314 Ah4019.2 Wh100A1280 W6000 sykliäIP65369.99 EUR

Przewodnik GSIKE po pojemności: 100Ah vs 300Ah vs 256V 100Ah

Przewodnik po pojemności: 100Ah vs 300Ah (314Ah/4019.2Wh) vs 256V 100Ah – dobór, dach 1280 W i wybór w GSIKE.

Zobacz GSIKE 300Ah (369.99 EUR)

Bezpieczeństwo: akumulator LiFePO4 nie ulega łatwo niekontrolowanemu wzrostowi temperatury, nie wycieka z niego kwas i nie wymaga pomieszczenia z wentylacją. Klasa IP65 chroni przed pyłem i rozbryzgami, ale nie przed zanurzeniem w wodzie; na łodzi zamocuj akumulator z dala od wody morskiej i zabezpiecz go przed zwarciem bezpiecznikiem.

Modułowa konstrukcja pozwala rozbudować system: jeśli zapotrzebowanie przekracza pojemność jednego akumulatora 314Ah, można połączyć równolegle więcej takich samych modeli lub zbudować układ 4P4S z 16 jednostek o pojemności 64,3 kWh. Nie trzeba wyrzucać dotychczasowej jednostki — system można rozbudowywać etapami.

Pory roku w Finlandii: latem dni są długie i słoneczne, zimą krótkie, dlatego zestaw paneli i pojemność akumulatora należy dobrać z myślą o szczytowym zapotrzebowaniu zimą. Przed ładowaniem trzymaj akumulator w cieple, unikaj głębokiego rozładowania i regularnie sprawdzaj profil ładowania, aby 314Ah niezawodnie służył przez cały rok.

Planując instalację elektryczną w większej przyczepie, łodzi lub domku, zacznij od dziennego zużycia energii: oblicz moc każdego urządzenia w watach i liczbę godzin użytkowania, przelicz wynik na Wh i porównaj go z energią znamionową 4019.2 Wh. Duży akumulator zapewnia zasilanie przez długą noc i kilka pochmurnych dni, ale BMS 100A ogranicza moc ciągłą do 1280 W, dlatego obciążenia wymagające dużej mocy, używane jednocześnie, trzeba dobrać osobno.

Technologia LiFePO4 pozwala na rozładowywanie w szerokim zakresie temperatur, ale podczas ładowania w niskiej temperaturze należy zachować ostrożność: ładowanie jest dozwolone w zakresie 0–50 °C, a ładowanie poniżej zera uszkadza ogniwa. Podczas fińskiej zimy trzymaj akumulator w cieple przed porannym ładowaniem, a przy długotrwałym przechowywaniu utrzymuj poziom naładowania 50–70% w temperaturze −10 – 50 °C; samorozładowanie wynosi zaledwie 2–3% miesięcznie.

BMS 100A to element zabezpieczający: ogranicza ciągły prąd ładowania i rozładowania, odłącza akumulator przy głębokim rozładowaniu na poziomie 10 V oraz chroni przed przeciążeniem, nadmiernym natężeniem prądu, przegrzaniem i zwarciem. Impuls 400A przez jedną sekundę jest dopuszczalny dla małego silnika, ale nie należy go traktować jako mocy ciągłej. Zewnętrzny bezpiecznik i wyłącznik należy zamontować blisko bieguna dodatniego.

Okablowanie systemu 12V wymaga grubego przewodu, ponieważ napięcie jest niskie, a natężenie prądu wysokie; zbyt cienki przewód powoduje spadek napięcia i nagrzewanie się. Dobierz przekrój do natężenia prądu i długości, użyj końcówek M8 i sprawdź rezystancję styków. Przy połączeniu równoległym przewody powinny mieć jednakową długość, aby prąd rozkładał się równomiernie.

Zestaw paneli słonecznych dobiera się do zapotrzebowania na ładowanie: akumulator 4019.2 Wh potrzebuje odpowiedniej liczby paneli, ale BMS przyjmuje ładowanie zalecanym prądem 40A, więc nadwyżka mocy pozostaje niewykorzystana. W ładowarce należy ustawić profil CC/CV 14,4 V ±0,2 V, aby ogniwa ładowały się równomiernie i nie były przeładowywane.

Zestaw paneli słonecznych dobiera się do zapotrzebowania na ładowanie: akumulator 4019.2 Wh potrzebuje odpowiedniej liczby paneli, ale BMS przyjmuje ładowanie zalecanym prądem 40A, więc nadwyżka mocy pozostaje niewykorzystana. W ładowarce należy ustawić profil CC/CV 14,4 V ±0,2 V, aby ogniwa ładowały się równomiernie i nie były przeładowywane.

