300ah-lithium-energy-storage-battery-for-solar-power-system
- Litime — https://www.litime.com/
- Renogy — https://www.renogy.com/
- LiFePO4 Wikipedia — https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery
Muut GSIKE-oppaat ja vertailut 12 V 100 Ah LiFePO4-sarjasta
Για το πλήρες προϊόν και την παραγγελία: GSIKE 314Ah tuotteen sivu – 369.99 EUR (vanha 470.00 EUR), ilmainen toimitus Suomessa.
GSIKE 12,8 V 300 Ah LiFePO4 (314 Ah/4019.2 Wh) tarjolla hintaan 369.99 EUR (aiemmin 470.00 EUR), ilmainen toimitus Suomeen, 2–7 päivää ja 30 päivän palautusoikeus.