Bezobsługowość to zaleta LiFePO4: nie trzeba uzupełniać wody, wykonywać ładowania wyrównawczego ani kontrolować oparów kwasu. Po instalacji akumulator działa samodzielnie, o ile BMS, profil ładowania i przewody są prawidłowo dobrane, co jest cenne w przyczepie i domku, gdzie dojazdy serwisowe są kosztowne.

W analizie kosztu eksploatacji porównuje się koszty roczne: 6000 cykli przy 80% DoD oznacza żywotność wynoszącą dekadę, podczas gdy akumulator kwasowo-ołowiowy wymienia się co kilka lat. Cena początkowa 369.99 EUR rozkłada się na cały okres użytkowania, jeśli uwzględnić kilka akumulatorów kwasowo-ołowiowych i koszty konserwacji.

Bezpieczeństwo: akumulator LiFePO4 nie ulega łatwo niekontrolowanemu wzrostowi temperatury, nie wycieka z niego kwas i nie wymaga pomieszczenia z wentylacją. Klasa IP65 chroni przed pyłem i rozbryzgami, ale nie przed zanurzeniem w wodzie; na łodzi zamocuj akumulator z dala od wody morskiej i zabezpiecz go przed zwarciem bezpiecznikiem.

Modułowa konstrukcja pozwala rozbudować system: jeśli zapotrzebowanie przekracza pojemność jednego akumulatora 314Ah, można połączyć równolegle więcej takich samych modeli lub zbudować układ 4P4S z 16 jednostek o pojemności 64,3 kWh. Nie trzeba wyrzucać dotychczasowej jednostki — system można rozbudowywać etapami.

Pory roku w Finlandii: latem dni są długie i słoneczne, zimą krótkie, dlatego zestaw paneli i pojemność akumulatora należy dobrać z myślą o szczytowym zapotrzebowaniu zimą. Przed ładowaniem trzymaj akumulator w cieple, unikaj głębokiego rozładowania i regularnie sprawdzaj profil ładowania, aby 314Ah niezawodnie służył przez cały rok.

Planując instalację elektryczną w większej przyczepie, łodzi lub domku, zacznij od dziennego zużycia energii: oblicz moc każdego urządzenia w watach i liczbę godzin użytkowania, przelicz wynik na Wh i porównaj go z energią znamionową 4019.2 Wh. Duży akumulator zapewnia zasilanie przez długą noc i kilka pochmurnych dni, ale BMS 100A ogranicza moc ciągłą do 1280 W, dlatego obciążenia wymagające dużej mocy, używane jednocześnie, trzeba dobrać osobno.

Technologia LiFePO4 pozwala na rozładowywanie w szerokim zakresie temperatur, ale podczas ładowania w niskiej temperaturze należy zachować ostrożność: ładowanie jest dozwolone w zakresie 0–50 °C, a ładowanie poniżej zera uszkadza ogniwa. Podczas fińskiej zimy trzymaj akumulator w cieple przed porannym ładowaniem, a przy długotrwałym przechowywaniu utrzymuj poziom naładowania 50–70% w temperaturze −10 – 50 °C; samorozładowanie wynosi zaledwie 2–3% miesięcznie.

Technologia LiFePO4 pozwala na rozładowywanie w szerokim zakresie temperatur, ale podczas ładowania w niskiej temperaturze należy zachować ostrożność: ładowanie jest dozwolone w zakresie 0–50 °C, a ładowanie poniżej zera uszkadza ogniwa. Podczas fińskiej zimy trzymaj akumulator w cieple przed porannym ładowaniem, a przy długotrwałym przechowywaniu utrzymuj poziom naładowania 50–70% w temperaturze −10 – 50 °C; samorozładowanie wynosi zaledwie 2–3% miesięcznie.

BMS 100A to element zabezpieczający: ogranicza ciągły prąd ładowania i rozładowania, odłącza akumulator przy głębokim rozładowaniu na poziomie 10 V oraz chroni przed przeciążeniem, nadmiernym natężeniem prądu, przegrzaniem i zwarciem. Impuls 400A przez jedną sekundę jest dopuszczalny dla małego silnika, ale nie należy go traktować jako mocy ciągłej. Zewnętrzny bezpiecznik i wyłącznik należy zamontować blisko bieguna dodatniego.

Okablowanie systemu 12V wymaga grubego przewodu, ponieważ napięcie jest niskie, a natężenie prądu wysokie; zbyt cienki przewód powoduje spadek napięcia i nagrzewanie się. Dobierz przekrój do natężenia prądu i długości, użyj końcówek M8 i sprawdź rezystancję styków. Przy połączeniu równoległym przewody powinny mieć jednakową długość, aby prąd rozkładał się równomiernie.

Zestaw paneli słonecznych dobiera się do zapotrzebowania na ładowanie: akumulator 4019.2 Wh potrzebuje odpowiedniej liczby paneli, ale BMS przyjmuje ładowanie zalecanym prądem 40A, więc nadwyżka mocy pozostaje niewykorzystana. W ładowarce należy ustawić profil CC/CV 14,4 V ±0,2 V, aby ogniwa ładowały się równomiernie i nie były przeładowywane.

Bezobsługowość to zaleta LiFePO4: nie trzeba uzupełniać wody, wykonywać ładowania wyrównawczego ani kontrolować oparów kwasu. Po instalacji akumulator działa samodzielnie, o ile BMS, profil ładowania i przewody są prawidłowo dobrane, co jest cenne w przyczepie i domku, gdzie dojazdy serwisowe są kosztowne.

W analizie kosztu eksploatacji porównuje się koszty roczne: 6000 cykli przy 80% DoD oznacza żywotność wynoszącą dekadę, podczas gdy akumulator kwasowo-ołowiowy wymienia się co kilka lat. Cena początkowa 369.99 EUR rozkłada się na cały okres użytkowania, jeśli uwzględnić kilka akumulatorów kwasowo-ołowiowych i koszty konserwacji.

Bezpieczeństwo: akumulator LiFePO4 nie ulega łatwo niekontrolowanemu wzrostowi temperatury, nie wycieka z niego kwas i nie wymaga pomieszczenia z wentylacją. Klasa IP65 chroni przed pyłem i rozbryzgami, ale nie przed zanurzeniem w wodzie; na łodzi zamocuj akumulator z dala od wody morskiej i zabezpiecz go przed zwarciem bezpiecznikiem.

Modułowa konstrukcja pozwala rozbudować system: jeśli zapotrzebowanie przekracza pojemność jednego akumulatora 314Ah, można połączyć równolegle więcej takich samych modeli lub zbudować układ 4P4S z 16 jednostek o pojemności 64,3 kWh. Nie trzeba wyrzucać dotychczasowej jednostki — system można rozbudowywać etapami.

Modułowa konstrukcja pozwala rozbudować system: jeśli zapotrzebowanie przekracza pojemność jednego akumulatora 314Ah, można połączyć równolegle więcej takich samych modeli lub zbudować układ 4P4S z 16 jednostek o pojemności 64,3 kWh. Nie trzeba wyrzucać dotychczasowej jednostki — system można rozbudowywać etapami.

Pory roku w Finlandii: latem dni są długie i słoneczne, zimą krótkie, dlatego zestaw paneli i pojemność akumulatora należy dobrać z myślą o szczytowym zapotrzebowaniu zimą. Przed ładowaniem trzymaj akumulator w cieple, unikaj głębokiego rozładowania i regularnie sprawdzaj profil ładowania, aby 314Ah niezawodnie służył przez cały rok.

Planując instalację elektryczną w większej przyczepie, łodzi lub domku, zacznij od dziennego zużycia energii: oblicz moc każdego urządzenia w watach i liczbę godzin użytkowania, przelicz wynik na Wh i porównaj go z energią znamionową 4019.2 Wh. Duży akumulator zapewnia zasilanie przez długą noc i kilka pochmurnych dni, ale BMS 100A ogranicza moc ciągłą do 1280 W, dlatego obciążenia wymagające dużej mocy, używane jednocześnie, trzeba dobrać osobno.

Technologia LiFePO4 pozwala na rozładowywanie w szerokim zakresie temperatur, ale podczas ładowania w niskiej temperaturze należy zachować ostrożność: ładowanie jest dozwolone w zakresie 0–50 °C, a ładowanie poniżej zera uszkadza ogniwa. Podczas fińskiej zimy trzymaj akumulator w cieple przed porannym ładowaniem, a przy długotrwałym przechowywaniu utrzymuj poziom naładowania 50–70% w temperaturze −10 – 50 °C; samorozładowanie wynosi zaledwie 2–3% miesięcznie.

BMS 100A to element zabezpieczający: ogranicza ciągły prąd ładowania i rozładowania, odłącza akumulator przy głębokim rozładowaniu na poziomie 10 V oraz chroni przed przeciążeniem, nadmiernym natężeniem prądu, przegrzaniem i zwarciem. Impuls 400A przez jedną sekundę jest dopuszczalny dla małego silnika, ale nie należy go traktować jako mocy ciągłej. Zewnętrzny bezpiecznik i wyłącznik należy zamontować blisko bieguna dodatniego.

Okablowanie systemu 12V wymaga grubego przewodu, ponieważ napięcie jest niskie, a natężenie prądu wysokie; zbyt cienki przewód powoduje spadek napięcia i nagrzewanie się. Dobierz przekrój do natężenia prądu i długości, użyj końcówek M8 i sprawdź rezystancję styków. Przy połączeniu równoległym przewody powinny mieć jednakową długość, aby prąd rozkładał się równomiernie.

Zestaw paneli słonecznych dobiera się do zapotrzebowania na ładowanie: akumulator 4019.2 Wh potrzebuje odpowiedniej liczby paneli, ale BMS przyjmuje ładowanie zalecanym prądem 40A, więc nadwyżka mocy pozostaje niewykorzystana. W ładowarce należy ustawić profil CC/CV 14,4 V ±0,2 V, aby ogniwa ładowały się równomiernie i nie były przeładowywane.

Bezobsługowość to zaleta LiFePO4: nie trzeba uzupełniać wody, wykonywać ładowania wyrównawczego ani kontrolować oparów kwasu. Po instalacji akumulator działa samodzielnie, o ile BMS, profil ładowania i przewody są prawidłowo dobrane, co jest cenne w przyczepie i domku, gdzie dojazdy serwisowe są kosztowne.

Bezobsługowość to zaleta LiFePO4: nie trzeba uzupełniać wody, wykonywać ładowania wyrównawczego ani kontrolować oparów kwasu. Po instalacji akumulator działa samodzielnie, o ile BMS, profil ładowania i przewody są prawidłowo dobrane, co jest cenne w przyczepie i domku, gdzie dojazdy serwisowe są kosztowne.

W analizie kosztu eksploatacji porównuje się koszty roczne: 6000 cykli przy 80% DoD oznacza żywotność wynoszącą dekadę, podczas gdy akumulator kwasowo-ołowiowy wymienia się co kilka lat. Cena początkowa 369.99 EUR rozkłada się na cały okres użytkowania, jeśli uwzględnić kilka akumulatorów kwasowo-ołowiowych i koszty konserwacji.

Bezpieczeństwo: akumulator LiFePO4 nie ulega łatwo niekontrolowanemu wzrostowi temperatury, nie wycieka z niego kwas i nie wymaga pomieszczenia z wentylacją. Klasa IP65 chroni przed pyłem i rozbryzgami, ale nie przed zanurzeniem w wodzie; na łodzi zamocuj akumulator z dala od wody morskiej i zabezpiecz go przed zwarciem bezpiecznikiem.

Modułowa konstrukcja pozwala rozbudować system: jeśli zapotrzebowanie przekracza pojemność jednego akumulatora 314Ah, można połączyć równolegle więcej takich samych modeli lub zbudować układ 4P4S z 16 jednostek o pojemności 64,3 kWh. Nie trzeba wyrzucać dotychczasowej jednostki — system można rozbudowywać etapami.

Pory roku w Finlandii: latem dni są długie i słoneczne, zimą krótkie, dlatego zestaw paneli i pojemność akumulatora należy dobrać z myślą o szczytowym zapotrzebowaniu zimą. Przed ładowaniem trzymaj akumulator w cieple, unikaj głębokiego rozładowania i regularnie sprawdzaj profil ładowania, aby 314Ah niezawodnie służył przez cały rok.

Planując instalację elektryczną w większej przyczepie, łodzi lub domku, zacznij od dziennego zużycia energii: oblicz moc każdego urządzenia w watach i liczbę godzin użytkowania, przelicz wynik na Wh i porównaj go z energią znamionową 4019.2 Wh. Duży akumulator zapewnia zasilanie przez długą noc i kilka pochmurnych dni, ale BMS 100A ogranicza moc ciągłą do 1280 W, dlatego obciążenia wymagające dużej mocy, używane jednocześnie, trzeba dobrać osobno.

Technologia LiFePO4 pozwala na rozładowywanie w szerokim zakresie temperatur, ale podczas ładowania w niskiej temperaturze należy zachować ostrożność: ładowanie jest dozwolone w zakresie 0–50 °C, a ładowanie poniżej zera uszkadza ogniwa. Podczas fińskiej zimy trzymaj akumulator w cieple przed porannym ładowaniem, a przy długotrwałym przechowywaniu utrzymuj poziom naładowania 50–70% w temperaturze −10 – 50 °C; samorozładowanie wynosi zaledwie 2–3% miesięcznie.

BMS 100A to element zabezpieczający: ogranicza ciągły prąd ładowania i rozładowania, odłącza akumulator przy głębokim rozładowaniu na poziomie 10 V oraz chroni przed przeciążeniem, nadmiernym natężeniem prądu, przegrzaniem i zwarciem. Impuls 400A przez jedną sekundę jest dopuszczalny dla małego silnika, ale nie należy go traktować jako mocy ciągłej. Zewnętrzny bezpiecznik i wyłącznik należy zamontować blisko bieguna dodatniego.

BMS 100A to element zabezpieczający: ogranicza ciągły prąd ładowania i rozładowania, odłącza akumulator przy głębokim rozładowaniu na poziomie 10 V oraz chroni przed przeciążeniem, nadmiernym natężeniem prądu, przegrzaniem i zwarciem. Impuls 400A przez jedną sekundę jest dopuszczalny dla małego silnika, ale nie należy go traktować jako mocy ciągłej. Zewnętrzny bezpiecznik i wyłącznik należy zamontować blisko bieguna dodatniego.

Okablowanie systemu 12V wymaga grubego przewodu, ponieważ napięcie jest niskie, a natężenie prądu wysokie; zbyt cienki przewód powoduje spadek napięcia i nagrzewanie się. Dobierz przekrój do natężenia prądu i długości, użyj końcówek M8 i sprawdź rezystancję styków. Przy połączeniu równoległym przewody powinny mieć jednakową długość, aby prąd rozkładał się równomiernie.

Zestaw paneli słonecznych dobiera się do zapotrzebowania na ładowanie: akumulator 4019.2 Wh potrzebuje odpowiedniej liczby paneli, ale BMS przyjmuje ładowanie zalecanym prądem 40A, więc nadwyżka mocy pozostaje niewykorzystana. W ładowarce należy ustawić profil CC/CV 14,4 V ±0,2 V, aby ogniwa ładowały się równomiernie i nie były przeładowywane.

Bezobsługowość to zaleta LiFePO4: nie trzeba uzupełniać wody, wykonywać ładowania wyrównawczego ani kontrolować oparów kwasu. Po instalacji akumulator działa samodzielnie, o ile BMS, profil ładowania i przewody są prawidłowo dobrane, co jest cenne w przyczepie i domku, gdzie dojazdy serwisowe są kosztowne.

W analizie kosztu eksploatacji porównuje się koszty roczne: 6000 cykli przy 80% DoD oznacza żywotność wynoszącą dekadę, podczas gdy akumulator kwasowo-ołowiowy wymienia się co kilka lat. Cena początkowa 369.99 EUR rozkłada się na cały okres użytkowania, jeśli uwzględnić kilka akumulatorów kwasowo-ołowiowych i koszty konserwacji.

Bezpieczeństwo: akumulator LiFePO4 nie ulega łatwo niekontrolowanemu wzrostowi temperatury, nie wycieka z niego kwas i nie wymaga pomieszczenia z wentylacją. Klasa IP65 chroni przed pyłem i rozbryzgami, ale nie przed zanurzeniem w wodzie; na łodzi zamocuj akumulator z dala od wody morskiej i zabezpiecz go przed zwarciem bezpiecznikiem.

Modułowa konstrukcja pozwala rozbudować system: jeśli zapotrzebowanie przekracza pojemność jednego akumulatora 314Ah, można połączyć równolegle więcej takich samych modeli lub zbudować układ 4P4S z 16 jednostek o pojemności 64,3 kWh. Nie trzeba wyrzucać dotychczasowej jednostki — system można rozbudowywać etapami.

Pory roku w Finlandii: latem dni są długie i słoneczne, zimą krótkie, dlatego zestaw paneli i pojemność akumulatora należy dobrać z myślą o szczytowym zapotrzebowaniu zimą. Przed ładowaniem trzymaj akumulator w cieple, unikaj głębokiego rozładowania i regularnie sprawdzaj profil ładowania, aby 314Ah niezawodnie służył przez cały rok.

Pory roku w Finlandii: latem dni są długie i słoneczne, zimą krótkie, dlatego zestaw paneli i pojemność akumulatora należy dobrać z myślą o szczytowym zapotrzebowaniu zimą. Przed ładowaniem trzymaj akumulator w cieple, unikaj głębokiego rozładowania i regularnie sprawdzaj profil ładowania, aby 314Ah niezawodnie służył przez cały rok.

Planując instalację elektryczną w większej przyczepie, łodzi lub domku, zacznij od dziennego zużycia energii: oblicz moc każdego urządzenia w watach i liczbę godzin użytkowania, przelicz wynik na Wh i porównaj go z energią znamionową 4019.2 Wh. Duży akumulator zapewnia zasilanie przez długą noc i kilka pochmurnych dni, ale BMS 100A ogranicza moc ciągłą do 1280 W, dlatego obciążenia wymagające dużej mocy, używane jednocześnie, trzeba dobrać osobno.

Technologia LiFePO4 pozwala na rozładowywanie w szerokim zakresie temperatur, ale podczas ładowania w niskiej temperaturze należy zachować ostrożność: ładowanie jest dozwolone w zakresie 0–50 °C, a ładowanie poniżej zera uszkadza ogniwa. Podczas fińskiej zimy trzymaj akumulator w cieple przed porannym ładowaniem, a przy długotrwałym przechowywaniu utrzymuj poziom naładowania 50–70% w temperaturze −10 – 50 °C; samorozładowanie wynosi zaledwie 2–3% miesięcznie.

BMS 100A to element zabezpieczający: ogranicza ciągły prąd ładowania i rozładowania, odłącza akumulator przy głębokim rozładowaniu na poziomie 10 V oraz chroni przed przeciążeniem, nadmiernym natężeniem prądu, przegrzaniem i zwarciem. Impuls 400A przez jedną sekundę jest dopuszczalny dla małego silnika, ale nie należy go traktować jako mocy ciągłej. Zewnętrzny bezpiecznik i wyłącznik należy zamontować blisko bieguna dodatniego.

Okablowanie systemu 12V wymaga grubego przewodu, ponieważ napięcie jest niskie, a natężenie prądu wysokie; zbyt cienki przewód powoduje spadek napięcia i nagrzewanie się. Dobierz przekrój do natężenia prądu i długości, użyj końcówek M8 i sprawdź rezystancję styków. Przy połączeniu równoległym przewody powinny mieć jednakową długość, aby prąd rozkładał się równomiernie.

Zestaw paneli słonecznych dobiera się do zapotrzebowania na ładowanie: akumulator 4019.2 Wh potrzebuje odpowiedniej liczby paneli, ale BMS przyjmuje ładowanie zalecanym prądem 40A, więc nadwyżka mocy pozostaje niewykorzystana. W ładowarce należy ustawić profil CC/CV 14,4 V ±0,2 V, aby ogniwa ładowały się równomiernie i nie były przeładowywane.

Bezobsługowość to zaleta LiFePO4: nie trzeba uzupełniać wody, wykonywać ładowania wyrównawczego ani kontrolować oparów kwasu. Po instalacji akumulator działa samodzielnie, o ile BMS, profil ładowania i przewody są prawidłowo dobrane, co jest cenne w przyczepie i domku, gdzie dojazdy serwisowe są kosztowne.

W analizie kosztu eksploatacji porównuje się koszty roczne: 6000 cykli przy 80% DoD oznacza żywotność wynoszącą dekadę, podczas gdy akumulator kwasowo-ołowiowy wymienia się co kilka lat. Cena początkowa 369.99 EUR rozkłada się na cały okres użytkowania, jeśli uwzględnić kilka akumulatorów kwasowo-ołowiowych i koszty konserwacji.

W analizie kosztu eksploatacji porównuje się koszty roczne: 6000 cykli przy 80% DoD oznacza żywotność wynoszącą dekadę, podczas gdy akumulator kwasowo-ołowiowy wymienia się co kilka lat. Cena początkowa 369.99 EUR rozkłada się na cały okres użytkowania, jeśli uwzględnić kilka akumulatorów kwasowo-ołowiowych i koszty konserwacji.

Bezpieczeństwo: akumulator LiFePO4 nie ulega łatwo niekontrolowanemu wzrostowi temperatury, nie wycieka z niego kwas i nie wymaga pomieszczenia z wentylacją. Klasa IP65 chroni przed pyłem i rozbryzgami, ale nie przed zanurzeniem w wodzie; na łodzi zamocuj akumulator z dala od wody morskiej i zabezpiecz go przed zwarciem bezpiecznikiem.

Modułowa konstrukcja pozwala rozbudować system: jeśli zapotrzebowanie przekracza pojemność jednego akumulatora 314Ah, można połączyć równolegle więcej takich samych modeli lub zbudować układ 4P4S z 16 jednostek o pojemności 64,3 kWh. Nie trzeba wyrzucać dotychczasowej jednostki — system można rozbudowywać etapami.

Pory roku w Finlandii: latem dni są długie i słoneczne, zimą krótkie, dlatego zestaw paneli i pojemność akumulatora należy dobrać z myślą o szczytowym zapotrzebowaniu zimą. Przed ładowaniem trzymaj akumulator w cieple, unikaj głębokiego rozładowania i regularnie sprawdzaj profil ładowania, aby 314Ah niezawodnie służył przez cały rok.

Planując instalację elektryczną w większej przyczepie, łodzi lub domku, zacznij od dziennego zużycia energii: oblicz moc każdego urządzenia w watach i liczbę godzin użytkowania, przelicz wynik na Wh i porównaj go z energią znamionową 4019.2 Wh. Duży akumulator zapewnia zasilanie przez długą noc i kilka pochmurnych dni, ale BMS 100A ogranicza moc ciągłą do 1280 W, dlatego obciążenia wymagające dużej mocy, używane jednocześnie, trzeba dobrać osobno.

Technologia LiFePO4 pozwala na rozładowywanie w szerokim zakresie temperatur, ale podczas ładowania w niskiej temperaturze należy zachować ostrożność: ładowanie jest dozwolone w zakresie 0–50 °C, a ładowanie poniżej zera uszkadza ogniwa. Podczas fińskiej zimy trzymaj akumulator w cieple przed porannym ładowaniem, a przy długotrwałym przechowywaniu utrzymuj poziom naładowania 50–70% w temperaturze −10 – 50 °C; samorozładowanie wynosi zaledwie 2–3% miesięcznie.

BMS 100A to element zabezpieczający: ogranicza ciągły prąd ładowania i rozładowania, odłącza akumulator przy głębokim rozładowaniu na poziomie 10 V oraz chroni przed przeciążeniem, nadmiernym natężeniem prądu, przegrzaniem i zwarciem. Impuls 400A przez jedną sekundę jest dopuszczalny dla małego silnika, ale nie należy go traktować jako mocy ciągłej. Zewnętrzny bezpiecznik i wyłącznik należy zamontować blisko bieguna dodatniego.

Okablowanie systemu 12V wymaga grubego przewodu, ponieważ napięcie jest niskie, a natężenie prądu wysokie; zbyt cienki przewód powoduje spadek napięcia i nagrzewanie się. Dobierz przekrój do natężenia prądu i długości, użyj końcówek M8 i sprawdź rezystancję styków. Przy połączeniu równoległym przewody powinny mieć jednakową długość, aby prąd rozkładał się równomiernie.

Okablowanie systemu 12V wymaga grubego przewodu, ponieważ napięcie jest niskie, a natężenie prądu wysokie; zbyt cienki przewód powoduje spadek napięcia i nagrzewanie się. Dobierz przekrój do natężenia prądu i długości, użyj końcówek M8 i sprawdź rezystancję styków. Przy połączeniu równoległym przewody powinny mieć jednakową długość, aby prąd rozkładał się równomiernie.

Zestaw paneli słonecznych dobiera się do zapotrzebowania na ładowanie: akumulator 4019.2 Wh potrzebuje odpowiedniej liczby paneli, ale BMS przyjmuje ładowanie zalecanym prądem 40A, więc nadwyżka mocy pozostaje niewykorzystana. W ładowarce należy ustawić profil CC/CV 14,4 V ±0,2 V, aby ogniwa ładowały się równomiernie i nie były przeładowywane.

Bezobsługowość to zaleta LiFePO4: nie trzeba uzupełniać wody, wykonywać ładowania wyrównawczego ani kontrolować oparów kwasu. Po instalacji akumulator działa samodzielnie, o ile BMS, profil ładowania i przewody są prawidłowo dobrane, co jest cenne w przyczepie i domku, gdzie dojazdy serwisowe są kosztowne.

W analizie kosztu eksploatacji porównuje się koszty roczne: 6000 cykli przy 80% DoD oznacza żywotność wynoszącą dekadę, podczas gdy akumulator kwasowo-ołowiowy wymienia się co kilka lat. Cena początkowa 369.99 EUR rozkłada się na cały okres użytkowania, jeśli uwzględnić kilka akumulatorów kwasowo-ołowiowych i koszty konserwacji.

Bezpieczeństwo: akumulator LiFePO4 nie ulega łatwo niekontrolowanemu wzrostowi temperatury, nie wycieka z niego kwas i nie wymaga pomieszczenia z wentylacją. Klasa IP65 chroni przed pyłem i rozbryzgami, ale nie przed zanurzeniem w wodzie; na łodzi zamocuj akumulator z dala od wody morskiej i zabezpiecz go przed zwarciem bezpiecznikiem.

Modułowa konstrukcja pozwala rozbudować system: jeśli zapotrzebowanie przekracza pojemność jednego akumulatora 314Ah, można połączyć równolegle więcej takich samych modeli lub zbudować układ 4P4S z 16 jednostek o pojemności 64,3 kWh. Nie trzeba wyrzucać dotychczasowej jednostki — system można rozbudowywać etapami.

Pory roku w Finlandii: latem dni są długie i słoneczne, zimą krótkie, dlatego zestaw paneli i pojemność akumulatora należy dobrać z myślą o szczytowym zapotrzebowaniu zimą. Przed ładowaniem trzymaj akumulator w cieple, unikaj głębokiego rozładowania i regularnie sprawdzaj profil ładowania, aby 314Ah niezawodnie służył przez cały rok.

Planując instalację elektryczną w większej przyczepie, łodzi lub domku, zacznij od dziennego zużycia energii: oblicz moc każdego urządzenia w watach i liczbę godzin użytkowania, przelicz wynik na Wh i porównaj go z energią znamionową 4019.2 Wh. Duży akumulator zapewnia zasilanie przez długą noc i kilka pochmurnych dni, ale BMS 100A ogranicza moc ciągłą do 1280 W, dlatego obciążenia wymagające dużej mocy, używane jednocześnie, trzeba dobrać osobno.

100Ah vs 300Ah vs 256V 100Ah: poradnik doboru pojemności

Poradnik doboru pojemności pomoże wybrać odpowiedni rozmiar: 100Ah do małej przyczepy, 300Ah (314Ah/4019.2Wh) do większego domku lub łodzi oraz 256V 100Ah do systemu o wyższym napięciu. Każdy wariant należy dobrać do dziennego zużycia energii w Wh.

{'type': 'table', 'headers': ['Model', 'Napięcie', 'Pojemność', 'Energia', 'Najlepsze zastosowanie'], 'rows': [['GSIKE 100Ah', '12,8 V', '100Ah', '1280 Wh', 'Mała przyczepa'], ['GSIKE 300Ah', '12,8 V', '314Ah', '4019.2 Wh', 'Duży domek/łódź'], ['GSIKE 256V 100Ah', '25,6 V', '100Ah', '2560 Wh', 'Wyższe napięcie']]}

Pamiętaj, że duża pojemność 300Ah nie zwiększa mocy ciągłej powyżej 1280 W, ponieważ BMS ma wartość 100A. Jeśli potrzebujesz większej mocy, konieczne jest połączenie równoległe lub model o wyższym napięciu, a nie większy akumulator tego samego typu.

{'type': 'callout', 'html': 'Zasada: oblicz dzienne zużycie energii w Wh, dobierz do niego pojemność i odróżniaj moc (1280 W) od energii (4019.2 Wh).'}

Dwa akumulatory połączone równolegle
Równolegle
Waga
Masa
Montaż w szafce
Szafka
Miarka
Wymiary

Ostateczny werdykt

Właściwą pojemność dobiera się na podstawie dziennego zużycia energii w Wh; duży akumulator 314 Ah zapewnia wiele godzin pracy, ale nie zwiększa mocy paneli słonecznych o mocy 1280 W.

Wybór: dobierz pojemność do zużycia energii, a nie do wartości nominalnej.

Często zadawane pytania

Jak dobrać odpowiednią pojemność akumulatora GSIKE do kampera?

To zależy od Twoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz podstawowego zasilania awaryjnego, wystarczy 100 Ah. Jeśli chcesz korzystać z urządzeń przez kilka dni bez zasilania z sieci, najlepszy będzie akumulator 300 Ah.

Ile energii zapewnia akumulator GSIKE 300 Ah?

Akumulator 300 Ah zapewnia około 3840–4019 Wh energii, co wystarcza do zasilania lodówki, oświetlenia i elektroniki przez kilka godzin.

Czy akumulator GSIKE 100 Ah wystarczy do domku letniskowego?

Tak, akumulator 100 Ah wystarczy do podstawowego zasilania awaryjnego w domku letniskowym. Zapewnia około 1280 Wh energii, co wystarcza do zasilania oświetlenia i małych urządzeń.

Czym różnią się akumulatory GSIKE 12 V i 24 V?

Akumulator 12 V jest przeznaczony do niższego poboru prądu, natomiast akumulator 24 V — do większej mocy. Wybór zależy od systemu.

Jaka jest przewidywana żywotność akumulatora GSIKE 300 Ah?

Akumulator 300 Ah wytrzymuje około 6000 cykli przy głębokości rozładowania 80%, co przy codziennym użytkowaniu przekłada się na około 16 lat.

Czy mogę połączyć równolegle kilka akumulatorów GSIKE?

Tak, można połączyć kilka akumulatorów równolegle. Pamiętaj, aby używać akumulatorów tej samej marki, w tym samym wieku i o takim samym poziomie naładowania.

Jaka jest żywotność akumulatora GSIKE?

Akumulator wytrzymuje około 6000 cykli przy głębokości rozładowania 80%, co przy codziennym użytkowaniu przekłada się na około 16 lat.

Czy akumulator GSIKE 25,6 V 100 Ah wystarczy do domowego magazynu energii?

Tak, akumulator 25,6 V 100 Ah doskonale nadaje się do domowego magazynu energii wymagającego większej mocy.

Jaki jest najlepszy sposób ładowania akumulatora GSIKE?

Użyj ustawienia ładowania CC/CV dla LiFePO4 z napięciem końcowym 14,4 V ±0,2 V. Zalecamy ładowanie prądem około 40 A.

Czy mogę używać akumulatora GSIKE na łodzi?

Tak, akumulator zaprojektowano z myślą o pracy w wilgotnych warunkach i wyposażono w ochronę IP65, dzięki czemu dobrze sprawdza się na łodzi.

Źródła i informacje ogólne

  1. Oficjalna strona GSIKE 300 Ah (369.99 EUR) — https://gesike.com/products/gsike-12-8v-300ah-lithium-energy-storage-battery-for-solar-power-system
  2. Litime — https://www.litime.com/
  3. Renogy — https://www.renogy.com/
  4. LiFePO4 w Wikipedii — https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery

Pozostałe poradniki i porównania GSIKE z serii 12 V 100 Ah LiFePO4

Pełny opis produktu i zamówienie: Strona produktu GSIKE 314 Ah – 369.99 EUR (wcześniej 470.00 EUR), bezpłatna dostawa w Finlandii.

Akumulator GSIKE 12,8 V 300 Ah LiFePO4 (314 Ah/4019,2 Wh) dostępny za 369,99 EUR (wcześniej 470,00 EUR), bezpłatna dostawa w Finlandii, 2–7 dni i 30 dni na zwrot.